Skocz do zawartości
lukasz.s4

Fitoplankton a rozkwit życia

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem dlaczego wy tam na Syberii znowu otwarte drzwi wywarzacie, ale cały cywilizowany świat do hodowli fito stosuje sole na podstawie składu mikstury F/2 Guillarda które to od 50 lat jest sprawdzonym przepisem na nawóz dla fito. No chyba że chodzi o to żeby zaoszczędzić 10zł i zrobić kuku akwarium.

http://www.google.ie/url?sa=t&rct=j&q=f2%3Fguillard&source=web&cd=1&ved=0CBgQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.nsm.buffalo.edu%2FBio%2Fburr%2FBURR%2520Cultures%2FF2%2520Media.pdf&ei=KK2_Tv7jEpOXhQeU-eG1BA&usg=AFQjCNEo880VkMMIA_bpRRSXTPFSl-BXhw

Tutaj jest jeden z przepisów jak zrobić F2 z kupionych soli, dajesz tylko to co fito wciągnie, a nie całą tablicę Mendelejewa stosując nawóz do pomidorów i bratanków.

Na tym jadą hodowcy fito na skalę przemysłową, Nannochloropsis nie wymaga niczego więcej.

W przypadku innych F2 też jest nawozem wyjściowym najwyżej tylko modyfikowanym.

Amerykę w tej dziedzinie już dawno Guillard odkrył i nie ma co kombinować.

Skomplikowane... ja stosuję azotan potasu, diwodorofosforan potasu, kropelkę żelaza i wszystko hula aż miło.

Nie dodaję potasu

Najważniejsze jest żelazo, krzemiany, azotany i fosforany.

IMHO azotany, fosforany, potas i żelazo- taka kolejność jest lepsza. Nie wiem po co krzemiany, przecież nannochloropsis to nie okrzemki żeby pancerzyki budować...


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

"Silikaty" to jeden z czynników limitujących wzrost fitoplanktonu w oceanie.

Mintaj ja biologiem nie jestem więc poczytaj lepiej artykuły naukowe na Science Direct tam znajdziesz wyjaśnienie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan
Skomplikowane... ja stosuję azotan potasu, diwodorofosforan potasu, kropelkę żelaza i wszystko hula aż miło.

Pisałem do ludzi lejących nawozy do kwiatków z Castoramy.

Fito żeby było pełnowartościowym pokarmem musi być na takim wyhodowane. Jak w wodzie nie ma witamin potrzebnych fito to tak samo jest ich mało wewnątrz planktonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja to się zastanawiam jaki jest sens lania fito do baniaków z silnymi odpieniaczami, czy nie jest tak że lejemy fito zeby mnożyć zoo, a jeśli odpieniacz jest wydajny to zoo jest wywalane z systemu? Chciałbym tez spróbować z fito, ale nie wiem czy jest sens? jeszcze jedno pytanie, czy fito mogłoby stać jakoś w pobliżu lamy oświetlającej baniak? W sensie żeby nie stosować dodatkowego oświetlenia?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja to się zastanawiam jaki jest sens lania fito do baniaków z silnymi odpieniaczami, czy nie jest tak że lejemy fito zeby mnożyć zoo, a jeśli odpieniacz jest wydajny to zoo jest wywalane z systemu? Chciałbym tez spróbować z fito, ale nie wiem czy jest sens? jeszcze jedno pytanie, czy fito mogłoby stać jakoś w pobliżu lamy oświetlającej baniak? W sensie żeby nie stosować dodatkowego oświetlenia?Pozdrawiamseb

sens hmm zawsze można na jakiś czas go wyłączyć :)

a czy jest sens wg mnie jest bo przynajmniej korale się najedzą więc zawsze jakiś sens jest a wiadomo odpieniacz zrobi swoje niestety


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ja doświetlałem jak zależało mi na szybkim wzroście, teraz Nannochloropsis rozdzieliłem na 2 bańki po 5l i rośnie ładnie stojąc na parapecie przy oknie bez dodatkowego oświetlania.

Odpieniacza nie mam mocnego, ale i tak skręciłem pompę obiegową maksymalnie żeby jak najdłużej fito kręciło się w baniaku. Może w weekend odpalę scrubbera ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Fitoplankton sam w sobie jest pożywieniem dla koralowców i wszystkich innych zwierząt filtrujących wodę jak gąbki, rurówki itd. Na rozwój zooplanktonu w baniaku z koralami sps są bardzo małe szanse ze względu na pompy cyrkulacyjne, całą masę organizmów, które go zjadają i silne odpienianie.

Ja mam system pod zooplankton[larwy krewetek] ze słabą cyrkulacją itd... ale i tak mam problem z rurówkami, które bardzo szybko się mnożą i przez nie mam 10 razy więcej kombinowania bo jak ich nie wytępię to z zooplanktonu nici...

Możesz postawić hodowlę obok lampy tylko tak żeby hodowla była choć "trochę" oświetlona...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sens hmm zawsze można na jakiś czas go wyłączyć :)

a czy jest sens wg mnie jest bo przynajmniej korale się najedzą więc zawsze jakiś sens jest a wiadomo odpieniacz zrobi swoje niestety

Wiem Łukasz że można wyłączyć, tylko to że wylączę na godzinę czy dwie po wlaniu fito problemu nie rozwiąże, a czy fito jest na tyle odżywczym pokarmem to nie wiem, serio, nigdy się jakoś tym nie interesowałem, zawsze mi się wydawało ze sps-y to mięsko lubia niż zielsko :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do fito - moje hoduje sie przy brzasku slonca i naturalnym oswietleniu - ot po prostu stoi na parapecie i ma sie nadzwyczaj dobrze. Jedynie co to napowietrzam :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Silikaty" to jeden z czynników limitujących wzrost fitoplanktonu w oceanie.

Mintaj ja biologiem nie jestem więc poczytaj lepiej artykuły naukowe na Science Direct tam znajdziesz wyjaśnienie...

Podrzuć link do jakiegoś artykułu, z chęcią się zapoznam :) Niestety, mój fitoplankton w oceanie nie rośnie, ale w pięciolitrowej flaszy po wodzie daje radę mimo braku specjalnego nawożenia krzemianami (pewnie to co jest w soli wystarczy).


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaintrygowany niniejszym wątkiem, też postanowiłem uruchomić hodowlę fito, z odpadków powstał mały filterek na fito

thumb_fitoreaktor1.jpg

(fota zrobiona tydz. temu), od paru dni leję dziennie po ok 100ml, póki co różnicy w reakcji korali zbytnio nie widać, ale po zgaszeniu światła, na skałkach zrobiło się znacznie tłoczniej ;)

Jedyne co mnie zastanawia, to tak jak piszecie jak się ma lanie fito do odpieniacza (mocno przewymiarowanego). Dziś na dzień dwa odpieniacz idzie w odstawkę, zobaczymy za parę dni jakie będą efekty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, wiem ze już było poruszane, ale czy karmiąc fito (jak ktoś pisał wyżej) odżywkami dla roślin doniczkowych nie narażamy naszych ulubieńców ? Jeśli tak to czym właściwie je karmić ?

dzięki za info

pozdrawiam


baniak: 400l, odpieniek: Bubble King 180, 2xtunze 6055, 1x Tunze 6105,1x tunze 6025, lampa 350W LED + 2*39W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Przeczytaj temat, wszystko już było napisane.

F/2 Guillarda to optymalny mix mikroelementów i witamin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija czas,ale jakoś fito słabo się rozmnaża,nie wiem co teraz zrobić i zastanawiam się co było powodem,że pierwsza bańka 5L zrobiła się w tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja produkcja dziś ruszyła.:question:

Starter od Kawy. na nawozie aqua plant.

zdjcie0477y.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Może się uda. :D


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal ten kamień, sam wężyk starczy. I naczynie raczej wyższe niż szersze, woda ma cyrkulować :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dokładnie, chodzi bardziej o mieszanie niż napowietrzanie. Użyj zwykłej butelki plastikowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojemnik ma wymiary 10x20x23 cm wys.Pojemność 5l.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Na kamieniu będą się rozwijać bakterie, zbierać się syf i będzie tylko problem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamień wywalony..

Pojemnik noże zostać?:crybaby:

Pozdrawiam


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

pojemnik jest ok. Ma jedną wielką zaletę która przyćmiewa wszystkie jego wady >> łatwo go wyczyścić.

Myślę ze światło lepiej przesunąć na środek pokrywki albo dodać drugiego kompakta tak żeby cały pojemnik był oświetlony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej więcej światła jak za mało.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem jeszcze raz cały wątek i zastanawiam się ile lejecie fito dziennie na np.100 litrów wody w systemie ?

Inmar około 65ml / 100l / dzień

lukasz.s4 około 43ml / 100l / dzień

a inni ?

mam jakieś 50l wody w obiegu i sam nie wiem ile lać, 20 a 30ml fito dziennie dla takiego akwarium to może być spora różnica.

jakie zasolenie ma solanka na której hodujecie fito ?

nie mogę teraz znaleźć, ale gdzieś chyba przeczytałem że 1,018, choć w tym temacie nikt o tym nie wspomniał, więc pewnie jednak standardowo 1,024-25 ?


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię zasolenie 1.019,zasolenie mi nie wzrastało,sprawdzałem to.Myślę,że ograniczeniem lania fito może być wzrost NO3 i PO4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.