Skocz do zawartości
Qlfon

Sanjay - pogromca mitów.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nikt jeszcze nie wrzucił a wydaje się że warto poczytać. Na razie w lengłydżu ale tabelki mówią same za siebie. Całość:

http://www.advancedaquarist.com/2011/7/aafeature


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem całość i moim zdaniem cały test zrobiony trochę "pod zamówienie"...

Jak można porównać wydajność tunze 6305 do koralii 8... to troche przesada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i co z tego ze vortech wyszedl "cudownie" skoro to takie gowno ze nikt w Europie tym nie chce handlowac bo sie psuje dosc czesto a dystrybutor kladzie lage?

ja wole tunze, gdzie mam pewnosc, ze jak cokolwiek bedzie nie tak, wysylam do niemiec do producenta na ich koszt i wszystko jest naprawiane z niemiecka solidnoscia i dostane jezcze jakies gratisy.

TUNZE najlepsze pompy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Twoją opinią o Vortechu się nie zgadzam. Te pompy nie są awaryjne tylko są relatywnie głośniejsze od Tunze. Trzeba poświęcić troszkę czasu na "wycentrowanie linii wałów' jednakże "jakością" strumienia wody i wydajność biją Tunze na głowę. Mam dwie MP-40 w zbiorniku 180x90x60 i cyrkulacja jest OK, a do tego sporo miejsca zaoszczędzone. Kiedyś włożyłem do zbiornika pożyczoną Tunze o podobnej wydajności i się przeraziłem wielkością tej "bulwy". Co do awaryjności 2 lata w zbiorniku i nic, a pracują na 100% mocy.

Pozdrawiam z daleka

Jacek


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to moze Ci sie trafilo, ja to wiem od sprzedawcy z renomowanego sklepu, ze te vortechy sie psuja, i nie ma serwisu jak w tunze, a wrecz przeciwnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dość ciekawa odpowiedź Tunze

TUNZE

Jak określamy przepływ naszych pomp.

Wydajność naszych pompa określana jest w dwojaki sposób, za pomocą tzw „bag test” oraz na podstawie wyliczeń teoretycznych. Bag test jest tak prosty jak się wydaje, na wylot pompy nakładany jest zwinięty worek o określonej pojemności a następnie napełniany. Czas napełnienia jest dokładnie mierzony i na jego podstawie obliczany jest przepływ. Metoda ta ma określone ograniczenia takie jak nadciśnienie pompy oraz ograniczona objętość worka. Pomiary teoretyczne obliczane są na podstawie powierzchni śmigła oraz prędkości obrotowej.

Nasze testy workowe są zgodne w granicach +-10% z pomiarami teoretycznymi dla pomp 6015, 6025, 6045, 6055, 6065 i 6085 co pozwoliło nam polegać na wyliczeniach teoretycznych. Największa pompa dla której wykonywano bag test jest tunze 6105 która uzyskała 90% obliczonego przepływu. Większe modele pomp takie jak 6205 oraz 6305 nie były testowane w ten sposób a ich wydajność określono tylko i wyłącznie na podstawie obliczeń.

W ciągu najbliższych 6 miesięcy będziemy wykonywać szereg testów mających poprawić wydajność naszych pomp. Zakupiliśmy 2 mierniki używane przy pomiarach szybkości dźwięku oraz wiatru i porównywaliśmy ich wyniki z naszymi obliczeniami teoretycznymi. Według tych pomiarów przepływ jest zależny również od odległości pomiaru i nie zawsze przepływ tworzony przez pompę jest równy ilości wody wylatującej z pompy.

Pokazuje to że przepływ wody jest zjawiskiem bardziej złożonym. W tym momencie dochodzimy do wniosku, że badanie jest odpowiednie dla przepływu produkowanego przez same pompy i poprawimy swoje produktu ale wymaga to czasu.

Elementy muszą zostać zaprojektowane oraz wykonane.Poprawa będzie opierać się na zwiększeniu powierzchni wlotu i zwiększeniu prędkości obrotowej śmigła.

Chcielibyśmy podziękować Sanjay Joshi, Bill Straka i Michael Sandford za wykonywania tego badania. Wierzymy, że jest to krok naprzód w odkrywaniu wiele tajemnic dużych przepływów oraz niskiej prędkości przepływu, które do niedawna było prawie niemożliwe do oszacowania.

za reefmania.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że ten test nawet jeśli nie jest do końca miarodajny przyczyni się do poprawy pomp Tunze.

Potentat nie może pozwolić sobie na zmniejszenie swojej renomy.

cytat użytkownika TUNZE:

Having used Tunze products for many years, I am confident in their ethics and their promises. They may have placed too much confidence in a theoretical/mathematical calculation to determine flow rates, however, they have always stood behind their products and I am sure will continue to do so. Already a plan of action has been explored and retrofit products will be produced as quickly as possible and I’m sure at no cost to their consumers. While the flow rate on a few pumps is not exact, they still offer some of the best products for the reef hobbyist and the best customer service, and that is the point that should be remembered.

Ja podpisuję się pod tym wszystkimi kończynami:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co mnie najbardziej w tym wszystkim dziwi to fakt, iż dopiero teraz firma wielka jak Tunze kupiła jakiś profi sprzęt do badania wielkości przepływu. Jakby taki Mercedes wypuszczal na rynek samochód którego osiągi byłyby tylko wyliczone ze wzoru i do tego poparte pomiarem ilości wyciagnietego ze szpulki sznurka przywiązanego do zderzaka podczas przyspieszania lub klepsydrą to byłyby niezłe jaja. A tak wprost widzimy co potrafi dobry marketing.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qlfon, germańska jakość to mit vel stereotyp... podobnie jak wysokie standardy amerykańskie w tym i tamtym... swoją drogą case ciekawy... mając 2 pompy 6105 ciekawy jestem co Tunze zrobi... w przypadku samochodów bezpłatnie musieliby zmienić - usunąć usterkę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

www.tunze.com/index.php?id=113&L=6&C=SG

Link o firmie po polsku.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://



Sam nie wszystko zrozumialem, bo duzo technicznych pojec, ale kncowa czesc filmu utwierdzila mnie ze kupno 6055 byla dobra decyzja.

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co Cie przekonalo :rofl: Ten film pokazuje wyraznie ze tunze pchaja wode mocnym zwezonym strumieniem. Nie jest dziwne ze wizualnie wydaja sie byc efektywniejsze. Ale czy napewno do akwa potrzebujemy sciesnionego strumienia (jak z weza ogrodowego ) Widac ze Vortechy rozpylaja wode ''szerzej'' tworzac moim zdaniem lepsze turbulencje (przynajmniej w moim rozumieniu tego slowa). Nie maja wylotu ktory zageszcza wode (zwiekszajac cisnienie) i przez to zolta chmura w ich przypadku nie dochodzi do konca zbiornika. Ale moim zdaniem to ich zaleta... (co by nie bylo... sam mam Tunze w akwa)

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.