Skocz do zawartości
Danielj

HQI sterowalne

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś używa tego typu oświetlenia?

Interesuje mnie jak macie ustawioną moc żarnika.

Ja mam u siebie ustawione świecenie na 6 godzin - 87% , potem przez godzinę gaśnie.

Czy przy ustawieniu żarnika na 100% barwa będzie inna? Bielsza?

Żarnik to BLV nepturion 14000K.

Z góry dziękuję za pomoc :unworthy:


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elball 250W , sterowanie programem wewnętrznym.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Danielj, używam tych zasilaczy od początku istnienia mojego zbiornika /3,5r./. Ściemnianie powoduje zmianę barwy-

- podkreślany jest kolor niebieski i tłumiony czerwony. Różnica barwy i jasności między ustawieniami 100% i 87,5%

jest b. niewielka /oczywiście przy 100% barwa jest bardziej biała/.

Istotne ściemnienie, a więc i zmiana barwy, następuje przy ustawieniu 60% /ograniczenie do 150W/.

U siebie stosuję nast. utawienie załączania oświetlenia:

- T5 - 11:00-22:30,

- HQI 60% - 13:00-15:00 i 20:30-21:00,

- HQI 87,5% - 15:00-20:30.

Najciekawsze wybarwienie występuje wg mnie przy T5 i HQI87,5% /przy 20000K ustawiłbym 100%/, ale wprowadzenie

dodatkowo ustawienia 60% powoduje powstanie innych kontrastów barwnych, kolejnej wersji barwnej zwierzaków,

co jest dla mnie b. interesujące.

Pozdrawiam.


133x70x60h, sump 220l, AM NG 2x250W HQI + 4x54W T5, obieg RD6500, BK250, cyrk. T 2x6105 ster.

7095, dolewka 40l, T osmolator, TEC III NG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@waszg , a sterujesz komputerem ,?

Jeśli tak , to w jaki sposób?


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako ze mnie temat tez interesuje to zapytam tutaj:

Jaka jest trwalosc sciemnianego zarnika w stosunku do normalnego. W moim watku napisales ze jesli zarnik nie pracuje na 100% mocy to jego zywotnosc sie wydluza. Tyle ze to przeczy temu co czytalem w Necie.

Rozumiem ze pobor mocy jest caly czas 250W nawet jesli zarnik "leci" na 80 % mocy?

Czy sterowanie HQI za pomoca ProfiLuxa odbywa sie tak samo jak sterowanie t5, przez karte EVG-AP-2F spod lacz L1//L4? Czy tez musze zakupic inne elementy. Jesli to taka sama karta to rozumiem ze jedna bedzie do T5 a druga do HQI?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.trimax.com.pl/techniczne.htm

Informacje mam stąd , jeśli producent może być wiarygodnym źródłem :question:

Co do sterowania profiluxem , to nie wiem , nie mam go po prostu .


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do sterowania oświetleniem stosuję trzy proste zegary - jeden włącza T5, drugi HQI,

trzeci ściemnienie HQI60%.


133x70x60h, sump 220l, AM NG 2x250W HQI + 4x54W T5, obieg RD6500, BK250, cyrk. T 2x6105 ster.

7095, dolewka 40l, T osmolator, TEC III NG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak widac w specyfikacji technicznej, te balasty sie nie przydadza (delikatnie mowiac nie zahaczajac o slowo "d..."), poniewaz natezenie pradu jest za slabe. np. zarniki 400W potrzebuja 4 amperow a nie 2.

gdyby tak nie bylo, juz dawno wszyscy jechali by na elballach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak widac w specyfikacji technicznej, te balasty sie nie przydadza (delikatnie mowiac nie zahaczajac o slowo "d..."), poniewaz natezenie pradu jest za slabe. np. zarniki 400W potrzebuja 4 amperow a nie 2.

gdyby tak nie bylo, juz dawno wszyscy jechali by na elballach

Witam

@Kidult, może wyjaśnisz , dlaczego żarnik 400W potrzebuje 4 ampery.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Kidult, może wyjaśnisz , dlaczego żarnik 400W potrzebuje 4 ampery.

Pozdrawiam

To pytanie do producenta, ja sie na tym nie znam.... z tego co mi wiadomo jak jest za maly amperaz to zarnik nie ma znamionowej barwy i dystrybucji swiatla, i tak np. zarniki typu 20KK maja trupio monochromatyczny niebieski kolor (z tego co czytalem na reefcentral)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

KIDULT

Jakie konkretnie balasty potrzebujesz (firma/model) to zobaczę co jest na stanie :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT i inni ktorzy maja pojecie. Mozecie wyjasnic moje watpliwosci w poscie #7?

gdybym wiedzial to juz bym cos napisal...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult , ale czy są tam jakieś przedstawione wykresy zależności prądu i światlości?

Bo to ciekawe , czy nie jest to znowu napisane po to by kupić sprzęt innego producenta?

trochę to tak wygląda.

Ja miałem ten żarnik(Nepturion 14000K) na stateczniku magnetycznym i nie było gołym okiem różnicy.

Więc może chodzi o to , aby kupić np.Lumateca lub inny "akwarystyczny" sprzęt za dużą kasą?

Zresztą Lumatec podaje dla stateczników 400W prąd wyjścia 1,85A.

To co Ty piszesz wydaje mi się , że ma sens ale przy napięciu 110V , jakie mają w stanach.

Z tego co wyczytałem o Ice Cap 400W to przy 95V daje 5,4 A,a my w Polsce mamy 230V więc prąd odpowiednio mniejszy.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie strumienia świetlnego spowoduje wydłużenie czasu pracy lampy ale ta nie będzie dawała pełnego spektrum. Aby to osiągnąć trzeba podgrzać do zakładanej temperatury żarnik by uzyskać odpowiednie ciśnienie gazu. Na temat barwy danego żarnika przy sterowaniu niższymi parametrami od nominalnych się nie wypowiadam bo ocena wzrokowa jest bardzo złudna.

Ja znam trzy metody sterowania strumieniem światła za pomocą dedykowanych stateczników elektronicznych. Tej z powyższego produktu nie liczę bo jak dla mnie to metoda "z hebla" czyli konfigurujemy przełącznikami skokowo nastawy, włączamy i mamy.

Pierwsza najstarsza, z mojego punktu widzenia, czyli sterowanie 1...10V analogowe. Minusem tej metody jest to, że nie ma galwanicznej izolacji sygnału sterującego od zasadniczej części statecznika. Ale nie do sterowania elektronicznego była ona tworzona tylko do np. płynnej regulacji na większych salach. Da się zaadoptować do sterowania "komputerowego", bez względu co to znaczy, ale trzeba dorobić izolację galwaniczną.

Druga już zupełnie cyfrowa z izolacją galwaniczną to system DALI. Wysyła się proste ramki danych. Pierwsza dana to numer statecznika a druga to wartość sterująca.

Trzecia to standard EiB także cyfrowy i także z izolacją galwaniczną. Ramka danych jest znacznie bardziej rozbudowana jak w przypadku DALI.

Statecznik elektroniczny może pobierać 2.5A/230V~ i zasilać HQI 400W, które wymaga 4A ale 120V~. Przemiana jednego na drugie odbywa się w stateczniku co jest możliwe w przciwieństwie do stateczników indukcyjnych "klasycznych".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.