Skocz do zawartości
pio7

Ile dozować płynów Ballinga?

Rekomendowane odpowiedzi

Rozjechały mi się parametry i jak po jakimś czasie było tak:

18.09

ca 410

mg 1140

kh 6,4

21.09

ca 500

mg 1170

kh 8

Tu już w miarę stałe poziomy:

22.09

ca 450

mg 1200

kh 8,6-9,0

25.09

ca 450

mg 1200

kh 8,0

30.09

ca 410

mg 1140

kh 7,0-7,4

Teraz pytanie, ile dozować i do jakich parametrów dążyć (kh 9 ca 450 mg 1300)?

Obsada głównie miękasy i kilka lps, kilka sps też czeka u kolegi na ustabilizowanie zbiornika.

Proszę o Wasze wsparcie żebym nie narobił bigosu :)


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój temat jest jak dla mnie abecadłem tej metody, informacyjno-szkoleniowy, nie chciałem go zaśmiecać takimi głupotami i psuć jego jakości :)

Jak jestem w błędzie to proszę moda o przeniesienie do w/w tematu.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

czlowiek sie stara a tu klops. Czemu nie piszesz w temacie o ballingu?

dokładnie :thumbsup: nic im się nie chce szukać :clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze by bylo zeby wszystkie posty o ballingu byly w jednym watku - wtedy razem tworzymy kompendium wiedzy dzielac sie naszymi doswiadczeniami. Wtedy za rok wszystko bedzie w jednym temacie a nie rozrzucone po kilkunasty watkach.

Pytania:

Co Ci konsumuje wapn? Skad taka roznica w wynikach miedzy 21szym a 22gim wrzesnia? Masz wiarygodne testy? Moze pozycz od kogos bo nie widzi mi sie taka roznica w jeden dzien bez wapiennej obsady. Jesli nie bylo dozowania wapnia miedzy 18 tym a 21szym wrzesnia to smiem twierdzic ze testy sa lipne albo zle je wykonujesz (bez obrazy oczywiscie)

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

pio to tak szybko ile lejesz i jakiej soli używasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poleciałem trochę z tym opisem parametrów, różnice są między 21 i 22 lałem płyny 2x dziennie i dla tego taki skok, od 25 nic nie lałem już bo chciałem obliczyć zużycie.

Ca konsumują mi w dużym stopniu glony, skałę mam fioletową, reszta to skorupki i pancerzyki zwierząt, w tym szkielety korali.

Sól ati i za dwie podmiany AquaMedic.

A ph nie mierzę.

Eufilia pięknie napompowana, tak że boję się żeby jej nie rozerwało, quadricolory mają długie frędzle ponad 10cm, rocordea i rhodactisy tez nadmuchane, generalnie zwierzaki wyglądają zdrowo.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to caly czas nie tlumaczy spadku o 50mg/l Ca w jeden dzien? Magnez tez lales?

A widze ze NaHCO3 tez lales? Po ile tego lales?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lałem po 20ml roztworów z 2l każdego.

Widać żle zapisałem albo żle zmierzyłem, chyba że nalałem tyle kh że ca zjechało :/

Płynów nie lałem od 22 a nie od 25.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

jeszcze jeno bo zapomniałem wcześniej zapytać?

ile litrów w obiegu ?

to jest tak rozrobiony balling czy inaczej ? :

np.

1A- CaCl2 x 2H2O

1B- MgCl2 x 6H2O

2- NaHCO3

3- NaCl (soli bez soli)

tak dla pewności pytam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obiegu to tak jak w stopce, ok 200-240l,

balling od rozrobiony jak w temacie który zrobił Tester.

Prochy od Seby.

1A- CaCl2 x 2H2O

2- NaHCO3

3- NaCl (soli bez soli) Preisa

4- MgCl2 x 6H2O


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pio7 - ja mysle ze Twoj przypadek jest akurat takim o ktorym wspominal Stani. Nie zawsze ballinga mozna lac od razu do akwarium i czasami trzeba pomanipulowac pjedynczymi parametrami. Jest to jednak bardzo ryzykowane poniewaz czesto jeden parametr wplywa na inne. Dlatego trzeba to robic ostroznie.

Biorac za parametry startowe Twoje pierwsze wyniki widac ze Ca jest dobre. Jedyne co bym podnosil w pierwszej kolejnosci to Mg kontrolujac kH. Jesli po kilku dniach kH bedzie stalo w miejscu to dopiero wtedy podawalbym weglan.

Poza tym sprawdz poprawnosc swoiego testu na KH badajac alkalicznosc dolaczonego plynu testowego.

Co do spadku Ca caly czas nie rozumiem tej roznicy wiec kontroluj Ca ale na razie nic nie dodawaj


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak duze zuzycie Ca w ciagu doby nie jest mozliwe. Przy tak niskim poziomie Mg, Ca sie po prostu wytracilo.

Podnies w ciagu 2 tygodni poziom Mg na 1350 i potem reszte.

Ca nie musi byc wyzsze niz 430, takze nie lej "na zapas" tylko powoli ustal dzienna dawke ( dozowanie lepiej gdy bedzie podzielone na kilka w ciagu dnia).  :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja sie podlacze. Mam(mialem ?) dosc niestabilne kH. Potrafilo spasc o 1dKH w ciagu 3 dni. Ustalilem, ze okolo 10g NaHCo3 w moim baniaku podnosi mi kH o ten jeden stopien. Ostatnio na szybko zrobilem 300ml roztworu rozrabiajac 10g NaHCo3 i podajac okolo 4ml co godzine. Co odpowiada mniej wiecej tym 3dniom. kH wyglada ze utrzymuje sie na w miare stalym, choc jeszcze niskim poziomie (6,5). Mialem rowniez niski magnez ale podnioslem go powoli z 1200 na 1280. Nie zauwazylem aby to mialo wplyw na kH. Praktycznie kH nie drgnelo. Powoli bede podnosil do tych 1350 obserwujac kH. Ca rowniez wymaga lekkiej korekty bo obecnie oscyluje w okolicach 400. Pytanie tylko czy nie rozwale rownowagi jonowej nie lejac ballinga w rownych dawkach - a podciagajac parametry. Druga sprawa - to zastanawiam sie dlaczego spada kH przy niemierzalnych spadkach Ca i Mg. Artykuly Testera i Kubaaasa przeczytane ale jeszcze czegos chyba nie zrozumialem do konca.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo kH to inna twardosc niz ta na ktora wplywa Ca i Mg. KH to twardosc weglanowa tworzona przez weglany i wodoroweglany. Jestem w trakcie pisania megaposta o twardosci wody ale jakos mi sie ostatnio nie klei. Musze poczekac na wiecej weny tworczej. Wtedy mam nadzieje sprawa z twardoscia weglanowa (alkalicznascia) sie bardziej wyklaruje


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym temacie http://nano-reef.pl/topic/35191-sps-nie-tylko-dla-orlow/page__st__40 Kubaaas fajnie to opisal w sumie na podstawie pewnego artikla.

Jeszcze jedno pytanie - o ile dziennie bezpiecznie mozna podnosic kH, Mg, Ca bez jakiegos wiekszego stresu dla zwierzakow ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VDR - każda odpowiedź na Twoje pytanie, choć często zadawane to jednak wróżenie z kapelusza. Z tego co zauważyłem, mści się zbyt szybkie podbijanie kH. Tutaj np. podbicie o 1 stopień rozkładam na 3-4 dni. Natomiast co do Ca i Mg różni "znawcy tematu" piszą o żelaznych nieprzekraczalnych ilościach - i te wahają się od ok 20 do 40 dziennie w zależności od "fachowca". Napiszę Ci co stwierdziłem doświadczalnie: Mg przy walce z bryopsis podnosiłem 70-90 dziennie a są tacy co grubo przekraczali setkę. Zbiornik nie wykazywał żadnej reakcji. Oczywiście to wartości "kosmiczne" jednak chodzi o to że część "żelaznych" zasad można o kant tyłka potłuc. Najlepiej wypracować swoje.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz - zdaje sobie sprawe ze baniak, baniakowi nie rowny :) :) Ale wlasnie o te jakies powiedzmy "zelazne zasady" mi chodzilo. Morskie mam zbyt krotko aby za bardzo kombinowac, brak doswiadczenia skutkuje tym - ze nie wiem czy koral ma sie dobrze czy wlasnie rozpoczal wedrowke w kierunku wiecznej rafy. Nie mowiac juz ze na zmiany trzeba czekac. Poki co, ze tak powiem, wole "ksiazkowo" ;) A to, ze stereotypy mozna lamac i ludzie to robia to tez dobrze :) Dzieki takim doświadczeniom idziemy do przodu i zdobywamy nowe informacje.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie "żelazna wartości" masz w poscie powyżej.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz z innej beczki:

W ciągu 3 dni ca i mg ma niewielki spadek a kh o 0,8 dziennie.

Czy to normalne? Ile kH dolewać aby to uzupełnić w moim obiegu 200-240l?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.