Skocz do zawartości
erich1980

Parametry wody

Rekomendowane odpowiedzi

W jednym z wątków poniżej podczepiłem się ze swoim problemem dotyczącym zbyt niskiego poziomu KH. Jak doczytałem wartość KH zależy od wielu czynników (zwłaszcza MG) więc pozwoliłem sobie założyć osobny wątek. W każdym razie nie wiem czy lanie roztworu sody załatwi problem.

Akwarium około 1100-1200l w obiegu. Obsada 99% korale miękkie. Parametry PH 8,1 tuż przed zgaszeniem światła i 7,8 rano. Zmierzona wartość KH pomiędzy 5 a 6. Nie leję żadnego Bailinga a podmiany robię co 2-3 tyg 10% wody na soli RC.

Dziś zmierzyłem wartości MG i CA testami JBL i wynoszą odpowiednio 950 i 500. Cz to możliwe? Starałem się być precyzyjny. Chciałbym zacząć powoli wprowadzać jakieś twarde (dotychczas niepowodzenia) i ogarnąć jakoś te parametry. Z góry dzięki za sugestie i pomoc.


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mg masz za niskie ale piersza rzecz to zmien testy...jbl to sie do d.... nadaje..

aha i dobrze by bylo stopke wypelnic.tak dla informacji innych typu cyrk,odpieniek oswietlenie i takie tam...tak zeby odpowiedzi kolegow nie zaczynaly sie od pytania o baniak..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu się ni zgodzę. Zawsze myślałem że tylko salifert, a jak musiałem badać Mg ok2000 to się okazało że JBL ma taki zakres. Więc kupiłem. Teraz uzywam i raczej nie zmienię - test na Mg i Ca wskazuje jak Salifert. Rozbieżność +-10. Także albo JBL się polepszył albo Salifert zszedł na psy.

Co do pytania. Ile ma zbiornik? Jeśli nigdy nic nie dozowałeś, jedziesz na ubogiej soli to czym się dziwić?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik trochę ponad rok. Myślałem że do miękasów żadnego bailinga lać nie trzeba. Jak podbić MG? Czy wapń nie jest za wysoki?

Czy dać ten roztwór sody na podbicie KH?


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no moje ostatnie doswiadczenia z jbl-em jakis rok temu mialem.od ej pory na salifercie jade...wiec moze i sie cos pozmienialo..niemniej mg kolega ma za niskie...no i o baniaku nic nie wiadomo...

no balling do miekasow konieczny nie jest...ca 500 troche za duzo ogolnie teoretycznie 435 to stan...ale tragedii jeszcze nie ma..podnies mg..mozesz lac jak kolega wspomnial ballinga,mozesz tez uzyc gotowych preparatow.ja np. uzywam gro-tech magnesium instant pro...i sie sprawdza...mozesz tez do podmianek uzywac bogatszej soli..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak zbadał wodę innymi testami dla potwierdzenia. Mg na tak niskim poziomie jest mało prawdopodobny(przy tej soli, tej obsadzie i takim litrażu)), z kolei Ca jakoś dziwnie wysokie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby byc precyzyjnym to powiem ze KH nie zalezy od kationu Mg tylko od anionu HCO3 a zeby byc jeszcze bardziej precyzyjnym to zalezy od pH , CO32- i HCO3-. Dlatego lanie Mg nie wplywa bezposerdnio na twardosc KH.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale poziom Mg jest ściśle powiązany z poziomem Ca. Dla mnie ten wynik jest nieprawdopodobny. Sugeruję zmierzyć dla pewności innym testem.

A co do podnoszenia poziomu Mg proponuję Biomagnez Tropic Marine. Dobry i sprawdzony specyfik, na 100% nie zaburzy Ci równowagi jonowej.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wierzyć testom to nie pozostaje nic innego jak rozpocząć od wyregulowania Magnezu do odpowiedniego poziomu, dopiero później zająć się stopniowym podnoszeniem KH. Kup prochy do Balinga, są tańsze od gotowych preparatów.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.