Skocz do zawartości
Skala

Podstawy oświetlenia akwarium Morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie od jakiegoś czasu czytam namiętnie forum.

Chciałbym się dowiedzieć jak to jest z tym oświetleniem.

Na przykładzie może świetlówek

1 Jakie powinny być rodzaje świetlówek w akwarium

2 Wyczytałem że 1W na 1L ale czy wysokość akwarium ma znaczenie ile wat czy jaka barwa czy może coś innego.

3 Aktyniczna świetlówka ma np 10000k 12000k 15000k kiedy jaką najlepiej stosować

Mógłyby mi ktoś wykłumaczy kiedy jakie najlepiej stosować na co zwracać uwagę przy zakupie.

Pozdrawaim i Dzięki


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

To wszystko jest już wyjaśnione na forum, a dobór i kolor zależy od indywidualnych upodobań. Ktoś woli bardziej niebiesko, ktoś biało. :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że jest dużo ale przeważnie jest właśnie napisane kto co stosuje

ale chodziło mi czemu to stosuje

Jestem w trakcie odpalania akwa 45l i po przeczytaniu sporej części forum wiem że będę miał 2x24W T5

jedna aktyniczna a druda białe światło ale nie wiem dlaczego


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. od 10 000 do 20 000 K, pomieszane (przewaznie biale/niebieskie, pol/pol).

2.dobre lampy T5 oswietla zbiornik do 60 cm gleboki. Na glebsze warto dac LED lub HQI. Duzo zalezy od rodzaju korali, jakie chcemy oswietlac. Dla sps-ow, 1W/L to dosyc malo.

3.Aktyniczne swietlowki swieca juz prawie w ultrafiolecie i nie sa konieczne.

Najbardziej typowe oswietlenie czterema rurami to ATI 2x Aquablue Plus i 2x ATI Aquablue Special i innych nie trzeba :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki fajnie napisane


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. od 10 000 do 20 000 K, pomieszane (przewaznie biale/niebieskie, pol/pol).

2.dobre lampy T5 oswietla zbiornik do 60 cm gleboki. Na glebsze warto dac LED lub HQI. Duzo zalezy od rodzaju korali, jakie chcemy oswietlac. Dla sps-ow, 1W/L to dosyc malo.

3.Aktyniczne swietlowki swieca juz prawie w ultrafiolecie i nie sa konieczne.

Najbardziej typowe oswietlenie czterema rurami to ATI 2x Aquablue Plus i 2x ATI Aquablue Special i innych nie trzeba :welcome:

Dzięki


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to moze i ja sie podepne, czy lepiej dobrac swiatlo z kilku swietlowek (2, 3 sztuki) czy dac jedna lampe HQI? czytam i czytam ale nie moge tego wynalezc. i drugie pytanie, jesli padnie na lampe HQI to czy do lampy docelowej 150W mozna wlozyc zarnik 70W? czy jest tam elektronika jak w zwyklych swietlowkach i mozna montowac tylko takie zarniki, jakie sa napisane na obudowie? no i czy obudowe kupic obojetnie jaka, czy specjalna akwarystyczna, aby szklo mialo filtry? dopiero startuje z morskim wiec prosze nie bic za pytania :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ebay wyszarpiesz za grosze lampe akwarystyczna, wiec nie ma co kombinowac z przemyslowymi bo to wiocha straszna. Zarniki musza byc o mocy deklarowanej na lampie oraz o odpowiednim mocowaniu. Najlepiej laczyc swiatla. Daje to jakies mozliwosci kontroli barwy swiatla. Hqi + t5 to idealne rozwiaznie.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dubel :/


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem wykasowac moje pytanie bo czytaniem w koncu dokopalem sie po czesci odpowiedzi ale odpowiedziales wczesniej :) moj problem w tym, ze akwarium bedzie male, okolo 50l i wyczytalem, ze ciezko trafic dobry zarnik hqi na 70W wiec chyba dokoncze oswietlenie na t5. robie pokrywe wlasnorecznie, zaczalem ja kiedys do slodkowodnego i sklepilem cala z luster jednak musialem chwilowo zrezygnowac z akwarium, teraz postanowilem wystartowac ze slonym wiec dokoncze projekt. jak bedzie dobrze szlo to kiedys przywioze 375l z polski bo grzecznie tam na mnie czeka :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdz na www.ultimatereef.net/forums/

Na targowisku za pare dyszek kupisz akwarium o rozmiarze umozliwiajacym hodowle czegokolwiek. A te 50l zostaw sobie do szykowania wody na podmiany :)

Edit:

Zdaje sie nawet ze za winklem masz kolege Buczi82, ktory to mieszka w Telford i wyprzedaje wszystko :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najwiekszy problem mam w tym, ze za jakis czas bede sie przeprowadzal, nie wiem czy to bedzie tej wiosny, za rok czy za dwa, jesli tej wiosny to pozniej czeka mnie kolejna przeprowadzka, docelowo kupuje dom za lat moze 3 i dopiero w tym domu stanie konkretne akwarium, ale teraz kwestia czy zostane tu do tego czasu czy zmienie dom na inny tej wiosny, dlatego tez nie wiem jakie szklo maksymalnie brac aby bezproblemowo sie przeniesc???

ps. co do tematu oswietlenia, czytalem na forum, ktore podales bardzo fajny projekt, tzn probowalem przeczytac bo moj jezyk jeszcze perfekt to nie jest :) chodzi mi o ten projekt:

http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=512969

jako, ze jestem z zawodu programista i ustawiaczem maszyn cnc to poradze sobie bezproblemowo z mechaniczna strona i wykonaniem, ale za nic nie kumam po polsku a co dopiero po angielsku oznaczen elektroniki, jesli bylbys w stanie poprowadzic mnie co i gdzie kupic i ewentualnie jak kolejno polaczyc to moze bym sie pokusil o oswietlenie LED DIY? szukalem na ebayu led'ow ale za nic nie znajduje samych diod z UK, jedynie china albo usa, moze wpisuje zle oznaczenia czy co?

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.