Skocz do zawartości
dzym

Pozamykane korale: euphylia, zoa, pseudogorgonia i inne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dwóch dni mam pewien problem i chciałbym zasięgnąć waszej opinii.

Nie pompują mi się euphylie - szczególnie jedna. Na dwóch kolejnych (nie wiem czy było to szybciej, nie zauważyłem) pojawił się jakby czarny osad.

ZOA, które się pięknie otwierały obecnie wcale tego nie robię.

Quadicolor ma natomiast odwrotnie - napompowany tak, że zajmuje "pół akwarium".

Odnośnie parametrów (wykonane testami Salifert):

- PH ; 8,1

- KH ; 5,4 [wiem, że niskie], mam takie od czasu kiedy założyłem baniak - 2-3 miesiące;

- NO3; 5-10mg/l [ kolor pomiędzy ]

- MG; 1110 mg/l

- zasolenie: 1025

- Temp: 25 stopni

mam jeszcze test na SI ale tutaj pokazuje 0.

Wode podmieniam raz na 25 dni w ilości 10% objętości akwarium [ jakieś 30-35 litrów ], sól Preis.

Nie mam niestety testu na Ca.

Walczę też z lekką plagą cyjano. Na jednym ze zdjęć widać jak clavularia jest nią "oblepiona".

Tylko, że jest tak już od dłuższego czasu i całe pięknie się otwierała.

Mam jeszcze jedno pytanie. Jakie są idealne parametry wody, które powinniśmy/powinienem mieć w akwarium.

Mam wszystkie proszki, jakie powinienem zrobić w celu zastosowania ballinga - nic jeszcze nie lałem ponieważ stwierdziłem, że akwarium jest za świeże. Moja największa bolączka to KH [ mam jak coś KH Buffer, ale ile tego lać i o ile podnosi twardość węglanową te 25ml na 100l, które każą lać w instrukcji]

W ostatnim czasie zmieniłem odpieniacz i może to właśnie jest powodem tych wszystkich zmian.

Wyjałowiłem wodę i pojawiły się może dlatego problemy ?

Załączam kilka zdjęć z dziś jak to wygląda. Z góry dziękuję za pomoc.

euphyl_dlowki.JPG

clavu_pol.JPG

euphyl_normal.JPG

euphyl_ziel.JPG

zoa_czerwone.JPG

zoa_zolte_ver_2.JPG


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Kiedy wystartował zbionik?

Jaki jest poziom NO2 ?

Jaki jest poziom NH4 ?

Jaki jest poziom PO4 ?

Jaki jest nowy odpieniacz ?

Jakiej firmy buffer na KH i co jest napisane na opakowaniu?

Jak walczysz z cyjano ?

Za pytanie o idealne parametry wody powinieneś dostać klapsa. Skoro już kupiłeś Euphylie i Pseudogorgonie które nie są uważane za korale dla początkujących to chociaż warto byłoby się przyłożyć do tego jakie warunki im zapewnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma jakieś 3 miesiące (to duże). - woda była z działającego akwarium + z innego działającego akwarium + 100l świeżej solanki.

Euphylia jak i pseudogorgonia są u mnie od ponad roku - były w mniejszym zbiorniku.

Pytając o idealne parametry mam na myśli np. KH, MG, CA - różne osoby, źródła różnie podają.

Jedni mówią, że zasilenie 1023 jest bdb inni, że 1025 a jeszcze inni, że 1018 jest dobre.

Z KH podobnie, są osoby mające bardzo ładnie zbiorniki na KH 5,5 a są tacy co twierdzą, że min KH powinno być minimum 7.

Buffer KH - aquamedicowski.

Z cyjano walczę tak, że zwiększyłem cyrkulację i faktycznie schodzi.

Odpieniacz ATI power cone - był APF 600 [ ATI działa na jakiejś 1/2 mocy ]

Wszystkie parametry jakie wymieniłeś wynoszą 0.

Ps. Leon w dziedzinie morskiego to ja zawsze będę początkujący - ponieważ nigdy nie wiec co i z której strony mnie zaskoczy.

Pozdr


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zawiesiles HQI 250 W ?

Gdybys wypelnil sygnaturke odnosnie litrazu, sprzetu itp, to by troche ulatwialo w przyszlosci odpowiedzi.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani nic nie zawieszałem ostatnie czasy. (mój bład, że nie mam właśnie opisu akwarium - już się poprawiam).

Nad baniakiem świeci 110W LEDowy Chińczyk na diodach Cree + 2x39W T5 Sylvania CoralStar.

Teraz zastanawiam się czy dołożyć kolejne 2x39W.

Problem pojawił się z chwilą gdy zmieniłem odpieniacz.

Faktem jest, że wyciąga syfu znacznie więcej niż APF. Możliwe, że woda dla korali stała się zbyt czysta


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że zwiększyłeś cyrkulację, to może być powodem. LPSy u mnie też tak reagowały.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LED daj na poczatku na 50%.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Zwracam honor - nie widziałem i nie czytałem twoich wcześniejszych postów. Masz baniak dłużej niż ja :)

Jeśli chodzi o parametry to z tego co zauważyłem wszyscy staramy się zmieścić z parametrami w ogólnie przyjętych granicach.

Fakt, u niektórych odchyły od normy działają na korzyść ale to wyjątki.

Powodzenia z LPSami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledami święcę 8h. Startowałem od 4h dając +1h po 7-8 dniach.

Z oświetleniem nic nie kombinowałem. Zmiany były tylko takie, że:

- 2 tygodnie temu zamiast zamieniłem pompy cyrkulacyjne z 2x101 JVP na 2x102 JVP

- w środę zmieniłem ostatecznie odpieniacz z APF600 na ATI PowerCone 200i

Faktem jest, że po 2-3 dniach mam 1 - 1,5 litra syfu w kubku (mocna "kawa" z pianką), APF nie wyciągał tak szybko.

Najdziwniejsza jest clavularia dosłownie 1/2 jest zamknięta 1/2 pięknie faluje.

Wracam z pytanie do mojego KH - 5,4. (wydaje mi się mało)

Mam buffer KH firmy aquamedic. Tylko, że nie ma na instrukcji info o ile podnosi KH do góry.

Jedyne co jest, to że lać 25ml na 100L akwarium. (dokładnie coś takiego: http://www.sklep.aquamedic.pl/reef-life-kh-buffer-1-l.html)

Mam też prośbę o podanie "tych optymalnych - idelanych" parametrów w akwarium (?)

Nie ukrywam, że nie chcę nic lać, tylko znaleźć przyczyną tego, zwalczyć ją i wyprowadzić/doprowadzić zbiornik do stanu który pozwoli wprowadzić pierwszego SPSa (to jeszcze długa droga przede mną)

Pozdrawiam


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kH 5,4 to troche malo. Jesli jeszcze test przeklamuje... Podnies do 7. Jesli dodajac dawki podane przez producenta nic sie nie zmienia to moze dodaj podwojna dawke (rozlozona na caly dzien) i wtedy przetestuj wode. W ten sposob dopasujesz dawke do dziennego zuzycia. Jesli chcesz troche zaoszczedzic to w przyszlosci nie kupuj gotowych, ladnie zapakowanych "buforow" w malutkich puszeczkach, tylko kup zwykle tanie prochy do Ballinga (Ca, kH i Mg). Jak ich kupisz po 5 kg to bedziesz mial tanio i na dlugo.

Widac, ze przydadza sie pompy dozujace .

Cyrkulacja - pokombinuj...

Mg moglbys powoli (o 20 dziennie) podniesc do 1350 (wiecej nie ma sensu).

Ca 430 i wiecej nie trzeba.

PO4 ponizej 0,1 mg/l. Dla sps-ow poziom 0,01 jest idealny.

NO3 1mg/l zmierzajace do "0".

Po ustawieniu podobnych parametrow wazne bedzie, zeby je utrzymac na stalym poziomie.

Testem ciezko jest wykryc Si w akwarium, bo silkaty sa szybko wbudowywane przez np okrzemki. Tym testem warto czasami sprawdzic wode do podmiany. Wynik powinien byc "0".

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Grzegorz.k dobrze pisze. Miałem ostatnio przeprowadzkę i też ekseptymentowałem z większą pompką - JVP-101 zmieniłem na 102 i efekt był taki jak u Ciebie, czyli większość koralików, to pokurcze, bo za silny prąd wody. Spróbuj wrócić do słabszych pompek i zobacz następnego dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i chęć pomocy.

Pierwsze co zrobię to wyłączę jedną JVP i zobaczymy co się zadzieje. Będzie 1 x 102JVP + 1 x Koralia_1.

Zastanawim się czy tej jednek JVP (potencjalnie odłączonej) nie dać na zegar sterujący i włączać od czas do czasu.

KH jest małe i wydaje mi się, że jak rozrobię mixture i dodam w zalecanych dawkach to powinno wyjść na "plus".

Ale to będzie krokiem 2-gim.

Zasanawiam się jeszcze nad podmiana wody - szybszą niż zazwyczaj.

Wyleję i wleję 30 litrów - zobaczyłbym jak zaragują korale.

Mam jeszcze pytanie o to jak Wy podmieniacie wodę (w sensie czy co tydzień 10%, czy raz na "X" czasu np. miesiąc).

Tutaj też występuje rozbieżność.

Naczytałem sie, że przy większych zbiornikach podmiena się rzadziej ale czytłem też, że nie ma to znaczenia jaki duży jest zbiornik i 10% raz na tydzień.

Pozdr,


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie i korale się przyzwyczają do cyrkulacji, pompa troche się zabrudzi, korale przyzwyczają :)

U mnie po każdym czyszczeniu pomp LPSy marudzą.

Co do podmian to podłączam się do pytania. Jak zwiększam częstotliwość to korale się cieszą i kolorki lepsze ale pojawiają się problemy z cyjano mam kilka ognisk) i glony (też na dwóch skałkach nie mogę sobie z nimi poradzić). Znowu jak 2-3tyg nie podmieniam to korale jakby ciemniały trochę ale i glony i cyjano trochę ustępuje.

Ciekawe, że testy, czy żadsze czy częstsze podmiany, praktycznie różnic nie pokazują...

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rowniez bym sie pod to pytanie podlaczyl, nigdy nie mialem problemu z cyjano, a od kiedy robie podmianki co tydzien zaczelo sie pojawiac,owszem dodalem ostatnio ok 10 kg skaly ale to chyba nie problem?? jesli chodzi o parametry to kh=7,5 mg=1350 ca=440 no3=25 ale spada po4-0,03 leje czysta wodeczke 2 razy dziennie po 6ml. pozdr :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłem jedną pompę JVP i zobaczymy co się zadzieje.

Rozrobiłem też 20l świeżej solanki i w razie co jutro podmienię.

Zastanawiam się jednak czy wpływu na to co się dzieje nie ma przypadkiem lampa.

Moim źródłem obserwacji jest clavularia.

Wczoraj była zamknięta z jednej strony (1/2), druga połowa była pięknie otwarta.

Dziś na końcu gdzie była pięknie otwarta, zaczyna się zamykać. Jak tak sobie na nią patrzę to wygląda jakby jej końcówki były przypalone. [druga, którą posiadam jest bliżej T5 i przynajmniej na chwilę obecną ma się bardzo dobrze].

Chociaż ten efekt jest dziwny, ponieważ z taką mocą oraz ilością światła akwarium śmiga od ponad 2 tygodni.

Co do podmianek to zobaczę czy sprawdzi się: 20 litrów co 2 tygodnie. Chyba sam muszę dojść do tego co jest dobre dla mojego zbiornika.

Pozdrawiam


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja.

Przyplątało się cyjano i dino. Ogólnie jest rewelacyjnie :/. Kumulacja jak w totka.

Wziąłem sobie "na wstrzymanie" i stwierdziłem, że chemii nie leję.

Mam nadzieję, że skoro samo przyszło to samo sobie pójdzie.

Podmieniam 20 litrów wody raz w tygodniu.

Efektem jest wyższe KH i zmniejszenie ilości dino. Nie wiem jednak czy to zasługa podmian czy zmiany cyrkulacji.

Jedna pompa załącza się na kilka/kilkanaście godzin.

Odnośnie korali.

Euphylie widać odbijają (dwie). Zielona niestety ma się tak jak miała - czyli średnio.

ZOA zaczynają się otwierać (jedna kolonia). Drugie niestety jeszcze nie, ale jestem dobrej myśli.

Clavularia - zamknęła się cała. W zasadzie obie się zamknęły. Może czekają na lepsze czasy.

Pseudogorgonia, jest niestety cała oblepiona w dino i mimo codziennego czyszczenia nie otwiera się - mam nadzieję, że przetrwa.

Sinularia, grzybki, sarcopython - odpukać ale mają się bdb.

Quadricolor jak widać w innnym wątku ma się rewelacyjnie i oby tak zostało.

Jeśli jednak by mnie naszło, że miałbym coś lać na cyjano i dino to co polecacie?

Pozdr


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.