Skocz do zawartości
madchicken

Węgiel aktywny jak przygotować?

Rekomendowane odpowiedzi

A ile osób w ogóle nie używa węgla ? W zamian można używać ozonatora i ja przymierzam się do niego w nowym projekcie.

Marku jeśli chcesz używać ozonatora z prawdziwego zdarzenia musisz mieć zaraz za nim węgiel. Inaczej może się to skończyć baaardzo smutno.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,czytałem o tym,ale jednak u siebie nie stosowałem węgla przy ozonie,miał trochę czasu by się ulotnić nim dopłynął do pompy obiegowej.

Nie wiem poco,ale w erybce widziałem ozonator,który na wyjściu miał założony liniowy filtr węglowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,czytałem o tym,ale jednak u siebie nie stosowałem węgla przy ozonie,miał trochę czasu by się ulotnić nim dopłynął do pompy obiegowej.

Nie wiem poco,ale w erybce widziałem ozonator,który na wyjściu miał założony liniowy filtr węglowy.

Ps.Jak u Was przechodzi woda przez węgiel po ozonatorze ?

Znów podwójnie napisałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar: też się nad tym zastanawiam. Kiedyś Skiba pisał że najlepiej używać ozonu w downdraftach, ale takich to już chyba niewiele jest na forum. Tam bardziej chodziło mu o zredukowanie ryzyka uszkodzenia uszczelek pompy itp. Ale o węglu tez mówił. U siebie nie bardzo widzę jak mógłbym bezpośrednio po odpieńku dać węgiel, może w skarpecie powiesić w komorze pompy zwrotnej? To chyba jedyna metoda na upewnienie się że węgiel jest PO odpieniaczu:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wąż z ozonatora do skarpety z węglem?


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel stosujemy nie tylko po to, żeby pozbyć się z wody ozonu, bo jego po przejściu przez reaktor nie powinno już w wodzie być. Węgiel ma wchłonąć produkty reakcji ozonu z wodą, czyli potencjalnie niebezpieczne utleniacze. Woda wypływając z reaktora ozonu powinna trafić do pojemnika z węglem aktywnym, tu filozofii nie ma. Wiem Marku, że czytasz mój wątek, podrzuciłem tam 3 linki do reefkeeping.com. Jak dla mnie jest tam o ozonie wszystko co akwarysta wiedzieć powinien.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucaj wszystko w translate.google.pl. Często to "Kali chcieć", ale można się połapać i tłumaczy całe strony.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie, ale lada moment. Już go mam, muszę tylko wkład wymienić.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho, a mógłbyś podrzucić jakiegoś linka/zdjęcie z tym osuszaczem? Jakieś DIY czy zakup?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel stosujemy nie tylko po to, żeby pozbyć się z wody ozonu, bo jego po przejściu przez reaktor nie powinno już w wodzie być. Węgiel ma wchłonąć produkty reakcji ozonu z wodą, czyli potencjalnie niebezpieczne utleniacze. Woda wypływając z reaktora ozonu powinna trafić do pojemnika z węglem aktywnym, tu filozofii nie ma. Wiem Marku, że czytasz mój wątek, podrzuciłem tam 3 linki do reefkeeping.com. Jak dla mnie jest tam o ozonie wszystko co akwarysta wiedzieć powinien.

Węgiel stosujemy tylko i wyłącznie po to aby nie dopuścić przedostania się ozonu do akwarium i nic więcej, reszte dopełnia odpieniacz bez względu na to czy podajemy ozon do reaktora czy do odpieniacza. O jakie "niebezpieczne utleniacze" Ci chdzi ? to ozon jest utleniaczem.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę,że osuszacz można zrobić z jakiejś butelki plastikowej i wsypać do niej ten absorber.

Jakieś utleniacze powstają przy stosowaniu ozonu,jest to opisane w artykułach podanych przez Snocho i są dość niebezpieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snocho, a mógłbyś podrzucić jakiegoś linka/zdjęcie z tym osuszaczem? Jakieś DIY czy zakup?

Kupiłem go z gratami z likwidowanego akwarium. Przeleżał ładnych parę lat w garażu.

gallery_7670_1537_57811.jpg

Węgiel stosujemy tylko i wyłącznie po to aby nie dopuścić przedostania się ozonu do akwarium i nic więcej, reszte dopełnia odpieniacz bez względu na to czy podajemy ozon do reaktora czy do odpieniacza. O jakie "niebezpieczne utleniacze" Ci chdzi ? to ozon jest utleniaczem.

Jeśli reaktor ozonu jest dobrze zrobiony to ozon nie ma szans wydostać się wraz z wodą z reaktora. Węgiel, aby pozbyć się ozonu można dać co najwyżej na wylocie powietrza z reaktora, tak, żeby nierozpuszczony w wodzie ozon nie wydostał się do pomieszczenia. Węgiel w wodzie za odpieniaczem stosuje się po to, aby pozbyć się OPO (Ozone Produced Oxidants), czyli utleniaczy, które są wynikiem reakcji ozonu z wodą morską, np. BrO3-.

Więcej i dokładniej: http://reefkeeping.com/issues/2006-03/rhf/index.php


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam ozon jest szalenie nietrwaly a wolny atom tlenu tak silnie reaktywny ze atakuje wszystko co moze w ciagu doslownie ulamkow sekund, a jak nie ma co to "wgryzie" sie w plastikowy waz albo rure od odpieniacza. Po paru sekundach po atomowym tlenie nie ma sladu. Bardzo czesto jednak produkty ozonowania same staja sie utleniaczami chociaz juz duzo mniej reaktywnymi niz sam ozon. (O3)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Snocho! Domyślam się że ta dziurka z przodu to wylot do ozonatora a gdzieś na górze jest wlot. To powietrze ma się przeciskać przez ten wkład czy jak? Nie będzie to tłumiło ssania?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dmuchnę, to nie czuję oporu. Nie rozbierałem tego w obawie, że mi się te kulki po całej chacie rozlecą, ale pewnie jest coś zrobione, żeby pojedyncza kulka nie zablokowała wlotu/wylotu.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[...] Nie rozbierałem tego w obawie, że mi się te kulki po całej chacie rozlecą, [...]

wcześniej czy później i tak będziesz musiał to rozebrać.

kulki są z materiału hygroskopijnego. zmieniają kolor na bliski czerwonemu po nasyceniu się wilgocią.

wówczas osuszacz się rozbiera, a kulkowy wsad do piekarnika :thumbsup:

nie pamiętam w jakiej temperaturze, ale proces wygrzewania - odparowania wchłoniętej wody - zmieni kolor na bliski białemu/bezbarwnemu.

to znak, że wsad gotowy do kolejnej rundy walki z wilgocią ...

przynajmniej w ten sposób używałem, produktu Sander'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego go jeszcze nie podłączyłem. Muszę się wziąć za wymianę albo regenerację wkładu :whistle:


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80-100 stopni C wystarczy i często mieszać np co 5 min a po 30min gotowe.Najlepiej zainstalować ozonator z małą pąpką powietrza na bypasie wydłuży to nawet kilkunastokrotnie "żywotność" osuszacza.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zagadałem do Sebastka czy by wystrugał jakiś komplecik czyli reaktor z osuszaczem,może jeszcze do tego miejsce na wkład węglowy.Taki kombajn po prostu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, ja miałem Gienka pytać o to samo:) Tutaj wątek z UR o czymś takim "low cost version" http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=318549


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Co to za offtop o ozonatorach, gdzie jest moderator? :harhar:

Wczoraj przyszła puszka Rowa carbon i zwróciłem uwagę że oni w przeciwieństwie do wielu innych producentów piszą o czymś takim jak emisja fosforanów z ich produktu.

Piszą że inne węgle mają współczynnik uwalniania fosforu POI nawet do 14,00 (Phosphate Output Index) a oni tylko 1,3.

Piszą również że nawozy (słodkowodne), mikroelementy i jod trzeba dozować ponieważ są absorbowane przez węgiel, zwłaszcza w akwarium gdzie działa ozonator.

Uczciwe podejście do klienta, piszą na opakowaniu rzeczy o których nikt nie wspomina.

Z przygotowania zalecają - opłukać i do sumpa, dzięki pelletkowej formie nie ma problemu z pyleniem.

Ciekawe czy ten pomiar POI jest wyssany z palca czy faktycznie tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.