Skocz do zawartości
adam_s

Zamiana 1500L ze słodkiego na słony

Rekomendowane odpowiedzi

Przy tym litrażu pomyśl o większym filterku DI takim jak np http://www.thcskiba.pl/product.php?id_product=539

Te 2-wie kolumny będziesz wymieniał co miesiąc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tym litrażu pomyśl o większym filterku DI takim jak np http://www.thcskiba.pl/product.php?id_product=539

Te 2-wie kolumny będziesz wymieniał co miesiąc.

Jak po uruchomieniu będzie problem to wezmę pod uwagę lepsze rozwiązanie. Na dzień dzisiejszy jak miałem słodki baniak to przy temperaturze 26 stopni uciekało mi dziennie około max 5 litrów wody, a zbiorniki i sump'a miałem nieprzyktyte. Teraz będą tylko dolewki + okresowo częściowa podmiana, a nie ciągła podmiana jak było poprzednio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten odpieniacz BKI 300 gral u kolegi w podobnym litrazu i bylo pieknie ... spokojnie uciagnie system


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten odpieniacz BKI 300 gral u kolegi w podobnym litrazu i bylo pieknie ... spokojnie uciagnie system

Dobre wieści niesiesz @matejoz, dzięki. Ponoć to jest najcichsze rozwiązanie, a na takim mi zależy. A jak podoła to super, bo do mniejszych solniczek wybór odpieniaczy na polskim rynku jest ogromny, z większymi jest problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że tak przy niedzieli. Mam wątpliwośc i chyba słuszną, mianowicie w wersji słodkiej miałem do obiegu Ocean Runnera 3500 i tak sobie myślę na brudno z kolegą z forum do spółki, że to jednak ewidentnie mało będzie. Na forum jednak nieznalazłem jasnej wskazówki. Wysokość od podsawy sumpa do szczytu akwarium u mnie będzie wynosić około 160 cm.

Jak ktoś ma większe zbiorniki, to proszę o podzielenie się doświadczeniami z eksploatacji. Obiegówka jest jedną z ostatnich rzeczy do zakupu co mi została, więc chciałbym "zagęścić ruchy" i przed majówką zasolić baniaczek unworthy.gif.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na wykres wydajności OR 3500 na 3 stronie. Teoretycznie powinno wystarczyć. http://www.aqua-medic.de/manuals/Ocean%20Runner%20OR-manual_128803233956.pdf

Ale poszukaj info o pompach NJ lub Eheim. Ja mam NJ 6000 w ~1000l. Niby droższa ale większa wydajność i takie same zużycie prądu jak OR 3500.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na wykres wydajności OR 3500 na 3 stronie. Teoretycznie powinno wystarczyć. http://www.aqua-medi...28803233956.pdf

Ale poszukaj info o pompach NJ lub Eheim. Ja mam NJ 6000 w ~1000l. Niby droższa ale większa wydajność i takie same zużycie prądu jak OR 3500.

Przy mojej wysokości zrobila się jej wydajnośc na poziomie 3000 l/h czyli 50l/min (wg. wykresu). Uruchomiłem parę minut temu pompe w sumpie i przpompowałem wodę do trzech wiader o znanej mi pojemości i wynik mój jest następujący 44-45 l/min wody słodkiej thumbsup.gif. Czyżby po dwóch latach zadyszki pompeczka dostała. Albo wykresik aquamedica był sporządzany z testu innego egzemplarza pompy, lub z uśrednienia wielu wyników z wielu pomp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy mojej wysokości zrobila się jej wydajnośc na poziomie 3000 l/h czyli 50l/min (wg. wykresu). Uruchomiłem parę minut temu pompe w sumpie i przpompowałem wodę do trzech wiader o znanej mi pojemości i wynik mój jest następujący 44-45 l/min wody słodkiej thumbsup.gif. Czyżby po dwóch latach zadyszki pompeczka dostała. Albo wykresik aquamedica był sporządzany z testu innego egzemplarza pompy, lub z uśrednienia wielu wyników z wielu pomp.

ciężko to zmierzyć, szczególnie że pompa wypompowując wode ze zbiornika, to z każdym niższym poziomem traci na wydajności, jak miałem kiedyś pompę 1200l/h, jak załączyłem i sump był pełny to woda się lała mocno, wmiarę jak się symp wypompował a zalał się komin w akwarium, to pompa pompowała wolniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

na pewnych rzeczach nie warto oszczędzać, a na pewno nie warto na pompie obiegowej

ja do tego akwarium brałbym pod uwagę tylko następujące pompy:

Laguna powerjet max-flo 6000

Aquarium Systems New Jet 6000

Eheim Compact+ 5000

AquaBee UP6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewnych rzeczach nie warto oszczędzać, a na pewno nie warto na pompie obiegowej

ja do tego akwarium brałbym pod uwagę tylko następujące pompy:

Laguna powerjet max-flo 6000

Aquarium Systems New Jet 6000

Eheim Compact+ 5000

AquaBee UP6000

ja mam Eheim Compact+ 5000 podłączony na bypasie mam obieg, filtr glonowy i odpieniacz i daje rady :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koncepcji doboru pomp jest wiele wallbash.gif. Zmontuję układ, zaleję solanką i zobaczę jak to wyjdzie. Jak włoże LR i zacznę to uruchamiać to i tak będzie trwało, zobaczymy która teoria sprawdzi się w moim zbiorniku. Nawet na PW dostałem sporo korespondencji, za co dziękuję.

Zobaczymy większe zbiorniki pracują trochę inaczej, jak by coś się działo to i tak usłyszycie o tym pierwsi. Dam tego OR 3500 na start, a pompę to w razie czego w 2-3 dni się podmieni.

PS. W kartonie jeszcze mam jakąś o wydajności 2000l/h od lampy UV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinna dać rady, nawet jak 2000 przepompuje na godzinę to teoretycznie przeleje twój zbiornik 32razy na dobę wiec do tego dobry odpieniacz i zostanie Ci tylko robić testy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym pomyslal o pompie;

Red Dragon Mini 5000 :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym pomyslal o pompie;

Red Dragon Mini 5000 :welcome:

Właśnie pomyślałem crybaby.gif , odpieniek pożarł mi część budźetu, a zakup 4 Tunze za pasem. OR wraca do łask do pierwszej wywrotki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Właśnie pomyślałem crybaby.gif , odpieniek pożarł mi część budźetu, a zakup 4 Tunze za pasem. OR wraca do łask do pierwszej wywrotki.

Obiegówkę zdążysz zmienić, porządna cyrkulacja w tym momencie jest ważniejsza :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Abyście mnie nie posądzali, że projekt umarł, to donoszę iż mnie też donoszą ;-) Marcin ze Starfish właśnie dostarczył odpieniacz (po sąsiedzku), a był strach, że się nie zmieści bez przebudowy pod baniakiem. Narazie stoi w starej słodkiej zabudowie. Czekam na trochę czasu i 4 pompeczki Tunze. Zalanie zbiornika planuję dopiero na długi weekend majowy.

Podziwiam start "Wielkiego błekitu" u @Kubaaas'a i widzę co mnie czeka, bo ma podobny litrażowo baniaczek - tak trzymaj - pięknie Ci idzie.

Niedługo jak coś zrobię to się odezwę w temacie.

post-14073-0-13819700-1333487034_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny i taki wielki :D


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny i taki wielki :D

No własnie były obawy czy się zmieści i da się serwisować thumbsup.gif. Na fotce specjalnie postawiłem karton z sokiem, bo wtedy czuć tę wielkość. Przy moim litrażu niestety m.in. wielkość ma znaczenie bo pompa w odpieńku pędzi 2000l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znaczy sie ten soczek to z tych malutkich dla dzieci? :):harhar:


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znaczy sie ten soczek to z tych malutkich dla dzieci? :):harhar:

Wpadnij za jakiś czas na otwarcie baniaka, to zostawię go na popitkę w00t.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz to jak w banku :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no no postępy widac ,teraz już tylko woda ,kamole i .... powodzenia,odpieniacz pierwsza liga :thumbsup:


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

...... wielkość ma znaczenie bo pompa w odpieńku pędzi 2000l/h.

ten parametr mówi o ilości zasysanego powietrza przez pompę,

ilość przetłaczanej wody jest średnio 2x większa niż powietrza :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten parametr mówi o ilości zasysanego powietrza przez pompę,

ilość przetłaczanej wody jest średnio 2x większa niż powietrza :welcome:

@DarekB30 - jesteś bezcenny na forum unworthy.gif, czytam Twoje wpisy i możesz śmiało mieć status "technopedii".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.