Skocz do zawartości
chodi

Reaktor wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie

Tak sie zlozylo, ze mikolaj zostawil dla mnie pod choinka piekny reaktor z zestawem co2 o jakim od dawna marzylem ;)

Jako ze to reaktor delteka, w zestawie znajdowal sie zasyp rowalith. Postepujac zgodnie z dosc obszerna instrukcja zarowno obslugi reaktora jak i samych wlasciwosci zasypu uruchomilem urzadzenie juz w pierwszy dzien swiat ;p

niestety jak to bywa na poczatku nie potrafie pojac co jest zle... a nie jest dobrze bo codzinny pomiar parametrow i proby regulacji nie przynosza efektow... mianowicie poziom wapnia zaliczyl glebe totalna i nie moge go ruszyc. dzwonilem wiec do D-D i teraz to juz calkiem nic nie rozumiem.

W/g specow reaktor jest ustawiony prawidlowo, gdyz KH odcieku zawiera sie w przedziale 44-48. No i super. Ale Ca jest zaledwie 450 !. I jak ja mam tym korygowac parametry w akwarium ? Mam wrazenie, ze gosc z pomocy technicznej poza znajomoscia instrukcji obslugi nie wiele wiecej wie.

Czy ktos moglby wytlumaczyc o co to kaman ? Czy ten wklad jest do bani ? Czy jest jakas mozliwosc regulacji zaleznosci miedzy Ca a KH ? jest elektroda i elektrozawor, ph utrzymywane na 6.3 przez profiluxa. Co jeszcze mozna zrobic ?

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz odciek ustawiony?


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą sprawdziłem jaki jest odciek u mnie w reaktorze

Zasyp Knop

KH - 29

CA - 610

Ph w reaktorze ustawione na 6,2 , reaktor zasilany pompą podłączoną do IKS w intervale czyli 2,3 min pompa wyłączona , 3 min załączona pozwala mi to precyzyjnie ustawiać kh , takie ustawienia chodzą u mnie od 2 lat , sprawdza się w 100%.

Jeśli chodzi o reaktor musisz być czujny na początku , jeśli już go dobrze wyregulujesz , masz spokój na lata.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi, ktoś mądry kiedyś gdzieś napisał, że reaktorem utrzymujemy parametry, a nie podwyższamy. Zwiększ Ca ręcznie, wtedy reaktor powinien utrzymać właściwe proporcje. A te zależą oczywiście od wielu więcej czynników. U mnie Deltec trzymał 1500 Mg, 410 Ca i 6 Kh...(zasyp koralowy i muszelkowy) po roku jakoś mu się zmieniło i Mg zjechał w końcu do 1350 ... chyba, że test jest walnięty.

z doświadczenia wiem, że dobrze mieć dodatkowo jedną pomkę do bailinga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki panowie ale nadal nie rozumiem jak odciekiem o takich parametrach moge ustabilizowac KH i Ca w zbiorniku na odpowiednim poziomie :/ patrzac na KH - powinienem lac aby aby.... z kolei bazujac na Ca wychodzi na to ze powinno sie lac bez przerwy. |Niestety oba pomysly sie wykluczaja.

Na chwile obecna mam ustawiony przeplyw na 5,5 l na dobe, ph w reaktorze 6.3. Jednak nadal spadki w akwarium... Boje sie po prostu czy zwiekszajac wyplyw nie zacznie mi jechac KH w kosmos a Ca nadal bedzie oscylowac w okolicach gleby. Na chwile obecna spadlo ponizej 300 :///

balinga lalem po 400ml na dobe i zaraz mam zamiar przygotowac butle z Ca bo cos po koralach widze ze nie sluza im te spadki ....


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi, śmiem twierdzić że utrzymanie właściwego stosunku Kh/Ca/Mg za pomocą reaktora jest bardzo trudne. Ma na to wpływ sól i rodzaj zasypu versus Ph w reaktorze.

Wlewaj stopniowa Ca z ręki, aż uzyskasz ok. 410. Ja jechałam na reaktorze i butli z Kh bo sól była bogata w Ca.

gdzieś czytałem, że złe Ph w stosunku do właściwości zasypu (za duże, za niskie) powoduje większą lub mniejszą ilość Kh względem Ca... niestety nie pamiętam gdzie i jak to szło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi czy ten przepływ nie jest zbyt mały. Ja co prawda powtórnie podłączyłem reaktor wczoraj i też jestem na etapie regulacji, ale przepływ u mnie zawsze oscylował w okolicy 1-2 litry na godzinę. Przy przepływie 0,5 l/h mam kh 6, Ca 390 dlatego zwiększyłem do 1 l/h. Jeśli to będzie również za mało zmniejszę ph. Teraz mam 6,5.

Andrzej


500l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko ladnie pieknie,ale ciagle sie zapomina o jednej zasadzie,zwiekszajac lub zmiejszajac odciek,testy robimy po 48 godz,inaczej bedziesz reaktor regulowaw i nic nie wymyslisz

u mnie chodzi 2 lata bez problemow

wklad ca grotecha

mg okolo 10% z KZ

przeplyw okolo 1,5--1,8 lt na godz


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na wielkość przepływu ma też znaczący wpływ stosunek ilości zasypy/wielkość reaktora do ilości wody w obiegu. Ja mam reaktor na 2000 l, 6 kg zasypu i 450 l wody. Odciek to jedna kropla na sek (około).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pierwszym poscie nic nie pisze ile jest zasypu,

ja mam zasyp okolo 10l ca i litr mg dodatkowo na odcieku jest pojemnik na 3 litry ca do odebrania reszty co2


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie z kolega jjablonski sytuacja sie wyklarowala ;) oficjalne podziekowania i walcze dalej tym razem wiedzac co robie ;)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może z dwa zdania z Twojej strony co takiego zrobiłeś , że teraz już jest ok.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witajcie

Tak sie zlozylo, ze mikolaj zostawil dla mnie pod choinka piekny reaktor z zestawem co2 o jakim od dawna marzylem ;)

Jako ze to reaktor delteka, w zestawie znajdowal sie zasyp rowalith. Postepujac zgodnie z dosc obszerna instrukcja zarowno obslugi reaktora jak i samych wlasciwosci zasypu uruchomilem urzadzenie juz w pierwszy dzien swiat ;p

niestety jak to bywa na poczatku nie potrafie pojac co jest zle... a nie jest dobrze bo codzinny pomiar parametrow i proby regulacji nie przynosza efektow... mianowicie poziom wapnia zaliczyl glebe totalna i nie moge go ruszyc. dzwonilem wiec do D-D i teraz to juz calkiem nic nie rozumiem.

W/g specow reaktor jest ustawiony prawidlowo, gdyz KH odcieku zawiera sie w przedziale 44-48. No i super. Ale Ca jest zaledwie 450 !. I jak ja mam tym korygowac parametry w akwarium ? Mam wrazenie, ze gosc z pomocy technicznej poza znajomoscia instrukcji obslugi nie wiele wiecej wie.

Czy ktos moglby wytlumaczyc o co to kaman ? Czy ten wklad jest do bani ? Czy jest jakas mozliwosc regulacji zaleznosci miedzy Ca a KH ? jest elektroda i elektrozawor, ph utrzymywane na 6.3 przez profiluxa. Co jeszcze mozna zrobic ?

pozdrawiam

lukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącze się do wypowiedzi jednego z kolegów podstawa to nie robić testów po każdej regulacji reaktora tylko min.1 doba testy drogie po co wyrzucać pieniądze.

Dla przykładu ja mam ; reaktor AM ale zmodyfikowany aby oszczędzić co2. Zasypu 7lit Grotech + 1,5 lit Deltec z mg

odciek 1,9-2,1 lit/godz

ph reaktor 6.25

W baniaku mam kh 8,3 ca 420 mg 1400 ph noc 7,9 dzień 8,1

mikser diy ustawiony na noc przez dolewke ro zasyp Grotech

W baniaku mam las sps więc zapotrzebowanie na ca też duże ale jak narazie wkładu Grotecha używam od 2 lat i jestem bardzo zadowolony.

Ustawienie reaktora wymaga troche cierpliwości ale jak już dojdziesz do zadowalających parametrów to niewielka korekta i masz spokuj na bardzo długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze skorygował myslenie, że zwiększając odciek zwiększamy ilość dostarczanego Ca. Ja u siebie zauważyłem, że zwiększony odciek = mniej Ca. Można to prosto wytłumaczyć: przy częstym i dużym dozowaniu nie uwalnia się dostateczna ilość właśnie Ca. W takim przypadku KH szło w górę a Ca w dół. Znaleźć złoty środek = bezcenne.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaleźć złoty środek = bezcenne.

Święta słowa. Po za tym w moim przypadku, przynajmniej mam taką nadzieję, że za miesięczny koszt lania ballingowych płynów wkładu w reaktorze starczy mi na 3 miesiące.

Andrzej


500l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów, pierwszy post po dłuuugiej przerwie. Sporo ostatnio czytam o reaktorach, zasadzie ich działania i mam takie pytanie do bardziej kumatych w chemii. Skąd właściwie biorą się dysproporcje KH/Ca w odcieku? Teoretycznie na 2 jony HCO3- powinien przypadać jeden jon Ca++. Czy nadmiar alkaliczności bierze się z rozpadu kwasu węglowego, który nie zdążył przereagować z CaCO3? Czy jeśli do wody dostanie się jon H+ i jon HCO3- to alkaliczność się zwiększy(na mój chłopski rozum-nie)?

pozdrawiam


Keep an open mind, but not so open that your brain falls out

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proporcje dKH do Ca będą zależne od rodzaju wkładu. Zauważ, że wkład aragonitowy będzie dodawał również jony strontu Sr++ w miejsce wapnia w równaniu. W przypadku wkładu dolomitowego jony magnezu Mg++. Oba pierwiastki w tej formie są wielce użyteczne. Wystarczy porównać oprymalne stężenie magnezu z optymalnym wapnia w wodzie w morzu czy akwarium. Mnie natomiast ciekawi jak to jest, że stosowany w zestawie z reaktorem wkład np. hydrocarbonat jest taki sam dla akwarium z rybami jak i koralami twardymi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proporcje dKH do Ca będą zależne od rodzaju wkładu. Zauważ, że wkład aragonitowy będzie dodawał również jony strontu Sr++ w miejsce wapnia w równaniu. W przypadku wkładu dolomitowego jony magnezu Mg++. Oba pierwiastki w tej formie są wielce użyteczne. Wystarczy porównać oprymalne stężenie magnezu z optymalnym wapnia w wodzie w morzu czy akwarium. Mnie natomiast ciekawi jak to jest, że stosowany w zestawie z reaktorem wkład np. hydrocarbonat jest taki sam dla akwarium z rybami jak i koralami twardymi?

Tak, ale sytuacja taka jak u twórcy wątku czyli 450mg/l Ca++ przy KH 44-48 to porażka i raczej nie jest to norma dla tego wkładu, bo nikt by go nie kupował. W jaki sposób można uzyskać takie wyniki? Co do Twojego pytania, to jaki jest cel stosowania reaktora w akwarium z rybami?


Keep an open mind, but not so open that your brain falls out

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób można uzyskać takie wyniki?

Co do Twojego pytania, to jaki jest cel stosowania reaktora w akwarium z rybami?

Osiągnąć takie wyniki można przez np źle dobrany przepływ i PH w reaktorze

W akwarium z rybami też leci w dół KH i CA. Choćby przez glony wapienne.

A przy bardzo niskim KH zapomnij o rozsądnym PH.

BTW , może się to komuś przydać , kiedyś bardzo mi pomogło :)http://www.reefkeeping.com/issues/2002-05/sh/feature/index.php

I jeszcze to http://www.advancedaquarist.com/2002/11/chemistry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale sytuacja taka jak u twórcy wątku czyli 450mg/l Ca++ przy KH 44-48 to porażka i raczej nie jest to norma dla tego wkładu, bo nikt by go nie kupował. W jaki sposób można uzyskać takie wyniki? Co do Twojego pytania, to jaki jest cel stosowania reaktora w akwarium z rybami?

Nie pytałeś o ten przypadek. Przynajmniej tak zrozumiałem z Twój wpis. Co do "tego wkładu" to najzwyczajniej go nie testowałem ale masz rację wapń jest za niski na odcieku. Mogę jedynie "obstawiać" za małą ilość wytworzenia kwasu węglowego lub za krótki czas kontaktu kwasu węglowego z wkładem. Gdyż nie przypuszczam by nieznany mi wkład wkład musiał się "rozpędzić".

Co do akwarium z rybami to w pełni zgadzam się z Kolegą z poprzedniej wypowiedzi. Dodam, że dzięki jonom z kalkreaktora następuje również strącanie fosforu a tego w pokarmie dla ryb jest pod dostatkiem. Żywa skała jeśli taką ma pozostać, nawet w akwarium z rybami, też wymaga stosownej troski. Według mnie jest to dosyć ważny organizm w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jjablonski, dzieki za linki, bardzo ciekawe i przydatne. Mam pytanie, używa ktoś tłuczonych muszli jako dodatku do wkładu w reaktorze wapiennym? I czy w praktyce napowietrzanie odcieku w celu odpędzenia CO2 to dobry pomysł, czy też można podwyższyć pH na tyle że wapń zacznie się wytrącać?


Keep an open mind, but not so open that your brain falls out

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, używa ktoś tłuczonych muszli jako dodatku do wkładu w reaktorze wapiennym?

Tak, BTW. Tzw Crushed Coral zawiera tłuczone muszle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie. Czy reaktor ma sens tylko w zbiorniku z dużą przewagą sps. Pytam ponieważ mam rafę mieszaną po równo soft, LPS i proste SPS. Ballinga leje po 380 ml, SBS ok. 200 ml. I teraz zastanawiam się, bo z reaktora nie reguluje się płynów. Czy nie ma ryzyka, że z reaktora uzupełnię KH i Ca, ale już mikroelementów będzie za mało, bo będą je pobierać także miekąsy które KH i CA nie konsumują. Inaczej mówiąc z reaktora będzie odciek zależał tylko od ilości SPS i może trochę LPS (badamy tylko KH) a miękkie na odciek nie wpływają (bo nie pobierają KH) a przecież mikroelementy też konsumują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej ilości wlewanych płynów reaktor aż prosi się o zastosowanie. Uwzględniając jeszcze fakt, że to jest mieszana rafa, jako wkład możesz zastosować spokojnie grys koralowy zamiast drogich wkładów (płaci się podobno za ich czystość po kątem PO4). Ten grys dostarczy wszystko co potrzeba. Jednym słowem jeśli koszty instalacji reaktora nie są przeszkodą to bym się w ogóle nie zastanawiał :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.