Skocz do zawartości
chodi

Odrobina optymizmu....

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kapitan

Ja też pamiętam lata '90 jako czasy dobrobytu, każdy zakładał firmę, ludzie się budowali i jeździli po świecie.

Potem wpuścili tu zagraniczne giganty, odsprzedali im wszystko za darmo, zwolnili z podatku, a oni wykończyli nasz handel i przedsiębiorczość.

A teraz wmawiają mi w TV że mam się cieszyć z budowy w Polsce autostrad, którymi TIRy z zachodu będą jeździły na Ukrainę i do Rosji żeby teraz tam wszystko wykupić i sprzedawać swoją tandetę.

Tylko po to jest to budowane i tylko dlatego jeszcze dostajemy na to kasę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawialiście się kiedyś nad tym że komuś poprostu zależy żeby kraje "biedniejsze" za szybko się nie rozwijały.

Przecież to właśnie wprowadza dyrektywa emisji CO2.

Dlaczego by nie podłączyć pod to cen paliw. Na paliwie kręci się cała produkcja, logistyka etc.

Oczywiste jest że średnia zarobków w Polsce jest niższa niż na zachodzie oraz adekwatnie niższa na wschodzie.

Więc za litr paliwa musimy zapłacić więcej "roboczogodzin" niż zachód a tym samym przestajemy być konkurencyjni.

Ktoś po prostu kładzie nogę na hamulec jak tylko może żeby się jemu nie pogorszyło.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No skoro uważacie, że w poprzednim systemie było tak dobrze, to dlaczego tamten dobrobyt zamieniliśmy na obecną biedę? A ludzie wówczas jeździli na Zachód ... ale na handel. Zapomnieliście chyba jak na łóżkach polowych sprzedawano mydło, szampony i Sangrię z kapitalistycznego Berlina. Para oryginalnych dzinsów kosztowała w dolarach 2 pensje budżetówki a szczytem bogactwa były wczasy w Bułgarii i luksusowe samochody marki Fiat 126p i 125p. Szczytem marzeń młodzieży był Simson. I po co pchaliśmy się do tego zgniłego kapitalizmu?

Niestety po raz kolejny wszystkiemu są winni cykliści, Żydzi, masoni i Oniharhar.gif


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może gdyby mieli kiedykolwiek okazję stać pięć godzin w kolejce po tak luksusowy towar jak papier toaletowy, albo od pierwszej w nocy po mięso, to nie chrzaniliby głupot.....najlepsze jest to, że największymi apologetami minionego systemu są ludzie po 60-tce, oraz dwudziestoparolatkowie, którzy powąchali komunizmu może z wysokości wózka :)

@Ben_Sage, mój żartobliwy tekst był do Chodiego, nie Ciebie - znalazłeś się tam przypadkiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zenon ale ryz z warzywami to tam u siebie macie pierwsza klasa :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od socjalizmu do demokracji czym jest demokracja?

Włodku jak możesz mówić lub cytować że nie oddaliśmy władzy skoro nad polskimi sądami są trybunały unijne i każdy się może odwoływać.Władza została sprzedana a ludziom przed wejściem do unii obiecywali...

Przypomnij sobie miało być pięknie, poza naturalnym przyrostem który został zwolniony do minimum.

Historia pokazała dobitnie, że my, Polacy musimy czuć nad sobą bat żeby normalnie funkcjonować. Demokracja nam nie służy.

Wiecznie afery i robienie szumu kupowane przez dziennikarzy/media za duże pieniądze, robią kasę i wyciskają soki ze wszystkich dobrobytów zamiast budować PL zamiast myśleć co poprawić to mówią o kadzidełkach palikota i smoleńsku gdzie dali ciała i innych bzdurach ale co w tym dziwnego ?

0 strategii i pomysłu więc trzeba bredzić.

Nanokaczor ja tak nie głosowałem , zle nie mam i z głodu nie umieram ale uważam że ludzie zasłużyli na więcej chociażby na prawdę... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może gdyby mieli kiedykolwiek okazję stać pięć godzin w kolejce po tak luksusowy towar jak papier toaletowy, albo od pierwszej w nocy po mięso, to nie chrzaniliby głupot.....najlepsze jest to, że największymi apologetami minionego systemu są ludzie po 60-tce, oraz dwudziestoparolatkowie, którzy powąchali komunizmu może z wysokości wózka :)

Widzisz problem polega na tym, ze wtedy ludzie mieli pieniadze a nie mieli co za nie kupic.

Dzisiaj maja co kupic ale nie maja pieniedzy. Czy jeansy to az taki luksus ? Zaklady tekstylne szyly i produkowaly rzeczy jeansopodobne lub po prostu z materiału. Wybiegałem się w takich spodniach co nie miara, a jeansy tureckie były tylko na niedziele do kościółka :) Dzisiaj z zakładów tekstylnych niewiele co zostało. W Radomiu były takie zakłady jak Radoskór. 40 lat zakład istniał - jeden z, o ile nie największy zakład produkujący obuwie za czasów PRL, największa garbarnia w Europie była w Radomiu, powstała na potrzeby tego zakładu ! Produkowano kilka milionów par butów ! Zatrudniała kilkanaście tysięcy osób z Radomia i okolic ! (jakąś 1/10 mieszkanców). Upadłość ogłoszono 1999 roku po przemianach 80/90. Mam wymieniać dalej ? Nawet nie chce mówić bo ręce opadają jak słyszę co zostało z gospodarki państwowej w Radomiu. Wiekszość hal Zakładów Metalowych "Łucznik" (tak tak resztki to obecna Fabryka Broni "Łucznik" zostały wyprzedane za bezcen. Fabryka Łączników też została sprzedana - największy zakład żeliwny na rynku krajowym! - rząd miał 100% - sprzedał 85% firmie która została założona w lipcu 2010 (sprzedaż sierpien 2010) - jak myślicie ludzie dostają wypłaty na czas ? Czy nie widzieli wypłaty np. od 3 miesięcy mimo, że robią za przysłowiową "miskę ryżu" - bo tak można nazwać miesięczne wynagrodzenie ! Czasami warto spojrzeć troche poza swoje podwórko. Ja żyję sobie dobrze, stać mnie na wiele - ale widzę takich pracowników fabryki łączników co z łzami w oczach mówią, że nie mają co do garnka włożyć ! Tak wygląda Polska właśnie !


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W Polsce nie ma kapitalizmu tylko socjalizm. I dopóki jest demokracja to zawsze tak będzie. Nie ma żadnej kapitalistycznej partii w sejmie. Wszystkie partie są albo komunistyczne[dla ściemy są niby "z lewej"] albo populistyczne albo socjalistyczne. Ludzie tak głosują i zawsze będą tak głosować. Demokracja sprawdza się tylko wtedy jeżeli społeczeństwo do niej dojrzało. Jeżeli na wybory chodzi 48% to znaczy, że nasze społeczeństwo nie dojrzało do demokracji. Wybory wygrywa partia, która uzyska głosy ok 20% Polaków.

Ale ludzie mieli kasy za komuny... Mój ojciec jako inżynier zarabiał jakieś 20 dolarów :thumbup: normalnie taczkami forsę woził :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ludzie mieli kasy za komuny... Mój ojciec jako inżynier zarabiał jakieś 20 dolarów :thumbup: normalnie taczkami forsę woził :wallbash:

To strasznie kiepsko - bo mój ojciec na budowie zarabiał więcej. Ale coś się zmieniło ? Kiedys jeansy w Pewexie kosztowały 10$ - czyli można było sobie kupić za wypłate te 2-3 pary. Dzisiaj Wranglery kosztują ~300zł i jest mnóstwo takich co też mogą sobie za wypłate kupić 2-3 pary :/ :/ :/ Jeszcze jakieś porównanie ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zenon ci którzy doskonale posmakowali komunizmu to teraz nie dość że nie mają luksusowej srajtaśmy to jeszcze brakuje zdrowia i pieniędzy o wdowach nie wspomnę niektórzy jeszcze przeżyli i walczyli w 45.

Dowiedz się jakie średnie emerytury mają wdowy i policz sobie kosztorys miesięczny leki,czynsz,jedzenie i tak dalej....

Często jak się wchodzi do starych ludzi do domu to wali jak z budy psa podwórkowego starzy oszczędzają na wodzie i kosmetykach...

Nie odnoszę się tylko do jednej grupy starszych ale to tylko przykład a każdy z nas albo i nie siwy się zrobi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny paliw są bardzo wysokie i taka jest prawda , ale sądzę że można spróbować wymusić żeby było inaczej , wystarczyło by żeby społeczeństwo zmotoryzowane , nie kupowało paliwa w jednym wybranym koncernie np Orlen , jestem przekonany że ceny expresowo poleciały by w dół.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na innych stacjach były by większe i by się cieszyli , bo przecież tankować ludzie muszą... :evil: czytałem te proste pomysły i dostawałem już meile z bojkotem statoilu...

Przecież to urząd skarbowy bierze swoją dolę to ona jest wysoka a nie cena paliwa.Znam skuteczniejszą metodę i pewną ale nie napiszę o niej bo zostanie skasowane albo nie puszczą w mediach :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W Radomiu były takie zakłady jak Radoskór. 40 lat zakład istniał - jeden z, o ile nie największy zakład produkujący obuwie za czasów PRL, największa garbarnia w Europie była w Radomiu, powstała na potrzeby tego zakładu ! Produkowano kilka milionów par butów ! Zatrudniała kilkanaście tysięcy osób z Radomia i okolic ! (jakąś 1/10 mieszkanców
... VDR i Ty się dziwisz te to padło? ... przecież to wszystko co piszesz ma sie nijak do ekonomii nawet nijak do racjonalnosci podobnie jak 99% molochów z tamtych czasów (gospodarki centralnie sterowanej) ... z litości tylko nie wspomnę o jakości "swojskiej i nieodżałowanej" produkcji ... nie wiem czy pamiętacie że wtedy wszyscy mieli pracę tylko co to była za praca (raczej pobyt w zakładzie pracy w określonym czasie bez celu i sensu za nijakie wynagrodzenie - byle przepękać do 13 stej:) ) podajcie mi narzekacze - "patrioci" choć jeden kraj w którym przekrój społeczny to nie piramida (egalitaryzm materialny już przerabialiśmy).... u nas na Śląsku np górnicy pobrali sowite odprawy i wiecie co większość z nimi zrobiła .... albo przejadła albo przepiła .... a wiecie co mnie najbardziej denerwuje że najwiecej jęczą ci którzy robią Państwo w wała (oszukują jak się da i gdzie się da) usprawiedliwijąc się naiwnie że Państwo robi ich w wała bo np podatki trzeba płacić.... tylko że ja np kupując auto musze zapłacić np 200 tys a byle BYZNESMEN (z długami w ZUS, US i wszędzie gdzie tylko możliwe - ale to przecież nie ich wina tylko złodziejskiego systemu) kupi je 150 będzie odliczał sobie koszty (których nie ponosi) itd itp a na końcu za jego nietrafiony zakup (oj przepraszam inwestycja która się nie powiodła z powodów braku sprzyjającej otoczki dla biznesu) zapłacimy wszyscy fundując mu czy to zasiłek, czy to umorzenie egzekucji z powodu jej bezskuteczności ... ktos kiedys powiedział nie ma darmowych obiadów .... na koniec jedna uwaga nie ma złodziejskiego systemu są tylko złodzieje w systemie:) a jak ich jest coraz więcej to i system robi się złodziejski ... starczy tego "optymizmu" ... JD rulez

ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malkontenci, Białoruś czeka z otwartymi ramionami. Jest jeszcze Kuba i Wenezuela. Niestety Węgry się poddały. Orban poszedł na kolanach do Brukseli po śmierdzące Euroharhar.gif


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że z ironią...trochę mi szczena opadła widząc to(i bojąc że może kiedyś faktycznie użyją wolnego pola przed ceną)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dzis swiezego diesela nalewlem do auta myslac o naszej rozmowie.... 1.47 funta za litr... I tak sobie pomyslalem, ze przeciez moja zonka, ktora nareszcie zaczela pracowac :D zarabia tutaj nie najgorzej(zarowno na warunki polskie jak i brytyjskie) a jednak tez nie ma szalu zarobki/cena paliwa. W przeliczeniu na zlotowki zarabia tyle ile moi koledzy po fachu w polsce. Wiec teoretycznie wszystko znow sprowadza sie nie do ceny paliwa a do wysokosci zarobkow na tych samych stanowiskach, przy tym samym sprzecie, tymi samymi systemami ale innym jezykiem w roznych krajach... Jest to przepasc i masakra, ktorej osobiscie pojac nie moge.

Machina nakrecajaca ceny jest tak absurdalna ale i precyzyjna, ze az ciezko w to uwierzyc. Dla przykladu wam podam, ze firma w ktorej pracuje buduje dla BP systemy doprowadzajace pluczke do wiertnic glebinowych. To jest polnoc szkocji!! A elementy plyna do zatoki meksykanskiej choc filie firmy sa rozsiane po calym swiecie. Dlaczego tak? Ano dlatego ze tylko szkocki oddzial posiada uprawnienia do wykonywania gwintow acme na szybkozlaczkach rurowych przedluzek :)

Btw - odlewy przyplywaja z japonii bo zapewne nigdzie blizej huty nie ma :D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

matejoz tak dziwie sie, że to padło. Wcześniej udało się jeszcze Radoskór sprywatyzować. I zaczeły się problemy. Moloch ? Może i tak ale tutaj szyło się również buty ręcznie !! To nie była chińszczyzna ! Jak poszukasz to znajdziesz wielu naśladowców w kraju którzy produkują buty tak jak to kiedyś robił Radoskór. To była jakość, choć i trafiały się buty o niższej cenie i jakości. Znasz firmę Ryłko ? Radoskór w dzisiejszych czasach śmiało mógłby z nią konkurować, w Radomiu jest szkoła obuwnicza (skórzanka), na Politechnice Radomskiej jest bodajże wydział zwiazany z przemysłem skórzanym. Znasz firme BATA ? Jak sadzisz czemu w historii Radoskóru pojawia się nazwisko pana Bata ? www.bata.com poszukaj informacji na temat tej firmy. Własnie IMHO takie myślenie, że my Polacy nie możemy być potęgami światowymi powoduje, że jest jak jest. BATA w tej chwili to jedna z najwiekszych na swiecie. Radoskór śmiało mógł produkować buty dobre jakościowo, o dobrym designie itp. itd. Tylko wtedy nie sprzedano by zakładu za bezcen. I tyle. Inni mogą produkować i sprzedawać, u nas się bardzo dobry zakład, robiący na prawdę jakościowy towar zniszczono.

A to tylko jeden przykład - popatrz sobie jak wyglądała prywatyzacja zakładów tekstylnych w Polsce, ile z tych zakładów istnieje ! A ile poszło w upadłość i zostało odsprzedanych dalej za śmieszne pieniądze ?

Tyle ode mnie. Na pewno komunizm dobry nie był - ale kto powiedział, że komunizm się w Polsce skończył ?? :) :) :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matejoz - znasz historie firmy Bielbaw , Bieltex ?

Jak nie to poczytaj troche historii , zatrudniały 60 % mieszkańców Bielawy , Bielbaw przeżył 200 lat 2 wojny ale ostatnich 10 lat już nie. Został sprzedany za grosze , i rozwalona 200 letnia tradycja . Gdzie mieliśmy najlepszą tkaninę wszystko szło na eksport i co ? Wystarczyło że komuś to przeszkadzało wallbash.gif

ps. maszyny które kosztowały majątek zostały oddane na złom żeby ktoś nie mógł z nich skorzystać.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm. Nie twierdzę, że Radoskór nie robił dobrych butów, ale jakoś nigdy ich w sklepach nie było....właściwie, to praktycznie żadnych nie było....taki był fajny system :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płaczecie, że zniszczono polski przemysł? To ja się zapytam dlaczego wszyscy rzucili się kupować chińskie koszulki bawełniane?, dlaczego nikt nie kupował polskich mini wież Diory tylko chińskie świecidełka, dlaczego nikt nie kupował polskich Tonsili tylko Sony i inne zachodnie lub wschodnie kolumny. Dlaczego zamiast kupować Polonezy i Fiaty wszyscy rzucili się na 10-20 letnie Volkswageny. Takich przykładów można podawać na pęczki. Odpowiedź jest niestety brutalna. Bo te polskie wyroby w większości były zacofane technologicznie i materiałowo. Jak świat wprowadzał płytę kompaktową My kupiliśmy do Polskich Nagrań linię do tłoczenia winyli. W Ameryce wspomaganie kierownicy wprowadzono w osobówkach w latach 60 a u nas malucha odpalano linką albo kijem od szczotki. Petrochemia płocka w 1993 r. technologicznie odpowiadała zakładom zachodnim z lat 70. Niestety nie oszukujmy się. W demoludach byliśmy może i potęgą ale wobec państw zachodnich byliśmy zacofani o dobre 40 lat. I żadne zaklęcia tego nie zmienią.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm. Nie twierdzę, że Radoskór nie robił dobrych butów, ale jakoś nigdy ich w sklepach nie było....właściwie, to praktycznie żadnych nie było....taki był fajny system :thumbup:

W Radomiu był firmowy sklep Radoskoru - buty były. I nie opowiadaj ze nie bylo bo te milony par butow gdzies musialy sie podziac. A na wschod leciala tylko czesc produkcji ! Rynek krajowy byl zaopatrywany i marka byla znana nie tylko w kraju ale i za granica.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.