Skocz do zawartości
Tester

Kąpiel LPSow w RO

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z wirkami. Planowalem uzyc Flatworm eXit od Saliferta ale po przeczytaniu setek postow na ten temat mam mieszane uczucia. Jedna z innych metod walki z wirkami jest kapiel korali w RO. U mnie, wirki siedza glownie na Euphilii. Jako ze nalezy ona do bardzo delikatnych korali zastanawiam sie nad bezpieczenstwem takiej metody. Ktos ma jakies doswiadczenia z kąpielą LPSow w RO?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio kąpałem swoje zoa zaobserwowałem że kąpiel max 4 min i nie częściej jak co drugi dzień ale LPSy na pewno nie są takie twarde.

Edytowane przez urban15
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja z euphylli pipetą zesysałem wirki. czasami urywał sie kawałek polipu, ale to i tak mniej stresujące i krzywdzące mysle dla euphylli jest ta metoda. ja wykonczyłem swoje wirki.

Sebastek ostatnio mi mowil o jakims srodku ktory dobrze wybija zwierzyne z korali w kąpieli. To jego mozna zapytac co to za środek.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

doświadczenia z wirkami nie mam (odpukać) ale

wiem że six line wrasse rozprawia się

z nimi szybko ! Warto spróbować - ładna rybka.


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zasadniczo historie o six line wrasse i mandarynach rozprawiajacych sie z wirkami mozna miedzy bajki wlozyc. Prawdopodobienstwo ze akurat ten egzemplarz ktory kupie bedzie jadl wirki jest zerowe wiec nawet nie mysle o takim rozwiazaniu.

Luft - mam juz ich zbyt duzo. Odpuscilem odsysanie euphilii bo nie dochodzila do siebie po poprzednichj odsysaniach a juz trzeba bylo znow odsysac.

Ponawiam pytanie:

Czy ktos kiedys kapal LPSY (euphilie) w RO, z roznych powodow? I czy one przezyly?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym polecił Pseudocheilinus Hexatenia u mnie rozprawiła się z wirkami szybko


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester, nie do końca może odpowiedź na Twoje pytanie, ale ...widywałam lps-y (scolymie) kąpane w glukozie. celem było ratowanie korala i ... nawet się udawało. co do euphylii nic nie słyszałam.

a jeśli chodzi o wirki (kiedyś już pisałam, a Ty pewnie o tym wiesz) bardzo dużo daje poprawienie jakości wody. w starym zbiorniku, gdzie miałam powiedzmy "średnią" czystość, wirki sobie trwały. nie były może plagą, ale sporo ich było.

w nowym akwa, gdzie jakość wody bardzo, bardzo się polepszyła, choć kilka razy przytargałam wirki na koralach, po prostu "nie utrzymały" się. :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do glukozy- tak ale wirków nie zabije. Robi się roztwór na bazie wody z akwarium.

Co do ryb, poleciłbym gobiodonka okinawae- maluszek ale skuteczny.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kruku, ja nigdzie nie napisałam, że glukoza jest na wirki.... a my roztwór przygotowywaliśmy RO+glukoza i dlatego o tym wspomniałam.... pytanie było LPS-y + RO...


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem nikuś, wiem.

Po prostu w moim przypadku powiedzenie ze "nieszczescia chodza parami" jest ogolnie rzecz biorac delikatnym niedomowieniem. Moje nieszczescia atakuja mnie stadami. Niestety ostatnie problemy wyraznie pogorszyly jakosc wody i tym samym populacja wirkow gwaltownie sie powiekszyla. Szczescie w nieszczesciu ze za stolówke wybraly sobie jedna euphilie i dwa grzybki wiec latwiej mi walczyc z nimi teraz niz zanim zaczna atakowac skale w sumpie

Kruku - roznica w cisnieniu osmotycznym musi byc na tyle duza zeby zabic wirki i na tyle mala zeby nie zabic korala.

Co do ryb to statystycznie rzecz biorac nie wierze w ich skutecznosc.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, co jej bardziej zaszkodzi... czy pozostawienie wirków i polepszamy jakość wody, no ale tu wchodzi w grę czas.

czy też ryzykujemy kąpiele.

Jeżeli jakoś strasznie nie kaprysi, to ja bym raczej nie ruszała. ale jeżeli widzisz, że mocno jej to przeszkadza, to wtedy króciutkie kąpiele jednak bym uskuteczniła.

ja tam trzymam kciuki :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykąpanie w słodkiej wodzie prędzej zabije korala niż wirki. Dawałem skałę do slodkiej wody, żeby pozbyć się wirków - to nie działa.

Jeśli chcesz tylko kąpać, to bez żadnych oporów możesz użyć levamisolu. Daj wodę z akwarium, rozpuść odrobinę levamisolu i jakąś cyrkulację. Max 30 sekund i wszystkie wirki odczepią się od euphyllii. Levamisol załatwisz u weterynarza. Jeśli powiesz mu uczciwie po co Ci to potrzebne to powinien spokojnie wypisać receptę.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to alternatywa jest flatworm exit tyle ze nie leczenie w calym tanku a tylko kapiel "nosicieli"


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Levamisol to jedyny , skuteczny środek na plagę wirków!!!

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem o tyle dobrą sytuację że mogłem korala wyjąć z baniaka.

Podczas podmianki wytrząchałem euphylie w starej wodzie, i same dopadły.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, a próbowałeś w Reef Dip z Microbe Lift ? Ja w tym kąpię każdego nowego korala przed włożeniem do zbiornika.


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz wszystkie cuda zawioda, proponuje powrot do zapomnianych zrodel :) 30min kapiel w nadmanganianie potasu. Jeszcze sie nie trafil zaden szkodnik, ktory to u mnie przetrwal. Korale roznie reaguja - raz lepiej, raz gorzej... Ale zaden jak do tej pory nie zawinal sie na wieczna rafe po tym zabiegu.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli ktoś w Twojej okolicy ma mandaryna głodomora, to zapytaj, może się odważy przyjąć korala na jakiś czas.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Tester!

Kapiel w RO moze LPS-om zaszkodzic. Jezeli masz mozliwosc wyjecia korali do kapieli, to srodki na bazie Levamisolu (Concurat L ?) beda odpowiednie (rozrobione w wodzie z akwarium). To jednak nie gwarantuje pelnego sukcesu bo jakies robale moga jednak zostac w akwarium.

Innymi sposobami sa ryby, o ktorych wspomnieli przedmowcy. Problem jest w tym, ze rybki ktore juz troche przebywaja w akwarium i zasmakowaly w dobrym jedzonku, nie koniecznie beda zainteresowane planariami. Swiezo importowana juz predzej.

Mozliwe jest tez zaciemnienie zbiornika, wcisniecie w piasek bialego talerza i oswietlenie go punktowo. Zebrane planarie mozna wtedy odessac. To przynajmniej redukuje ich populacje.

Obowiazkowo powinienes wode filtrowac czyms na silikaty (Silicarbon itp).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani,jak już wspomniałeś o Silicarbonie to mam pytanie jak długo można go trzymać w sumpie,instrukcja chyba mówi o 3 tygodniach ? Zapodałem ten wkład bo skała mocno mi zardzewiała(przegapiłem wymianę DI i prefiltrów).Sporo rdzy już zeszło,ale jeszcze część jest.Nie wiem czy dokupić następne opakowanie czy tak już zostawić i czekać aż samo zejdzie.Przepraszam,że nie na temat,ale w sumie jak by ktoś chciał zastosować to będzie miał dodatkową instrukcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz trzymac z 6 tygodni. On spowrotem nic do wody nie odda. Trudno powiedziec, czy po 3 tygodniach jeszcze ma wlasciwosci absorbujace (to zalezy od stezenia Si w zbiorniku). On wybiera tez troche PO4, takze na Si zostaje mniej miejsca, ale to dobry absorber. Warto go codziennie pomietolic w skarpecie.

Na wynik, zanim kupisz nowy, mozesz tez ze 2 miesiace od wlozenia poczekac. Moze teraz wystarczy wyczyscic szczoteczka i moze odpieniacz to wylapie, a nowy nalot nie narosnie ?

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wirki na twoim koralu najprościej usunąć w ten sposób:

bierzesz wodę z podmianki do małego pojemnika, wkładasz tam euphilie, targasz nią do takiego stopnia aż będzie wściekła i schowa polipy w szkielecie.

Gwarantuję że po tej operacji na dnie naczynia zobaczysz więcej wirków niż masz skały w zbiorniku a koral po kilku godzinach napompuje się bardziej niż kiedykolwiek...

Metoda osobiście sprawdzona na sps'ach oraz miękkich :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.