Skocz do zawartości
martek6600

akwa na pandorach XM

Rekomendowane odpowiedzi

Ja miałem ledy Black Pyton i wróciłem do hqi. Aqwa pod ledami po prostu mi się nie podobało było jakieś przyciemnione a same bliki bardzo punktowe i nienaturalne. Dodatkowo grzałka zaczęła hulać non stop. Jak dla mnie wybór oświetlenia to kwestia gustu a o gustach się nie dyskutuje.

Całkowicie się zgadzam - to rzecz gustu.

Z tego co pamiętam miałeś jednak panele z diodami 1W - Nichia/Epistar, prawda? A to zupełnie inna sprawa w porównaniu do najnowszych paneli na Cree.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo pewnych watpliwosci, wszycsy powinnismy przyznac, ze zbiornik wyglada wspaniale. Nie znam wlasciciela, ale jesli (jak podano), to jest jego kolejne akwarium, to zaczynam wierzyc, ze wiekszosc przezyje. Jasne, ze za wczesnie jest oceniac oswietlenie czy sklad wody, bo to jeszcze za krotki okres i nic nie jest stabilne, ale obecny stan moze byc do utrzymania. Kolory korali moga nadal bazowac na kolorach z importu. Tam sa wlozone tysiace, i niech sie pomnazaja ! :geek:   Chcialbym miec takie.

Normalnie - nie nadaje sie do dzialu dla poczatkujacych  :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam tak mam baniak na ledach cree diy i oststnio kupiłem drugi na t5 a że nie mogłem go jeszcze wstawić w jego docelowym miejscu w firmie bo właściciela już piekło a w firmie remont to mam teraz dwa obok siebie oddalonych o 5m i wnioski są takie:

w 6 miesięcznym baniaku po przejściach korale (sps) zaczęły rosnąć jak na dopalaczach więc można rosnąć przy ledach :)

Natomiast kolory a to bardzo subiektywna sprawa są znacznie lepsze w baniaku na ledach.

W t5 woda bez barwy niebieskiej a korale świecą jakby miały baterie w sobie a przy ledach tech efekt jest tylko przy lekko niebieskiej barwie.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Natomiast kolory a to bardzo subiektywna sprawa są znacznie lepsze w baniaku na ledach."

To jest ok czy sie pomyliles ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to samo Stani pomyślałem :)

napisz remel co to znaczy przyrosty jak na dopalaczach - jakie korale? jakie przyrosty? dawaj fotki :)

do jakich t5 porównywałeś?


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekny zbiorniczek, tylko pozazdroscic.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy za rok jak wygląda .. :)

na razie zapowiada się fajowo..

pozdrawiam


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że korale wybarwiają się tak samo ale inaczej wyglądają pod ledami a inaczej po T5. Wg mnie lepiej wyglądają pod T5 ( większa paleta barw ) gdyż przy ledach kolorki są stłumione przewagą niebieskiego.

Przekładałem parę korali z mojego starego (LED) do nowego (T5i odwrotnie ) Ten sam koral w przeniesiony z led do T5 miał piękniejsze kolory.

podsumowując korale rosną i wybarwiają się podobnie tylko inaczej wyglądają w zależności od światła. Ledy mają tą przewagę że nawet acry na piasku rosną i mają kolory przy głębokości 60cm a przy T5 raczej nie.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą gąbkę ma chingchai ale nie w głównym, tylko w dedykowanym.

IMG_3021.jpg

IMG_3020.jpg

IMG_3022.jpg


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remel i Kris - żeby coś pisać to chyba trzebaby wiedzieć coś o danym temacie?

I owszem, nie dyskutuje z Wami na temat wyglądu akwarium - koloru światła - dla mnie ledy mogę ustawić tak, że żadne hqi czy t5 im nie podskoczy. Ale to kwestia gustu I O TYM NIE DYSKUTUJE. Ale co do kosztów i zawodności to wypisujecie zwykłe pierdoły. Prosty rachunek na moim przykładzie - lampa led diy Cree 400W, sterowanie barwą światła, wschody i zachody. Koszt budowy ok 3600-4000zł.

Teraz liczymy światło hqi+t5 - przedział czasu 1 rok - od stycznia do stycznia.

3 żarniki 250W - styczeń1 - 900zł

styczeń2 900zł.

4 świetlówki - biała i niebieskie dla uproszczenia liczę 50 zł/szt i Fiji purple 100zł.

Mamy więc: styczeń - 250 zł

marzec 100zł

czerwiec 250zł

wrzesień 100 zł

grudzień 250 zł

Czyli same żarniki i rury kosztują nas 2750 zł. Lampę 3 x 240W i 4xT5 zrobisz za ok 1200 - 1300zł.

Czyli koszt lampy zwraca się po roku. Oczywiście dochodzi jeszcze oszczędność prądu ok 50%, czyli tak naprawdę jesteśmy do przodu.

Co do awaryjności: lampa diy jest o wiele mniej awaryjna niż każda inna. Jeśli padnie Ci cokolwiek w firmówce - idzie do serwisu i tydzień czy dwa jesteś bez światła.

Jeśli padnie Ci cokolwiek w diy to lampa świeci dalej - najwyżej bez jednej nitki lub bez wschodów i zachodów, ale świeci!!! Wyjątkiem jest zasilacz, który w ostateczności można kupić drugi za 120 - 150 zł i na drugi dzień wymienić.

Także piszcie co chcecie, często macie rację - jednak "wysoka cena" to zwykły mit.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no mam kłopot z tym, że jako zamiennik ledów do 380 litrów akwarium proponujesz 750 W HQI i próbujesz to jakoś przeliczać... i udowadniać komuś, że ledy są tanie :)

jeśli nie chcesz dyskutować to nie pisz proszę :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze w to iż korale pod led`ami rosnąć nie będą. Foton to foton! Prędzej uwierzę w to iż niektórym LED`om brakuje jakiegoś spektrum i to powoduje problemy przy zmianie.

Problemy niektórych forumowiczów z Ledami wynikają raczej ze złcyh parametrów wody, a nie z powodu światła. Przecież na wzrost, kondycje i kolor SPS`ów ma dużo więcej czynników niż tylko światło, więc zrzucanie winy na zmiane oświetlenia to mydlenie oczu samemu sobie, bo przestajemy widzieć inne zmiany.

Najlepszym przykładem jest faktycznie zbiornik Tomasz`a gdzie widać duże wyrośnięte SPS`y, które nie zostały zakupione miesiac wcześniej i włożone do zbiornika.

Panowie bez jaj ale czy Wy naprawdę nie widzicie rotacji korali SPS w naszych najlepszych polskich zbiornikach ? Porównajcie sobie fotki na przestrzeni czasu, bo chyba nikt nie zadał sobie tego trudu. Sporo SPS`ów albo padło albo zostało wymienione na inne, nie wnikam! Więc jak coś padnie to nie zrzucałbym winy odrazu na światło, bo opcji jest zbyt wiele!

Producent powinien postawić dwa baniaki na jednym obiegu, wrzucić troche SPS`ów i pokazać wszystkim jak baniak rozwija się pod np HQI i pod LED przez rok, wtedy albo okaże się, że lampa jest do d*py albo, że...foton to foton!

Tomasz - Twoje porównanie to faktycznie przesada, LED 400W bym porównywał do 2 x 250W i 4 x 54.

Roczny koszt rur 400 zł (8x50zł) + żarniki raz na rok 340 zł.(2 x 250W Phoenix(170zł). I to nie teoria tylko przykład mojego oświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nawet leży w interesie producentów, tymbardziej, że mają możliwości. Skały nie musi być tyle samo bo będzie jeden obieg. W sumie nawet i w jednym dłuższym baniaku spokojnie można to zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś myśli, że przy LED-ach oszczędzi prąd, to niech dobrze to przeanalizuje. U mnie wyszło wręcz odwrotnie. Jak świeciłem T5-kami, to rury grzały mi wodę, więc grzałka działała tylko w nocy . Jak przeszedłem na LEDy - grzałka chodziła prawie non-stop (i to mówimy o okresie letnim). Efekt- rachunki za prąd średnio o 50 zł/m-c większe.:wallbash:

Jeśli ktoś ma problemy z przegrzewaniem zbiornika i używał chłodziarki z kolei, to wtedy dla niego przejście na LED-y może to być jakiś sposób na obniżenie temperatury i w efekcie rachunków. Ale tak jak napisałem, trzeba to dobrze skalkulować.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no czekamy na foty i opinie o lampach

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - czekamy na foto-update. Jak było tak ładnie po 3 miesiącach to po 6 musi być jeszcze ładniej :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.