Skocz do zawartości
czadol81

reaktor wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

Niby oczywiste ale polecam ten z akwarium wężyk umieszczony np w kominie porządnie przymocować żeby się nie odczepił bo jak końcówka spadnie poniżej poziomu reaktora to woda zaczyna płynąć w drugą stronę i kałuża na podłodze gotowa ;)

Aha, i sam wężyk ponoć lepszy jest taki ten czarny z medica niż standardowy biały - lepszy w sensie wytrzymalszy na presję czasu.

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Kilka słów odnośnie moich doświadczeń z reaktorem.Reaktor mam od 4 miesięcy na akwarium ok.500 litr. w obiegu.Podłączony w dość banalny sposób bo pod pąpę obiegową.Podłączyłem się pod powrót i zamątowałem zawór umożliwiający mi regulację przepływu.Reaktor napędzany jest pompą Maxijet 1000.Zasyp około 2 kg CA i 0,6 MG. Odciek na wężyku z zaworkiem bezpośrednio do komory z pompą powrotną.Parametry Ca 420-440 ,Mg 1300-1350. Wrażenia:bezopsługowość,święty spokuj oraz koszty.Korale rosną ja zadowolony co mogę chcieć więcej :D .Dodam iż reaktor robiony przez Sebastiana.Butla 1,5 kg.Na początku miałem pewne obawy ale teraz nie wyobrażam sobie baniaka bez reaktora.Tu wielkie ukłony i podziękowania dla Włodka za pomoc oraz namowę :thumbsup: .Pozdrawiam Roman :welcome:

Edytowane przez romanxx2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reaktor 3 lata ,święty spokój regulacja odcieku raz na miesiąc, zawór przed reaktorem na powrotnej pompie , nie wyobrazam sobie lania płynów , butla 2 kg rocznie12zł zasyp koralowy 20zł ,magnezowy 50zł ,nie zapomnieć trzeba o mikserze aby pilnować ph 40zł koszt roczny 500litrów


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a bez miksera nie da rady ?

bo niby tak prosto a pilnować musisz Ph w reaktorze, Ph w zbiorniku, dosypać wkładu, zmienić butle z CO i uzupełnić mikser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da radę - tylko najlepiej wtedy odciek zrobić w okolicach wlotu pompy do odpieniacza (aby odgazować resztkę CO2 i podnieść ph).

Jeśli reaktor jest prawidłowo ustawiony- tzn - regulujemy poziom wapnia/twardości w akwarium - za pomocą prędkości odcieku - a nie sterując ph w reaktorze - to nie ma z tym żadnego problemu.

Wiele osób popełnia błąd - ustawiając reaktor na stały przepływ9np, ciurkiem) -i jeśli woda nie "trzyma" parametrów w akwarium - to sterują CO2.

Efekt? Jeśli rośnie im twardość - to zmniejszają CO2 - i mamy efekt jeszcze gorszy - do zbiornika wpada woda o mniejszym stężeniu wodorowęglanów i wapnia - ale dalej bogata w duże ilości CO2 - co powoduje pikowanie ph w akwarium w dół...

Dlatego osobiście proponuję - ustawić ph w reaktorze w zależności od wkładu(np, przy zwykłym grysie koralowym zalecane to okolice 6.2pH) - a następnie zacząć od dozowania po "kropelce" na sekundę - i obserwować parametry wody w akwarium.

Dwutlenek węgla - 1 bąbelek co 5-6 sekund i nalezy pamiętać o jak najkrótszym połączeniu między butlą a elektrozaworem - aby nie było efektu "strzału" CO2 do reaktora(nagromadzonego pod ciśnieniem) w wyniku zamknięcia elektrozaworu.

Często popełnianym błędem jest wybranie WIĘKSZEGO niż zalecany(lub zbudowanie) reaktora.

To błąd - gdyż wtedy bardzo trudno jest właściwie ustawić parametry odcieku.

Dlatego lepszy jest na granicy lub mniejszy - niż np, dwukrotnie większe.

Dwa razy lepszy nie bedzie - a problemów z kalibracją na pewno będzie dwa razy więcej ;)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku :)

A ja mam wrażenie że zaproponowana przez Ciebie metoda dramatycznie się różni od tego co rekomendują producenci reaktorów :)

Ja osobiście nie polecam takiej kontroli reaktora chyba że z dobrą pompką perlystatyczą o regulowanej wydajności np taką jaką robi Deltec (tylko że jej cena to kosmos)

Przy moim reaktorze 1 bąbelek co2 na 5 sekund to ph max 7.5 :)

Pikowanie PH w nocy a i owszem obserwuję, spada do 8,05, bez miksera.

Błędem nazywasz większy reaktor ? Błędem nazwę za mały bo trzeba go będzie uzupełniać bardzo często i trzymać bardzo niskie PH w reaktorze przy dużym przepływie, inaczej nie wyrobi.

Cóż możesz się nie zgodzić ale zauważ że trochę reaktorów już przerobiłem i zapewniam Cię że nigdy nie doprowadziłem do sytuacji gdzie KH dobiło mi do 12 :)

Bardzo dobry opis startu jak i zalecenie że warto mieć większy reaktor masz np tu: http://www.theaquariumsolution.com/setting-calcium-reactor-ph-controller

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Jarku,

Przepraszam że wcześniej nie odpisałem - byłem na derbowym meczu Aseco-Trefl - naprawdę zacne widowisko :)

Odpowiadając na Twój post:

Przemku :)

A ja mam wrażenie że zaproponowana przez Ciebie metoda dramatycznie się różni od tego co rekomendują producenci reaktorów :)

W jakiej kwestii się różni? Czy napisałem coś innego co zalecają producenci? Co2 ma być podawane ciurkiem - a woda wężem? :)

Ja osobiście nie polecam takiej kontroli reaktora chyba że z dobrą pompką perlystatyczą o regulowanej wydajności np taką jaką robi Deltec (tylko że jej cena to kosmos)

To znaczy - jakiej kontroli? Skąd wiesz o jakim sposobie zasilania mówię/myślę?A bypas z pompy(głównej/odpieniacza)?? skoro systemowe rozwiązania w reaktorach wielu firm(w tym uznawanych za jedne z lepszych - firmy Shuran) - polegają właśnie na takim rozwiązaniu? Czy wiesz o tym że odpieniacz Shurana na kolanku pompy zasilającej posiada specjalny wężyk(bypass) z zaworkiem do dokładnej regulacji - właśnie w celu zasilania reaktora?(który również na wejściu posiada taki zaworek)? Z jakiego powodu to rozwiązanie "jest niepolecane"? Z chęcią to wyczytam - bowiem w wielu profesjonalnych urządzeniach zasilanie z bypasa polecane jest jako jedne z najpewniejszych. Zgodzę się że zasilanie z pompki perylstatycznej jest niepraktyczne(i drogie - gdyż często trzeba wymieniać "spłaszczone" wężyki). Ale przecież ja nawet słowem nie napisałem o zasilaniu reaktora z pompki perylstatycznej, prawda?

Przy moim reaktorze 1 bąbelek co2 na 5 sekund to ph max 7.5 :)

Pikowanie PH w nocy a i owszem obserwuję, spada do 8,05, bez miksera.

Nie gniewaj się - ale chyba nie zrozumiałeś dobrze tego co napisałem. To co odpisałeś powyżej - to żaden argument.

Dlaczego? A u mnie 10 bąbelków na sekundę to ph max. 8.00 Myślisz że nie możliwe?? :)

Dozowanie CO2(prędkośc "cykania") zależy przede wszystkim od prędkości odcieku. Przecież napisałem - że przy ustawieniu reaktora na 1 kropelkę na sekundę(odciek) zalecane jest mniej więcej dozowanie - 1 bąbelek co 5-6 sekund. Skąd to wiem? Z praktyki - bowiem kilkanaście lat temu, pierwsze reaktory które używałem nie posiadały wejścia na elektrodę - i kalibrowane były na podstawie parametrów wody na odcieku - i zależności CO2/przepływu :) I to nie tylko ja tak twierdzę - jeśli zechesz - to znajdziesz podobne instrukcje w internecie. Wierzę że znajdziesz - bo ja również znalazłem w ciągu 3 minut :) (potwierdzające co napisałem powyżej).

Dlatego też - oczywiście, dozowanie 1 bąbelka co 5-6 sekund przy przepływie ciurkiem - nie ma najmniejszego sensu. Nic nie da.

Ale ja nie pisałem o takiej prędkości przepływu.

I analogicznie - jeśli po ustawieniu właściwego ph w reaktorze - i odcieku 1 kroplę na sekundę (przy dozowaniu co2 - co 5-6 sekund) wapń w akwarium nam powoli spada - to ustawiamy mniej więcej 2 kropelki na sekundę(przy bypasie - z zaworkiem - takim jak na shuranach na przykład to żaden problem) - i bąbelek co 2-3 sekundy.

I dalej parametry odcieku będą właściwe(stosunek kh/ca) - jak w odcieku 1/5-6 ...

Oczywiście - jeśli ustawimy 1 kroplę na sekundę - to może sie okazać że dla uzyskania pH 6.2(a nie 6.7 na przykład) potrzebujemy dozować 1 bąbelek co 3 sekundy. To nie ma znaczenia - chodzi mi jedynie o sam sposób kalibracji - ustawiania reaktora..

Błędem nazywasz większy reaktor ? Błędem nazwę za mały bo trzeba go będzie uzupełniać bardzo często i trzymać bardzo niskie PH w reaktorze przy dużym przepływie, inaczej nie wyrobi.

Wiesz co - nie wiem jak Ty, ale mi się zdarza zaglądać do szafki częściej niż co 2-3 miesiące w celu uzupełnienia wkładu - więc uzupełnienie wkładu do żaden problem :) .No chyba że zaglądasz tam rzadziej - i byłby to konkretny powód aby sprawdzić co pod akwarium piszczy - wtedy faktycznie tak częste czynności serwisowe mogą przysporzyć kłopotu :)

Co do drugiej części zdania - jeśli przeczytasz to co napisałem jeszcze raz to zobaczysz że piszę o tym, że ph w reaktorze nie powinno się zmieniać w zależności od zapotrzebowania na Ca! Utrzymujesz więc stałe pH(powiedzmy te 6.2 jak ja teraz) - i tylko zwiększasz przepływ/prędkość dozowania CO2. To wszystko! I zapewniam ze działa :)

Cóż możesz się nie zgodzić ale zauważ że trochę reaktorów już przerobiłem i zapewniam Cię że nigdy nie doprowadziłem do sytuacji gdzie KH dobiło mi do 12 :)

To nie jest kwestia czy się zgadzam czy nie - to co napisałem oparłem o własne doświadczenia - które być może nie jest tak wielkie jak Twoje(nie przerobiłem "tylu" reaktorów :) ) - ale używam reaktorów od 11 lat - od początku kiedy startowałem z akwarystyką (jeszcze w pierwszym - nie drugim lokalu w Wejherowie ) - z przerwą trzy letnią na Gdynię. Były to Deltec'i, Shurany - czy także reaktory ze złożem fuildyzacyjnym .

Więc oczywiście - mogę się mylić - dlatego też napisałem o tym, że to moje spostrzeżenia - i moja opinia(doświadczenia).

Cieszę się ze zabrałeś głos - jednak byłbym ostrożny w twierdzeniu że sposób kalibracji (i ustawiania) reaktora podany przeze mnie jest błędny - nie mówiąc już o sposobie zasilania(nigdy w życiu nie zastosowałbym grawitacyjnego- wężykiem - gdyż jest to bardzo niepewne i podatne na zanieczyszczenia - czyli - zmniejszenie przepływu).

Skąd wiem? Z praktyki - a nie z instrukcji czy stron WWW :)

Teraz używam w domowym akwarium Shurana JetSkima 200 zasilającego dedykowanym bypasem reaktor Shuran Twin. Zasyp 3.5l litra - do akwarii o pojemności do 2.000 litrów. Jeśli więc konstrukcja reaktora jest przemyślana - jak w Shuranach - to po co robić reaktor z zasypem na 8- 10 kilo? Dla bajeru? :) No chyba że ktoś staruje z akwa 5.000+ litrów - to faktycznie, się przyda. Ale powiedzmy szczerze - 98% domowych akwarii to akwaria dużo poniżej 2.000 litrów.

I nie mam żadnych problemów z regulacją(dokładną) prędkości odcieku. A zapewniam Cię - Shuran robi jedne z najlepiej przemyślanych reaktorów na świecie. Wiele innych firm - po prostu kopiuje ich rozwiązania.

pozdrawiam!

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, Ja nie mam żadnych doświadczeń z Shuranami a czy są najlepsze? Może i tak ale nie mi to oceniać bo Shuranów nie używam.

A ja mam wrażenie że zaproponowana przez Ciebie metoda dramatycznie się różni od tego co rekomendują producenci reaktorów :)

W jakiej kwestii się różni? Czy napisałem coś innego co zalecają producenci? Co2 ma być podawane ciurkiem - a woda wężem? :)

- mówiłem o regulacji reaktora za pomocą stałej liczby bąbelków CO2 na sek i regulacji ilością odcieku by utrzymać określone PH w reaktorze (Tak w każdym razie zrozumiałem poprzednią wypowiedź) i tą metodę uważam za delikatnie ryzykowną.

name='Przemek' timestamp='1355087966' post='516479'][/b]

Ja osobiście nie polecam takiej kontroli reaktora chyba że z dobrą pompką perlystatyczą o regulowanej wydajności np taką jaką robi Deltec (tylko że jej cena to kosmos)

To znaczy - jakiej kontroli?

- chyba nie zrozumieliśmy się, mówimy o tym samym i tych samych zachowniach reaktora. Miałem na myśli, że regulacją odcieku możemy przeprowadzać zgrubną regulację chyba że mamy do dyspozycji pompkę pozwalającą na precyzyjne podawanie odcieku.

Błędem nazywasz większy reaktor ? Błędem nazwę za mały bo trzeba go będzie uzupełniać bardzo często i trzymać bardzo niskie PH w reaktorze przy dużym przepływie, inaczej nie wyrobi.

Wiesz co - nie wiem jak Ty, ale mi się zdarza zaglądać do szafki częściej niż co 2-3 miesiące w celu uzupełnienia wkładu - więc uzupełnienie wkładu do żaden problem :) .No chyba że zaglądasz tam rzadziej - i byłby to konkretny powód aby sprawdzić co pod akwarium piszczy - wtedy faktycznie tak częste czynności serwisowe mogą przysporzyć kłopotu :)

- dlatego właśnie wolę reaktory z większą ilością wkładu bo nie dość że ubytek procentowy ilości wkładu zachodzi wolniej przez co uzupełnianie odbywa się znacznie rzadziej to jeszcze wymagane korekty w PH reaktora są rzadsze. Mam KR 5000 który uzupełniam co 8-10 miesięcy i reguluję PH średnio co 1,5 miesiąca a pobór CA jest naprawdę duży ponad 4kW światła.

Mój domowy PF501 wymaga uzupełniania około 0,7 kg co 2-3 miesiące, korekty PH mniej więcej co 3-5 tygodni.

A jak to wygląda w Shuranie?

Jak dla mnie ta ilość zasypu w zestawieniu z podawaną objętością zbiornika jest bardzo mała. Możesz go zostawić bez regulacji na miesiąc?

Co do drugiej części zdania - jeśli przeczytasz to co napisałem jeszcze raz to zobaczysz że piszę o tym, że ph w reaktorze nie powinno się zmieniać w zależności od zapotrzebowania na Ca! Utrzymujesz więc stałe pH(powiedzmy te 6.2 jak ja teraz) - i tylko zwiększasz przepływ/prędkość dozowania CO2. To wszystko! I zapewniam ze działa :)

- Wiem że działa, w ten sposób też sterowałem reaktorem ale zaobserwowałem że przepływ to tylko zgrubna regulacja, regulacja PH w reaktorze pomaga dokładnie ustalić oczekiwane parametry.

Ale i tak do zasilania innego niż pompką perlystatyczną mnie nie przekonasz. Pomimo wielu prób nie udało mi sie ustawić jakimkolwiek zaworkiem oczekiwanego przepływu np 1,2 /h w sposób trwały. Jaki by to nie był zaworek to przy zasilaniu z bypas-a czy zdławionej pompki po tygodniu / miesiącu przepływ był już zdecydowanie inny.

Wolę wymieniać wężyki co 6 miesięcy, może ich koszt jakoś przeżyję :)

A pod akwarium wolę zaglądać codziennie ale tylko kontrolnie.

Super że się właczyłeś i mam nadzieję że teraz częściej będziesz się objawiał na forum.

Pozdrawiam

JPJ

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarku

Ja jestem zawsze chętny do dyskusji :) Nie zawsze na nią miałem czas - jednak teraz na pewno bardziej zaangażuję się w kwestie związane z NR i RS :)

Cóż, Ja nie mam żadnych doświadczeń z Shuranami a czy są najlepsze?

Ale ja nie napisałem że są najlepsze :) Nie wiem czemu, ale ponownie "przeinaczasz" to co napisałem.

"(w tym uznawanych za jedne z lepszych - firmy Shuran)"

oraz

"Shuran robi jedne z najlepiej przemyślanych reaktorów na świecie"

to nie to samo co stwierdzenie że są najlepsze, prawda? :)

- mówiłem o regulacji reaktora za pomocą stałej liczby bąbelków CO2 na sek i regulacji ilością odcieku by utrzymać określone PH w reaktorze (Tak w każdym razie zrozumiałem poprzednią wypowiedź) i tą motodę uważam za delikatnie ryzykowną.

Ale ja nigdzie nie mówiłem o utrzymaniu stałej liczby bąbelków CO2 i tylko regulacją odcieku! Przecież to napisałem dokładnie.

Jeśli "wystarcza" nam jedna kropla/s odcieku przy 1b na 5-6sekund - to tak zostawiamy.

Jest za mało Ca - to nie zmieniając PH w reaktorze(co ty proponujesz by robić) proporcjonalnie zwiększamy odciek/dozowanie co2.

3 krople na sekunde - więc trzy razy więcej gazu. 2 krople na sekundę - proporcjonalnie więcej gazu(2x). Utrzymując zadane ph w reaktorze w którym następuje rozpuszczanie wkładu najwydajniej - dozujemy "ilość" wzbogaconej wody(w ciągu doby). Tyle.

Zmniejszanie/zwiększanie ph jest IMHO pomyłką - poniżej pewnej granicy - dojść może to wytrącenia bardzo drobnego osadu wapiennego(zwanego czasem calcium mud) w wyniku czego dozowana woda jest mleczno białą - a nie klarowna jak być powinna - a podniesienie ph powyżej granicy rozpuszczania wkładu(np. jeśli dopuścium do 6.7 przy naturalnym wkładzie) - to NICZEGO poza co2 dla glonów do akwarium nie dostarczymy. Pomijam spadek pH w akwarium.

Dlatego imho sterowanie ph w reaktorze w zależności od potrzeb jest pomyłką.

To tak jakby w balingu - zawsze wlewać 100ml płynu - tylko w zależności od potrzeb robić roztwór bardziej lub mniej stężony..

Porównanie jest jak najbardziej słuszne - gdyż jeśli "potrzebujesz" więcej balinga(podbić parametry) - to zwiększasz dozowanie(analogicznie - zwiększasz przepływ przez reaktor/proporcjonanie co2). Jeśli mniej - to nie używasz "rzadszych" roztworów - tylko zmniejszasz dozowanie - prawda? :)

Podobnie powinno być z reaktorem..

dlatego właśnie wolę reaktory z większą ilością wkładu bo nie dość że ubytek % ilości wkładu zachodzi wolniej przez co uzupełnianie odbywa się znacznie żadziej to jeszcze wymagane korekty w PH reaktora są żadsze. Mam KR 5000 który uzupełniam co 8-10 miesiący i reguluję PH średnio co 1,5 miesiąca a pobór CA jest naprawdę duży ponad 4kW światła.

Mój domowy PF501 wymaga uzupełniania około 0,7 kg co 2-3 miesiące, korekty PH mniej więcej co 3-5 tygodni.

Pobór Ca nie zależy od mocy światła :p - przynajmniej nie bezpośrednio. Powiem więcej - czasem przy prześwietleniu zachodzi zjawisko zatrzymania wzrostu koralowców( i nie mówię o długości fotoperiodu - a intensywności świecenia) - ale to tak już tak na głębokim marginesie.

Co do wkładu - zaskoczyłeś mnie - bowiem z autopsji również wiem - że dobrze jest raz na 8-10 miesięcy dokładnie umyć reaktor i przeczyścić z syfu który w nim zalega. Pomijam fakt - że niektórzy producenci wkładów zalecają ich WYMIANĘ po pewnym okresie - a nie tylko dosypywanie. Doskonałym sygnałem do tej czynności jest fakt spadania poziomu Ca - przy jednoczesnym wzroście kH.

Mówię w oparciu o zasyp naturalny - grys/tłuczeń koralowy(z domieszką dolomitu)

Jeśli Twój reaktor "zużywa" 0.7kg na 2-3 miesiące - to odpowiedziałeś sobie sam :) Obojętnie jaki reaktor omawiamy - dobrze ustawiony powinien "zużywać" tyle samo wkładu - gdyż ilość ta zależna jest od zapotrzebowania zbiornika - a nie modelu reaktora. Zapotrzebowanie na Ca(trzymając się parametrów w akwarium) nie zmienia się w zależności od użytego reaktora.

Więc jeśli do swojego reaktora wsypuję 3.5kg wkładu - to także tu 0.7kg rozpuści się w ciągu 2-3 miesięcy. 1.5kg na pół roku - czy to szybko/dużo? Nie. Dla mnie to wygodne - 4 razy w roku dosypać media - to naprawdę żaden problem..

Shurana w domu akurat używam krótko - ale powiem Ci na przykładzie innego reaktora - Delteca.

Na zasilaniu bypasem musiałem sprawdzać raz na kilka tygodni. Ale to normalne - dla każdej metody zasilania.

I jeśli ktoś mi napisze - że przy grawitacyjnym(czy jakimkolwiek innym) nie musi tego sprawdzać częściej niż ja na bypasie - to nie uwierzę..

Chyba że mówimy o puszczaniu "ciurkiem" - czyli metoda kontroli "na wariata" :) - albo o pompie perylstatycznej - o której cenie już rozmawialiśmy ;-)

Ale i tak do zasilania innego niż pompka perlystatyczna mnie nie przekonasz. Pomimo wielu prób nie udało mi sie ustawić jakimkolwiek zaworkiem oczekiwanego przepływu np 1,2 /h w sposób trwały.

Ale sam przecież napisałeś:

Ja osobiście nie polecam takiej kontroli reaktora chyba że z dobrą pompką perlystatyczą o regulowanej wydajności np taką jaką robi Deltec (tylko że jej cena to kosmos)

Czyli jednak perlystatyczna może być - czy też mam rozumieć że masz taką pompkę Delteca?

Jaki by to nie był zaworek to przy zasilaniu z bypas-a czy zdławionej pompki po tygodniu / miesiącu przepływ był już zdecydowanie inny.

Nie zauważyłem.

Wolę wymieniać węzyki co 6 miesięcy, może ich koszt jakoś przeżyję :)

Nie wiem jakich wężyków igielitowych używasz - ale żaden dostępny na rynku - nie wytrzymywał tak długo - nie mówiąc o tym, ze po kilku miesiącach potrafił pracować "na wstecznym" i bez zaworów zwrotnych nie było możliwości wymusić przepływu.

Pompy dozujące różne - ostatnio SP3000.

Również sprawdzone w praktyce.

A pod akwarium wolę zaglądać codziennie ale tylko kontrolnie.

Widzisz - czyli i tak zaglądasz :)

Nie ma znaczenia z jakiego powodu to robisz - jeśli to robisz, to znaczy że spodziewasz się że coś może być nie tak - i chcesz to skontrolować(jesteś gotów to zrobić).

I czy to zrobisz - czy nie - nie ma już znaczenia :)

Nie kontroluje się codziennie systemów/urządzeń - co do których stanu jesteśmy pewni w 100% ..

Kiedy ostatnio zdarzyło Ci się codziennie kontrolować światło w lodówce - po to tylko sprawdzić czy działa - a nie przy okazji gdy wyjmowałeś coś do zjedzenia? :D Jeśli się przepali - to na pewno to zauważysz - ale tylko przypadkiem - a nie celowo sprawdzając to codzień rano :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszanie/zwiększanie ph jest IMHO pomyłką - poniżej pewnej granicy - dojść może to wytrącenia bardzo drobnego osadu wapiennego(zwanego czasem calcium mud) w wyniku czego dozowana woda jest mleczno białą - a nie klarowna jak być powinna - a podniesienie ph powyżej granicy rozpuszczania wkładu(np. jeśli dopuścium do 6.7 przy naturalnym wkładzie) - to NICZEGO poza co2 dla glonów do akwarium nie dostarczymy. Pomijam spadek pH w akwarium.

Dlatego imho sterowanie ph w reaktorze w zależności od potrzeb jest pomyłką.

To tak jakby w balingu - zawsze wlewać 100ml płynu - tylko w zależności od potrzeb robić roztwór bardziej

Ja się poddaję i przyznaję się że pozostanę przy tych którzy tą pomyłkę stosują z powodzeniem :)

Reguluję wydajność reaktora przy stałym przepływie w zakresie 6,6 - 6.0 i nie mam ani mleka w reaktorze ani glonów. Mleko pojawia się przy PH poniżej 6.0, jak są martwe strefy w zasypie ew jest za mały przepływ przez reaktor.

Zastanawia mnie jak to jest że np. taka firma jak Deltec pisze :

" If the effluent Alkalinity is low drop the controllers Ph by 0.1 and leave for an hour and check the effluent dkh again.” :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez nie wyonrazam sobie jechac na stalym ph... moze to wina mojego zasypu ale regulujac ph w zakresie 6.3 - 6.6 uzyskuje na odcieku rozny stosunek kh do ca. i tylko tak koryguje parametry w zbiorniku. i dosypuje co 4 miesiace :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem "zwarcie dwóch tytanów", miało być prosto, jasno i przejżyście, a skończyło się jeszcze większym mętlikiem dla osoby, która nie miała z tym tematem kontaktu. Kogo tu słuchać?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chodi

Po wyregulowaniu reaktora(czytaj - dobraniu odpowiedniego pH - tak aby parametry wody były właściwe na wyjściu) w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na wapń - zwiększamy prędkość odcieku - a nie zmniejszamy pH.

Przecież jak nigdzie nie napisałem, aby zmieniać tylko prędkość odcieku(nie zmieniając dozowania co2) - bo to przecież fizycznie niemożliwe - jeśli chcemy zachować stałe pH w środku reaktora.

Sam teraz również potwierdziłeś - że zmiana pH w reaktorze powoduje uzyskanie odcieku o innym stosunku twardości do zawartości wapnia - więc w jakim celu zmieniać ten stosunek - jeśli akwarium potrzebuje tylko więcej wody o takich parametrach(wzbogaconej w wapń/bufor) - a nie zmiany Ca do kH?, które przecież zużywane jest proporcjonalnie - w szczególności gdy korzystamy z naturalnych zasypów? :)

@jjablonski

Jarku :)

Nie wiem z jakiego powodu - ale cały czas przeinaczasz to co piszę - próbujesz to z jednej strony zasugerować że rozwiązania zasilania które zaproponowałem są nieprawidłowe i niewłaściwe(jak np, oryginalny bypas w Shuranach), następnie próbujesz przypiąć mi słowa, w których twierdzę że Shurany są najlepsze - gdzie używam zupełnie innych sformułowań.

W jednym poście negujesz pompki perylstatyczne(chyba że to są drogie Deltec'i) - aby następnie w kolejnym napisać, że nie wyobrażasz sobie czegoś innego niż zasilanie pompką...

W sytuacji gdy staram się Ci przedstawić z jakiego powodu uważam, że zaproponowany przeze mnie sposób "nie jest niewłaściwy"(jak to ująłeś) - zmieniasz temat - i od razu stajesz w kontrze :)

Przecież ja Cię nie namawiam do stosowania sposobu kalibracji reaktora opisanego przeze mnie! Spokojnie! :)

Z całym szacunkiem do Ciebie - po prostu wskazałem pewne "luki" w Twoim sposobie sterowania reaktorem - w szczególności że proponujesz również przewymiarowanie reaktora - i zasilanie go pompką perylstatyczną.

Posłużę się przykładem:

Mam akwarium SPS - 250l.

Mamy reaktor - przewymiarowany - z powiedzmy 5kg zasypem - np. grys koralowy z dolomitem(który pewnie obsłużyłby i akwarium o poj. 3000 litrów)

Zasilamy go pompką perylstatyczną o przepływe 3l/h(woda leci ciurkiem).

Nie używamy miksera(dla stabilizacji pH - co również potwierdzasz że nie jest potrzebne) , o którym również piszesz

Wszystkie powyższe warunki/elementy zestawu dobrane są zgodnie z Twoimi sugestiami.

Efekt?

Rozpatrujemy dwa przypadki:

a) bez pomiaru pH w akwarium za pomocą oddzielnej sondy

Zasilając reaktor w takim tempier(i utrzymując w nim niskie pH) - dosyć szybko rozregulujesz w akwarium parametry wody. pH będzie krytycznie spadało(w ciągu dnia nie będzie dobijało NIGDY do granic 7.9 - 8.0) - w nocy - nawet nie chcę myśleć.

Po kilku/kilkunastu dniach - (nawet jeśli odciek będzie właściwe dobrany - stosunek Ca/kH) - w "kosmos" pójdzie Ca albo kH(jeśli kwaśny węglan wapnia ulegnie wytrąceniu).

Reasumując(wg mojej opinii) - mocno przewymiarowany reaktor(jak w tym przykładzie) zasilany pompką perylstatyczną( jak proponujesz wyżej) - w takim akwarium NIE MA PRAWA działać poprawnie. I z całym szacunkiem do Ciebie - naprawdę - jeśli tu stwierdzisz inaczej - to uznam że po prostu to zgadujesz ze tak będzie..

b ) z pomiarem pH w akwarium za pomocą oddzielnej sondy

W naszych przypadkach nie zaznaczaliśmy że w systemie używamy oddzielnego monitora pH - ale w przypakdu przekalibrowanego reaktora(źle dobranego odcieku) to jedyna szansa aby postarać się nim obsłużyć akwarium - bez gwarancji że na 100% się uda.

Ustawiając minimalne, akceptowalne pH w akwarium - i podłączając pod sterowanie pompkę perylstatyczną - tylko tą metodą możemy dozować wodę do akwarium bez drastycznych spadków pH(przy tak szybkim przepływie).

Efekt? W ciągu doby sterujemy ilością dozowanej wody z reaktora - czyli regulujemy przepływ/jej ilość w czasie.

Czy to nie ten sam efekt - jak w prawidłowo dobranym reaktorze - z mniejszym(kropelkowym) dozowaniem - które zawsze możemy "podkręcić"?

IMHO to jest to samo - chyba że będziemy się spierać jak to się nazywa - albo czyje jest bardziej na wierzchu.

Zacytowane przez Ciebie zdanie - całkowicie się z nim zgadzam :)

Zapomniałeś tylko dodać(dosyć istotną uwagę) - że zapisana jest ona we fragmencie dotyczącym uruchamiania i wstępnej kalibracji reaktora - to pierwszy link który wyskakuje po wpisaniu tego zdania w google. I jets to czynność jak najbardziej prawidłowa - jak napisałem wcześniej - ustawiamy parametry wody tak, aby były właściwe(dobierając pH w reaktorze do wkładu /parametrów odcieku).

@Jacek56

Niech każdy wybiera swoją opcję :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie czy taki osprzęt się nada do sterowania reaktorem: http://allegro.pl/ze...2834395801.html

http://allegro.pl/g-system-plant-e-zestaw-co2-komputer-1-5w-butla-i2835717820.html

A może polecanie coś innego?

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głowy nie dam ale wydaje mi się że ze względów bezpieczeństwa nie wolno wysyłać np kurierem pełnych butli z CO2..

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można nie można ale przysyłają pełne butle sam kupowałem kilka sztuk 6 kg. i zawsze były pełne.


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, poradźcie czy wcześniej wymieniony osprzęt się nadaje czy nie? Jak butlę przyślą pełną to OK, jak nie to też OK, naładuję ją w Gdyni.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego niby nie mozna? toc to zwykla gasnice przeciez :) dezodoranty sa niebezpieczne ale zeby gasnice? :) a zestawik super

troche butla mala ale wlasciwie procz reaktora to wszystko co potrzeba do odpalenia systemu :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O czegoś trzeba zacząć.

Reaktor jest w budowie :D .

Dzięki


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzę, że będę miał się od kogo uczyć obsługi reaktoa.

Trzymam kciuki Jacku.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, ja się na reaktorach nie znam, ale podobno bardzo ważny jest reduktor i większość poleca Sera albo Aqua Medic, ja bym najpierw szukał dobrego reduktora, a butli to piard który ogarniesz spokojnie na lądzie.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek ja osobiście posiadam reduktor z zestawu drugiego i jest spoko.Poco płacić za Aqua Medica tyle kasy.Mój kosztował 80 zł i śmiga.Pozdrawiam Roman.

Edytowane przez romanxx2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman, bardzo słuszna uwaga. Jeżeli cała Polska kupuje to do akwariów słodkowodnych i nie narzekają to może do morskiego też się nada. Idea jest podobna, obniżyć PH w zbiorniku (akwarium, reaktor wapnia) poprzez wpuszczenie CO2, bąbelki na minutę trzeba liczyć w jednym i drugim przypadku.

Jeszcze gdyby więcej osób, które zjadły zęby i zaliczyły kilka nieprzespanych nocy na liczeniu bąbelków CO2, się wypowiedziały to byłoby fajnie.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tańszymi reduktorami jest chyba podobnie jak z JVP tj. są 2 rodzaje ciche i te w koszu :)

W piwnicy mam taki no-name, który po pierwszej wymianie butli zaczął działac skokowo tzn: dotknięcie palcem do pokrętła i zamiast kilku pęcherzyków Co2 szedł cały strumień, ponowne dotknięcie bez żadnego obrotu i znowu tryb 2 bąble CO2 na sek.

Może Ci się trafić dobry, mój był dobry przez kilka miesięcy. Kolejny też nie jest AM ale działa bez zarzutu 2 lata.

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jarku ale przeciez AM nie produkuje reduktorow :-) tylko je drogo wycenia i branduje :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.