Skocz do zawartości
not_kr

100 L Kraków ( dziennik )

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Może na początek parę słów od siebie. Akwarystyką w ogólnym jej sensie zainteresowałem się już jakiś czas temu. Nawet nie pamiętam dokładnie skąd padła koncepcja postawienia zbiorniczka morskiego, ale na pewno była to decyzja zarówno moja jak i mojej kochanej połowy.

Plany związane z uruchomieniem akwarium morskiego zaczęły się już w zeszłym roku, jednak z uwagi na nieplanowane problemy możliwość uruchomienia nowego hobby nastąpiła dopiero w tym roku.

W sumie dobrze się stało bo przez ten czas miałem możliwość zgłębiania wiedzy. Doszedłem bowiem do wniosku że akwarystyka morska naprawdę wymaga choć trochę wiedzy w tym temacie. Odpalając zbiornik w zeszłym roku popełniłbym sporo błędów bo teraz jak na to patrzę takiej wiedzy w zeszłym roku niestety nie posiadałem.

Rada więc dla nowych hobbystów w mojej strony taka : zarejestrujcie się, poczytajcie forum przez kilka miesięcy: porady, dzienniki (głównie Amnora), dział ogólny, DIY i dopiero wtedy zacznijcie zakupy i zamawianie sprzętu. Tutaj łatwo o błędy i wtopy a one niestety kosztują. No chyba że komuś nie żal pieniędzy. To hobby naprawdę uczy pokory i cierpliwości !!! :coffee:

Założenia ogólne.

Wspólnie z moją panią doszliśmy do wniosku że chcemy akwarium które nie zdominuje pokoju. Padło na zbiornik rzędu ok. 100 litrów dla mało wymagających korali czyli głównie zoatusy. Rybki to parka nemo a dokładniej ocelarisy, może parka kauderni a jak będzie jeszcze trochę luzu to może jakaś babka albo mandaryn jak zbiorniczek będzie dojrzały. Wszystko rozwinie się w czasie.

W sumie nas interesował zbiornik przy którym można usiąść, odpocząć i cieszyć oko, a do tego 600 litrów nie jest nam potrzebne.

Zastanawiałem się nad zbiornikiem opartym na filtracji z panelem w tylnej części akwarium, ale wybranie opcji filtracji opartej na sumpie jest nie tyle wygodniejsze co lepsze. Wszystkie urządzenia mamy w sumpie w szafce, a w głównym zbiorniku mamy znacznie więcej miejsca dla życia.

No i jeszcze jedna zaleta. W moim przypadku ewentualna wymiana zbiornika na większy np. 200 – 250 L to kwestia wymiany zbiornika i nowej szafki. Reszta już jest. Pozostaje dokupić cyrkulator.

Wracając do tematu. Z czasem niezbędny sprzęt się nazbierał i powstała następująca konfiguracja :

Akwarium :

pojemność 96 litrów 60 x 40 x 45. Szyba przednia i dwie boczne OptiWhite, szyba tylna matowa, komin szyba dymiona na czarno. W kominie miejsce znalazły otwory pod hydraulikę w systemie VDL czyli powrót wody 20 mm, zrzut 32 i rewizja 32 mm.

Tutaj taka moja rada. Warto przed złożeniem zamówienia o wykonanie akwarium zakupić śrubunki i dać je szklarzowi. Śrubunki mają różne średnice gwintu i jeśli zrobimy odwrotnie może się okazać że będziemy w czarnej …… wiadomo gdzie!!!

Całość zamówienia u znajomego szklarza kosztowała mnie 400 zł.

Za porada Amnora rurkę od rewizji mam ściętą pod kątem 45 stopni. Zawór od zrzutu jest lekko przykręcony przez co woda w kominie podniosła się do krawędzi rurki rewizji i delikatnie nią spada. Dzięki ścięciu pod kąt nie ma charakterystycznego „siorbania”. Jest po prostu cisza. Polecam.

Sump :

w sumpie pracuje ok. 45 litrów wody. Wymiary 55 x 30 x 35 cm. Sump podzielony na trzy przegrody a czwarta jest na dolewkę. Koncepcji na prawidłowe wykonanie sumpa jest wiele. Po zapytaniu wszystkich na forum czy tak będzie dobrze z przegrodami i tak okaże się że każdy ma lepsze rady. Jeśli zrozumiemy jego sposób działania to w oparciu o dobre projekty jakie są na tym forum wykonamy go samodzielnie. Kwestia aby dobrze wszystko policzyć by na wypadek awarii prądu woda ze zbiornika zmieściła się w sumpie a nie na podłodze. No i przetestować ewentualna awarię.

Jeszcze mały PS. Mnie sump przed planowanym zalaniem niestety się rozbił więc domówiłem rozbite kawałki i samodzielnie skleiłem całość od zera. Przy odrobinie dokładności każdy jest w stanie go wykonać od podstaw. Nie musi być piękny. Ma spełniać swoją funkcję i być szczelny. I tak stoi w szafce.

Szafka :

Akurat siedzę w stolarce więc wykonanie szafeczki nie stanowiło dla mnie problemu. Po za tym robiłem już szafki i zabudowy pod morskie zbiorniki więc mam ta przewagę nad innymi stolarzami że wiem co i jak ma być wykonane aby spełniało swoją funkcję i wyglądało estetycznie.

Pozostały sprzęt :

Oświetlenie : 2 x dzienne 10.000 K i 1 x actinic

Cyrkulacja : 3000 l/h

Obiegówka : 2000 l/h

Odpieniacz : DIY na pompie z igiełką 1100 l/h (w planach BK 160 DIY )

Grzałka : 300 W

Oficjalne odpalenie zbiornika nastąpiło 15 września 2011 więc temat świeży :thumbsup: Jak znajdę chwilę wstawię zdjęcia i opiszę ciąg dalszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widok ogólny tak na szybko, a że mało tutaj zdjęć czarno-białych więc pokusiłem się o jedno takie.

gallery_10927_1856_49025.jpg

wstawię jeszcze fotkę mojej koronki z belkami do oświetlenia. wszystko mojej roboty.

gallery_10927_1856_54648.jpg

gallery_10927_1856_129614.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekny opis, tylko zdjecie musi byc calkiem malutkie :Cool:Wlasciwie to go nie widze.

Ladnie sie za wszystko zabraliscie. W przyszlosci zmienilbym te grzalke. Jest troche za silna i w razie awarii termostatu...

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i pozdrawiam z rodzinnego miasta :)

Jak cos bede mogl uzupelnic zbiornik o jakies szczepki zoa, xeni

Pozdrawiam


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ladny opis i bardzo madre podejscie do zasady "najpierw czytaj potem zalewaj zbiornik". Dobrze zebys podal dane akwarium w stopce. napisz tez pare slow wiecej o oswietleniu.

pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani - no właśnie mam problem z wstawianiem galerii. Zdjęcia mam wrzucone do albumu zazwyczaj w rozmiarze 800 x 500 a wyświetla mi się miniatura. tutaj please help - może być na privie żeby tematu nie zaśmiecać.

PS. właśnie po trochę zaczynam dochodzić do wprawy. :thumbup:

bleq - mam rozumieć że mogę liczyć u ciebie na jakieś szczepki ??? czy też źle zrozumiałem ??? :thumbsup:

Tester - zapodam zapodam, wszystko w czasie :thumbsup:

Póki nie uporam się ze zdjęciami zapodam temat dalej :

15.09.2011

Przeprowadziłem testy szczelności zbiornika głównego i sumpa. Po stwierdzeniu że wszystko jest ok i porządnym osuszeniu obu szkiełek nastąpiło zalanie zbiornika wodą po osmozie. Wodę wlałem do wysokości górnej krawędzi komina. Woda po ogrzaniu do temperatury 25 stopni posolona została solą Instant Ocean. Zasolenie mam pomiędzy 1022 – 1023 w/g hydrometru Aquamedic.

Po zasoleniu i odczekaniu ładnych kilku godzin dla dobrego rozpuszczenia i wymieszania się soli uzupełniłem pozostałą ilość brakującej wody wodą z działającego zbiornika.

Mówiąc szczerze po zalaniu tak śmierdziało mi w mieszkaniu że spałem przy otwartym oknie a w pokoju gdzie jest akwarium całą noc otwarte było jedno okno i działał wentylator. Dobrze że moja połowa była na wsi u rodziców bo na tą noc z pewnością poszła by do sąsiada czego na szczęście mi nie robi.

gallery_10927_1856_30138.jpg

17.09.2011

Dzisiaj do zbiornika trafiła skała : 4,3 kg suchej i 7,4 kg żywej skały z likwidacji działającego zbiornika bardzo ładnie wybarwiona. Zaraz po włożeniu skały woda zrobiła się mętna, ale na następny dzień wszystko wróciło do normy.

Z obserwacji jakie czynię dość często stwierdziłem że dojrzewanie zaczęło się na następny dzień od włożenia skały. Jak na razie odbywa się spokojnie. Niewielkie ilości zielonej trawki widać raczej w dolnych partiach żywej skały. Nawet razem ze skałą dostał mi się ślimak którego zostawiłem i ma się dobrze oraz dwa zwierzaki podobne do glizdy z tym że jedna czarnego koloru. Paskudna. Teraz obie czyszczą hydraulikę w krakowskich wodociągach.

Odpieniacz pracuje od samego początku, pieni ładnie i wywalił mi do kubka trochę syfiastej brązowej substancji, ale wywala mi trochę bąbelków powietrza do zbiornika. Zwalam to na dotarcie się odpieniacza.

gallery_10927_1856_53556.jpg

gallery_10927_1856_42660.jpg

gallery_10927_1856_34776.jpg

23.09.2011

doszedłem do wniosku że zmienię trochę ułożenie skały (z ułożenia której nadal średnio jestem zadowolony) i od tego czasu odpieniacz przestał pienić. Nie pieni już trzeci dzień od zmiany aranżacji. Dowiedziałem się jednak że długie moczenie rąk w zbiorniku zwłaszcza przy takich zabiegach jak zmiana aranżacji skały negatywnie wpływa na pracę odpieniacza z uwagi na reakcję związków chemicznych wody morskiej z tym co mamy na rękach. Trzeba po prostu dać mu trochę czasu na rozruszanie się.

To co mnie jeszcze zmartwiło to fakt ze na jednej ze skałek zauważyłem … no właśnie - chyba znana wszystkim aiptasia. Na razie jest wielkości 5 mm. Za poradą na dniach o ile jeszcze nie dzisiaj dostanie doustnie dawkę śmiertelną wrzątku. Ponoć to działa. Pożyjemy zobaczymy.

Na czas dojrzewania ograniczyłem świecenie do 3 godzin dzienna i 5 godzin actinika przez pierwsze kilka dni, obecnie zwiększyłem świecenie o 2 godziny i tak pozostanie przez najbliższy tydzień lub dwa.

gallery_10927_1856_118657.jpg

27.09.2011

Rano zanim wyszedłem do pracy spoglądnąłem jak sprawuje się odpieniacz i ku mojemu zaskoczeniu zaczął pienić. Powoli bo powoli ale pieni. Czyli wszystko wraca do normy. Wieczorem po powrocie z pracy pokusiłem się jedynie na małą zmianę ustawienia pompy cyrkulacyjnej. Przedtem w prawej części akwarium miałem skałę ustawiona w pionie i cyrkulację miałem ustawioną centralnie na skałę. Teraz skała jest inaczej ustawiona i będę musiał ja delikatnie inaczej ustawić.

Obecne ustawienie skały raczej już tak zostanie. Mojej połowie się podoba a w/g mnie daje większe możliwości dla korali. Myślę że jak będzie choć kilka korali zacznie to wszystko całkiem inaczej wyglądać.

No i najważniejsze. Wieczorkiem do zbiorniczka trafiły dwa turbo. Jeden okrzyknięty przez moja połowę menem a drugi women. Ponieważ spadły na dno całym swoim majdanem moja obserwowała który stanie pierwszy na własnych nogach. No i co było do przewidzenia faceci znowu okrzyknięci zostali niezdarami. Nie szło jej wytłumaczyć że my nosimy większy ciężar na głowie. Ehhh kobiety.

28.09.2011

Czyli dzień dzisiejszy. Właśnie wróciłem z apteki i zabieram się za aiptasie. Bo już mam trzy. Wrrrrrrrrrrrr

Dojrzewanie trwa, zielska coraz większe ale raczej trzymające się w kupie czyli w prawej części zbiornika i w dolnych partiach skały. Z walki ze szkodnikiem okazało sie że na skałce były już cztery małe aiptasie, ale potraktowane zostały wrządkiem. Zobaczymy co z tego wyszło i czy w przyszłości będzie ze mnie pielęgniarka.

Zdjęcie aiptasi trochę słabo widoczne ale starałem się jak można

gallery_10927_1856_124069.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do aiptazji to nie męcz zbiornika i siebie nie udręczaj walką z 3 sztukami... lepiej zostaw je w spokoju bo jak je zaczniesz nieumiejętnie zakuwać jakimiś kwaskami to tylko ci się rozplenią... przejdź dojrzewanie i później wrzuć wurdemani

poza tym to bardzo fajny systemik!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się zapowiada :) Ja w baniaku mam ok 10 aiptasii i na pewno mam jeszcze więcej, w tym jedna jest dośc duża i nie walczę z nimi, na razie je zostaw, a póxniej tak jak mówi kubek_77 kup wurdemani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro tak mówicie to na jakiś czas dam sobie w tą aiptasia siana.

Mam natomiast taki dylemat. Zamierzam w najbliższym czasie zakupić piasek. Nie chodzi mi tutaj dokładnie jakiej firmy czy rodzaju bo w tym zakresie plany mam raczej sprecyzowane ale ile tego kupić (Nature`s Ocean Bio-Activ Live Aragonite Natural White Reef Sand 0.1-0.5mm). Przeglądając forum stwierdziłem że do zbiornika o wymiarach zbliżonych do mojego ludzie sypią około 9 kilo, niektórzy nie piszą ile tego jest. Osobiście bardzo mi się podoba jak jest taka około 3 cm warstwa i dochodzę do wniosku że 9 kg będzie może okazać się mało. A może i tyć ok

Pytanie zatem do nanoforumowiczów. Ile tego kupić żeby też za dużo nie było???

Na marginesie :

kubek_77 - ile ty sypałeś do swojego ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Bio Active Live Aragonite - Samoa Pink - polecam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bio Active Live Aragonite - Samoa Pink - polecam :)

Samoa ma większą gradacje ziaren co mi nie odpowiada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na warstwę którą planujesz w twoim zbiorniku 9 kg wystarczy.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wrzuciłem 4,5 kg jest w moim dzienniku info

i to w zupełności wystarczyło bo mam taką piękną dekoracyjną warstwę około 1- 1,5 cm

9 kg to uważam za przesadę... chyba, że ktoś ma mało skały i dużo wolnego dna ;) to wtedy może i będzie potrzebował jako zapychacz piachu ;)

a i jeszcze jedno bo teraz zauważyłem, że piszesz o granulacji... nie bierz zbyt "miałkiego" bo to po chwili zrobi się śmierdzącą kupą a nie piaskiem... poza tym zbyt drobny będzie pływał po całym akwa podrywany chociażby przy czyszczeniu szyb... nie wspominając już o cyrkulatorach i problemie z ich ustawieniem tak by nie było zadymy...

więc ten samoa pink to wcale nie takie "zło" jak ci się wydaje i wg mnie ma najsympatyczniejszy kolor i granulację

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

29.09.2011

No i mieliście panowie rację. Walka z aiptasią mizerna. Pielęgniarki ze mnie niestety nie będzie. Z tego co zauważyłem jest tylko na jednej skałce ale samotna nie jest. Nadal są cztery bo więcej nie zauważyłem. Jak woda trochę dojrzeje to zgłoszę się do kogoś po wundermani. Hmmm może do bleqa ????

Ponizej dwie fotki. Jedno przy pełnym oświetleniu, a drugie tylko przy aktynice.

gallery_10927_1856_65769.jpg

gallery_10927_1856_69142.jpg

Ślimaki oba się jakoś nie kwapią do roboty. Men wisi na szybie, a kobita tak się zaszyła że zrobić jej fotkę jest niemożliwe. Jakieś lewe te ślimaki :wallbash: Żartuje bo się jeszcze mój dobry kolega dzięki któremu je mam obrazi :thumbsup: Będzie dobrze

gallery_10927_1856_31263.jpg

Co do dojrzewania. Na żywej skale dojrzewanie nadal jakoś się nie rozrasta, a tam gdzie dojrzewanie jest już zauważalne dzisiaj jest zauważalne aż za bardzo. Trawka zamieniła się raczej w chaszcze. Jak się ślimaki za niedługo za to nie zabiorą będę musiał kupić kosiarkę. Na martwej skale widać już niewielkie przebarwienia.

gallery_10927_1856_149556.jpg

gallery_10927_1856_26444.jpg

Co do moich przemyśleń związanych z zakupem piasku. U kubek_77 jest 1,5 cm piasku z 4,5 kg wsypanego, zatem 9 kg do mojego będzie w sam raz. Przychylam się zatem do porady kmirko. THX kmirko. Przynajmniej to mam z głowy. Pozostaje jeszcze granulacja która prawdopodobnie wybiorę niego o większych ziarnach. No i jakoś dzisiaj nachodzi mnie myśl jak wyglądałby mój zbiorniczek z czarnym piaskiem. hmmm, może być ciekawie :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach wez lepiej bialy (ladniej doswietli korale od dolu) ale jak sam piszesz, o granulacji o jeden numer grubszej.

Aiptasie, mimo wszystko tepilbym bez litosci.

Mozesz smialo zawiesic ponczoche z adsorberem silikatow (to troche tez zbija PO4, co na poczatku wcale nie jest takie glupie).

Nie widze zdjecia calosci - zdaje sie, ze fajnie ustawiles skale! :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do aiptasii to sie zgadzam calkowicie ze Staszkiem. Niszcz poki mala i poki masz dostep do skaly.

Co do czarnego piasku to mailem i mimo ze dodaje kontrastu to zwierzeta nabieraja burych kolorow. Moja snieznobiala babka w ciagu paru dni zrobila sie szara.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdy ma swoje sposoby... jednak jeżeli ktoś nie ma wprawy z insulinówką i robieniem wkuć ;) to ja będę obstawiał przy swoim... rozniesie tylko aiptazje po całym akwa... jak się przesadzi z kwaskiem to też nic dobrego z tego nie wyjdzie... trzeba mieć wprawę i tyle (robić to ze sprytem) i to główne przesłanie mojej wypowiedzi...

macie rację Koledzy, że teraz ma prostą sytuację bo nie ma korali, a gdy one przyjdą to już ograniczony dostęp do chwastów no i "walenie" kwaskiem obok delikatnych koralowców na pewno nie wyjdzie im na zdrowie... więc...

u mnie rosną sobie 3 sztuki i nic więcej się nie pojawia, co prawda wurdemani robią swoje... ale tych trzech nie tykam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to można skałę przysypać piaskiem, mocno od góry oświetloć i na piasek wyjdzie aiptasia. Ja tego nigdy nie robiłem ale możesz wypróbować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za porady. Z tego co zauważyłem to aiptasia jest tylko na jednej skałce luźno stojącej więc z jej wyjęciem nie ma problemu. Gorzej bo ich przybywa. Już mam z pięć. Zdjęcia aiptasji które wrzuciłem wczoraj z stosunku do dnia dzisiejszego się nie zmieniło, tyle że z boku zaczyna wystawać piąta.

Obiecałem wrzucić fotkę całości więc wstawiam.

gallery_10927_1856_273091.jpg

Ponadto mam pytanie, na jednej ze skałek mam coś co przypomina muszlę a na jej krawędziach są jakby włoski. Nie otwiera się, ale wygląda na żywe i jest wciśnięte mocno w skale. Co to może być ???

gallery_10927_1856_111290.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to pytanie "co to jest" to chyba widziałem coś takiego na reeflexie. Szukaj w ślimakach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Odnośnie tego "coś" udałem się do działu "identyfikacja" gdzie znalazłem problem podobny do mojego. Wygłądowo bardzo zbliżony. Tyle że bardzie przypomina pestkę śliwki z włosami na krawędzi, mój nn. jest bardziej okrągły. Z tego co poczytałem wynika że prawdopodobnie jest to małż. I dzisiaj przy pełnym oświetleniu zauważyłem że się poruszył.

Link do tego tematu

01.10.2011

W zbiorniku w sumie nic ciekawego. Dojrzewanie trwa. W dużej skale ustawionej w tylnym prawym narożniku, a raczej pod skałą wypatrzyłem dzisiaj kolejną aiptasie w dodatku znacznie większą niż te o którym wspominałem we wcześniejszych postach.

Dam na spokojnie dojrzeć zbiornikowi i potem będę się martwił walka ze szkodnikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

05.10.2011

U mnie mija trzeci dzień od wsypania piachu. No i nadal akwarium wygląda jak pustynna burza, ale przynajmniej już skałę widać. Z góry w tym miejscu dziękuje wszystkim za podpowiedzi co do ilości piachu. Wsypałem 9 kg i muszę przyznać że ilość w sam raz. Warstwa piachu miejscami dochodzi do 3 - 4 cm i o taką warstwę mi chodziło.

Dzisiaj tyle co przedmuchałem skały od piasku bo w całej zadymie trochę mi tego na skałę poleciało. Myślę że jutro będzie znacznie lepiej, ale o przejrzystości będzie można mówić pod koniec tygodnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

08.10.2011

No i koniec pustynnej burzy. Woda się wyklarowała ale skałki trochę piachem uciorane. Może woda kryształowa nie jest ale jest dobrze. Wiele piasku zatrzymało się na glonach więc pozostaje mi na spokojnie czekać. Ilość piasku kosmicznie mi się podoba - ideał :thumbsup:

Przed wczoraj do zbiorniczka trafiły jeszcze dwa dodatkowe ślimaki turbo, które po trochu zabierają się za robotę, a wczoraj jeden krabik pustelnik. Drugi prawdopodobnie dojdzie jeszcze dzisiaj w ramach podarunku :thumbup:

Razem z pustelnikiem dostałem dla niego nowy większy domek na wszelki wypadek, ale okazało się że przeprowadził się do niego już w autobusie. Na razie bada teren i najlepszą dla siebie kryjówkę, a wybór ma dość spory o co się postarałem przy ustawianiu skały.

Będę miał chwilę to wrzucę aktualne fotki na dniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam już trzeci raz twój dziennik - pięknie to wszystko opisujesz :) Dla innych nowicjuszy, takich jak ja to duża pomoc i inspiracja :)

Twoje podejście jest mi bardzo bliskie - ja też czytam forum od wielu miesięcy a dopiero teraz zdecydowałam się na zakup zbiornika. No i pięknie ułożona skała (również w moim guście) - rozumiem, że kolumna z lewej strony jest czymś klejona? Czego użyłeś?

Podziwiam - korona i szafeczka zrobione bardzo estetycznie - również gratuluję.

Będę z uwagą śledziła wszystkie aktualności i czekam na zdjęcia z piaskiem ( na jaki się zdecydowałeś w końcu?)

Piękne początki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.