Skocz do zawartości
mari00sh

[90L] Kostka 45x45x45

Rekomendowane odpowiedzi

ja bym się pokusił o 2 koralie nano evo ja w 63l mam 1 nano 900l/h i koralie 1 chyba ok 1600l/h


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze odnośnie szafki : urządzenia wewnątrz trochę się grzeją więc zrób sobie kratkę wentylacyjną o której mówiłem. Jak będzie za gorąco to możesz ją wymienić na wentylator (do wenge lepsze czarne) - kosztują 30 PLN - nie pamiętam tylko czy otwór do nich jest 10 czy 15 cm, ale kratki wentylacyjne 15 cm też są więc będziesz miał otwór na wentylatorek już gotowy.

Oczywiście zależy to od zastosowanych urządzeń które różnie się grzeją. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dawaj 2 x nano 1600 bo ja mam w 60 litrach 2x900 i jest akurat , różnica w cenie minimalna a efekty na pewno lepsze, ps. fajny zestaw, udanej przygody z morszczyzna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie ;) Lampka LED już prawie gotowa (by lubusikk). Tematy pompy oraz cyrkulacji wstępnie z głowy. Teraz chcę się zabrać za drobne przeróbki szafki oraz nowego sumpa. Właśnie w temacie sumpa mocno liczę na waszą pomoc.

W wersji pierwotnej wygląda to tak:

dsc00144qr.jpg

Jak się okazało sump jest za wysoki i miałem problem nawet go wyciągnąć.

Pytanie 1

Czy pozostawić go w takiej formie tylko obniżyć wydłużyć ?

Pytanie 2

Czy pozostać przy 2 komorach czy jednak zdecydować się na 3 ? Jeśli 3 to czy zrzut z akwarium kolankiem przerzucić zupełnie na lewą stronę sumpa?

Pytanie 3

Na ile L robić tego sumpa ? w obecnej formie jest to 40x35x20 ( 28l)

Edytowane przez mari00sh (wyświetl historię edycji)

3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok skoro zero podpowiedzi to pomyślałem o czymś takim. Proszę o rady bo pewnie przekombinowałem.

sumppppp.jpg


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok skoro zero podpowiedzi to pomyślałem o czymś takim. Proszę o rady bo pewnie przekombinowałem.

sumppppp.jpg

Pomysł z gąbką filtracyjna nie jest najlepszy.Ale niech się wypowiedzą doświadczeni Morszczaki <_<


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z gąbką filtracyjna nie jest najlepszy.Ale niech się wypowiedzą doświadczeni Morszczaki <_<

Zawsze mogę założyć skarpetę :D


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj zamówiłem sump. Też miał być 3 komorowy, ale @rpp namówił mnie na 2 komory. Zawsze w dwóch większych komorach będzie więcej miejsca na graty niż w 3 mniejszych, a jak nie planujesz DSB albo refugium, to nie ma co marnować miejsca na przegrody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ja bym po pierwsze wywalił te półeczkę - po co Ci ona ? Jak wyjmiesz odpieniacz czy pompe do czyszczenia ? jak wtyczyscisz tylne rogi w sumpie ?

A sump podziliłbym na dwie komory - jedna na dolewke, a druga na reszte gratów, odpieniacz i pompa powrotna moga byc w jednej komorze - poziom wody reguluje dolewka.

Generalnie jest za mały na 3 komory.

Zrobisz jak zechcesz, ale wydaje mi się, że niedługo sam dojdziesz do tego samego wniosku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ja bym po pierwsze wywalił te półeczkę - po co Ci ona ? Jak wyjmiesz odpieniacz czy pompe do czyszczenia ? jak wtyczyscisz tylne rogi w sumpie ?

A sump podziliłbym na dwie komory - jedna na dolewke, a druga na reszte gratów, odpieniacz i pompa powrotna moga byc w jednej komorze - poziom wody reguluje dolewka.

Generalnie jest za mały na 3 komory.

Zrobisz jak zechcesz, ale wydaje mi się, że niedługo sam dojdziesz do tego samego wniosku :)

Jeżeli rzeczywiście nie ma żadnych zastrzeżeń aby odpieniek i pompa były w jednej komorze to już dochodzę do tego wniosku :)

Filtracje mechaniczną załatwię skarpetą.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, mała aktualizacja.

Powoli zbieram resztę sprzętu.

Wczoraj dotarła lampka LED 36W by Lubusik któremu jeszcze raz dziękuje ;) Robota pierwsza klasa więc polecam ;)

lampkag.jpg

Także wczoraj odebrałem sumpa po małych poprawkach, wklejono dodatkową przegrodę na dolewkę oraz istniejącą podniosłem do góry aby poziom wody współgrał z Tunze 9002.

sumph.jpg

Nawierciłem otwory wentylacyjne w szafce, ale coraz bardziej skłaniam się do zamontowania wiatraczka ;)

Wkrótce reszta gratów i kolejne aktualizację :)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dotarły 2 Koralie Nano Evolution 1600. Po włączeniu troszkę zagrzechotały ale już po paru sekundach ucichły ;)

Chyba udało się je wyrwać w dobrej cenie. 230 za dwie razem z przesyłką.

PS Jakieś dziwne opakowanie ;) czyżby nowe ?

Im bliżej urlopu tym mniej pieniędzy na graty do akwarium ;) za tydzień wylot na rafy w Sharm El Sheikh w poszukiwaniu inspiracji i mam nadzieje po powrocie na koniec września zalewanie ;)

koralia.jpg


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały UP, dotarły nowe "graty" ;)

Pompa NJ 1700 oraz PCV aby wszystko można było spiąć.

Teraz już wiem czemu mały sump to nic wygodnego :p

Ale będzie ok ;) Niedługo odpieniacz, pare gratów w tym Ro/DI i można zalewać ;)

Apropos odpieniacza... jakieś propozycję? Ja już mam mentlik w głowie......

njetw.jpg


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako odpieniacz polecam MCE600 delteca - spokojnie moze stac w sumpie (jako nie zwenętrzny) i bedziesz mega zadowolony; no i ma miejsce na jakies absorbery itp.

Można wychaczyc na forum w jakiejs fajnej cenie, albo kupić nówke.

Odradzam wszelkie twory AM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako odpieniacz polecam MCE600 delteca - spokojnie moze stac w sumpie (jako nie zwenętrzny) i bedziesz mega zadowolony; no i ma miejsce na jakies absorbery itp.

Można wychaczyc na forum w jakiejs fajnej cenie, albo kupić nówke.

Odradzam wszelkie twory AM.

Troszkę drogi, ale to już bym przeżył.

Troszkę duży, mam dość małą przegrodę w której miał być Tunze 9002 ale zawsze mogę ją wykleić to i miejsce będzie więcej....

Jak się pojawi w jakiejś rozsądnej cenie to pomyślę nad tym.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii odpalania tego Twojego zbiornika bo sam niedawno przez to przechodziłem.

Do rury zrzutu załóż zawór, dzięki temu będziesz mógł wyregulować poziom wody w kominie. Rewizję w kominie u siebie mam do połowy sitka spływu i dodatkowo ściętą pod kątem 45 stopni. Ja zaworem wyregulowałem tak że woda w kominie spływa mi zrzutem i delikatnie rewizją a przez ścięcie pod kątem nie ma charakterystycznego "siorbania". No i jak stwierdzam u siebie jest znacznie ciszej przez to ścięcie ( patent Amnora ). Ciszej - po prostu jest cisza !!!

Wszystkie łączenia porządnie sobie posklejaj np. Acrifixem - lux klej i w miarę szybko schnie.

Ogólnie Twój zbiorniczek będzie ładnie wyglądał bo bardzo fajnie się zapowiada. Może przez to że lubię kosteczki :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po małej przerwie :)

Niestety zbiorniczek jeszcze nie został zalany z powodów zarówno finansowych jak i nadchodzącej przeprowadzki więc stwierdziłem że nie ma się co spieszyć, powoli i skutecznie :D

Oczywiście były jakieś zakupy:

Na start sól Reef Crystals 7,5kg - mam nadzieję że to dobry wybór ?

Bakterie BioDigest

Natural White Live Sand 9kg

Hydrometr Sera

Grzałka Jager 100W

W drodze powinien być już odpieniacz od sebastka.

Tak na prawdę zostaje kupić RO/DI jakieś testy i można zalewać ;)

Pozdrawiam!!!

dsc01370k.jpg


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he, zostanie ci jeszcze komora odpieniacza do przerobienia :p


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak się kiedyś dowiem jaka duża ma być hehe :p


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zobaczysz, pomierzysz i zrobisz :)


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sól na start może być kłopotliwa bo jest to tzw "bogata sól"

kup sobie IO tego samego producenta na start, z powodzeniem później sobie je zmieszasz i nie będzie "zgrozy"

salimetr sery to możesz sobie... ;) czyli pierwszy krok jaki powinieneś zrobić z nim to ustalenie o ile przekłamuje- żeby nie zaliczyć wpady i problemów nie mieć na dzień dobry!

nie zapomnij o wodzie z działającego akwa (w zasadzie polecam 100% wody na start)!

co do tych biodidzestów i innych bakterii to z rozwagą je stosuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czułem że wszystko na czym pisze Sera jest do kitu :D Rozumiem że ustalenie ile przekłamuje tylko na istniejącym baniaku ?

Co do BioDigestów to przed zalewaniem poruszę ten temat na forum żeby sobie krzywdy nie zrobić ;)

Zostaje jeszcze ta sól.... ech kolejny wydatek :p


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no generalnie sól ok tyle, że...

wg mnie dobra sól tylko jak napisałem może być kłopotliwa! może ci się plaga glonów od tego zrobić, będziesz miał nadmiar elementów w stosunku do zapotrzebowania... ale tylko może... to nie jest nic pewnego...

co do salimetra to sprawdź u kogoś kto ma refraktometr np. albo w sklepie z akwarystyką oni powinni wiedzieć jakie zasolenie maja w zbiornikach!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kolejny update, dziś dotarło serce akwarium ;-) Ciekawe jak się spisze. Wygląda nieźle ;)

dsc01371jy.jpg

dsc01372im.jpg

dsc01373x.jpg


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.