Jump to content
luft

Falowniki/Cyrkulatory porównanie

Recommended Posts

Dzięki trochę to zawiłe ale jak parę razy przeczytałem to chyba kumam,jak możesz to wrzuć jakąś wizualizację dla lepszego zrozumienia. :unworthy:

Daj fotę bo za tępy jestem żeby to sobie wyobrazić :)

Jak znajdę chwile wolnego czasu to zrobię fotke , ale muszę pompę wyjąć z akwarium.

Na prośbę „krzys33”oraz „nanorafy” ponawiam delikatnie zmodyfikowany opis oraz oczywiście fotki amortyzatora DIY pompy JVP-101 który wycisza jej pracę.(fotki pod tekstem).

Z litej gumy o grubości 8 - 10mm wycinasz pasek o szerokości ok.15 do 20 mm i długości ok.50-60 mm.

Końce paska można zaokrąglić.

Na obu końcach paska nawiercamy lub wypalamy dwa otwory, o takiej średnicy aby pasował do nich bolec łączący korpus pompy i korpus przyssawek.

Rozłączamy oba te korpusy i na pozostawiamy w korpusie przyssawek bolec wciskamy jeden otwór wspomnianego paska gumy .

Podobny bolec do pozostawionego w przyssawkach wykonujemy z pręta PP,PCV lub PE.

Dorobiony bolec wciskamy w otwór w korpusie pompy oraz w wolny otwór z drugiej strony gumowego paska.

Amortyzator gotowy. Jego wygląd ma przypominać stylizowaną literę „ Z”

Urządzonko proste jak świński ogon.

Pompa trochę mocniej drga ale jest zdumiewająco cicha.

Cały dowcip polega na tym aby guma była elastyczna i niezbyt twarda, guma z kordem w środku nie nadaje się.

Będzie mi miło jeśli komuś ten opis się przyda. U mnie to ustrojstwo pracuje od 3 lat i się sprawdza.

dsc02440gu.jpg

dsc02452sf.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

Witam,wielkie dzięki :thumbsup: teraz po opisie i fotach to jest naprawdę proste jak świński ogon :unworthy: a gdzie kupiłeś tą gumę

Pozdrawiam Krzysiek

Ps.jutro biorę się za robotę

@cromags

Duze, ale moim zdaniem najlepsze i ciche przez lata to pompki Tunze 6060 i 6080. Nie do zdarcia.

Brakuje mi w tym zestawieniu odniesienia do realnej wydajności pomp (choćby do porównania do pomp innych marek o podobnej nominalnej wydajności), bo zapewnienia producentów często można między bajki włożyć.

Tak jest z pompą 2600 l/h Aquaela (dwie sztuki to standard w wielu Reefmaxach) - dla porównania pojedyncza stara (większa) Koralia 2, bodajże 2300 l/h, jest w Reefmaxie dużo za mocna i całkowicie nieustawialna, nawet przy marnowaniu wydajności dmuchaniem za skały czy nakładką zawężającą strumień.

Sporo osób piszących o JVPkach również miało zastrzeżenia do podawanej wydajności przy porównywaniu np. z Tunze.

nie posiadam urządzenia analogicznego jak Przemek do mierzenia parametrów światła. Wiem jednak po sobie, że z cyrkulacją odczucia mogą byc subiektywne i jak w przypadku np świetlówek zmienne w czasie tzn utrata mocy poprzez zapychanie się falownika, jego ustawienie i konfiguracja z innymi. Dany typ ma skupiony lub bardziej rozproszony strumień. W sumie jakby się zastanowić to i "broszurkę" można by wydać o prądach wody w baniaku wraz ilustracjami - o ich zależnościach, oddziaływaniu na dane rodzaje korali, upodobania zwierząt... w akwarystyce słodkowodnej są znacznie bogatsze materiały choćby do opisu preferencji danego gatunku ryb. Wydaje mi się, że często ważne jest to czego nie widzimy RÓWNOWAGA lub przeszkadza nam zbyt bardzo - detrytus - przez ktory wielu morszczaków stawia baniak niemalże na głowie :)

Ciekawy jestem następcy Aquael 10 000, kiedy wyjdzie i czy będzie bezawaryjnym hitem :)

Mariusz, nie chodzi mi o mierzenie czegokolwiek, tylko o porównanie. Wrażenia dotyczące głośności pompy, kultury pracy czy jakości mocowania też są subiektywne, a równie ważne co wydajność.

Porównując tylko deklarowane przez producenta dane techniczne przy planowaniu cyrkulacji w baniaku można się mocno przejechać - i na to chcę zwrócić uwagę. Co nie zmienia faktu, że temat jest bardzo pomocny. A może być jeszcze bardziej ;)

spoko jestem za, pozdrawiam luft :cheers:

p.s. tyle, że porownanie też może być subiektywne :) Dlatego napisalem powyzszy elaborat i fakt braku sprzetu pomiarowego :rambo:

Sprzetu do skomplikowanych pomiarow nie potrzeba. Wystarczy wziac aquael 10000L i porownac z tunze 6055. (5500l/h)smoke.gif

no to ja zachęcam do takowych porównań i ich opisywania tutaj :)

Witam,wielkie dzięki :thumbsup: teraz po opisie i fotach to jest naprawdę proste jak świński ogon :unworthy: a gdzie kupiłeś tą gumę

Pozdrawiam Krzysiek

Ps.jutro biorę się za robotę

T było już kilka lat temu , więc już nawet nie pamiętam skąd miałem tą gumę.

Myślę że nada się guma z taśmociągu (transporter taśmowy) lecz bez kordu wewnątrz.

Spytaj również w zakładzie szewskim (guma do obcasów) . Jak będą mieli cieńsze to poproś aby Ci skleili 2 lub3 warstwy butaprenem, a potem można wyciąć.

Pozdrawiam. :welcome:

Ok,dzięki poszukam,jak coś mi się uda sklecić to się pochwałę

ja mam aquael 10000 4 m-c jak do tej pory rewelacja cicha,regulacja obrotów ,male gabaryty ,magnes

A vortech? co myślicie o tej pompce? tak myślę o takiej do mojego baniaka :welcome:

mam aquael 2600 jestem bardzo zadowolony- cicha i mocno dmucha. Wcześniej miałem koralia naon 1600- tragedia nie polecam!

Moim zdaniem Aquael 2600 powala stosunkiem cena/jakość! Trochę długa, ale jej nie usłyszymy w akwarium, stosunkowo niezawodna, no i sławny express serwis aquaela 2 lata gwarancji!

Aquael 2600 rewelacja, nie ma sie czego przyczepic.

Za to JVP 101 102 duzo zalezy od szczescia czy sie trafi na cichy model, w 102 pekla mi os ceramiczna, i pompka nadal dzialala :p

Mimo to nanostream 6015 dmucha mocniej niz JVP 101 a i wydaje mi sie ze podobnie do Aquaela, a roznica w cenie znikoma.

Marka tunze bardzo wpływa na wyobraźnię i chciałoby się niezawodności. Niestety zdarzają się modele nanostream 6015, które mają problem ze startem wiec pod sterowniki czasowe są nie bardzo podobnie jak JVP.

Powiedzcie jakie są wasze opinie o tym sprzęcie.

BOYU WM-2 ?? Czy ktoś użytkuje? coś go denerwuje, sprzęt się sprawdza?

Witam,

Przymierzam się do zakupu 2x JVP 101 albo JVP 201. Teoretycznie 2 sztuki JVP 101 = 201.

Praktycznie też tak to wygląda ?

praktycznie kolego tak jak na fotce z pierwszej strony gdzie masz porownanie wizualne i techniczne

pozdrawiam

p.s.

szkoda ze nikt innych marek nie wkleił

jak starczy sił to wrzuce jeszcze resuna

A może by tak jeszcze dopisac listę pompek które mogą pracowac ze sterownikiem jako falownik. Podobno na Koralich Evo jest napisane że mogą pracowac w sekundowych interwałach? A jak jest z Tunze? Modele 6015, 6025 dadzą rade?

Ja dorzucę swoje trzy słowa o aquael 1000.... po dwóch miesiącach padła pierwsza, po kolejnym druga... dobrze przynajmniej, że serwis wymienia je od ręki