Skocz do zawartości
aqua skalar

Prosty sposób na regulowanie wysokości lampy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Miałem dzisiaj zamiar powiesić lampę nad akwarium, ale niestety, zgodnie z moimi przypuszczeniami, będę miał spory problem z pełnym dostępem do akwarium, bo lampa zakrywa jakieś 70% powierzchni tafli wody. Do karmienia wystarczy, ale inne prace w zbiorniku będą mocno utrudnione. Niby na czas porządków można lampę zdemontować, ale wtedy będzie zbyt ciemno(przerabiałem w poprzednim akwarium). Jeśli macie jakiś prosty i skuteczny pomysł to poproszę o podpowiedź za którą z góry dziękuję.

Ps. Ilustracje zastosowanych rozwiązań mile widziane :thumbsup:


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to za lampa ale jednym z wygodniejszych rozwiązań jest zastosowanie takich linek z regulacją wysokości:

img2401z.jpg

są jeszcze linki pojedyncze tylko wtedy lampa musi być lepiej wyważona, żeby się na boki nie przechylała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie - to co pokazał lubusik to linka pojedyncza. Tylko akurat wychodzi ponad 2 razy drożej od tego co ja zastosowałem :-)

Sposób regulacji w obydwu typach linek jest identyczny. W sumie najważniejsze w tym przypadku jest to, który typ linek da się prościej zamontować w lampie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja równiez myslalem nad regulacją.

Z tymi linkami jest taki problem ze one sa powlekane warstwą jakiegos plastiku.

Jezeli bedzie sie co chwila podnosic i opuszczac lampe to plastik sie wyrobi...

Najlepszy był by jakis bloczek z systemem podnoszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adrian - moje linki nie są niczym powlekane. Tak samo linki Aquamedica, które widziałem, nie są niczym powlekane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że rpp nie będzie miał nic przeciwko jeśli ujawnię handlową nazwę tej linki, która jest do nabycia po 23 zł za dwie sztuki. ROPE-NT 150 KANLUX.

Jest i u mnie zamontowana i jest to fantastyczna rzecz niczym nie powlekana, tak więc można ją podnosić i opuszczać w opór...

Z drugiej strony sprawa pokazuje jakie złodziejstwo odchodzi w przypadku sprzętów "akwarystycznych", jak identyczne zwieszenia po 90zł za parę (ATI zdaje się) no i to z roślin akwariowych ze 150% przebitką...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Razem z lampą dostałem mocowania jak na zdjęciu. Niby jakaś regulacja tam była, ale po tym jak po raz drugi lampa upadła mi na podłogę :wallbash: (wyrobiony gwint w jednej z zawieszek) postanowiłem założyć zaciski i na razie jest ok.

d74278ec828d91a6med.jpg

Postaram się podjechać na Młyńską i obejrzeć te linki na żywo, ale teraz chciałbym zapytać jak wygląda w praktyce taka regulacja? Jak rozumiem ciągnąc za ten luźny(nie przymocowany do lampy) kawałek linki mogę regulować długość linki, czy tak? A jak wygląda sprawa zabezpieczenia przed całkowitym wysunięciem się linki i spadnięciem lampy :nuke: . W międzyczasie znalazłem informację, że podobne linki sprzedawane są w marketach budowlanych z przeznaczeniem do mocowania zasłon, czy jakoś tak.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie taka regulacja działa pewnie, ale dla bezpieczeństwa możesz zaciski założyć na minimalną bezpieczną wysokość (powiedzmy 3-5 cm nad wodą) wtedy masz regulację względnie prostą, a zaciski zabezpieczają ci lampę przed wpadnięciem do baniaka... no chyba, że mocowanie z sufitu wyleci :lol:


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naciskasz taki "dynks" :) w który wchodzi linka od góry (właściwie przechodzi przez niego) i ciągniesz za jej drugi koniec.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanorafa - po to jest forum, żeby dzielić się tego typu wiedzą, więc absolutnie nie mam nic przeciwko podaniu nazwy.

Sam zresztą znalazłem te linki dzięki forum (tylko nie pamiętam czy na NR czy AR).

@aqua skalar - regulacja działa na tej zasadzie, że na "beczkach", które przyczepiasz do lampy u góry jest taka malutka wystająca tulejka. Jak chcesz lampę podnieść to po prostu ciągniesz linki. Jak chcesz opuścić to musisz od góry wcisnąć te tulejki i wtedy lampa idzie w dół.

Oczywiście najlepiej jest w obydwu przypadkach lekko unieść lampę drugą ręką żeby linki w trakcie regulacji nie były naprężone.

Miałem tego typu mocowanie w lampie Aquamedica i przez 3 lata nic się z tym nie działo. Nigdy nie zdarzyło się, żeby lampa się poluzowała. Oczywiście jeśli chce się mieć 100% pewności to można zrobić tak jak napisał DiTus - czyli zamontować na lince beczki tak żeby lampa nie zsunęła się poniżej jakiegoś poziomu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję za pomoc, jak wszystko dobrze pójdzie to może już jutro uda mi się kupić te linki i znowu troszeczkę pchnę projekt do przodu.

A tutaj na koniec nieco "upgradowana" wersja


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że odkopuje stary wątek, ale nie chce zaśmiecać forum nowym.

Mam do swojej lampy DIUNA, te linki KANALUX, natomiast mam wątpliości, czy te 5 cm kołki, które są do nich dołączone, faktycznie są w stanie sie utrzymać w suficie, pod ciężarem lampy, która waży ok 20kg.

Wiem, że wszystko zależy tak na prawdę od materiału sufitu, ale ciekaw jestem jak Wy rozwiązaliście u siebie mocowanie tych linek do sufitu, aby spać spokojnie i nie bać sie, ża lampa wyląduje w akwarium ;-)

Stosowaliście, śruby i kołki dołączone do zestawu, czy jakieś własne patenty? Mieszkanie w ok 30-40 letnim bloku.

Pozdrawiam

Marcin


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam kto dokładnie(któryś z wyższych na forum, chyba zbiornik Jak Feniks z popiołów Snocha) opisywał swoje przygody z lampą spadającą do akwarium... Jakiś topowy model Pacific Sun, zaczynał od śrub z kompletu- wodował lampę, potem kołki dwa razy większe-wodował lampę, później 4 duże kołki i zawisło. Tak więc lepiej dla pewności zastosować naprawdę konkretne kołki, koszt w porównaniu z życiem w akwa niewielki.

Znalazłem ten wątek:

http://nano-reef.pl/topic/35814-1125l-jak-feniks-z-popiolow-540l-zaplecze/page__st__860

post numer 876

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po prostu .... zanim zawiesisz lampę - szarpnij kilka razy żeby sprawdzić czy "sufit" dobrze trzyma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.