Skocz do zawartości
Tetro

Moje pierwsze akwarium Wika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako że to jest mój drugi post chciałem się przywitać :) Dzień Dobry.

Od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie założenie akwarium morskiego "solniczki", sytuacja stała się bardziej napięta kiedy moja mała córka była w oceanarium i bardzo spodobały jej się rybki. Więc zacząłem czytać i szukać informacji o tym hobby. po zarejestrowaniu się na forum wygrałem mój mały los na loterii i kupiłem od ejerzyk-a po bardzo korzystnej cenie pierwsze moje akwarium.

- akwarium 60x30x30, 54 litry

- 2 lampki AquaEl Duo Marine 2x11W

- odpieniacz Weipro SA-2003

- pompka cyrkulacyjna JVP-101

- filtr kaskadowy HBL-301

- czyścik JBL Floaty II roz. S

- termometr precyzyjny JBL

- grzalka Elite 50W

- mata pod akwarium

- pseudopanel z plexi

Do tego dokupiłem sól Reef Crystals, skałę 9,5 kilo oraz salimetr.

Teraz trochę informacji o mojej solniczce.

Zakupiłem wodę destylowaną i zalałem akwarium, zasolenie mam 1,024 i temperaturę 25 stopni C.

Jutro ma do mnie przyjść skała więc od razu umieszczę ją w zbiorniku. I pokaże wam zdjęcie, piasek chce dołożyć koło poniedziałku, wtorku.

Mam takie pytanie jak ułożę skałę jak doświetlać ją, znaczy ile czasu i jakie światło używać i co z nocą chodzi mi o godziny 22.00 do 6.00.

p.s

na zdjęciu widać mały ubytek w okleinie tylnej ścianki (córka nie może się doczekać ;) ) ale nie przejmuję się tym, bo w tym miejscu ma być filtr kaskadowy.

post-12762-0-06245800-1316097392_thumb.jpg


Akwarium 100x50x50 + sump 63l zasolone 7.09.2012

3917_3922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wpadłeś:) Teraz tylko powoli, mimo,że córa się niecierpliwi :)

Piasek chyba trochę za wcześnie ,chociaż zdania tu są podzielone-jak pewnie czytałeś.

na początek wystarczy oświetlać z 6 godzin i w ciągu np miesiaca wydłuzać czas.

Dobrze jest na start dodawać jakieś bakterie


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wypowiem się najpierw w sprawie sprzętu:

1. Odpieniacz - jeżeli nie przechodził żadnego "tuningu" to przede wszystkim przerobienie wirnika na Mesch - będzie lepiej pienić. Po drugie tłumik - trzeba wymienić, bo oryginalny przyprawia o ból ucha wewnętrznego ;). No i umieszczenie w panelu przed bubble-stop - u mnie wywalał za dużo bąbelków :(

2. JVP-101 - po pierwsze straszny klocek do takiego akwarium po drugie - lepiej dwie mniejsze niż jedną mocniejszą - można lepiej rozprowadzić cyrkulację po zbiorniku.

3. Piasek - poczekałbym z wsypywaniem dopóki, doputy nie wyleci ze skały większość syfu - inaczej będziesz mieć brązowy piasek zamiast białego :(

Poza tym czekam na wstępną aranżację baniaka i będę mu kibicować ;)

Pozdrawiam


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast wody destylowanej powinieneś od kogoś z okolicy załatwić sobie wody z podmianek(jeśli jeszcze możesz to tak zrób ),zainwestuj w filtr ro/di


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda destylowana się nie nadaje zawiera miedź


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok mój błąd kupiłem wodę zdemineralizowaną


Akwarium 100x50x50 + sump 63l zasolone 7.09.2012

3917_3922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz ma tłumik od filterka AquaEla, rewelacji nie ma, ale siorbania nie słychać, także nie musisz go wymieniać. Panel oczywiście też jest - pseudo, ale jest ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reef Crystal za bogata na start będzie całą masę glonisk żywiła... i niepotrzebnie może dojść do wydłużenia okresu dojrzewania. Jeżeli już coś chcesz zmienić i kupić to kup z tej samej "stajni" sól Instant Ocean wiem, że sporo osób miesza te dwie sole z powodzeniem, tzn nie zauważono żadnych ubocznych efektów tego działania... (mieszanie na przyszłość, bo pierwsze podmianki lepiej zrobić by było na IO)

i... przede wszystkim spiesz się powoli! Korzystaj z doświadczenia "starych wyjadaczy" forumowych. Korzystaj również z googla i zadawaj mu pytania! Na forach, takich jak to nasze, jest naprawdę cała masa informacji, których nawet niedawno wydana książka nie zapewni/posiada.

Z wodą to koledzy mają rację! Należy, wg mnie bezwzględnie, zaopatrzyć się w filtr odwróconej osmozy i żywicę (czyli pospolicie nazywane tu RO/DI). Szkoda, że na start nie wziąłeś wody z działającego akwa... wiele osób za tzw. dziękuję by ci odstąpiło wodę z podmianki.

JVP 101 zastąp najlepiej kilkoma koraliami nano nie dość, że przy większej ilości pompek łatwiej uniknąć martwych stref to na dodatek koralie są jak krasnale przy tej JVP... i będą od niej, nawet 2 szt, lepiej wyglądać w akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem tej wody, ale chyba nikt nie mieszka blisko mnie, przynajmniej nie podaje tego na tym forum. Filtr odwróconej osmozy planuje kupić za miesiąc teraz miałem troszkę innych wydatków. Jak włożę skałę i piasek to postaram się ustawić wszystko dobrze, ale czas pokaże :), mam nadzieję że przy tym sprzęcie życie w moim akwarium będzie ładnie się rozwijać.


Akwarium 100x50x50 + sump 63l zasolone 7.09.2012

3917_3922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to ktoś z Bytomia miał wodę z Podmianki, trochę kilosów jest, ale może warto ?


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety żona popsuła aparat i musiałem zrobić tel. także przepraszam za jakość

Jak widać skała ułożona, choć myślę nad zmianą ułożenia.

Dziś naświetlałem akwa i temperatura skoczyła o 1 stopień, myślę że ureguluję to grzałką.

Co to są za żyjątka? dodam że rano gdy ułożyłem skałę nie widziałem nic a teraz te żyjątka powiewają sobie w wodzie i zauważyłem małe plamki o jaskrawych kolorach pomarańczowy zielony. I jeszcze na jednym z kamieni są takie małe niby bąbelki ale nie są przezroczyste.

kolejne pytanie co zrobić ze ślimakiem można już go wrzucić? bo w worku może zdechnąć :(

Skała pochodzi z sumpa i dlatego może wydawać się biała, ale kupiłem od kolegi z tego forum o dobrych opiniach :) i ładnym akwa. :)

Piana zbiera się w jednym miejscu jest jej bardzo mało.

post-12762-0-66769200-1316196861_thumb.jpg

post-12762-0-42194900-1316196862_thumb.jpg

post-12762-0-18517400-1316196863_thumb.jpg

post-12762-0-98248900-1316196863_thumb.jpg

post-12762-0-78923600-1316196864_thumb.jpg


Akwarium 100x50x50 + sump 63l zasolone 7.09.2012

3917_3922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ślimaka to wrzuć w akwa ma większe szanse niż w tym worku... chociaż życzę mu wszystkiego naj... będzie miał ciężko... skała biala??? chociaż z działającego zbiornika... a przypadkiem to nei jest jakiś ożywiony gruz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozbawiona glonów które tworzą się pod światłem.


Akwarium 100x50x50 + sump 63l zasolone 7.09.2012

3917_3922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak lezala w ciemnym sumpie, to i teraz nie musisz jej specjalnie dlugo oswietlac. Wystarcza dwie godziny polowa mocy i co tydzien o 2 dluzej, niech sie to spokojnie "pouklada". 

Babelki - to moga byc glony. Jesli tak, to warto je poza akwarium zdrapac i splukac solanka, bo gdy sie rozmnoza... Tylko nie rozgniec w zbiorniku :crybaby:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakim światłem? niebieskim czy białym?

Dobrze zidentyfikowałem?

Tectus fenestratus "turbo ślimak" :)?


Akwarium 100x50x50 + sump 63l zasolone 7.09.2012

3917_3922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakim światłem? niebieskim czy białym?

Dobrze zidentyfikowałem?

Tectus fenestratus "turbo ślimak" :)?

I takim i takim. Mi też wygląda na tectusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualizacja :)

Proszę o identyfikację tych stworzonek pierwsze zdjęcie to chyba Zoa? Ale drugie to nie wiem.

W nocy zauważyłem jakieś stwory które wychodzą ze skał i zjadają glony. Aha proszę także o info na temat tych zielonych glonów, mam zamiar w tym tyg wsypać piasek.

post-12762-0-65933300-1316611216_thumb.jpg

post-12762-0-98180300-1316611219_thumb.jpg

post-12762-0-57928100-1316611222_thumb.jpg


Akwarium 100x50x50 + sump 63l zasolone 7.09.2012

3917_3922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

foto pierwsze to zoa... poza tym aiptazja no i chyba glon pospolicie nazywany spagetti... w szczelinie pomiędzy skałami.

co do drugiego to już gorzej wygląda jak jakiś koral małopolipowy (twardy) ale to tylko "szczał w ciemno" i raczej nietrafiony... bo każdy twardziel by w kiepskich warunkach wykitował.

jak to duże jest? kolorem to znowu jakiegoś sacro... przypomina lub innego miękasa...

może lobophytum??

ale skoro się moczyło przez długi czas w sumpie bez światła to ma prawo mieć takie "dziwne" kolory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwa obok siebie od czterech dni urosło i to dość znacznie tak samo jak Zoa. te dziwne cos ma około 1 cm srednicy drugie troszke mniejsze. Zoa zas z obserwacji zony uroslo okolo 2-3 mm i powoli sie otwiera.

Aha odpieniacz puszcza bombelki na cale akwa, zminimalizowalem ten efekt uboczny i teraz jest lepiej ale jednak minimalnie przedostaje sie przez moja "zagrode" zostawic tak czy dalej kombinowac, naprawde minimalnie ale jednak widac...


Akwarium 100x50x50 + sump 63l zasolone 7.09.2012

3917_3922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 - gąbka?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mały update :)

jakoś powoli idzie do przodu, slimak ciagle przebywa kolo tafli wody ale widze ze czasem cos zje. glony zielone ze skal powoli zanikaja... dzis dosypalem piasek jak widac na foto. co to jest na 4 zdjeciu?

na sciankach akwarium zaczynaja zbierac sie jakies glony koloru rozowego tak samo jak na termometrze?

post-12762-0-28898200-1316982033_thumb.jpg

post-12762-0-92674500-1316982034_thumb.jpg

post-12762-0-16658700-1316982036_thumb.jpg

post-12762-0-68050800-1316982037_thumb.jpg


Akwarium 100x50x50 + sump 63l zasolone 7.09.2012

3917_3922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugie to Sinularia dura :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.