Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Mam na imię Marek. I ja postanowiłem rozpocząć przygodę z akwarystyka morską.

Wiem, że na pierwszy strzał wybrałem trudne zadanie - uruchomienie i utrzymanie życia w malutkim szkle Fluval Edge ale dzięki Waszym informacją zdanie wydaje się do realizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bedziesz mial problem z odglonianiem gornej szyby, ale trzymam kciuki

dziękuje, będę walczył

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł czas na prośbę o pomoc.

Dzisiejszy stan :

temp. 25-26

NO3-0

PO4-0

Ph-8

Kh-15 i stale rośnie – to jest właśnie problem

Akwarium 25l , 1,5 kg żywej skały , 2kg żywego piachu, kaskada z żywą skała i watą, koralia 900, grzałka 50w, światło LED 6x CoolWhite i 6x RB wszystkie po 3W, ślimak, krab pustelnik, Euphyllia, sól Instant Ocean , woda kupiona w profesjonalnym sklepie morskim - 15% podmiany co tydzień plus 5ml nutrafinu.

Trochę historii :

Dwa miesiące temu żywa skała zalana wodą z działającego systemu. Po dwóch tygodniach czyszczenie i żywy piach. Po kolejnych dwóch tygodniach dwa ślimaki i krab i czerwony grzybek. Czyli po miesiącu ekipa czyszcząca, duże PO4 i NO3 ale po Rowie spadło do 0. Oprócz NO3 – 25 wszystko wskazywało że będzie dobrze ( stabilnie), jedna ze skał zaczęło obrastać na czerwono-bordowo, krab przeżył wylinkę, ślimaki ochoczo reagowały na odrobinę jedzenia ( mrożonka ), kiełże szalały w nocy i dlatego przy wsparciu sprzedawcy postanowiłem najpierw podmienić wodę by zbić NO3 i na drugi dzień : błazenek , krewetka na Aiptasie ( próbowałem z kwaskiem ale na 5 tylko jedna padła) Euphyllia, kolejny grzybek . Przy przyklejaniu Euphylli klejem dobrej marki , woda bardzo się zmętniła ale zapewniano mnie, że to nie zaszkodzi . Jeszcze w tym samym dniu wieczorem padł błazenek i ślimak , na drugi dzień drugi ślimak, grzyb, krewetka ( parametry wody cały czas nie odbiegały od wcześniej podanych) . Co zrobić nie poddałem się najpierw pogrzeb potem czyszczenie filtra, podmiana wody i czekanie. Po kolejnych dwóch tygodniach kolejna podmiana wody i obserwacja jedynego życia które pozostało – krab i euphyllia . Kolejne dwa tygodnie woda NO3-0

PO4-0 Ph-8 Kh- 12 , próba wpuszczenia ślimaka i grzybka – wszystko OK. W ostania sobotę podmianka 15% wody oraz grzybek, Palythoa i jeszcze jeden koral miękki ale nie znam jego nazwy.

Wieczorem zwróciłem uwagę, że woda jest biaława, mam osad na szybach a grzybek się rozpuszcza. Szybkie odwiedziny na forum i pomiar Kh, który był tak wysoki , że nie podam ile. Odwiedziny u sąsiada próba wody na jego teście ( co prawda paskowym), ale też nie było skali. Kupiłem w innym miejscu wodę RO, podmiana 90%, wyrzuciłem Rowę . Wczoraj Kh spadło do 12, woda super przejrzysta pachnąca, ślimak zadowolony, Euphyllia chyba też bo jej tak dużej jeszcze nie widziałem. Myślałem, że po kłopocie, ale nie dzisiaj rano po obudzeniu woda znowu lekko biała i Kh 15 ( czyli rośnie) , ręce opadają i powoli tracę nadzieję, że i mnie się uda w tak małym zbiorniku coś zrobić ( choć kilka takich dobrze działających widziałem ) . Przez cały czas czytam Wasze wypowiedzi , próbuję dopasować moja sytuację i sobie radzić ale teraz jestem przed wyborem „być albo nie być” i proszę o jakieś wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może trochę trywialne ale zacznijmy od najprostszych potencjalnych błędów - czym uzupełniasz odparowaną wodę w akwa? solanką czy RO? mierzysz zasolenie?


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może trochę trywialne ale zacznijmy od najprostszych potencjalnych błędów - czym uzupełniasz odparowaną wodę w akwa? solanką czy RO? mierzysz zasolenie?

solanką, pomiary robione areometrem, dla pewności pożyczyłem refraktometr, bardzo zbliżone wyniki 1,022- 1,024

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odparowaną wodę uzupełnia się RO, a podmiany robi Solanką


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie - jak Ci woda odparuje to wlewasz RO, dolewając solanki podnosisz kH,Ca i 100 innych rzeczy włącznie z zasoleniem.... bo jeśli tak robiłeś to chyba już wiesz skąd kosmiczny wynik kH

dopiero przy podmiance używasz solanki o normalnym zasoleniu (lub lekko wyższym/niższym celem korekcji zasolenia akwarium)


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu że zbiornik jest zbyt młody żeby już do niego wprowadzać obsadę i to taką.

Mój się kręci już 2 miesiące i to na skale z działającego zbiornika i przy 70% wody z działającego zbiornika i oprócz życia które przyszło ze skałą to nic jeszcze tam nie włożyłem nowego.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak zwykle wszytko za szybko. Tylko jedna mały niewyjaśniony problem z tym Kh, tak jak pisałem w niedzielę zrobiłem podmianę, dolewki nie było a Kh w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiąc podmianę 90% to masz z powrotem świeżo zalany baniak więc całe dojrzewanie przed tobą, a wystarczyło by tylko włożyć węgiel, ewentualnie jakąś watoline porlonową na pare godzić żeby wyłapać wszystkie mniejsze drobinki.

Moja Rada - oddać komuś na przechowanie wszystkie jeszcze żywe zwierzęta i wrócić do czytania forum, a zwłaszcza tematów dla początkujących, a Baniak niech sobie teraz powoli dojrzewa i nic przy nim nie robić co mogło by mogło zakłócić proces dojrzewania.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakiego testu używasz? mierzyłeś kH w swojej solance?

Test to Saliferty, dodatkowe sprawdzone u sąsiada prostym testem paskowym. Moja solanka przed podmianą miała Kh 12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm podejrzanie wysokie to kH świeżej solanki... na pewno ten test i aerometr są sprawne? bo salifert miał tendencje raczej do zaniżania wyniku kH, na różnych solach masz różne parametry ale o kH powyżej 10 to nie słyszałem przy prawidłowo wykonanej solance....


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm podejrzanie wysokie to kH świeżej solanki... na pewno ten test i aerometr są sprawne? bo salifert miał tendencje raczej do zaniżania wyniku kH, na różnych solach masz różne parametry ale o kH powyżej 10 to nie słyszałem przy prawidłowo wykonanej solance....

Jak wrócę do domu to zrobię jeszcze raz solankę i pomiar. Ale patrząc teraz na wyniki to do czasu pierwszego załamania Kh było w okolicy 9. Od tego czasu używałem dwóch różnych RO od specjalistycznych sklepów i Kh do góry dzień po podmiance.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po powrocie postanowiłem zrobić najpierw ponowny pomiar soli. Okazuje się że areometr i skalibrowany refraktometr różnią się znacznie : are 1,021 ref 1,029 czyli jest coś co może być przyczyna moich kłopotów. Jeśli dodać do tego, że dolewki robiłem solanką to nic dodać nic ująć. Postaram się spokojnie obniżyć zasolenie i dam znać czy to było powodem moich problemów. A tak nawiasem, otrzymałem informację że, woda którą brałem od początku mogła nie mieć zerowego Kh. Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bezpiecznie obniżyć poziom soli. Od wczoraj podmieniłem około 10% wody na wodę RO, zasolenie spadło o 0,002 i wynosi 1,026 , Ph 7,4, Kh 12,5 Woda ma nieprzyjemny zapach i lekko mleczna. Wsadziłem dzisiaj węgiel w skarpecie do kaskady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najbezpieczniej jest obniżać zasolenie poprzez podmiany solanką o niższym zasoleniu np 1,023


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najbezpieczniej jest obniżać zasolenie poprzez podmiany solanką o niższym zasoleniu np 1,023

dziękuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety efektem końcowym moich problemów stało się zmętnienie wody oraz gnicie skał.

Postanowiłem to co żywe dać na przechowanie i zacząć od nowa .

Po umyciu całego szkła oraz filtrów dałem nową skałę i zalałem wodą słona z chodzącego sytemu.

W kaskadzie tylko pokruszona skała oraz wata. W drugim i kolejnych dwu dniach dolałem wg. przepisu Cycle. Piękna woda była przez 7 dni. 8 dnia rano mleko. Informacja od specjalistów pełna podmiana wody. I tak zrobiłem, a było to w sobotę. Przy okazji wypłukałem skałę. Postanowiłem nie dodawać niczego i czekać. Dzisiaj wracam po pracy i znowu mleko . Wczoraj pora pierwszy zrobiłem testy : NO2-0,1 , NO3-10, PO4-0,1 , Ph-8, NH4-0 , Kh-6,4.

Myślałem, że ponowny start będzie łatwiejszy, a tu na początku coś czego nie miałem wcześniej.

Czy można prosić o jakieś sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mleko to przeważnie przez przedawkowanie bakterii, ustaw odpieniacz na mokro i możesz dodać węgiel i czekaj.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mleko to przeważnie przez przedawkowanie bakterii, ustaw odpieniacz na mokro i możesz dodać węgiel i czekaj.

tak jak pisałem nie mam odpieniacza a po podmianie wody bakterii nie dodawałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestes pewien ze woda jest dobrze natleniona? Dobrze pluska ta kaskada? Fluval Edge mam bardzo mala powierzchnie wymiany gazowejze wzgledu na swoja konstrukcje. Ewentualnie pomysl o jakims dotlenianiu pompka.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestes pewien ze woda jest dobrze natleniona? Dobrze pluska ta kaskada? Fluval Edge mam bardzo mala powierzchnie wymiany gazowejze wzgledu na swoja konstrukcje. Ewentualnie pomysl o jakims dotlenianiu pompka.

Pewny nie jestem, ale staram się tak ustawić kaskadę by jak najwięcej wytwarzała bąbelków. Dla pewności jutro kupię, test. Dziwie się bo ta sama konstrukcja tylko z mniejszą ilością skały przy poprzednim starcie nie miała takich problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest ze świeżaki nie potrafia sie opanowac z zakupem życia .

Ja tez jestem w gorącej wodzie kąpany ale na poczatku balem sie o to ze kiełży mam za duzo i ze wężowidlo mi po skale chodzi.

O każde posuniecie sie balem stad wolalem nic nie robic niz zrobic cos za szybko

pomimo ze mialem wode z dzialajacego zbiornika i skale powiedzmy po kwarantannie i tak czekalem prawie 2 miesiace zanim cokolwiek wpuscilem

Pierwsza poszly kraby i krewetka i tu tez taka panika ze o 3 w nocy robilem testy bo krewetce sie ubzduralo plywac przy powierzchni wody w nocy :) myslalem ze sie przekreca hehe

Cierpliwosci kolego cierpliwosci ktora owocuje!!!! nie ma pozniej zbednych zgonow

Ja nie chce sie chwalic ale jedyne co mi padlo to slimak turbo ktory nie chcial wylezc z muszli od saego poczatku .


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.