Skocz do zawartości
roberto1

Glony [ trudne sprawa ]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ! Mam baniaczek reef max od ponad roku i borykam sie z okropnym glonem z którym od ponad 6-miesiecy nie daje sobie rady . Mój baniaczek jest obsługiwany systematycznie a mianowicie ;

podmiana wody raz w tygodniu 10L [ sól seachem ]

wymiana świetlówek co 10 miesięcy [purle plus,aqablu plus,aqamarin ]

ro przed żywicą na tds 008 po żywicy 000

po podmianie wody dodaje tylko bakterie nutrafin.

Przez trzy miesiące codziennie dodawałem zeo start2 po dwie krople i skutek był mierny w tej chwili daje 0.6ml wódki i też słabo .moje parametry wody to ;

-no3-2

-ca-380

-ph7,5

-kh7,4

-temperatura 24stopnie

-zasolenie 1024

Z tego co zaobserwowałem glony atakują dół zbiornika i szyby które czyszcze regularnie codziennie obrastają mi rurówke i skorupy ślimaków oraz cztscik który po wyjeciu cuchnie.Dodam jeszcze że zamiast biobali i patyków w komorach posiadam grys koralowy.Prosze o pomoc!

post-11359-0-58320100-1318360246_thumb.jpg

post-11359-0-33419200-1318360278_thumb.jpg

post-11359-0-90139800-1318360305_thumb.jpg


kostka 90 l + sump 35l,obieg New-Jet 1200,cyrkulacja 2xkoralia nano 900,lampa led 80w odpieniacz tunze 9002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

a PO4 na jakim poziomie ?

Jesli dobrze widzę to są włosowate (Chlorodesmis) - popularne w dojrzewających baniakach podobne do tego co u mnie rosło w strasznych ilosciach i też na nodze rurówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a PO4 na jakim poziomie ?

Jesli dobrze widzę to są włosowate - popularne w dojrzewających baniakach podobne do tego co u mnie rosło w strasznych ilosciach i też na nodze rurówki.

Niestety nie mam testu po4 ;[baniaczek mam od wrzesnia 2010 nic w nim nie zmieniam.Dojrzewanie ?


kostka 90 l + sump 35l,obieg New-Jet 1200,cyrkulacja 2xkoralia nano 900,lampa led 80w odpieniacz tunze 9002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to migiem kup porządny test na PO4 - to test podstawowy!! Nie można rok prowadzić baniaka bez testu PO4, bo bez tego parametru ocena przyczyn, to troszkę wróżenie z fusów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób ostre zdjęcie bez flesza, ciężko zgadywać co to jest...

Nie mam zbyt dobrego aparatu by zrobic lepsze zdjecia. Glon jest brązowy jak mazia osadza sie na pompach cyrkulacyjnycz szybach skałach przy czyszczeniu nieprzyjemnie pachnie .

No to migiem kup porządny test na PO4 - to test podstawowy!! Nie można rok prowadzić baniaka bez testu PO4, bo bez tego parametru ocena przyczyn, to troszkę wróżenie z fusów.

jutro kupuje salifert po4;]


kostka 90 l + sump 35l,obieg New-Jet 1200,cyrkulacja 2xkoralia nano 900,lampa led 80w odpieniacz tunze 9002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

U mnie w tym tygodniu też wywaliło taki brązowy syf, który zakrył nawet zielone glony, włazi na nogę sarco i gdzieniegdzie oblepia skałę.

Ale ja po jakichś 4 miesiącach zrobiłem zamieszanie, bo wyjmowałem skałę żeby niszczyć wiertarką hydroidy no i cały syf się wzburzył, PO4 się podwoiło w 1 dzień...

Pewnie samo zejdzie w procesie polepszania się jakości wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz bedziesz mial testy na PO4 to dawaj wyniki i wtedy pogadamy o konkretach


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro dam po4 ;] dzieki za podpowiedz. :thumbsup:


kostka 90 l + sump 35l,obieg New-Jet 1200,cyrkulacja 2xkoralia nano 900,lampa led 80w odpieniacz tunze 9002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....Dodam jeszcze że zamiast biobali i patyków w komorach posiadam grys koralowy.Prosze o pomoc!

Ki czort ?? o co chodzi ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ki czort ?? o co chodzi ??

Myslisz że biobale i patyli nadziana szmatą są lepsze od gryzu koralowego które służą filtracji ?


kostka 90 l + sump 35l,obieg New-Jet 1200,cyrkulacja 2xkoralia nano 900,lampa led 80w odpieniacz tunze 9002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslisz że biobale i patyli nadziana szmatą są lepsze od gryzu koralowego które służą filtracji ?

He he nic nie sądzę, tylko pytam co to za komory i jakie patyki ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he nic nie sądzę, tylko pytam co to za komory i jakie patyki ??

Zobacz jak jest zbudowana solniczka reef max i bedziesz wiedział o co commone :thumbup:


kostka 90 l + sump 35l,obieg New-Jet 1200,cyrkulacja 2xkoralia nano 900,lampa led 80w odpieniacz tunze 9002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaa dzięki


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziesiecio miesieczne swietlowki ne pomoga Ci w walce glonami. Moze czas pomyslec o jakis nowych 12K-14K. Test na PO4 Saliferta jest jak wrozenie z fusow. Mieszkasz w Gdyni gdzie posolonych od groma, moze po za przyslowiowego browara wpadnie ktos z lepszym testem. Jezeli do tej pory nie stosowales absorbera fosoranow wraz z wypalonymi swietlowkami moze byc powodem glonow, zbyt duza roznica w stosnku no3 do po4 sprawia z wodka jest malo skuteczna.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem test salifert który wskazuje po4 miedzy 0,5-1 ;[

co kupic na zbicie po4 ?


kostka 90 l + sump 35l,obieg New-Jet 1200,cyrkulacja 2xkoralia nano 900,lampa led 80w odpieniacz tunze 9002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziesiecio miesieczne swietlowki ne pomoga Ci w walce glonami. Moze czas pomyslec o jakis nowych 12K-14K. Test na PO4 Saliferta jest jak wrozenie z fusow. Mieszkasz w Gdyni gdzie posolonych od groma, moze po za przyslowiowego browara wpadnie ktos z lepszym testem. Jezeli do tej pory nie stosowales absorbera fosoranow wraz z wypalonymi swietlowkami moze byc powodem glonow, zbyt duza roznica w stosnku no3 do po4 sprawia z wodka jest malo skuteczna.

skoro wymieniam świetlówki co dziesiec miesiecy a solniczka ma rok to rachunek jest prosty -swietlówki mają 2miesiące test kupiłem dzisiaj i jest niezadowalający mysle nad kupnem rowa phos.


kostka 90 l + sump 35l,obieg New-Jet 1200,cyrkulacja 2xkoralia nano 900,lampa led 80w odpieniacz tunze 9002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salifertowy test na PO4 nie nalezy do najdokladniejszych, ale lepszy taki niz zaden. Parametry na Twoim poziomie sa masakrycznie wysokie i nawet jesli test jest niedokladny to mozna przyjac ze poziom fosforanow jest bardzo wysoki. Na Twoje szczescie zbijanie PO4 nie jest bardzo trudne. Potrzebny Ci bedzie absorber fosforanow. Dwa najpopularniejsze to RowaPhos albo PhosGuard. Usmiechasz sie do swojej kobitki o rajtuzy albo ponczochy i wrzucasz 2-3 lyzki do "skarpety" a ja wrzucasz do mozliwie blisko strumienia wody.

Jesli wybierzesz RowaPhos to dobrze jest przeplukac w RO zanim wrzucisz do panela bo Rowa strasznie pyli na brazowo. Aaa i najlepiej zeby rajtuzy czy ponczochy byly nowe bo wtedy nie sa prane w detergentach.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jesli wybierzesz RowaPhos to dobrze jest przeplukac w RO zanim wrzucisz do panela bo Rowa strasznie pyli na brazowo.

W instrukcji RowaPhos jest wyraźnie napisane, żeby właśnie nie płukać (!) a brązowe zapylenie znika w ciągu kilku godzin. Akurat to testuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salifertowy test na PO4 nie nalezy do najdokladniejszych, ale lepszy taki niz zaden. Parametry na Twoim poziomie sa masakrycznie wysokie i nawet jesli test jest niedokladny to mozna przyjac ze poziom fosforanow jest bardzo wysoki. Na Twoje szczescie zbijanie PO4 nie jest bardzo trudne. Potrzebny Ci bedzie absorber fosforanow. Dwa najpopularniejsze to RowaPhos albo PhosGuard. Usmiechasz sie do swojej kobitki o rajtuzy albo ponczochy i wrzucasz 2-3 lyzki do "skarpety" a ja wrzucasz do mozliwie blisko strumienia wody.

Jesli wybierzesz RowaPhos to dobrze jest przeplukac w RO zanim wrzucisz do panela bo Rowa strasznie pyli na brazowo. Aaa i najlepiej zeby rajtuzy czy ponczochy byly nowe bo wtedy nie sa prane w detergentach.

Dzieki za podpowiedz lece do reef shopu po rowa phos . :thumbsup:


kostka 90 l + sump 35l,obieg New-Jet 1200,cyrkulacja 2xkoralia nano 900,lampa led 80w odpieniacz tunze 9002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też zastosować Microbe Lift - phospate remover. To popularny atrament. A i zainteresuj się skąd takie wartości po4 - zastanawia mnie ten grys - jest tam dobry przepływ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też zastosować Microbe Lift - phospate remover. To popularny atrament. A i zainteresuj się skąd takie wartości po4 - zastanawia mnie ten grys - jest tam dobry przepływ?

Też zastanawiam sie nad przyczyną.Pierwsze co sprawdziłem filtr i membrane ro ale wszystko ok a co do gryzu koralowego to przepływ jest dobry.


kostka 90 l + sump 35l,obieg New-Jet 1200,cyrkulacja 2xkoralia nano 900,lampa led 80w odpieniacz tunze 9002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to nie plucz. Przyznam ze nigdy nie czytalem instrukcji. Osobiscie plukalem bo tak zostalem poinstruowany przez tych ktorzy mnie wporwadzali w morszczyzne :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to nie plucz. Przyznam ze nigdy nie czytalem instrukcji. Osobiscie plukalem bo tak zostalem poinstruowany przez tych ktorzy mnie wporwadzali w morszczyzne :)

ok dzisiaj podmianka wody rowa do skarpety bez płukania a jutro pomierze PO4.


kostka 90 l + sump 35l,obieg New-Jet 1200,cyrkulacja 2xkoralia nano 900,lampa led 80w odpieniacz tunze 9002

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.