Skocz do zawartości
rpp

Zatykające się przewody w pompie dozującej Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś ma jakiś skuteczny patent na zatykające się przewody dozujące Ballinga.

Problem najbardziej dotyczy roztworu kH.

Próbowałem z zanurzoną końcówką, próbowałem z zakraplaczem - efekt taki, że po paru/nastu/ tygodniach na końcu rurki robi się zator. Ostatnio jakoś mi się udało i w porę to zauważyłem tym razem niestety przegapiłem i część roztworu kH wylądowała na podłodze (przewód zatkał się całkowicie i ciśnienie spowodowało, że spadła końcówka od strony pompy).

Jakieś sugestie jak sobie z tym problemem radzić? Może jakieś mega-specjalne przewody, które nie będą sie zatykać? A może właśnie umieścić końcówkę nad poziomem wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wery interesting kłeszczyn. Może powstawanie stalaktytu w Twoim przypadku to kwestia ustawienia końcówki rurki? Zwisa czy też jest równoległa do tafli wody, tak że ostatnia kropelka może podcieknąć, zostać na rurce po czym skrystalizować a do tego mamy ułatwione parowanie z wnętrza rurki ? (btw u mnie nie powstaje zator.)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swój wężyk mam kilka centymetrów nad poziomem wody i przylega do szyby, wężyk u wylotu jest ścięty pod kątem, coś jak końcówka igły do strzykawki. Oczywiście wokoło wężyka tworzy się osad, ale na samym ujściu nigdy nie miałem problemów z drożnością.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanorafa - to nie "stalaktyt" tylko po prostu wewnątrz wężyka powstaje zator (nic nie wystaje poza końcówkę).

@kmirko - spróbuję ze ściętą końcówką i umieszczeniem jej ponad poziomem wody. Mam nadzieję, że ten sposób będzie skuteczniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rpp,

napisz kiedys, czy zmiana cos dala, bo mam podobnie. Tu nie chodzi o koncowke wezyka (silikonowy) tylko o cala dlugosc.

Co kilka tygodni (jak nie zapomne) "polamie" wezyk i te paprochy zostaja wypchniete, jak zapomne to cisnienie wyrzuca wezyk przy pompie. :w00t:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani - dokładnie taki mam objaw. Ostatnio wężyk zapchał się praktycznie do połowy. Po tym dałem zakraplacz licząc, że problem się rozwiąże i faktycznie na końcu zakraplacza jest czyściutko ale zator zrobił się na łączeniu z zakpraplaczem :-(

Co ciekawe takie zatykanie zawsze następuje od końcówki tej będącej w sumpie - wężyk idący od baniaka z roztworem do pompy jest czyściutki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chodzi w wilgotność w otoczeniu rurki - nad akwarium większa tym samym zmniejszająca parowanie z wężyka i krystalizację węglanu sodu. Jak często pompa podaje w ciągu doby roztwór? U mnie jest 8 razy.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie podaje 3ml co godzine i ... mam to samo :/ :/ Czekam na info czy pomoglo bo rowniez regularnie raz na jakis czas czyszcze wezyk zgniatajac osad :/


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompa chodzi u mnie 3 razy na dobę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ustawcie w takim razie 8 razy na dobę - jeśli jest taka możliwość.

@Stani - ile razy na dobę pompa chodzi ?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja podaje 6 razy na dobę ok 200ml i też mam ten problem tylko przy kh i średnio co 3 tygodnie wymieniam,wężyk jest zanurzony w wodzie

wydaje mi się że jest to związane z pęcherzykami powietrza w rurce,te kilkadziesiąt minut wystarczy do "skrystalizowania" czy jak to nazwać KH

Pozdrawiam

Mariusz


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ustawcie w takim razie 8 razy na dobę - jeśli jest taka możliwość.

bez znaczenia - u mnie jest 24 razy na dobe i tez sie krystalizuje..

wezyk w wodzie jak u marbecza

nie naciety jak u kmirko...


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 x na dobe, ok 170 ml dziennie. Wezyki wpuszczone pod wode, przy wylocie z odpieniacza. Zapycha sie ostatnia polowa. Ten od kanistra do pompy jest ok.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak samo jak u @stani tylko część za pompą,może to efekt zużycia?

pozdrawiam

Mariusz


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NaHCO3 (czyli kH) słabo rozpuszcza się w wodzie, i przy spadku temperatury roztworu nasyconego szybko się wykrystalizowuje, może rurka od dozownika przechodzi gdzieś przez chłodniejsze miejsce co powoduje krystalizację w jej wnętrzu? To może mieć miejsce jeśli kanister z roztworem kH stoi w szafce z sumpem gdzie jest cieplej niż w pokoju a rurka wyłazi na zewnątrz i biegnie do baniaka?

Może spróbujcie zrobić mniej stężone roztwory (odpowiednio zwiększając ilość dozowanego roztworu)?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyszedł mi taki pomysł do głowy:

skoro na wężyku doprowadzającym do pompy dozującej nie zachodzi krystalizacja, to może by tak zagiąć wężyk do góry ?? jak się to odpowiednio zrobi to cały czas będzie roztwór w wężyku i problem zniknie :)


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Częstotliwość ma raczej znikome znaczenie, leje 600 ml na dobę w 24 cyklach, przewód i tak się zatyka. Próbowałem już z wężykiem zanurzonym i wiszącym nad sumpem. Ta druga opcja jest chyba lepsza ale bez jakiś rewelacyjnych efektów. Jedyne co dało poprawę to znaczne skrócenie wężyka, teraz ma jakieś 20 cm i łatwo jest go szybko przeczyścić.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może bardziej szczegółowo z mojej strony: Prochy kupowane z lokalnego, pewnego źródła, Balling od 7 miesięcy pompkami chińskimi Micom Liquid Feeder, roztwór KH standardowy 168g na 2l, pompy dozujące są 0,5 m powyżej i obok akwarium na szafce, wężyki od pomp do akwarium mają ok 1,5 m, dozowanie do akwarium raz na dobę 40 ml, wężyk między dozowaniami KH jest stale wypełniony roztworem, tuż za pompą pojedyncze nieliczne pęcherzyki powietrza, wężyk w akwarium umocowany pionowo ok 2 cm nad lustrem wody przylega do szyby, końcówka wężyka ścięta pod skosem, skos wylotu wężyka na zewnątrz od szyby. Osad robi się na szybie w około wylotu wężyka, natomiast nigdy nie zatkało samego wylotu, nie miałem też nigdy problemu z krystalizacją wewnątrz wężyka. Może coś z tych danych was nakieruje i zaradzi.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że tylko ja mam takie problemy. Zawsze rozgniatałem końcówkę i tylko tą część wężyka kontrolowałem. Okazało się że około metrowy przewód w połowie czyli na wysokości 50 cm miał gruby osad. Raz na jakiś czas sprawdzam cały wężyk.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby następowała krystalizacja musi maleć rozpuszczalność substancji, czyli albo spada temperatura, albo roztwór jest przesycony, zmiany ciśnienia + do tego brudny wężyk w środku. Jeśli podgrzewacie wodę przed rozpuszczaniem kH a dodatkowo rozpuścicie więcej soli niż jest w przepisie (czyli przesycicie roztwór) to po spadku temperatury w wężyku sól się wytrąci.

Tu nie ma cudów powody są cztery

1. Temperatura, 2. Przesycenie roztworu, 3. Ciśnienie, 4. Brudny wężyk (powstają zarodki krystalizaji).


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nikt nie pomyślał o reakcji kh+ca oparów oczywiście osiadających na końcówkach wężyka?zmieszajcie je razem a zobaczycie o co mi chodzi.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi,

masz racje, ale u mnie wezyki sa zanurzone a dozuje z odstepami po 5 minut, czyli raczej w sumpie, po pieciu minutach juz jest "nowa" woda.

Mysle o tym co napisal nanorafa. W zasadzie, jakby sie uparl, to wszystkie 4 punkty sa mozliwe.

Wezyki maja moze z 60 cm...

cPUo0.jpg

Tak to sie zaczyna:

ob37s.jpg


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ,ale przy dozowaniu pod wodą cząstki dozowane dochodzą do sąsiednich rurek i woda w okół jest silnie nasycona roztworem choć niewiele,no chyba że kapie przed zasysem .A ten węzyk pomy nr.3 na ostatnie fotce to co podaje ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"3" podaje wlasnie kH. 

"2" - Mg - teraz zauwazylem, ze od mojego Mg wezyk sciemnial  :yes

Robi, myslalem kiedys o tym mieszaniu sie roztworow z roznych rurek, dlatego dodatkowo wezyki w sumpie koncza sie na roznych wysokosciach. To nie jest przyczyna, bo wezyk "zarasta" tez daleko od sumpa. Mysle, ze zgodnie z rada jaka tu padla, bede robil stezenie kH o 10% mniejsze i po prostu dozowal 10 % wieksza dawke. Moze rzeczywiscie chodzi o temperature i nasycenie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.