Skocz do zawartości
percewal

Atak kiełży

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dziś zaobserwowałem iż cześć moich zoa trzyma się do skałki tylko połową "nóżki" a reszty brak. Podejrzenie padło na kiełże których mam masę, chodzą sobie jak gdyby nigdy nic za dnia a po zgaszeniu światła to już w ogóle. Dodam tylko iż zaobserwowałem iż gdy podaję żywą artemię to nagle pojawia się ich cała chmara i jakby nerwowo wyłapywały artemię.

Jak zatem mogę ograniczyć ich ilość? Wiem mandaryn byłby ok ale jak wyje wszystko to co? Przeszukałem forum ale nie znalazłem konkretnej wiadomości jakie inne gatunki mogłyby ograniczyć jego ilość i nie były by tak problematyczne po skończeniu żywego pokarmu jak mandaryny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem i z tym niema problemu jeśli to jedyny gatunek który mi to usunie to jutro idę do sklepu i kupuje. Jak wyje wszystko i nie będzie chciał przyjmować pokarmów zastępczych to go oddam z powrotem do sklepu. Cyba że te wszystkie plotki o trudnościach z wykarmieniem są tylko plotkami. Ale chciałbym usłyszeć jakąś alternatywę bo zapewne nie tylko on mógłby wyjeść to paskudztwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Koniki morskie, pterapogony, błazenki, krewetki Lysmata spp., "Atlantyckie" ... itd. Kiełże same też się zjadają i jeśli nie ma odpowiedniej ilości kryjówek to nie zaobserwujemy dużego wzrostu populacji.

U mnie w akwariach z krewetami Lysmata spp. nawet tymi małymi nie ma kiełży.

Kiełże wcale nie są paskudne i same są żywym pokarmem w przeciwieństwie do mrożonek, które przed zamrożeniem były żywymi organizmami a po rozmrożeniu zostały z nich martwe pozostałości. Kiełże zazwyczaj są łatwe w hodowli i jest to świetne źródło pokarmu dla wybrednych ryb.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im wiecej kielzy tym mniej rozkladajacych sie resztek pokormowych i detrytusu. Kraby czy slimaki zadbaja o to co zielone na skale, ale nie radza sobie z zaleglosciami w zakamarkach. Kielze czy wieloszczety sa w tym niedoscignione.

Jak masz krewetke czyszczaca w krotce wiele ich nie zostanie


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinając się pod temat gdyż u mnie podobna sytuacja...

Czy kiełże w jakimś stopniu mogą szkodzić mieszkańcom zbiornika (korale)?

W moich 30 litrach jest ich spora ilość a Lysmata Debelius którą posiadam jakoś nie specjalnie się nimi interesuje.

Jest jakiś zwierzak który nadałby się do 30 litrów i w miarę możliwości pilnował populację kiełży?


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiytam,

To i ja sie podepnę pod temat.

Akwarium 30L, rownież sporo kiełży i mysis, w ciągu ostaniego miesiąca zniknęło mi parę polipów zoa (ale tyko w jednym miejscu). Czy kiełże lub mysis mogą być temu winne, widzę, że kiełże regularnie chodzą po polipach zoa.

I drugie pytanko: mogę tam wpuścic krewerkę Atlantycką tylko czy zamiast kiełży nie zje mi ślimaków Stomatella?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

atlantyckie nie maja takich szczypiec żeby wciely stomatelle... no ale o jakis pokarm jak zabraknie kiełzy musisz zapewnic kreweciom (np granulat jakis)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Kiełże są dobre. Kiełży nie ruszać :)

Kiełże nie jedzą korali, prędzej jakiś koral zje kiełża. Jeśli macie kiełży jak mrówek w mrowisku i Wam przeszkadzają można kupić lub pożyczyć np Mandaryna (Synchiropus splendidus) i zrobi z nimi porządek.

Mysis z kolei powinny wszystkie ryby w akwarium jeść - u mnie szaleją na punkcie mrożonek z mysis.

@giant19s - ktoś pisał, że krewetki czyszczące się interesują kiełżami. Może krewetka do tak małego baniaczka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu też właśnie patrzę aby dokupić jeszcze jedną krewecię właśnie czyszczącą.

Same kiełże mi nie przeszkadzają. Lubię je za to bo wyprzątną wszystko to co krewetka nie zje i nie ma bałaganu, po za tym lubię je obserwować jak tocza walki :thumbsup: takie małe a takie zawzięte zawsze.

Jednakże jak jest za dużo to trochę za dużo to stresują clavularię i zoaski.

Mandaryna raczej sobie podaruję bo na te 30 litrów to chyba nie za bardzo :welcome:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

giant - Czy kiełże u Ciebie są aktywne w ciągu dnia przy włączonym świetle ?? Nie do końca kumam jak mogą stresować korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje kiełże są aktywne 24 godziny na dobę ^^ co prawda w ciągu dnia nie tak bardzo jak w nocy jednak i tak użędują dość śmiało po baniaku. A stresują je bo latają po nich :p przez co Zoaski się zamykają.


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Chyba że tak bo do tej pory kiełża w ciągu dnia jeszcze nie widziałem. Moje są bardzo nieśmiałe i za dnia nie wychodzą.

Czasem się dziwiłem jak ludzie pisali, że Mandaryn ciągle je i poluje na kiełże. U mnie musiałby żreć w nocy no bo inaczej jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zapalę światło to czmychają szybko w skałe, jednak po chwili wychodzą i biesiada i zabawa dalej trwa w najlepsze :ice:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiełże rzeczywiście może nie jedzą korali, mam na myśli zoa, ale bardzo skutecznie je niszczą podjadając sobie tkankę łączącą główkę z skałą i taki polip jeśli jest wystarczająco podjedzony odrywa się i płynie w skały. Jedzą czy nie - ważne że skutecznie niszczą. Mała ilość może jest ok, ale jak w ciągu dnia są ich setki i wszystko się rusza to nie wygląda to już za ciekawie. Za wcześniejszą rada kupiłem mandaryna i działa. Zauważyłem że w ciągu dnia tak jakby je przeganiał i siedzą głęboko w ciemnych zakamarka a w nocy jest ich masa ale i tak ma prawdziwą ucztę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie wziąłbym je od Ciebie wszystkie. Jest to o wiele lepszy pokarm niż mrożonki i suchy razem wzięte.

Mandaryn, brzydal i wiele innych stworzonek było by zachwyconych.

Hoduję kiełże i inne robactwo w sumpie i filtrze glonowym. Idzie to wolno bo co tylko w sumpie zostanie porwane przez pompę jest spożywane natychmiast. Podaż nie nadąża za popytem.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja tak samo mam dużo kiełży i zauważyłem że trzy Zosieńki mi się oderwały. Pytanie, jak zmniejszyć ich ilość ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mandaryn

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noe koniecznie mandaryn wspanialy moze byc marmurkowy jezeli upora Ci sie z plaga zawsze mozesz go sprzedac lub sie zamienic z kims na cos innego

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jam mam właśnie odwrotnie....nie mam żadnych kiełży ani w ogóle żadnych innych małych robaczków. Kiedyś były w akwarium kiełże i inne robaki, widac je bylo w nocy. Z krewetek mam lysmate i dwie na aiptasie których i tak nie ruszają....czy to możliwe ze one je wyjadly?

Co mogę zrobić żeby znowu te robaczki byly?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odkopałaś temat, prawie trzy lata od ostatniego wpisu :). Będą ryby, krewetki to kiełże będą rzadkim widokiem w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po zgaszeniu światła to cała skała się rusza. Są to nie tylko kiełże ale i inne dziwne żyjątka.

Własnie przymieżam się do zakupu mandaryna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.