Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jest chyba nie lada problem :(

Mam filtr RO+DI, elegancko podłączyłem ale nie przepuściłem najpierw wody przez wkłady z odłączoną membraną i nie przepuściłem wody później przez wkłady + membrana tylko od razu wkłady + membrana + DI . Woda poleciała kryształ ale też jej nie wylałem na początku tylko od razu zacząłem zbierać do wiadra:( aktualnie akwarium jest zalane i posolone:(

Moje pytanie co teraz? Będzie to akwa chodziło jak należy czy konkretna lipa jest? Miał ktoś kiedyś taki problem :(

Serdecznie pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz miernik TDS ?

Bo Warto by było teraz sprawdzić czy ta woda jest ok czy nie ok (mówię o RO)

Kiedyś te bloki węglowe puszczały dużo syfu i rozwalały membranę, teraz już tego problemu nie ma....raczej. Ale warto sprawdzić ..


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w najgorszym wypadku będę musiał wylać całą wodę, kupić nową membranę? I wszystko od nowa czy kupić membranę, wkłady i nową żywicę?

A co jeśli pojadę do znajomego na TDS i tam pokarze 0,00? Zostawić tak jak jest i sypać piach i wkładać skałę? A jak będzie inny parametr niż wyżej to wtedy wymiana wszystkiego? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmontoj osmoze i przeczysc ja woda z pylu weglowego,to samo bym zrobil z wkladem weglowym.Drugi wklad bym wyrzucil do kosza jezeli byl podlaczony za weglem.Wloz nowa zywice.Odlacz zywice i przepusc przez filtr wode z kranu zobaczysz ile ci tds pokaze.Pod kran podlaczyles najpierw wegiel czy drugi wklad?Narazie niema sensu kupowac nowej membrany.Nie wylewalbym wody z akwarium jezeli tds pokaze zero przy obecnym podlaczeniu.Osmoza z zywica napewno zatrzymala zanieczyszczenia i pyl weglowy.Ciekawe w jakim jest stanie membrana?


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dopiero start to zostaw tą wodę.i tak będzie syf przy dojrzewaniu.Jeśli chodzi o membranę to 3,5 roku temu tak też zrobiłem bo mi w sklepie nie powiedzieli o płukaniu,ale nic się nie stało a po tym czasie za mambraną TDS pokazuje 5 :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Membrana w jakim jest stanie to nie wiem;/ Będę się więcej z tym bawił po sylwestrze.

Podłączone było tak, że najpierw był filtr polipropylenowy--->węgiel--->membrana--->DI :(

Membrana chyba będzie przy pchana bo filtr mi robi jakieś 17 Litrów na 6 Godzin ;/

Ale z drugiej strony może być dlatego też takk mało bo mam słabe ciśnienie wody w kranie;/ Nie tak mocne jak w miejskiej :/

Co najgorsze to akwa też jest już zasolone i nie dość, że jak będę musiał wymieniać membranę to jeszcze poszedłem w plecy z solą...ehh

Ale zrobię chyba tak, że pojadę na TDS do kolegi i jak pokarze mi 0,00 to zostawię wszystko tak jak jest i włożę skałę oraz piach. A co do wkładów to wtedy zakupię nową membranę i żywicę dopiero gdzieś na początku lutego (ale nie będę kupować wkładów liniowych wtedy bo i tak wkład węglowy już się na pewno prze pukał...;/)

A jeżeli pokarze inny parametr to zamówię w przyszłym tygodniu żywicę i membranę...wyleje wodę z akwa i będę robił wszystko od nowa...

Jak z tym pomysłem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Kiedyś te bloki węglowe puszczały dużo syfu i rozwalały membranę, teraz już tego problemu nie ma....raczej. Ale warto sprawdzić ..

Ja w tym roku kupiłem zestaw Aquarius i niedawno zmieniałem prefiltry. Muszę powiedzieć że wkład sedymentacyjny za węglem był od spodu czarny, czyli dalej puszczają pył.

Wcześniej dawałem węgiel na środek, teraz daję jako pierwszy, potem 5 mikron i 1 mikron.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak inmar, to jest dopiero start. Dzięki Ci naprawdę wielkie składam, że jako chyba Ty mnie jeden pocieszyłeś. Heh nawet mama mnie zgadała, że jeszcze nie zacząłem a już się problemy robią.

Czyli mam rozumieć, że wręcz miałeś taki sam problem i nie wymieniałeś membrany tylko zostawiłeś tak jak jest?

To ja to tak zostawiam. W poniedziałek wkładam skałę i piach a zestaw wkładów z nową membraną i żywicą kupię za jakieś 2 miesiące jak zacznie dojrzewać...

A co ile wymieniać w przyszłości wkłady, membranę i żywicę?

Serdecznie pozdrawiam i ze szczerego serca Szczęśliwego Nowego Roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmontuj i przeplucz wszystko oddzielnie.Wklad weglowy powinienes przeplukac silnym strumieniem wody,zobaczysz ile syfu wyleci.Wklady wymieniam co cztery miesiace,membrane co poltora roku.W kazdym miesiacu odlaczam wklady i przepuszczam przez nie wode,bardzo duzo syfu wylatuje kol.brazowego.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na wszelki wypadek pożycz sobie TDS i sprawdź jaka doda leci Ci teraz po DI.

Żebyś potem nie miał jakieś plagi w Baniaku.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS moim znaniem jest niezbędny więc kup.Ja nawet nie płukałem dwa razy a jedynie co może się stać to zmniejszenie wydajności osmozy.Membranę się wymienia kiedy powiedzmy na jej wylocie TDS pokazuje sporą wartość,która potem zanieczyszcza szybko żywicę.Nie robi się tego częściej niż co 5 lat chyba,że mamy syf w rurach.Pierwsze wkłady wymieniłem po roku,potem co osiem miesięcy a teraz nie częściej niż pół roku.

Jeśli dobrze pamiętam co już pisałem to jeden z naszych góru z forum określił,że to TDS nam mówi kiedy wymieniać a nie kalendarz.Generalnie wkłady to groszowe sprawy więc można na przykład co pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmontuj i przeplucz wszystko oddzielnie.Wklad weglowy powinienes przeplukac silnym strumieniem wody,zobaczysz ile syfu wyleci.Wklady wymieniam co cztery miesiace,membrane co poltora roku.W kazdym miesiacu odlaczam wklady i przepuszczam przez nie wode,bardzo duzo syfu wylatuje kol.brazowego.

marcin a co jeśli wkłady masz dłużej i dalej po przejściu przez żywicę jest 0 a przed żywicą po przejściu przez całą osmoze mam 5 więc gdzie jest sens wymiany wkładów


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tds oczywiscie moze byc pomocny przy okresleniu jakosci wody.Kiedys sugerowalem sie tylko jego wskazaniami i bylo to bledne myslenie poniewaz w akwarium pojawialy sie plagi w postaci cyjano.Przy czestej wymianie filtrow niemam takich problemow.Najwidoczniej tds wszystkiego nie pokazuje.Zywice wymieniam po trzech miesiacach po przepuszczeniu 600 l wody.W z biorniku mam same spsy i potrzebuje dobrej jakosci wody. Po przepuszczeniu przez membrane z samymi wkladami tds pokazuje 15.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozkręciłem dziś membranę i jest jak nówka, zero śladów pyłu węglowego...wygląda jakbym co dopiero ją założył.

Na TDS pojadę kiedy dogadam się z Yogherem bo ostatnio chłopak jest sporo zajęty :p

Po oglądnięciu membrany stwierdziłem, że nie mam czego się bać ;) więc już się tak nie spieszę na TDS. (ale i tak to sprawdzę)

Mam pytanka:

1. Po chciałem sobie podłączyć filtr kaskadowy, który wcześniej był używany w słodkowodnym, lecz w zakamarkach tak jak np. w środkowej części rurki zostało troszkę brudu w postaci zaschniętego glonu... ile dałem rady to go starłem ale w zakamarkach jednak jest... i moje pytanie mogę założyć ten filtr czy też nie bo ten glon jakoś tam zagrozi zbiornikowi?

2. Na tafli wody pływa mi jakby kurz co z tym zrobić? Pływa on także ogólnie w wodzie. Chcę go wyłapać po prostu przez kaskadę...co włożyć do koszyczka żeby zebrało ten syf? Aktualnie mam plastikową siatkę z bardzo drobnym oczkiem taką jak na absorbenty...może być?

3. Jutro albo w środę będę mieć skałę...mogę dziś wsypać piach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam chwilę więc napiszę.

1.Po co ta kaskada ? Nie ma sumpa ?

2.Myślę,że nic to nie da.

3.Różne opinię,moim zdaniem piach po skale za jakiś czas jak syf z niej cały wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno cokolwiek kolegom odpowiedziec, bo nic nie wiadomo na temat Twojego akwarium. Jaki litraz, odpieniacz, jak dawno zalozone, oswietlenie...

Kaskada przy dobrym odpieniaczu nie ma znaczenia, ale moze chodzi o 50 litrowe, wczoraj zalane ? RO  i DI bym sie nie przejmowal, ale te kombinacje z filmem na powierzchni i kaskada moga wskazywac na b. male i zle wyposazone akwarium...

Niektorzy w stopce opisali sprzet i z nimi jest latwiejsza komunikacja. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa 54 litry, oświetlenie 2x24W ATI: Blue Plus i Aqua Blue Special, cyrkulacja JVP 101, kaskada FZN 2, mam tam w niej odpieniacz ze strzykawek by Tomku (chyba),grzałka z termostatem 25W; sól Instant Ocean.

Zasolone 28.12.11...

Są dwa problemy bo używam soli jaką wymieniłem wyżej i wychodzi na to, że zostawia sporo osadu:| nie dość ,że w wodzie to jeszcze na dnie i szybach...takiego białego nalotu...

ten co pływa w wodzie to go wyłapuję gąbką w kaskadzie... jest jakiś inny pomysł na pozbycie się takich mętów w akwa?

A drugi problem to taki, że jak mam kaskadę i wpada mi woda do akwa to robią się mi małe bąbelki i jest ich bardzo mało mogą one coś narobić nie tak w baniaku? mogą być czy nie? a i jest jeszcze tak, że kiedy podkręcę ten odpieniaczyk na full ( czyli na napowietrzaczu ) to w tedy te małe bąbelki z kostki lipowej gdzieś tam uciekają dołem i też wpadają... i w tedy jest już ich więcej. Może tak być czy to nie dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.