Skocz do zawartości
Huba

Przymiarki do kostki 50x50x50

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

i na wstępie już bardzo dziękuję niektórym za pomoc.

Może w tym roku i ja dołączę do morszczków. Noszę się z tym zamiarem już prawie trzy lata - czytam, czytam i czytam.

Jednak większym problemem jest budżet, którego nie mogę uzbierać ze względu na nieoczekiwane wydatki.

W ten weekend zamierzam zacząć realizację projektu od budowy stelaża (drewnianego) i w niedalekiej przyszłości szafki. Jeżeli projekt będzie godny polecenia pochwalę się nim w osobnym wątku. Już przed budową pojawiają się pierwsze wątpliwości, czy dostosować stelaż pod akwarium, czy akwarium pod stelaż - pierwszy i tak będzie stelaż.

Stelaż wraz z obudową będzie trochę przyszłościowy o wymiarach 135x55x80cm ze względu na ograniczone warunki lokalowe będzie stał w samym roku salonu. Wszystko było OK do póki nie zacząłem planować systemu filtracji. Oczywiście od samego początku planowałem system oprzeć na sumpie i kominie ale ...

Stawiając kostkę 50x50x50 chciałbym maksymalnie wykorzystać powierzchnię szafki, a stawiając konstrukcję z belek o przekroju 45x70x2000mm + płyta meblowa 18mm zabieram sobie już zbyt dużo miejsca na komin. Grubość belki (korona stelaża będzie stawiana na węższej krawędzi belki 45mm) 45mm + 18mm = 63mm. Więc by postawić komin wewnątrz akwarium będę zmuszony je zwęzić przynajmniej o 10cm :crybaby: czego chcę uniknąć.

W takim przypadku zastanawiam się czy nie lepszym rozwiązaniem byłby Overflow Box?

Co o tym sądzicie?

Z góry wielkie dzięki za wszelkie sugestie.


W fazie projektu kostka 50x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też będę robił stelaż z takich belek i będę miał komin zewnętrzny - pomyśl o tym

obecnie mam pudełko przelewowe i zdecydowanie w przyszłym projekcie zamienię je na komin :)

poza tym nie wiem jak z widocznością tego boku akwarium, z którego będą szły rury, ale ja tej strony nie będę obijał płytą meblową, co przy okazji poprawi wentylację w "szafce"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też takie rozwiązanie biorę pod uwagę - jednak nie wiele to chyba zmieni.

komin zewnętrzny też trochę zajmuje - pewnie minimum z 8 cm.

Więc może tak:

Nie stawiać szafki do samej ściany od strony krótszego boku. Akwarium postawić od samego brzegu z kominem zewnętrznym (który "wisiałby") zamontwanym właśnie od strony tego krótszego boku. Całą instalację poprowadzić do szafki z boku między ścianą, a bokiem szafki i zaślepić to wszystko od frontu kawałkiem płyty meblowej z której będzie zabudowany stelaż. W takim rozwiązaniu komin może mieć szerokośc prawie taką samą jak akwarium np. 45 cm


W fazie projektu kostka 50x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ja właśnie jestem na etapie stawiania kostki 60x60x50.

Szafka już jest gotowa, zrobiona ze stelaza drewnianego i obita płytą meblową 18mm. Szkło mam nadzieję odbiorę dzisiaj:)

Co do komina wenętrznego i zabierasnia miejsca to jak najbardziej masz rację.

Ja zrobiłem komin narożny, akwarium będzie oglądane tylko z dwóch stron więc wyszło ok. Ale ilośc zabranego miejsca niestety duża...


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie zamawiałeś szkło?


W fazie projektu kostka 50x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HOHOHO kolejna kostka

ja mam od prawie roku nietypowy zbiorik bo 20x25x75 maleńkie

ale dna toto ma sporo a i oświetlić łatwo.

Teraz robie 50x50x50 bo takie szkło dostałem( to dlatego ten wymiar)

w tej nowej kostce wkleiłem panel 10cm 3komorowy

odpieniek zrobie lub zamówie u jednego z magików DIY

szafka-szkielet nieobity i elekrtyka gotowa

moja kosteczka będzie stała panelem do ściany wiec niewiele będzie widać bokami

a cały sprzet poza wylotem z panela i falownikami schowany

oglondane z 3 stron

ciekawy jestem jak chcesz oswietlić Swoją kosteczkę

sam myślę jak najporościej/ekonomiczniej to zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawy jestem jak chcesz oswietlić Swoją kosteczkę

sam myślę jak najporościej/ekonomiczniej to zrobić

Oświetlenie prawdopodobnie będzie DIY by lubusikk na LED'ach z nowego projektu 72W.

Odpieniacz prawdopodobnie zamówiony u Sebastek lub DarekB30

Moja kosta będzie widoczna z dwóch stron i prawdopodobnie by nie tracić na głębi komin będzie zewnętrzny-boczny. Szafka będzie docelowo dużo dłuższa 135cm więc będzie sporo miejsca.


W fazie projektu kostka 50x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.