Skocz do zawartości
Kris_77

Jak się chłopy ledami jak cepami okładały

Rekomendowane odpowiedzi

A czy wraz ze spadkiem mocy temperatura barwowa nie leci również w dół?

Pozdrawiam

seb

no i właśnie a co za tym idzie?

przy 80% mocy hqi może swiecic żółto


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie jak Kris i inni.

Poczekam az LED beda w cenie innych lamp. Mysle, ze to moze z 5-10 lat potrwac. Patrzac na zbiorniki pod ty<m oswietleniem nie widze specjalnych plusow w porownaniu do dobrych juz "starych" T5 lub HQI + T5. Teraz przynajmniej grzalka nie wlacza sie zbyt czesto, co przy LED byloby niemozliwe, takze z opowiadana oszczednoscia pradu to roznie bywa... :welcome:

Stasiu a my za 10 lat? to cholera wie co będzie?

może być miażdżyca i ciężko bedzie podejść do akwarium


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawimy sobie okulary z lampkami LED (no bo przeciez nie HQI) , zeby widziec dokad isc :geek:

Za 10 lat to juz moze laserami bedziemy swiecic. Polowa mocy LED :lol:

Lampa bedzie brala 100 W a grzalka 400 i nikt nam nie powie, ze na oswietleniu nie zaoszczedzimy. :thumbup:

A tak powazniej:

kiedys nowoczesnoscia bylo przejscie z oswietlenia normalnymi lampami biurowymi na HQI. Zarniki mialy 6500K. Niektorzy, dla wygladu zbiornika, ratowali sie dodajac T8 Osram 67. Wtdy jeszcze nikt nie mierzyl PAR itp.

Pozniej, gdy sie zaczely pokazywac T5, byl wielki krzyk, ze w T5 nie ma odpowiednich barw dla naszego hobby. Teraz juz jest az nadmiar kolorow i dobrze. Obecnie na rynkowym topie sa LED. Z uplywem czasu ta technologia zrobila sie najnowoczesniejsza. Ceny pradu tez tu pomagaja w rozwoju.

Nie powinnismy miec klopotow z powodu nadmiaru wyboru. Niektorzy sa bardziej innowacyjni i szybciej wdrazaja nowe technologie, inni wola odczekac. Wazne, zeby czerpac z tego hobby zadowolenie a nie przerzucac sie stwierdzeniami, ze moje jest lepsze. :rambo:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawimy sobie okulary z lampkami LED (no bo przeciez nie HQI) , zeby widziec dokad isc :geek:

Za 10 lat to juz moze laserami bedziemy swiecic. Polowa mocy LED :lol:

Lampa bedzie brala 100 W a grzalka 400 i nikt nam nie powie, ze na oswietleniu nie zaoszczedzimy. :thumbup:

Przecież już teraz dostępne są lasery oparte na diodach i to niebieskie - np. popularny coraz bardziej Blu-ray. Na razie niestety jeszcze bardzo drogie i trzeba by do nich niezłe soczewy rozpraszające stosować, żeby nie wypaliły oczu rybom... ;)

A jeszcze dodam, że wczoraj dla testów próbowałem zrobić zdjęcia w aktynice na moich LEDach i niebieski jest tak niebieski, że aparaty nie mogły sobie poradzić z pomiarem światła, bo było dla nich za niebiesko. Musiałem zjeżdżać o -3EV, żeby było coś widać, a i tak okazywało się to w dużej mierze niebieską plamą. Stary Nikon D200 nawet lepiej sobie radził niż D90, ale zdjęcia i tak się do niczego nie nadają. Wcześniej jak miałem PC 11W 20000K, to D90 nie miał najmniejszego problemu, żeby sfocić akwa. Natomiast jak są zaświecone białe LEDy, to wszystko wygląda znakomicie i na razie mi się wydaje, że koraliki rosną w oczach. Dzisiaj zrobię jakieś zdjęcia do porównania na przyszłość i po miesiącu następne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy wraz ze spadkiem mocy temperatura barwowa nie leci również w dół?

Pozdrawiam

seb

U mnie jest odwrotnie, przynajmniej na reeflux 12K, na Radium w tej chwili nie pamietam ale zmiana widma byla chyba mniejsza.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.