Skocz do zawartości
hubertk

Szafka pod 120x50x50 pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Postanowiłem sam zbudować szafkę pod nowy projekt 120x50x50. Czy ktoś z Was posiada może wiedzę jak to powinno wyglądać w środku, tzn nie wiem czy muszę robić stelaż, może poprzeczną ściankę na środku lub gdzieś w 1/3 żeby na sump się zmieścił i cała hydraulika, a po środku tylko belka wzmacniająca... Może ktoś robił kiedyś taki projekt, plissss. Jaka grubość płyt czy 18mm starczy czy może więcej....

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, aktualnie sam robiłem sobie szafkę właśnie pod akwarium 120x50x50.

Płyta 18mm wystarczy, szafki które sa w przedaży dla akwarium tego rozmiaru a nawet dla 150x50x50 sa robione z płyty 18mm i jest w porządku. oczywiście po środku musi być ścianka, ja u siebie zrobiłem ją z przesynięciem kilkucentymetrowym w jedną stronę aby mieć więcej miejsca na sump`a ale do tego dołożyłem poprzeczną aby jednak nie zrezygnować z podparcia. Wygląda to tak jak poniżej:

1s.jpg

1t.jpg

Jeżeli masz jakieś pytania to wal śmiało na priva :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilu konstruktorów tyle opinii i konstrukcji, można zrobić z drewna, można zbudować murowaną podstawę z jakiegoś budulca, można też zrobić stelaż z profili i go zabudować płytą. Każde przemyślane rozwiązanie będzie dobre.

Ja mam jak poniżej profile zamknięte 20x30 na górę klejone 2 płyty 18 mm.

Jak widać sump nie stoi na podłodze a 10 cm wyżej ... zawsze mogę zajrzeć i sprawdzić czy pod szafką woda do sąsiada nie leci.

Stoi na tym zbiornik 150x60x60 już prawie rok bez problemów ... w szafce sump około 140 l wody.

4896-obraz%20016_1.jpg

4896-dscf2164_1.jpg


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

hubertk

stelaża nie musisz robić nie jest obowiązkowy, jak wstawisz po środku przegrodę spokojnie wytrzyma :welcome:

Inna sprawa że obsługa sumpa będzie średnio przyjemna, ciasno i mało miejsca

fotki takiego projektu mam w domu z poprzedniego akwarium, jak wrócę z pracy to Ci tu wrzucę :welcome:

chyba że chce Ci się do mnie przejechac to mam jeszcze tę szafkę,

wymaga wprawdzie lekkiej renowacji po dwóch latach użytkowania

ale mogę Ci ją oddać free :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście zrobiłem stelaż i jestem zadowolony bo nie mam przegrody i śpię spokojnie :)

a jeśli szafka bez stelaża to kolega @premiero zrobił piękną, na której początkowo miałem się wzorować, może ci się przyda odnośnik bo opisał ze szczegółami :)

http://nano-reef.pl/topic/26696-375l-moj-pierwszy-raz-%3B/page__p__243224__hl__%2Bkoszt+%2Butrzyma__fromsearch__1#entry243224

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

tak na szybko kilka fotek z programu Pro100 :welcome:

gallery_9946_1979_8073.jpg

gallery_9946_1979_47828.jpg

gallery_9946_1979_13290.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Po aferze z akwarium roślinnym spowodowanej wyciekiem z kubła

w szafce z płyty 2x18 ścianki boczne i środek.

- spuchła prawa strona (tam stał ten cud sprzęt co ciekł)

- drzwi prawe przestały pracować były ściśnięte

- Generalnie widać było że zaczyna to "pracować"

W pośpiechu likwidowałem zbiornik po było naprawdę słabo...

Wyciek był niewielki bez afery z sąsiadem itd

Stanowczo zachęcam do stelażu,

z płyty to może do takiego 30-60L to tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na szybko kilka fotek z programu Pro100 :welcome: )

(...)

A z czego robiłeś koronę? Widzę kolor mahoń togo, a to jest kolor płyty z kronopolu. Ja robię taką szafkę, ale mam problem z koroną bo chciałem ze spienionego PCV, ale ciężko kolor do szafki dopasować...


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale piękna :) czy jest szansa na zdobycie skadś wymiarów wszystkich elementów tak żeby stolarni podać do wycięcia?


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

ja się przekonałem do stelaża metalowego jak mi zie zaczęła giąć szafka z płyty o jakiej mowa i pod taki sam wymiar akwarium

teraz wiem jedno stelaż metalowy i obity płytą i tyle

i ta przestrzeń w szafce

lepiej dołożyć 200zł teraz, niż potem dużo więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taką szafkę u siebie pod ten wymiar. Nie potrzeba żadnej podpory po środku, tylko trzeba "z głową" to poskręcać i samo akwa musi mieć wymiar taki jak blat zeby obciążenie było przenoszone na pionowe ścianki szafki a nie na mocowania w węzłach. Scianka po środku uniemożliwi Ci wstawienie dużego sumpa i generalnie prawie nic nie daje.

Pod ten wymiar nie ma potrzeby robić stelaża metalowego. Wystarczy drewniany.

Ja kupilem oryginalną szafkę, wywaliłem środkową ściankę i wzmocniłem konstrukcję solidnymi kantówkami drewnianymi. Jak chcesz wyślę Ci zdjęcie co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,spokojnie z płyty może też być pod warunkiem zachowania ostrożności w rozlewaniu wody,choć myślę,że tego nie można uniknąć.Dobrym pomysłem jest przejechanie silikonem połączeń płyt na wszystkich połączeniach.Mi się wylało sporo razy w tym z 5-7 razy tak konkretnie.Fakt,że spuchło przy tych połączeniach,ale tak szafka wytrzymała kilka lat i specjalnie tego nie widać a już w dalszej eksplatacji na pewno nie przeszkadza.

Nowy baniak postawiłem jednak na stelażu,ale po to by nie było przegród i by w środku było więcej miejsca.Na jednej z moich szafek stoi chyba z 9 lat 1500 litrów a w całości zrobiona z płyty wiórowej.

Hubertk,opisz co potrzebujesz konkretnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar PW :)


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc. Konkretnie potrzebuję szafkę pod 120x50x50, lub 100x50x50 jeszcze trwają negocjacje z żoną, wszystko oczywiście rozbija się o estetykę, mam teraz reef maxa i moja żona cały czas naciska żeby nie było brzydsze od RM, który prezentuje się bardzo ładnie. do tego chyba jakaś korona też musi być żebym światło mógł zamontować w niej w środku, odpada wiercenie w suficie (nowy dom mamy :)). Szafkę chcę zrobić sam (bo mam takie widzimisie :) odkryłem w sobie żyłkę majsterkowicza (po tym jak sam wybudowałem drewutnię i sam dach z obróbką zrobiłem, teraz pora na szafkę pod akwa :). Generalnie chyba podoba mi się ta koncepcja, którą pokazał kolega "złota rączka" powyżej, tylko jak to rozpisać na części i wymiary żeby podać w stolarni i jaki rodzaj płyty to być powinien?

dzięki za pomoc...

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie do Stinga a może nie tylko. Z czego wykonałeś tą maskownicę do koła akwarium na dole że mam taki sam kolor jak płyta. Mam ten sam problem jeśli chodzi o koronę akwarium. Niby są okleiny, ale jest znaczna różnica w strukturze i kolorze po oklejeniu tym plexi czy aluminium w porównaniu do koloru płyty. Myślałem o szafce pokrytej fornirem, tak żeby wyglądała jak drewniana. Natomiast mam problem z pokrywą i tą maskownicą na dole. Ciekaw jestem czy któryś z was próbował kleić fornir do np. spienionego PCV? Jakiego kleju byście użyli? Jakiś akrylowy (wikol) czy raczej coś butaprenopodobne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Ale piękna :) czy jest szansa na zdobycie skadś wymiarów wszystkich elementów tak żeby stolarni podać do wycięcia?

kurde znowu mnie złapałeś w pracy, :welcome:

sprawdzę w domu czy mam gzieś jeszcze mam plik w wymiarami,

jak nie znajdę to wydrukuję z programu listę formatek,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze tak na logikę patrząc i wizualizując sobie tę szafkę to jeśli wewnątrz zrobimy tak jak proponujesz tzn "pomieszczenia" 3x40cm to nie zmieści się tam żaden sump bo patrzę na allegro na akwaria i tam są albo 40x25x25 co daje nam około 25 litrów, no chyba żeby sump umieścić na długość i powiększyć trochę wnętrze szafki, żeby jakieś akwa typu 50x30x30 umieścić jako sump???

h


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz adaptować gotowe akwarium jako sumpa, robisz u szklarza sumpa pod wymiar jaki ci odpowiada wykorzystując każdy centymetr w wyznaczonej przestrzeni szafki.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie wszedł sump 60x30 :)

A co do maskownicy i korony. Koronę wykonałem również z tej samej płyty co szafka więc kolor będzie identyczny.

Nie wiem jak z PCV to wychodzi ale u mnie korona jest dzięki temu bardzo stabilna a przy tym wcale nie ciężka :)

A maskownica... to po prostu obrzeże meblowe o szerokości 45mm :) nakleiłem je taśmą dwustronną patexa, nie do ruszenia :) Obrzeże było kupowane w ty samym kolorze co płyta więc mam komplet wszystkiego w tym kolorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to i ja podpowiem - słuchać stolarzy należy bo mają najwięcej praktyki przy robieniu mebli nie tylko pod zbiorniki :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo korona z płyty meblowej 18mm wygląda strasznie ciężko.

Ja w swoim słodkowodnym akwarium miałem z płyty 10mm i wyglądało moim zdaniem jako tako, ale łączenie płyty 10mm w kształt prostokąta nie jest łatwe bo nawet kołki samemu trzeba robić bo standardowe są za grube. Teraz myślę o morskim i mam kilka właśnie kilka dylematów. Po pierwsze w słodkim stosowałem szybę nakrywkową która zabezpieczała pokrywę z płyty przed wilgocią. Sporo z nią było problemów (kamień, glony, zabieranie światłą itd.). Generalnie jednak podoba mi się akwarium zamknięte od góry a nie z lampą wiszącą. Myślałem dlatego o pokrywie ze spienionego PCV wzmocnionej aluminium i pokrytej fornirem. Co do oświetlenia to LED wtedy zdecydowanie z ażurowaną górą pokrywy i wiatrakami. Same led zabezpieczone szybą ale odsuniętą od tafli wody o 10cm. Wtedy szafka z tego samego forniru ładnie grała by z całością. Na obrazkach pokazuję moją "słodką" szafkę. Taka płyta 10 to mim zdaniem max przy zbiorniku do 200l bo 18 to już strasznie gruba. Inna sprawa to masa takiej pokrywy z płyty 18mm. Macie jakieś inne pomysły na realizację schludnego wyglądu zgranego wyglądem szafka-porywa?

post-13322-0-64981500-1329996584_thumb.jpg

post-13322-0-00058300-1329996590_thumb.jpg

post-13322-0-36281600-1329996595_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem klapę na akwarium 18mm 225 x 50 cm i nie było problemu,otwieranie było wspomagane siłownikami gazowymi za kilkanaście złotych.Co do grubości 10 czy 18mm to już pojęcie subiektywne bo co znaczy 8mm przy całości zabudowy ? Dla mnie nic.Miałem też koronę z płyty przy 240L i 360L.Fakt,jednym się podoba a drugim nie.Na pewno nie trzeba się bać,że zgnije taka korona bo nigdy mi się to nie zdarzyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do grubości to kwestia także wykonania samej korony. U mnie od dołu ładnie jest sfrezowana tak, że pięknie osiada na akwa a po za akwarium wystaje tylko ok 5mm z każdej strony tak więc nie wygląda masywnie a wręcz przeciwnie :)

Otwieranie również mam wspomagane siłownikiem, ale tylko jednym. Nie jest to zrobione ze względu na ciążar a ze względu na wygodę. Masa całej korony, nie ważyłem ale bez problemu zakładam i zdejmuje w pojedynkę z akwa tak więc ciężka nie jest. Środek okleiłem aluminium dzięki czemu będzie i jakieś tam zabezpieczenie przed wilgocią jak i również jako odbłyśnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.