Skocz do zawartości
maro76

biopellets czy po4*4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie i zaczne tak wiec moje kłopoty zaczeły sie po wakacjiach gdy zostawiłem akwa pod kontrolą kolegi ,który jak łatwo sie domyślić miał zbyt miekie serce i przekarmiał systematycznie ryby i korele mimo wyrażnych instrukcji.Oki tyle histori a dziś no3=15 a PO4=0.18 , i tu jest moje pytanie,gdyż che przejsc na palety i nie wiem czy je odrazu zastosować czy najpierw zbic PO4. Lecz od zbicia PO4 moge jedynie nabyc droga kupna preparat PO4*4 tez tego samego producenta.Pytam bo nie wiem czy palety poradza sobie z szybkim zbiciem tego PO4=0.18 zy tylko pozwalaja na stałe utrzymanie niskiej wartosci fosforanów i azotanów. Dodam że obsade mam raczej mięką, jak ustabilizyje parametry zamierzam pokusić sie o lpsy.Z góry dziekuje za podpowiedzi jaki rady co w tej sytuacji zrobić.

Pozdrawiam maro76


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lecz od zbicia PO4 moge jedynie nabyc droga kupna preparat PO4*4 tez tego samego producenta.

na drodze kupna to mozesz wszystko niemalże kupic :) Phosguard świetny i tani, rowa phos najbardziej renomowany wg mnie

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie kilkadziesiąt ml VSV z produktów spożywczych, które z pewnością masz w domu. Podawaj tak jak piszą w temacie o VSV.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz na mokro i 2ml wodki dziennie i zadne pelety nie beda potrzebne :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jest żadnych eksperymentów,tylko wódka


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z koleii odradzam polimery przy miekich i lps-ach. Nie potrafie tego naukowo wytlumaczyc, ale po samym sobie i dyskusjach w watkach z przed kilku miesiecy u kolegow wyszlo to samo.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek metode musisz zrozumieć na czym ona polega. nie chodzi o to żebyś wylewał to co inni ci mówia, tylko żeby wiedział po co to wlewasz. Zarowno biopellety jak i vsv czy wodka do maksymalnej wydajności potrzebują zarówno azotanów i fosforanów, więc zbijanie jednego po drugim nie ma sensu. poczytaj o wódce o vsv o biopelletkach zanim na cokolwiek się zdecydujesz bo sobie na robisz problemów


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plus dla Testera! bo oczywiście, ze można doradzić jakąkolwiek metodę - ale jak ktoś bez jakiejkolwiek wiedzy wrzuci to do systemu i będzie oczekiwał cudów to katastrofa murowana :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i bardzo dziekuje za wasze podpowiedzi i cenne uwagi. Chce sie z wami podzielić czemu chciałem zastosowac palety.Poniewaz wydają mi sie one bezobsługowe i pochłaniające najmniej czasu,a przyznam sie że mam nienormowany czas pracy ,a i czasem krótkie wyjazdy mi sie zdażają.Faktem jest że przy miękkiej obsadzie nie sa idealnym rozwiazaniem ponieważ strasznie zbijaja No3, a jak wiemy miekasy lubia No3 na sniadanko przekąsić.Lecz mysle że postarać sie o wiekszy poziom azotanów nie bedzie trudno.Troche boje sie wodka czy vsv metod gdzyż czasem jak wyjade kolega mi akwa dogląda i juz raz to zrobił i teraz mam problemy wiec mysle że jecze jak bym mu wódeczke zostawił mogło by byc wesoło [ NIE DLA MNIE ] i jak znam życie wszystko by poplątał a i ja moge miec problemy z systematycznoscią z brakiem czasu lub sklerozą.Czytałem spora wątków odnosnie palet i ludzie raczej sa zadowoleni z kulek, chodz prawie nik nie pisze jakie miał parametry przed włożeniem i jak szybko one sie rozkreciły i dla tego postanowiłem najpierw zbić fosforany do wartosci bliskich 0, a potem spróbować wystartowac z kulkami .Mam nadzieje że przy zmmianie obsady na lps bedzie można wiecej jedzonka zapodać bez obawy o parametry .Co o tym sadzicie w mojej sytuacji.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...chciałem zastosowac palety.Poniewaz wydają mi sie one bezobsługowe i pochłaniające najmniej czasu,a przyznam sie że mam nienormowany czas pracy ,a i czasem krótkie wyjazdy mi sie zdażają...

@maro76, jeśli czytałeś to wiesz zapewne, że "peletki" potrzebują:

-"chwilki" na rozkręcenie,

-bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego przepływu, bo bez tego można zrobić sobie a raczej akwarium kuku,

-musisz być przygotowany na wyłączenia prądu, to ten minus wg. mnie pelety vs. węgiel+absorber PO4.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maro, obawiam sie że pelety pod Twoją nieobecność mogą narobić większej kaszany niż wódka czy VSV, biorąc pod uwagę na przykład kilkugodzinny zanik napięcia, pamiętaj że stosując dajmy na to wódkę masz dość długi "bufor" czasowy, w sensie takim że zaprzestanie polewania na kilka dni nie zrobi niczego zlego baniakowi, bo bakterii jest tyle że spokojnie kilka dni pociągną system. Wybór należy do Ciebie, ja przede wszystkim zacząłbym regularnie podmieniać wodę, regularnie karmić i odpowiednio wyregulował odpieniacz.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Faktem jest że przy miękkiej obsadzie nie sa idealnym rozwiazaniem ponieważ strasznie zbijaja No3,

...po prostu musisz dobrać "swoją ilość" polimerów i tyle. Do tego będziesz musiał dojść sam metodą prób. Zacznij od dawki zalecanej przez producenta.

Ale wódkę i tak proponuję Ci lać by zacząć już zbijać. Zanim polimery zaskoczą może minąć jakiś miesiąc...

A co do reszty..moim zdaniem rozumowanie słuszne :)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam was ponownie i dzieki za spostrzeżenia co do prądy i dzieki że o wszystkim myślicie ,chodz ja też o tym pomyślałem bo wiem że palety musza być w ciagłym ruchu .Własnie jedzie do mnie przetwornica napiecia 12v /230v i do tego akumulator 20A,jako zasilanie awaryjne, pod który ma być podłączony filtr do paletek jak i dwa cylkulaatory ,łaczny pobór to jakieś 25w.Tu gdzie mieszkam prawie wszyscy jada na paletkach w końcu holenderki wynalazek. Wszyscy tu stosuja takie filtry poniewaz są dość tanie i ponoć całkjiem dobrze sie spisuja ja tez tokowy posiadam. Link do filtra http://www.youtube.com/watch?v=d4xYuahRNVM&feature=related

choć wczesnie sprawdze go na absorbecie PO4*4 a i przy okazji absorbent sprawdze jak sie spisuje.

Co sadzice o tym zestawieniu i faktycznie może sie okazać że kulki nie są potrzebne że ten absorbent jest na tyle skuteczny i trwały że parametry bedo stały normie wiec sprawa nie jest jeszcze przesadzona.

pozdrawiam maro76

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"strasznie zbijaja NO3" -gratuluje optymizmu. i żeby nie było, wierzę w skuteczność pelletek, jednak pamiętaj że to nie działa jak appalachy na ból głowy. czasami mijają tygodnie zanim zauwazysz. spadek


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie nawet biopelletki dzialaja i choc podchodzilem do nich sceptycznie (BARDZO?) to jednak jest tak jak producent podaje. trzeba tylko pamietac, ze odpieniacz musi byc wydajny. trzeba uwazac z bakteriami (ja dalem 1 raz 5 kropel zeobacu na 800l i to bylo 5 razy za duzo) i w 3 tygodnie zniklo mi litr biopelletek z 1,5 litra jakie byly. oczywiscie mozna powiedzaiec, ze biopelletki zaskoczyly az za bardzo, bo woda zrobila mi sie biala, i prozno bylo szukac niebieskiego koloru w fiolce z woda i odczynnikiem do hanki, nawet po karmieniu 10-15 kostek na dobe. reasumujac - biopelletki + czas albo biopelletki + jakies delikatne bakterie + mniej czasu i bedzie dobrze to dzialac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem uwag z zanikiem prądu... jak zaniknie nam na krótki okres do max kilku godzin to nic się nie stanie ani z akwarium ani z paletkami - jeśli awaria potrwała by z 10h to nie widzę ogólnie szans dla akwarium - nie przez paletki

ktoś z Was używał? miał awarie prądu i po włączeniu przez kulki miał tragedie???

miałem wyłączone kulki przez przypadek na dobrych kilka godzin (nie pamiętam 5-6?) i po włączeniu na próbę bez obiegu żadnego zapachu siarki itp... po wstawieniu w system wszystko bez zmian...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam co Kris_77 prawi. Miałem podobnie i nic.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klika razy zdarzyło mi się nie mieć prądu do 10h i nigdy niczego złego nie zauważyłem.Chyba gdzieś rok temu były wieczne awarie i nawet rozpatrywałem wtedy zakup UPS-a czy przetwornicy,ale dałem sobie spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.