Skocz do zawartości
Jacek56

Akwarium „BEZ" odpieniacza i zbędnych kosztów.

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Coltrane napisał:

Daj fote calego pokoju ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Biorąc pod uwagę ile czasu zajął mi montaż obudowy, a przede mną malowanie całego pokoju, trochę poczekasz na to zdjęcie.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko poczekam ;)
korale oczywiscie rewelacja. Mocno sie przekonuje do Twojej metody tymbardziej ze sam malo karmie i urobek w moim odpieniaczu z 3tyg to maksymalnie 1cm w kubku, musiałbym tylko wywalic siporax do koszyczka aby moc go wstrząchać i to tyle. Obieg mam na tyle mocny ze cały detrytus ląduje w owacie


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, śledzę Twój temat, sam zdecydowanie, z racji moze tego ,ze jestem biologiem ciągnie mnie do jak najbardziej biologicznych metod . Zawsze jakoś odpieniacz nie do końca mi pasował do logicznej wizji całego systemu:) Choć wg mnie rację mają Ci ,którzy mówią, że jest czasami niezastąpiony w przypadku jakieś obsuwy.

Tak więc szczerze kibicuje!

Mam pytanko. Pisałeś w którymś z postów, że stosujesz ceramikę aquaEl. Którą? tą ala siporax czy kulki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Coltrane napisał:

bioceramax

bioceramax

Coltrane, właśnie o to mi chodziło, że bioceramax występuje w 2 rodzajach. Pierwszy to kulki drugi w kształcie zbliżonym/podobne do siporaxu.

Pytanie który jest stosowany i czy jest pomiędzy nimi różnica, bo może wszystko jedno które..?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SlonaKrew napisał:

Cześć, śledzę Twój temat, sam zdecydowanie, z racji moze tego ,ze jestem biologiem ciągnie mnie do jak najbardziej biologicznych metod . Zawsze jakoś odpieniacz nie do końca mi pasował do logicznej wizji całego systemu:) Choć wg mnie rację mają Ci ,którzy mówią, że jest czasami niezastąpiony w przypadku jakieś obsuwy.

Tak więc szczerze kibicuje!

Mam pytanko. Pisałeś w którymś z postów, że stosujesz ceramikę aquaEl. Którą? tą ala siporax czy kulki?

Dzięki.

Gdyby odpieniacz był niezastąpiony w przypadku jakieś obsuwy to nie robiłbyś większej podmianki, zmieniał węgiel itp. tylko dokładał większy odpieniacz, który rozwiąże problem. Jak słusznie zauważyłeś urządzenie to nie pasuje do akwarium rafowego, w którym rządzi biologia i musimy ją wspierać a najlepiej nie przeszkadzać.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coltrane dziekuję:) więc jednak piękne kulki ;)

 

Godzinę temu, Jacek56 napisał:

Dzięki.

Gdyby odpieniacz był niezastąpiony w przypadku jakieś obsuwy to nie robiłbyś większej podmianki, zmieniał węgiel itp. tylko dokładał większy odpieniacz, który rozwiąże problem. Jak słusznie zauważyłeś urządzenie to nie pasuje do akwarium rafowego, w którym rządzi biologia i musimy ją wspierać a najlepiej nie przeszkadzać.

Przyjdzie czas, że bez odpieniacza będę prowadził akwa:) Przepracuje trochę z bąblami, a poźniej pomyślimy. Narazie jestem za cienki w uszach:) siędzę cicho i śledzę Twój temat:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek ile litrów bioceramaxu masz na swoje akwarium?

I drugie pytanko może bardziej ogólne - czy jak dajecie do zbiorników siporax, inną ceramikę lub gruz koralowy to widzicie na nim duże ilości drobnej fauny typu kiełże , równonogi itd?

U ciebie na pewno jest tego więcej ze względu na filtrację biologiczną i brak odpieniacza.

EDIT: przeczytałem twój temat od początku. Nie wiem jakim sposobem ale wcześniej tego nie zrobiłem. Sporo zmian w ostatnim roku/miesiącach. Widziałem na zdjęciu z 5go lutego, że Kessile wyparowały a na ich miejscu kolejna lampa T5. Czyżby przy różnym oświetleniu jednej strony T5 a drugiej Kessilami była widoczna różnica?

Miejscami masz jeszcze nieco piasku, ale takiego o dośc dużej granulacji. Co to za piach?

 

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, katani napisał:

Jacek ile litrów bioceramaxu masz na swoje akwarium?

I drugie pytanko może bardziej ogólne - czy jak dajecie do zbiorników siporax, inną ceramikę lub gruz koralowy to widzicie na nim duże ilości drobnej fauny typu kiełże , równonogi itd?

U ciebie na pewno jest tego więcej ze względu na filtrację biologiczną i brak odpieniacza.

EDIT: przeczytałem twój temat od początku. Nie wiem jakim sposobem ale wcześniej tego nie zrobiłem. Sporo zmian w ostatnim roku/miesiącach. Widziałem na zdjęciu z 5go lutego, że Kessile wyparowały a na ich miejscu kolejna lampa T5. Czyżby przy różnym oświetleniu jednej strony T5 a drugiej Kessilami była widoczna różnica?

Miejscami masz jeszcze nieco piasku, ale takiego o dośc dużej granulacji. Co to za piach?

 

Ja mam 20ltr, co daje ok. 1ltr na 80ltr wody.

W kulkach widziałem kilka razy wieloszczety, jednakże regularne wstrząsanie nie sprzyja osiedlaniu się tam drobnej fauny. Wydajna filtracja mechaniczna nie sprzyja rozwojowi życia w panelu, jest tam za czysto, z kolei w akwarium życie aż kipi. Pod każdą szczepką wieloszczet i kiełże. 

Zrobiłem sobie eksperyment i 4 kisiele ustawione na 85%mocy przegrały, jeżeli chodzi o „jasność widzialną”, z 4 rurami T5. Jednakże akwarium oświetlone samymi ledami wygląda super i jak do tego dołożymy E5 blue pop, to rano i wieczorem mamy efekt WOW.  

Piasek to żwirek KZ i jego polski odpowiednik (16zł /opakowaie) zakupiony w RS. 

 

 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji Wczorajszej trasy nad Nasze Polskie morze odwiedziłem też Jacka , wizyta oczywiście miała trwać godzinę :lol: , rozeszliśmy się dopiero jak zgasło światło .

Dzięki Jacku za dwa lody od Grycana :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, egon24 napisał:

Przy okazji Wczorajszej trasy nad Nasze Polskie morze odwiedziłem też Jacka , wizyta oczywiście miała trwać godzinę :lol: , rozeszliśmy się dopiero jak zgasło światło .

Dzięki Jacku za dwa lody od Grycana :P

 

Fajnie, że przyjechałeś. Miło było poznać i pogadać. Zapraszam jak tylko będziesz w Trójmieście.

„lody” dojechały???

 

Bartek coś wspominał o niebieskim w tym tygodniu. Tak wygląda u mnie „niebieski bez odpieniacza”

 

33782536441_b265afa053_h.jpgImage 08.04.2017 at 16.50 by Jacek Kowalski, on Flickr

 

33527316650_6cf0ff7929_h.jpgImage 08.04.2017 at 16.54 by Jacek Kowalski, on Flickr

 

33068986484_d2c3718912_h.jpgImage 08.04.2017 at 16.56 by Jacek Kowalski, on Flickr

 

33527379960_543953d55b_h.jpgImage 08.04.2017 at 16.57 by Jacek Kowalski, on Flickr

 

33871629846_0b9b9f3fc8_h.jpgImage 08.04.2017 at 17.05 by Jacek Kowalski, on Flickr

 

33783005021_d41d112c73_h.jpgImage 08.04.2017 at 17.16 by Jacek Kowalski, on Flickr

 

 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lody mają się dobrze , niech rosną zdrowo, odwdzięcze się przy okazji następnej wizyty .
c58fff84a62206d70cf6229956b29b48.jpg8f351852437ac9e981739eef1d0b787f.jpg

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas tak szybko leci , od mojej wizyty minął już ponad miesiąc , co słychać w zbiorniku ? Przy następnej okazji postaram się też wpaść na kawę . ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek zapodał byś foto akwa 

Bo na RC nie wszyscy mają wgląd 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgroźniejszym dla korali czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Bawiłem się w wodą wapienną korale będą jeszcze pół roku dochodzić do siebie. Następna aktualizacja jesienią.

 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale szkoda :/ I bardzo mi przykro, że coś poszło nie tak.

 

Takie piękne korale miałeś. Nie zabieraj całej wiedzy dla siebie. Napisz co zrobiłeś i co się stało.

Wszyscy piszą na forum jak jest pięknie, kolorowo, cukierkowo, ale mało kto chce się dzielić swoimi porażkami. A to też bardzo cenna wiedza.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35300588141_6e948c0605_b.jpgUntitled by Jacek Kowalski, on Flickr

35300585861_774972746b_b.jpgUntitled by Jacek Kowalski, on Flickr

 

Mialo nie być uaktualnień ale życie na lagunie, szybciej niż myślałem, powraca do pełnej formy.  Jedno co napiszę to, że brak odpieniacza uchronił mnie przed totalną zagładą mojej rafki.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo Jacek!  Zazwyczaj takie przypadki kończą się restartem, "pikawa" nie wydala ;) a to nie był prosty przypadek.  Dobrze że wraca do normalności, teraz tylko poczekać jakiś czas, a znów wszystko zakwitnie.


"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik powala z nóg :) gratulacje! Muszę się przysiąść i przeczytać cały temat od początku i bardzo interesujące wydaję się prowadzenie akwarium bez odpieniacza. Muszę się w to zagłębić trochę. 

50 minut temu, Jacek56 napisał:

Mialo nie być uaktualnień ale życie na lagunie, szybciej niż myślałem, powraca do pełnej formy.  Jedno co napiszę to, że brak odpieniacza uchronił mnie przed totalną zagładą mojej rafki.

możesz rozwinąć dlaczego brak odpieniacza uchronił Cie od totalnej zagłady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.03.2017 o 18:45, Coltrane napisał:

Daj fote calego pokoju ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

34701639222_396e46a2aa_b.jpgUntitled by Jacek Kowalski, on Flickr

 

Jeszcze nie skończyłem malować :P

 

42 minuty temu, raphael_ napisał:

Brawo Jacek!  Zazwyczaj takie przypadki kończą się restartem, "pikawa" nie wydala ;) a to nie był prosty przypadek.  Dobrze że wraca do normalności, teraz tylko poczekać jakiś czas, a znów wszystko zakwitnie.

Dzięki Rafał. Biologia jeszcze raz pokazała swoją potęgę. 

48 minut temu, Ceragl napisał:

Zbiornik powala z nóg :) gratulacje! Muszę się przysiąść i przeczytać cały temat od początku i bardzo interesujące wydaję się prowadzenie akwarium bez odpieniacza. Muszę się w to zagłębić trochę. 

możesz rozwinąć dlaczego brak odpieniacza uchronił Cie od totalnej zagłady?

Dzięki.

Myśle, że warto poszperać i zgłębić temat bez odpieniacza.  Wnioski według mnie są bardzo interesujące. Co prawda " kubki czarnej mazi" produkowane przez "serce systemu", specyficzny zapach,  działają na wyobraźnię i trudno czasami przeskoczyć tę barierę. Ja z ciekawości to zrobiłem i nie żałuję tego.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc . Fajnie ze wszystko idzie ku lepszemu . Twoje koraliki pieknie rosna :D.  Polamiesz cos . Musze obsadzic Lewa   strone . 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34680693894_8fbc0f35d5_b.jpgIMG_0115 by Jacek Kowalski, on Flickr

 

Prawdziwy twardziel, powraca z zaświatów. :)


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.