Skocz do zawartości
lukasz.s4

Fitoplankton a rozkwit życia

Rekomendowane odpowiedzi

Uważaj na nawozy dla zwykłych kwiatków. Zwykle zawierają znacznie więcej miedzi niż nawozy typowo akwarystyczne.

ale z tego co pamiętam to tam akurat miedzi nie było bo szukaliśmy razem z Leoni jakiś środek zastępczy bo akurat miał potasowy nawóz; i wybór padł na nawóz dla storczyków w składzie tegoż nawozu nie było miedzi a przynajmniej nie napisali o tym


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale z tego co pamiętam to tam akurat miedzi nie było bo szukaliśmy razem z Leoni jakiś środek zastępczy bo akurat miał potasowy nawóz; i wybór padł na nawóz dla storczyków w składzie tegoż nawozu nie było miedzi a przynajmniej nie napisali o tym

Myślę, że wszyscy tutaj lubimy wiedzieć dokładnie co wlewamy do swoich zbiorników. Kiedyś szukałem zamienników do drogich "gotowych nawozów akwarystycznych". Przerabiałem temat z nawozami np. z Castoramy oraz szukałem w informacji w google. Po jakimś czasie doszedłem do wniosku, że nie warto ryzykować. Pozostają gotowe nawozy typowo akwarystyczne, albo sole. Można również znaleźć w necie przepisy na podróbki nawozów aqaart itd. Sole można kupić na aledrogo.

Nie mogę dodać załącznika. Zamieścił bym tutaj prosty kalkulator n exelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wszyscy tutaj lubimy wiedzieć dokładnie co wlewamy do swoich zbiorników. Kiedyś szukałem zamienników do drogich "gotowych nawozów akwarystycznych". Przerabiałem temat z nawozami np. z Castoramy oraz szukałem w informacji w google. Po jakimś czasie doszedłem do wniosku, że nie warto ryzykować. Pozostają gotowe nawozy typowo akwarystyczne, albo sole. Można również znaleźć w necie przepisy na podróbki nawozów aqaart itd. Sole można kupić na aledrogo.

Nie mogę dodać załącznika. Zamieścił bym tutaj prosty kalkulator n exelu

marekk spokojnie nam wystarczy jak podzielisz się przepisem jak go z soli uzyskujesz :rambo: tzn Ile jakiej soli na 1l wody lub na jaką tam masz proporcję, i zgadzam się całkowicie z tobą że nie znając składu nawozu można akwarium kuku zrobić bo o miedzi to większość ma świadomość że szkodliwa ale o potasie to mało kto pamięta, a były informacje na tym forum że komuś w akwa korale padały choć według testów miał książkowe wartości, potem okazało się że właśnie potas był poza skalą.

Według mnie występuje jeszcze jeden problem nie znamy absorpcji sładników odzywczych w zależności od zastosowanego źródła światła, zauważyłem że fito chodowane na świetlówkach t5 lub kompaktach ma większą gęstość, natomiast na led jest trochę rzadsze, co prawda może się to wiązać z innym nawozem który stosują znajomi ale jednak jakaś różnica jest , wracając do sedna co dzieje się z niewykorzystanymi przez glony substancjami , wlewamy je do akwa a one się kumulują, może się później okazać że mamy wspaniałą plagę glonów tylko dlatego że coś się nam odłożyło w skale. Pewnym rozwiązaniem tego problemu są podmiany I filtr glonowy tylko co z tymi co go nie mają a podmiany robią raz na kwartał a codziennie leją fito....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku (mam akwarium słodkowodne roślinne) sprawdza się stosowanie jakiegoś nawozu micro oraz padawanie macro oddzielnie tzn. w roślinnym słodkowodnym powinno się utrzymywać no3 10ppm po4 0,4ppm i k 10ppm. Nie wiem jak się to sprawdzi przy fito ale myślę, że stężenia się sprawdzą. Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

"Zielone fito" rośnie bez dodatku potasu... :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar a ten Resun 1000 faktycznie jest cichy??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Zielone fito" rośnie bez dodatku potasu... :welcome:

nie bardzo rozumiem czyli w swoim przepisie nie używasz potasu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie dodaję potasu

Najważniejsze jest żelazo, krzemiany, azotany i fosforany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miedź i żelazo są bardzo trudno przyswajalne dla roslin- dlatego zwykle w nawozach podaje się je jako tzw chelaty,a nie zwykłe sole. Z żelazem problem polega na tym,że ten najpopulatrnirjszy chelat żelazowy działa tylko w środowisku kwaśnym jak w holendrach, a w zasadowym - jak morkie - nie.Żelazo do morskiego to inny chelat

Jeśli chodzi o miedź to nie wiem jak z chelatami.

Wydaje mi się ,że przy nawożeniu dość istotny jest skład wody morskiej- W końcu to skład zdysocjowanych jonów, które tylko czyhają, żeby coś złapać i sie wytracić. Jest ich duża różnorodność i mozna prztypuszczać ze taki Mg czy K znajdują się tam w wystarczającej ilości i odpowiedzniej formie do przyswojenia

A jeszce trzeba dodać,ze te dywagacje praktycznie dotyczą roślin, a glony mają trochę inne szlaki metaboliczne :)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar a ten Resun 1000 faktycznie jest cichy??

Jak dla mnie cichy,bardziej słychać samo napowietrzanie.

Jeśli chodzi o mój nawóz to jest to koncentrat dla storczyków.Ma w nazwie Roztwór nawozowy NPK 6-4-6.Skład to między innymi:

azot całkowity (N)-6%

fosfor-4%

potas-6%

Mam taki bo innego akurat nie było.Tak postraszyliście,że chyba kupię dedykowany pokarm dla fito.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie cichy,bardziej słychać samo napowietrzanie.

Jeśli chodzi o mój nawóz to jest to koncentrat dla storczyków.Ma w nazwie Roztwór nawozowy NPK 6-4-6.Skład to między innymi:

azot całkowity (N)-6%

fosfor-4%

potas-6%

Mam taki bo innego akurat nie było.Tak postraszyliście,że chyba kupię dedykowany pokarm dla fito.

Spokojnie wystarczy jakikolwiek nawóz macro przeznaczony dla akwarystyki. Polecam aqua art bo są tanie lub sole z allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Po wlaniu nawozu aqua-art do wody morskiej wydziela się osad i dlatego ten nawóz się nie nadaje.

Te nawozy są przereklamowane i do akwarium roślinnego tez nie są wcale takie dobre...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wlaniu nawozu aqua-art do wody morskiej wydziela się osad i dlatego ten nawóz się nie nadaje.

Te nawozy są przereklamowane i do akwarium roślinnego tez nie są wcale takie dobre...

Jaki osad? Chodzi Ci o to, że po aplikacji wydziela się taka niebieskawa mgiełka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się,ze każdy skoncentrowany nawóz, będzie się wytrącał wlany do morskiej wody-dlatego przed trzeba go nieco rozcieńczyć. Nawozy dla kaktusów i storczyków są już rozcieńczone


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Nie wiem dlaczego wy tam na Syberii znowu otwarte drzwi wywarzacie, ale cały cywilizowany świat do hodowli fito stosuje sole na podstawie składu mikstury F/2 Guillarda które to od 50 lat jest sprawdzonym przepisem na nawóz dla fito. No chyba że chodzi o to żeby zaoszczędzić 10zł i zrobić kuku akwarium.

http://www.google.ie/url?sa=t&rct=j&q=f2%3Fguillard&source=web&cd=1&ved=0CBgQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.nsm.buffalo.edu%2FBio%2Fburr%2FBURR%2520Cultures%2FF2%2520Media.pdf&ei=KK2_Tv7jEpOXhQeU-eG1BA&usg=AFQjCNEo880VkMMIA_bpRRSXTPFSl-BXhw

Tutaj jest jeden z przepisów jak zrobić F2 z kupionych soli, dajesz tylko to co fito wciągnie, a nie całą tablicę Mendelejewa stosując nawóz do pomidorów i bratanków.

Na tym jadą hodowcy fito na skalę przemysłową, Nannochloropsis nie wymaga niczego więcej.

W przypadku innych F2 też jest nawozem wyjściowym najwyżej tylko modyfikowanym.

Amerykę w tej dziedzinie już dawno Guillard odkrył i nie ma co kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ścianki pojemnika zachodzą wam też zielenią w tak szybkim tempie? co ile je czyścicie?

i ile czasu zajmuje wam od wlania nawozu do zielonkawej wody uzyskanie gęstej, zielonej zawiesiny?


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie scianki sa czyste, od wlania nawozu mija okolo tygodnia zebys mial fajne i ciemne fito

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

qba25 jeśli jeszcze ścianki ci nie zarosły to znaczy ze krótko hodujesz fitoplankton.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha ok,

ale fito jest naprawde bardzo ciemne, a scianki owszem sa pokryte lekkim nalotem ale nie jakas duza warstwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Właśnie tak to jest z fitoplanktonem... Wszyscy mówią, że hodowla fitoplanktonu jest prosta. Ale, stabilna i wydajna hodowla taka prosta wcale nie jest. Trzeba mieć opracowane "procedury" przygotowania roztworu, czyszczenia baniaka, dozowania CO2, oświetlenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.