Skocz do zawartości
kaspy

skała bez pasażerów na gapę?

Rekomendowane odpowiedzi

Poczytałem trochę na temat "gotowania" żywej skały. Temat był poruszany też tutaj. Polega to na pozbawieniu skały dopływu energii w postaci światła, dobrym napowietrzaniu i regularnych podmianach wody. Proces ma na celu umożliwienie bakteriom "zjedzenia" wszystkiego co jest na i w skale. Zazwyczaj ten proces sugerowany jest w celu regeneracji potencjalnie "zaniedbanej" skały. Zastanawia mnie czy pożytek z obecności wyższych form życia na skale przeważa potencjalne problemy spowodowane przez niechcianych "pasażerów na gapę"? Czy użycie skały zasiedlonej tylko przez bakterie ułatwiłoby start początkującemu przez zwiększenie kontroli nad tym co znajduje się w baniaku?

Dodaję ankietę, chętnie poznałbym opinie wszystkich umęczonych Aiptasiami, krewetkami pistoletowymi, wieloszczetami i innymi szkodnikami.

Niestety ankieta się nie pojawiała, trudno.

Edytowane przez kaspy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie osobiście morskie akwarium na tym ma sens,ciągle coś sie dzieje i poznaje sie wszelakie formy życia morskiego,gdyby było cicho i spokojnie powiesił bym sobie obraz :)

poza tym wiele tych stworzeń pełni też pozytywne funkcje w zbiorniku a mieć morszczyzne i nie przeżyć plagi to jak czekolada przez szybę .....


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A poza tym co napisał RA345, to lepiej znać wroga. Jak kiedyś przyniesiesz szczepkę korala z aiptasią na skałce, to przecież nie będziesz jej "gotował". Będziesz też już miał wyrobioną metodą na walkę z aiptasią i łatwo się jej pozbędziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Albo trafią Ci się hydroidy tak jak mnie i szlag Cię trafi z tym dziadostwem. Chyba zacznę pakować skałę do mikrofalówki niedługo

microwave.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, pod warunkiem, że jesteśmy w stanie opanować plagę i wiemy jak z nią walczyć. Nie oszukujmy się, nie wszyscy mają czas na siedzenie godzinami i zgłębianie lektur bądź latanie po forach. Ile plag może wytrzymać przeciętny akwarysta? Często zamiast oczekiwanego pięknego, tryskającego kolorami zbiornika przed właścicielem rysuje się smutny obraz zaglonionego, porośniętego cyjanobakteriami zmieszanymi z okrzemkami i dino krajobrazu. Nie każdy lubi też, jak mu coś strzela w akwarium.

Ludzie podzielą się na 2 grupy - jedni będą walczyć, dążąc do zamierzonego celu, drudzy biernie, często nieświadomie będa przyglądać się postępującej zapaści. Niezależnie od tego, w której grupie się znajdziemy, po przejściu X-tej plagi w pewnym momencie można powiedzieć dość. Pamiętajmy, że oprócz tego są i inne problemy - a to rybka nie chce jeść, a to wyskoczyła na podłogę, a to krab zdemolował pół akwarium itp itd. Fajnie jest, jak się ma tyle wytrwałości, aby wszystkie te doświadczenia wedle powiedzenia "co nas nie zabije, to nas wzmocni", rzeczywiście miały takie przełożenie.

Z tego względu dla osób całkowicie początkujących, ja bym sugerował jak najuboższą skałę, którą zasiedlimy bakteriami.

Dla tygrysków - skała z frachtu :)


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Słyszałem, że w erybce mieli kiedyś jakąś czystą, suchą skałę i ludzie chwalili to. Można podzwonić po sklepach i zapytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.