Skocz do zawartości
adam_s

Zamiana 1500L ze słodkiego na słony

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po awarii w słodkim (padła grzałka a mam ciągłą podmianę wody - na domiar złego wyjechałem na ferie) zaliczyłem ostry pomór w akwa. Ponieważ nic nie dzieje się przypadkiem, postanowiłem zamienić wszystko na słono. Forum jest pełne dobrych rad, więc z nich skorzystam, ale nie zawadzi puścić posta, może ktoś coś doradzi.

Aktualnie posiadam:

- baniak 318 długi * 70 wysoki * 70 szeroki (opti), widoczne z przodu i z tyłu

- 4 oprawy T5 (2*48W na oprawę)

- sump 250 litrów pod stelarzem - dwa kominy w baniaku po bokach

- komp Profilux 3ex

- grzałka 500W

- pompa w sumpie 3000 l/h

- butla CO2 + reduktor + dyfuzor

- lampa UV 18 W

- filtr RO

Akwarium (chodzi 2 lata) jest w pełni zabudowane, ma własne dojście wody i własny spust do kanalizacji.

Jak ktoś ma ciekawy pomysł :) :) to zapraszam do dyskusji. Fotka obecna w załączeniu.

post-14073-0-12159300-1330279672_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do RO dołącz DI (chyba że masz ) kup skałę (0k 80kg).dobry odpieniacz,nowe mocniejsze dwie pompy np 2szt aquabee 3000, oświetlenie co najmiej 20x54W T5 trzy wiadra soli ,10 worków piasku,filtr na rowę i startuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BMW, ale do ogarniecia :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a falowniki ze 4szt np koralia magnum 8 ,albo jakieś mocne tunze

myślę że za jakieś 20tyś do ogarnięcia (na nowym sprzęcie )-fakt BMW-u

Nie pisz posta pod postem, edytuj.

mintaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mi sie podoba od kliku dni rozmowa z moja ukochana nad baniakiem 200x65x80 wys zgodziła sie :)


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna zrobic fish only i nie konieczie wyjdzie BMW a efekt tez moze byc zachwycajacy.

Witamy na forum. :welcome:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po kolei i w duzym skrocie:

- szkielko godne - sam mam dawa kominy po bokach;

- swiatelko za slabe (na dopalanie sie przyda) - trzeba bedzie zainwestowac;

- sump (nie podales wymiarow) ale nawet na oko (pewnie standart wymiary) bedzie za maly (chocby z uwagi na odpieniacz);

- komp i grzalka ok - dokup druga i wzbogac konfig kompa - pod morszczaka elektrody;

- pompa na obieg za slaba ale gdzies sie przyda - obiegowka wg mnie okolo 8000 - 10000 l;

- butla sie przyda jak dojrzejesz do reaktora (ciezko tak duza banke ciagnac na ballingu czy zeovicie);

- uv i ro jak najbardziej (optymalny konfig ro to 5 mikron - 1mikron - wegiel - membrana i na koniec DI;

konieczne zakupy na poczatek duzy odpieniacz (temat rzeka), swiatlo (osobiscie zalozylbym ledy albo metisa maksa albo 3-4 mniejsze - podobnie temat rzeka), cyrkulacja na taki dlugi baniaka to i 4 silne pompy moze byc za malo

... powiem tak na dobry poczatek minimum 25 tysiecy (delikatnie liczac) trzeba bedzie polozyc na stole (absolutnie nie chce cie zniechecac) .... tyle tematow otworzyles ze pewnie zaraz zacznie sie "burza mozgow" ... powodzenia


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale chyba tylko oszczędzisz na oświetleniu i wyjdzie bo reszta raczej powinna być to wyjdzie VW :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując:

- teraz jest pomór bo temperatura przez około tydzień była na poziomie 15-16 stopni, przeżyło 20 pyszczaków żółtych, 30 czarnych neonów i 20 krewerek Ammano, 4 kosiary i 12 bocji i ślimaki oczywiście.

- padła mi grzałka Aquamedic'a tytanowa 500

- sump ma wymiary 160 długości * 50 wysokości * 40 szerokości

- T5 chcę podmienić na HQI bo mam oprawy tylko żarników mi brakuje

Oświetlenie na zdjęciu to tylko 2 optawy T5.

Pytanko co to "DI"? :( :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

deionization units - Zywica ktora szlifuje Ci wode po membranie. Wymieniasz kiedy miernik TDS pokaze wiecej niz 000


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pyszczaki z neonami ? :o przecież to dwa zupełnie różne biotopy diametralnie różniące się parametrami.... :wacko:


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DI - http://erybka.pl/product-pol-1708-Purolite-Zywica-jonowymienna-MB-20-1000ml.html

co do grzalki dwie 300W powinny dac rade (takie duze akwarium to duza "bezwladnosc temperatury";

sump za maly kazdy "wymiarowy" (a wlasciwie liczony na ponad 2500l) na twoje akwarium odpieniacz bedzie albo za duzy albo bedzie mial bardzo - bardzo ciasno .... jaiie masz te oprawy HQI?


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DI - http://erybka.pl/product-pol-1708-Purolite-Zywica-jonowymienna-MB-20-1000ml.html

co do grzalki dwie 300W powinny dac rade (takie duze akwarium to duza "bezwladnosc temperatury";

sump za maly kazdy "wymiarowy" (a wlasciwie liczony na ponad 2500l) na twoje akwarium odpieniacz bedzie albo za duzy albo bedzie mial bardzo - bardzo ciasno .... jaiie masz te oprawy HQI?

Kanluxa 4 X 150W i 3 * 75W na razie bez żarników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-na poczatek trzeba zmienić sposób myślenia o akwarium,słodkie - słone duża różnica

-póżniej poleciłbym na własne oczy zobaczyć kilka akwarii morskich i pogadać z właścicielami co ?i jak ?i za ile ?(wychodzę z założenia że jaki zbiornik taki akwarysta)

-trzeba ustalić co chcesz w nim trzymać i jakie warunki stworzyć

- jak cię stać odpuść sobie i zamów firmę która za ciebie to zrobi + serwis,chyba że kochasz to hobby i chcesz tworzyć sam - łatwo nie będzie

pozdro i powodzenia :thumbup:


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pyszczaki z neonami ? :o przecież to dwa zupełnie różne biotopy diametralnie różniące się parametrami.... :wacko:

Pyszczaki dostałem na święta w spadku po pękniętym akwa od znajomego i żona nie pozwoliła mu na drugie akwarium bo nie wymienił jej parkietu i dywanu na nowy. :p:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No te pyszczaki z bystrzykami i bocjami nie napawają optymizmem. :thumbdown:

Radze koledze zainteresować się DIY, przynajmniej w zakresie oświetlenia.

Czy chcesz koniecznie rafę, czy może interesują Cie głównie ryby?

edit:OK, teraz widzę że obsada była dziełem przypadku.


Keep an open mind, but not so open that your brain falls out

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj jakis link do tych opraw :coffee:


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-na poczatek trzeba zmienić sposób myślenia o akwarium,słodkie - słone duża różnica

-póżniej poleciłbym na własne oczy zobaczyć kilka akwarii morskich i pogadać z właścicielami co ?i jak ?i za ile ?(wychodzę z założenia że jaki zbiornik taki akwarysta)

-trzeba ustalić co chcesz w nim trzymać i jakie warunki stworzyć

- jak cię stać odpuść sobie i zamów firmę która za ciebie to zrobi + serwis,chyba że kochasz to hobby i chcesz tworzyć sam - łatwo nie będzie

pozdro i powodzenia :thumbup:

Mam czas, od ponad 30 lat zawsze miałem jakieś baniaki, mam nadzieję że poradzę sobie, bo to ostatnie zakładała mi "firma" z Łodzi i mam niemiłe doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego BMW to moje jak „gierkowski maluch” nawet jest mniejsze od jego sumpa. :googleye


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiscie odpusc sobie firmy .... poczytaj poucz sie pogadaj z nami a przede wszystkim badz CIERPLIWY ... looknij na watki o zakladaniu (glownie "wiekszych") baniakow na forum ... daj ten link bo cos nie mam dobrego przeczucia do tych opraw :thumbdown:


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak cię nie strasząc, na taki baniak będzie potrzebne sporo kasy

na uruchomienie pójdzie kapitał i potem na utrzymanie

jak tu teraz miałeś oświetlenia 400W tak teraz będziesz potrzebował co najmniej 3x więcej

miałeś grzałkę 500W takiej nie będziesz potrzebował, w morskim jest raczej problem z nadwyżką temperatury

no i pompy które będą działały 24h od obiegu cylkulacji i odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz znalazlem te oprawki to zwykle przemyslowe oprawki :thumbdown: - zreszta 150 W na 70 wysokosci to malo zwlaszcza ze HQI grzeja wode i trzebaby powiesic je conajmniej 10-15 cm nad tafla wody .... na poczatek ok ale pozniej slabo to widze ...


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam_s dawaj na zlot do Milowki, .

W dwie noce przy cytrynowce dostaniesz taka pigule wiadomosci ze w miesiac tego nie wyczytasz na forum, a puczujesz sie jak u swoich.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiscie odpusc sobie firmy .... poczytaj poucz sie pogadaj z nami a przede wszystkim badz CIERPLIWY ... looknij na watki o zakladaniu (glownie "wiekszych") baniakow na forum ... daj ten link bo cos nie mam dobrego przeczucia do tych opraw :thumbdown:

Zostały po budowie biura, bo kupili nie takie jak trzeba a potem już nie zabrali ze sobą, więc mam nadzieję że się przydadzą (link znalazłem następujący: Mój odnośnik

Adam_s dawaj na zlot do Milowki, .

W dwie noce przy cytrynowce dostaniesz taka pigule wiadomosci ze w miesiac tego nie wyczytasz na forum, a puczujesz sie jak u swoich.

Kiedy i gdzie?

tak cię nie strasząc, na taki baniak będzie potrzebne sporo kasy

na uruchomienie pójdzie kapitał i potem na utrzymanie

jak tu teraz miałeś oświetlenia 400W tak teraz będziesz potrzebował co najmniej 3x więcej

miałeś grzałkę 500W takiej nie będziesz potrzebował, w morskim jest raczej problem z nadwyżką temperatury

no i pompy które będą działały 24h od obiegu cylkulacji i odpieniacza

Nie zamienię baniaka na mniejszy, bo jest wbudowany w ścianę przy wejściu - remontu nie potrzebuję :lol:

Nie pisz posta pod postem, edytuj.

mintaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.