Skocz do zawartości
rpp

Refraktometr vs aerometr

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj posoliłem baniaczek (nareszcie :-) ) ale zacząłem zastanawiać się nad "miernikiem" zasolenia.

W tej chwili korzystam z refraktometru Aquamedica. Z tego co się zorientowałem to kalibracja polega na sprawdzeniu czy pokazuje "0" przy wodzie z RO. I powiem szczere, że sprzęt mnie mocno zaskoczył na plus bo posiadam go ze 4 lata i skalibrowany był idealnie. Aż zaczynam się zastanawiać czy na pewno dobrze go kalibruję :-)

W każdym razie pojawiła mi się wątpliwość na ile jest to dokładny sprzęt?

Czy może dla pewności warto zainwestować w dobry Aerometr? (np. Tropic Marin)

Może ktoś z Was porównywał wskazania takich sprzętów i ma doświadczenie co będzie dokładniejsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywalem aquamedika i powiem ze jest nie dokładny za każdym razem pokazuje co innego,splawik jest dokladniejszy

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Knop jest bardzo dokładny a za to zawsze miałem problem z odczytem z spławika,poza tym często się tłuką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@vitekzawada - a to dziwne bo mój AM pokazuje bardzo powtarzalne wyniki. Tylko pozostaje kwestia czy są prawdziwe :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybieram refraktomer za całokształt :) Pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warto zakupic sobie buteleczke plynu kalibrujacego do refraktometru. nie kosztuje wiele, wystarcza na bardzo dlugo i uspokaja posiadacza ;) kalibracja na "zero" jest wystarczajaca w wiekszosci wypadkow, ale z powodu nieliniowosci odczytu nie jest idealnie precyzyjna.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MarcosB - masz na myśli ten Tropic Marin za ok. 120-130zł? Bo właśnie zastanawiam się żeby go kupić. Koszt może i spory ale wolę mieć pewność co do zasolenia niż później walczyć z różnymi problemami przez złe zasolenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rpp, nie mam nic do Tropic Marine :) ale jeśli chodzi o spławiki, to spokojnie mogę polecić JBL-a . swego czasu odbywała się tu burzliwa dyskusja o spławikach, jak odnajdę to podkleję.

pokazuje dokładnie, i wyniki powtarzalne na trzech różnych sztukach - osobiście sprawdziłam, po tym jak mój poprzedni hydrometr (uchylny) "lekko" przekłamywał.

tylko przy spławikach należy pamiętać o skali, czy to pokazuje ciężar czy gęstość.

tu @RadekCh ładnie pokazał - post #36 .


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Z tego co czytałem o refraktometrach to one wszystkie kłamią i są skalibrowane by pokazywać NaCl w wodzie RO, ale nie do dokonywania pomiaru w wodzie morskiej. Cała reszta związków zakłóca ten odczyt.

W sieci piszą, że pierwszy prawdziwy refraktometr stworzony do naszego hobby to D-D H2Ocean refractometer (ale tylko wersja druga, nie pierwsza).

Poszukajcie dlaczego w Google.

http://www.glassreef.com/review_d-d_refractometer.php

Na wyspach to raczej hit, a w sklepach w Dublinie już nie kupi się innego. Ogólnie wszystkie produkty z logo H2Ocean podbijają tutaj rynek, testy wyparły Saliferta. Niektóre sieci już nie sprowadzają testów Sali wcale.

Wracając do tematu na razie mam hydrometr, ale po powrocie z urlopu zaczynam już zasiedlać baniak koralami i kupuję refraktometr H2Ocean v.2.0 ;) O Aerometrach słyszałem tylko, że się tłuką ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nika - o Tropic Marin słyszałem dużo dobrego. Poszukam jeszcze w takim razie opinii o JBL ale z tego co kojarzę to też miał dobre opinie więc może faktycznie kupię tego JBLa.

Co do skali zasolenia to fajne zestawienie + wyjaśnienie jest w tym wątku:

http://nano-reef.pl/topic/33796-tropic-marine/

Ja właśnie się zorientowałem, że w poprzednim baniaku miałem mocno zaniżone zasolenie. Refraktometr Aquamedica pokazuje ciężar właściwy (SG) a nie gęstość a ja ustawiałem 1.024 wg skali gęstości. Fakt, że moja skucha bo obok skali SG jest też skala zasolenia (ppt) i powinienem to połączyć ze sobą ale ...

@kapitan - no drugiego refraktometru to na pewno nie będę kupował bo jednak kosztuje dużo więcej.

Kupię sobie jakiś dobry spławik + płyn do kalibracji refraktometru i tyle. Jeśli oba wskazania będą się pokrywały to będzie super. Jeśli nie to wtedy zacznę kombinować co z tym dalej zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja używam spławik AM, ale zastanawiam się nad refraktometrem tylko nie wiem teraz, który wybrać chciałem AM ale Vitek pisze nie dokładny... możecie polecić coś dobrego?

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam spławik Tropic Marin. Jedyna wada to, że jest ze szkła. Jeden już roz... zepsułem ;-).

Inmar jak możesz mieć problem z odczytem ze spławika :question:

Trzeba mieć nie szklaną menzurkę do badania a te odczytywania na małej skali mnie denerwowały.W baniaku ani w sumpie nie zbadam bo woda się majta.Trzeba by mieć taki duży z szeroką skalą a pewnie prędzej czy później się " szczaska. "Tak na szybko trochę wody i mam wynik.Mój ma kompensację temperatury.Kalibruję wodą RO,Przemek kiedyś powiedział,że nie ma sensu kupować płynów kalibracyjnych.

Edytowane przez inmar
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rpp - dokładnie Tropic Marin za 110-120 zł.

Inmar - fakt, trzeba mieć pojemnik do którego można wlać badaną wodę - najtaniej butelka 1.5 litra z obciętą końcówką.

Ja wybrałem TM bo jest największy.

Mała uwaga, spławiki mierzą gęstość, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę korektę w postaci temperatury. A do tego przyda się mała tabelka :

truedensity.jpg

Tak czy siak jest to napewno najbardziej niezawodna i powtarzalna metoda sprawdzania odpowiedniego zasolenia.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalecane optymalne zasolenie w zbiornikach to 35 ppt ta tabela przestaje być przydatna w momencie kiedy zajdzie potrzeba podniesienia do np. 38 ppt


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kmirko, to popatrz na tą - czwarta tabelka .

warto zaglądać do podklejanych wcześniej linków...


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nika ja się odniosłem się do tabeli którą wkleił MarcosB :)

a w podklejanym wcześniej linku od rpp też uczestniczyłem w dyskusji :harhar:


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mając taką tabelkę bardzo łatwo to przeliczyć. Wystarczy spojrzeć na liczby - jak się zmieniają i rozpisać sobie to na kartce.

Z tego co zauważyłem na forum panuje czasem zamieszanie bo ludzie mylą zasolenie z gęstością a w ten sposób można zwierzakom krzywdę zrobić. Wyższa niż zwykle temperatura, zwłaszcza w lecie powoduje, że spławiki pokazują niższe zasolenie. Sam wpadłem w wir zamieszania przy pierwszych pomiarach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Mam taki problem i wątpliwości otóż, mam refraktometr i pokazuje mi 1021, to samo pokazuje mi spławik, a tym czasem będąc u kolegi Norberta, zmierzyliśmy zasolenie na jego elektronicznym urządzeniu z napisem Hanna i pokazało 1025.

Co robić, aby nie przesolić. Czy przyjąć, że zawsze dodaję 0,04 do tego co pokazuje refraktometr? Kalibrowałem go na ro/di wyprodukowanym 5 min wcześniej.

pozdr

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Elektronikę też trzeba skalibrować. Ja bym zaufał jednak mechanicznym metodom mierzenia, bo Hanna się upowszechnia i zaczynają napływać pierwsze niepochlebne opinie od użytkowników, czyli idealna też nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

apropos prawej skali, to czy to nie jest tak, że są one ze sobą na stałe sprzężone tzn. że jeśli pokazuje 1025 to na prawej będzie pokazywał 35 i analogicznie.

Z drugiej stron, jak to jest, że refraktometr i bańka pokazują tyle samo, a elektronik nie. Czy jest możliwe, że mam wadliwą i bańkę i refraktometr?

h


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa ze soba "sprzezone" - refraktrometr z ATC kompensuje pomiar do temperatury otoczenia (temperatury przyrzadu). Mierzac splawikiem pomiar uzalezniony jest od temperatury wody. Zwykle splawiki ktore widzialem wyskalowane byly do temp 24 stopni. Refraktrometr tez jest wyskalowany w jakiejs temperaturze. Moj np. w temp 20 stopni i kiedy kalibruje go z RO - temperatura otoczenia powinna miec mniej wiecej te 20 stopni.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hubert,

wszystko jest mozliwe, ale trudno w to uwierzyc, ze splawik i refraktometr masz zepsute :lol:

Raczej trzeba nam mniej wiary w elektronike :vava:

Reszta - jak VDR nagryzmolil. :clap:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Nowe refraktometry D-D H2Ocean chwalą się tym, że pokazują dobrze niezależnie od temperatury i jeszcze inne przewagi mają nad zwykłymi refraktometrami. Tylko trzeba pamiętać żeby kupić wersję 2, a nie starą H2Ocean.

Jak sami piszą, ich refraktometr to nie jest urządzenie do wody słonej, ale do wody MORSKIEJ :)

Ja właśnie na taki teraz poluję po sklepach.

http://www.theaquariumsolution.com/seawater-refractometer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.