Skocz do zawartości
minio_p

okrzemki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów.

Mój zbiornik 12 lutego będzie miał 3 m-ce. Jakiś czas temu pojawiły się okrzemki. Na początku cierpliwie czekałem, aż znikną ale było ich coraz więcej. Zdecydowałem się w końcu zastosować Phosguard. Preparat pomógł i okrzemki zniknęły. Niestety zaraz po nich pojawiło się cjano. Początkowo czekałem, aż samo zniknie ale w końcu zastosowałem Chemiclean. Być może z obawy przed przedawkowaniem zastosowałem za małą dawkę, bo nie wszystko jeszcze zniknęło. W dodatku w miarę zanikania cjano pojawiają się okrzemki. Zakupiłem test JBL na krzemiany i zbadałem wodę RO+DI. Wynik wyniósł 0,8.

Teraz moje pytania:

Czy coś jest nie tak z żywicą, którą używam od niespełna 3 m-cy, czy takie ilości mogą się przez nią przedostawać?

Czy ponownie stosować Phosguard?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phosguard nie jest na krzemiany, wylapuje je "okazjonalnie".

Po zywicy powinno byc "0". Jak TDS pokazuje jeden to juz jest zle a jakies testy nie powinny zupelnie nic pokazywac. 

W tej chwili, przy kazdej podmianie, dostarczasz jednoczesnie Si. :welcome:

Albo zywica jest zuzyta, albo cos jest zle podlaczone, albo nie spusciles pierwszych kilku litrow wody do scieku, albo za malo tej zywicy itd. 


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet gdy test si wskazuje 0 to znaczy że tam i tak są krzemiany - po prostu nie jest wystarczająco czuły. A jak wskazuje tak jak u Ciebie to już źle. I niekoniecznie żywica. Może membrana uszkodzona?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tester TDS Milwaukee i on pokazuje 0. Zawsze spuszczam kilka litrów przed pobraniem wody. Phosguard też wiąże krzemiany, wcześniej był skuteczny.

Wobec tego dołożę jeszcze jeden pojemnik z żywicą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minio_p - wydajnosc zywicy wynika w duzym stopniu od jej jakosci a wjeszcze iekszym od jakosci wody w kranie. Trudno cokolwiek powiedziec "na oko". Natomiast przyjmuje sie ze jeden litr dobrej jakosci zywicy powinien wystarczyc na 1000L wody (o ile po membranie TDS pokacuje nie wiecej niz powiedzmy 40ppm) Prawdopodobnie jednak wszyscy mamy inne doswiadczenia z zywica.

Co do drugiego pytania to trudno cos powiedziec bo nie podajesz zadnych parametrow (zwlaszcza PO4 i SiO4 4- oraz NO3).Zapewne dodanie pghosguarda nie zaszkodzi ale dobrze bylo by pamietac ilosci PO4 wzgladem NO3. Jak widzisz prostej odpowiedzi nie ma a Ty jej wcale nie ulatwiasz bo nie podajesz wynikow testow.

Popatrz w ostatnich watkach. Tam byly conajmniej 2-3 tematy o cyjano/dino/okrzemkach - Jak juz je przeczytasz to pewnie duzo Ci sie rozjasni


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minio_p - wydajnosc zywicy wynika w duzym stopniu od jej jakosci a wjeszcze iekszym od jakosci wody w kranie. Trudno cokolwiek powiedziec "na oko". Natomiast przyjmuje sie ze jeden litr dobrej jakosci zywicy powinien wystarczyc na 1000L wody (o ile po membranie TDS pokacuje nie wiecej niz powiedzmy 40ppm) Prawdopodobnie jednak wszyscy mamy inne doswiadczenia z zywica.

Co do drugiego pytania to trudno cos powiedziec bo nie podajesz zadnych parametrow (zwlaszcza PO4 i SiO4 4- oraz NO3).Zapewne dodanie pghosguarda nie zaszkodzi ale dobrze bylo by pamietac ilosci PO4 wzgladem NO3. Jak widzisz prostej odpowiedzi nie ma a Ty jej wcale nie ulatwiasz bo nie podajesz wynikow testow.

Popatrz w ostatnich watkach. Tam byly conajmniej 2-3 tematy o cyjano/dino/okrzemkach - Jak juz je przeczytasz to pewnie duzo Ci sie rozjasni

PO4 0

NO3 5

SiO 0,8

Dzięki poczytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze Ktoś podać nazwę handlową absorbentu na krzemiany dostępnego w naszych sklepach?

Dziękuję


130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.