Skocz do zawartości
Natka_r

Osmoza po raz setny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wiedziałam, że będę zaskakiwana raz za razem na początku tej przygody no ale nie tak wcześnie :thumbdown:

Kupiłam od kolegi z forum reefmaxa, kupiłam sól IO, bakterie i co tam jeszcze trzeba było no i kupiłam osmozę – zestaw Aquarius Plus. Po wielu perypetiach z uszczelkami, przeciekami, wężykami i co tam sobie kto wymyśli zestaw został zamontowany pod umywalką w łazience. Zgodnie ze sztuką i Waszymi radami przepłukałam prefitry osobno, potem razem z membraną a na koniec podłączyłam DI i puściłam wodę by sobie leciała… Tu zdjęcie jak mam to podłączone.post-12055-0-36783700-1319394738_thumb.jpg

I jakież było moje zdziwienie? Po przelaniu ponad 100l wody uzysk po żywicy to może 1-2 szklanki… Fakt wodę mam bardzo „brudną” ok. 450-480 ppm, ciśnienie w normie (wg małża) i tak po osmozie miernik pokazuje 140 wow! A po DI ni groma nie mogłam zejść poniżej 2.

W końcu po paru godzinach marnowania wody – jest magiczne ZERO! Ale problem z wydajnością zostaje.

I tu moje pytanie – czy przy tak zanieczyszczonej wodzie wodociągowej zabawa w osmozę ma w ogóle sens? Przeleję hektolitry wody a szkoda mi bardzo że tyle tego do ścieku idzie, no i dodatkowo licznik bije a baniak jak pusty prawie tak pusty… W pobliskim akwatystyku 1l wody zerówki kosztuje 0,70zł w sumie nie wiem czy nie wyjdzie taniej?

Nie wiem czy dobrze rozumiem, że na uzysk wody czystej ma wpływ nie tylko ciśnienie ale też jaka jakościowo woda jest na wejściu. Tak?

Jeśli dobrze myślę, to może dodanie jeszcze jednego prefiltra by coś pomogło? A może źle jest połączone gdzieś to ustrojstwo?

Jakieś sugestie? Będę wdzięczna..

Pzdr

Agnieszka

Aha, sorki za rozwlekłość – mam z tym spore kłopoty… ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dodaj jeszcze jedną żywicę?

Pozdrawiam

Mariusz


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy montaż filtrów do góry nogami nie ma wpływu na jakość wody???

w szczególności chodzi o membranę i zrzut zanieczyszczonej wody do kanalizacji???


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli potrzebujesz wody po osmozie to nie ma problemu,u mnie leci trochę lepiej,mogę Ci trochę uzbierać na początek

osobiście polecałbym filtr na bazie wkładów 10",ew.przed tym filtrem dodatkowy kubek z wkładem np:20mic.


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@markus892 - dzięki, w sprawie wody odezwę się na priv.

Czy też uważasz, że dodanie filtra i dodatkowe oczyszczenie wody przed osmozą zwiększy wydajność całego systemu? Na moją logikę powinno ale czy faktycznie tak jest?

Zwariuję chyba jak będę musiała metodą kropelkową uzbierać te parędziesiąt litrów (chciałam zalać połową świeżej solanki i połowę uprosić z podmian) no i ponoć wypadałoby wcześniej przepłukać zbiornik czystą wodą więc czekanie aż się wykropli to jakaś porażka...

@marbecz - rozważałam dodanie jeszcze DI ale to tylko poprawi jakość końcową wody a nie wydajność raczej???

@rekin1 - czy u mnie jest coś odwrotnie? Hmm... :question:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli po osmozie tds pokazuje Ci 140, to za moment skończy się żywica :-( Ja właśnie dokładam pomiędzy osmozą a DI dodatkowy trójnik i dwa zaworki, aby mieć możliwość spuszczania kilku litrów zanim membrana nie osiągnie pełnej sprawności. Z tym, że u mnie po osmozie zaraz po włączeniu wody jest około 30, ale szybko schodzi do 006-005. Ja za pierwszym razem "zasuszyłem" membranę (trzymałem podobny zestaw do Twojego kilka miesięcy za szafą, nie wiedząc że w obudowie jest rozpakowana membrana). Po podłączeniu ciągle było około 80 po osmozie, a ja lałem wodę i lałem czekając na lepszy wynik - i po 2 dniach żywica była do wymiany (a membrana swoją drogą też ;-) W każdym razie - ja mam taką samą beznadziejną wodę jak Ty (430) ale przy dobrze działającym filtrze - po osmozie jest 005 a po żywicy 000 i wiaderko napełnia się stosunkowo szybko. Z Twoim filtrem jest coś nie tak ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ogranicznik przepływy flow masz uszkodzony i dlatego wszystko idzie w kanał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze to trochę się zmartwiłam - od zakupu zestawu do pierwszego zalania minęło ok. 2 tygodni - czy to wystarczyło, żeby membrana się uszkodziła?

A ten ogranicznik - jak sprawdzić czy jest ok? Czy gołym okiem jestem w stanie ocenić różnicę odpływu ścieku bez ogranicznika i z?

Lecę sprawdzić...

No więc tak - z ogranicznikiem ciurka żywo, ale to nie jest pełny strumień tylko nadal ciurkanie; a bez ogranicznika wali tak mocno, że odbija się od dna wiaderka i chlapie na twarz :) więc ogranicznik chyba jest ok... w sumie szkoda, bo bym chyba znała powód.

Edytowane przez Natka_r (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje Ci kontakt ze sprzedawcą bo to nie jest normalne zachowanie zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz coś nie tak z membrana albo jej korpusem, może niedokręcona, pęknięta, nie ma uszczelek, itp. Ja mam wodę podobna do twojej więc zakładam że ujęcie jest to samo :), po osmozie mam 7-10 a po di 0.

Tak więc przyczyną jest membrana albo jej korpus, nie ma siły aby było inaczej :D


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rekin1 - czy u mnie jest coś odwrotnie? Hmm... :question:

skoro odprowadzenie do ścieku masz na górze to jest odwrotnie, powinno być na dole.

Rozwiązanie techniczne filtracji wody może być rozwiązane tak, że ściek spływa z membrany grawitacyjnie a u ciebie jest odwrotnie

w/g mnie żywica też jest zamontowana odwrotnie gdyż śrubunek do napełniania DI również jest na dole.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja moze pare slow dodam.

Sprawny system RO powinien dawac wode jakosci rzedu 0-30ppm bez wzgledu na to jakiej jakosci jest woda przed zywica. Membrana musi to zatrzymac. Dziala jak sito: przepuszcza czasteczki wody i wszystkie mniejsze czasteczki a zatrzymuje cala reszte. Zla jakosc wody przed filtrem RO wplynie tylko na jego wydajnosc czasowa czyli bedzie wymagana czestrza wymiana prefiltrow. Woda po filtrze RO wymaga zastosowania filtru Di (dejonizacyjnego). Taki filtr pochlonie wszystkie te czasteczki ktore przepuscila membrana.

Twoja jakosc wody wodociagowej nie ma znaczenia dla wyniku jakosci wody po filtrze RODi. Jesli wiec po osmozie woda pokazujew 140ppm to zakladam albo uszkodzona membrane albo zle skrecony filtr (woda gdzies przeciska sie bokiem)

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam wszystkim za sugestie. Jak tylko wrócę z pracy to posprawdzam jeszcze raz wszystko, posprawdzam te odwrotności o których mówił rekin1 i dam znać co mi wyszło...

Sprzedawca też stwierdził, że coś jest nie tak i poprosił o odesłanie membrany do sprawdzenia. Tak więc lecę na pocztę jutro i czekam... zalewanie reefmaxa musi jeszcze poczekać :( W tak zwanym międzyczasie poczytam sobie forum :thumbsup:

Edytowane przez Natka_r (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

podepnę się pod temat ażeby nowego wątku nie płodzić:) Sprawa zasadniczo ma się następująco: od ponad 2 lat użytkuję układ RO, który co jakiś systematycznie starałem się usprawnić, polepszyć, czy jak tak kto woli. Wiadomo czasem jak to bywa, że zamiast lepiej w najlepszym układzie będzie tak samo. Ostateczna wersja jest taka

ujęcie wody - 20 mic - 1 mic (chwilowo, będzie docelowo 5) - blok węglowy - chwilowo liniowy węgiel - 1 mic - membrana - 2 zbiorniki (15 brt + 42 brt) - węgiel szlif z KDF - mineralizator - podczerwień - wylewka

to tyle w skrócie. Ciśnienie przed membraną jest od 4,2 - 4,4. Przy całkowitym napełnieniu na mierniku jest:

IN - 440, OUT - 22, to raczej się utrzymuje, dziś przykręciłem zawór przed wejściem do całego układu, ciśnienie było 4,1-4,2, po przyjściu zbadam, ale to jedno.

Pytanie jest czy to normalne, że zaraz po odpaleniu układu (ściągnę powiedzmy 30 l, w zal. od ustawienia zaworka mam od 35 do 45 l w zbiornikach) na wejściu spada tak do 390 (gdy włączyłem mineralizator za membraną było 330 ppm przed nią, w kranie jest 492 a u dostawcy 357 :p) więc na wyjściu chwilowo potrafi dojść do 220 i szybko o 2 oczka spada. Przy ciągłym kilkugodzinnym poborze stabilizuje się tak do 11 na wyjściu i 380-390 na wejściu.

Więc czy warto dawać DI za membraną (patrzyłem raz w takim układzie i uzyskałem 7). Filtry zmieniam nie częściej niż co 6 miesięcy, a często gęsto decyduje o tym liczba ściągniętych litrów. Ostatnia zmiana miała miejsce 2 tygodnie temu. Woda używana jest do celów spożywczych oraz akwarystycznych, nie mówię żeby zaraz było 0 ale coś koło tego byłoby mile widziane. Zastanawiam się również jakie Wam wartości pokazuje miernik przy w pełni nabitym układzie. Dodam, że czterodrożny czyściłem, restrykator mam nowy.

Zmiękczacz mam ciągle w układzie ale jest wpięty pod zbiorniki i zasadniczo jest przed wejściem do zmywarki :)

Nadmienię, że po wczorajszych wyliczeniach i sprawdzeniu układ mam od 21.08.2009 a liczba uzyskanej czystej wody do dzisiaj to około 6000 l, czyli pewnie jakieś 24 m^3. Może membrana nadaje się już do wymiany skoro tak parametry skaczą, wiadomo że są one zależne jak diabli od ciśnienia, ale aż tak bardzo ?


Miłośnik wodnego świata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy montaż filtrów do góry nogami nie ma wpływu na jakość wody???

w szczególności chodzi o membranę i zrzut zanieczyszczonej wody do kanalizacji???

Tak masz rację i są wady i zalety

Gdy wyjścia z korpusu membrany mamy na dole to jest szybszy docisk membrany przez ciśnienie uzyskując lepszy wynik ppm a wada gdy zamykamy główny zawór RO resztka ciśnienia w prefiltrach wypycha wodę z korpusu membrany i żywicy do 70-80%.Można zastosować zaworki na wyjściach jak na foto

zawor-kulowy-przelotowy_1326.jpg


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już mam rozwiązanie swojego problemu (mam nadzieję :))

Dziś dostałam odpowiedź od producenta:

"Przesyłka dotarła, membrana faktycznie nie produkuje czystej wody, wymieniłem ją na nową i sprawdziłem – ta działa idealnie."

Tak więc mam nadzieję, że już wkrótce zaleję i zasolę moje szkiełko i będę Was męczyć już tylko w innych sprawach.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za zainteresowanie i porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki problem: woda po osmozie 014 a po żywicy ... 014. Dodam, że żywicę odpakowałem z folii przed włożeniem do obudowy. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.