Skocz do zawartości
adam_s

Zamiana 1500L ze słodkiego na słony

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie Sam musisz zadać , wpakujesz ze 20 tyś w akwa z około 1 tysiaka miesięcznie na utrzymanie .

Szczerze mówiąc to nie wierze że postawisz to akwa , ale może się mylę poczekamy zobaczymy.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie Sam musisz zadać , wpakujesz ze 20 tyś w akwa z około 1 tysiaka miesięcznie na utrzymanie .

Szczerze mówiąc to nie wierze że postawisz to akwa , ale może się mylę poczekamy zobaczymy.

A mam zostawić w takim stanie baniak który z jednej strony widać przy wejściu do recepcji, a z drugiej mam go przed oczami w gabinecie? :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 0,03 zł: zacznij od FO. Miałeś słodkie "gruzowisko" więc zmiana będzie dotyczyć "tylko" gęstości wody i kolorów ryb:) Sumpa masz sporego, odpieniacz, grzałka, trochę więcej światła i pojedziesz prawie z tym co masz. Rafowe 1500l to majątek na start i drugi na utrzymaniu. Nie wspominając o tym, że roboty będzie sporo a przygotowanie tego projektu tez Ci trochę zajmie. Widzę, że Ci się trochę śpieszy bo masz akwa w reprezentacyjnym miejscu (przychodnia?) - pośpiech tutaj to bardzo zły doradca. Poczytaj wątki chłopaków z dużymi baniakami tutaj czy na RC czy UR - to już jest skala którą trzeba mocno przemyśleć. Ale tak czy inaczej trzymam kciuki.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 0,03 zł: zacznij od FO. Miałeś słodkie "gruzowisko" więc zmiana będzie dotyczyć "tylko" gęstości wody i kolorów ryb:) Sumpa masz sporego, odpieniacz, grzałka, trochę więcej światła i pojedziesz prawie z tym co masz. Rafowe 1500l to majątek na start i drugi na utrzymaniu. Nie wspominając o tym, że roboty będzie sporo a przygotowanie tego projektu tez Ci trochę zajmie. Widzę, że Ci się trochę śpieszy bo masz akwa w reprezentacyjnym miejscu (przychodnia?) - pośpiech tutaj to bardzo zły doradca. Poczytaj wątki chłopaków z dużymi baniakami tutaj czy na RC czy UR - to już jest skala którą trzeba mocno przemyśleć. Ale tak czy inaczej trzymam kciuki.

Nie śpieszy mi się, jestem "powolny z natury". Rozważałem rafowe, opcji FO nie brałem pod uwagę (nie wylkuczam) tylko chciałbym taki baniaczek zobaczyć. Niczym to uprzątne i zamknę "słodki" wątek to minie miesiąc, sprzątanie, poprawki, projekt. Mam nadzieję, że koło kwietnia uda mi się zacząć uruchamiać solniczkę.

Klamka zapadła słodkie idzie do likwidacji ;-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam zostawić w takim stanie baniak który z jednej strony widać przy wejściu do recepcji, a z drugiej mam go przed oczami w gabinecie? :huh:

to już wiesz ile cię taka inwestycja będzie kosztowała, teraz jak góra akwarium jest zamknięta i nie ma możliwości otwarcia, to będziesz miał problem z za wysoką temperaturą przy takim zbiorniku jak założysz oświetlenie 1500W to będzie dawać troszeczkę ciepła i będziesz musiał wodę chłodzić by ją utrzymać w granicach 21-29 stopni

tak naprawdę jak masz czas z uruchomieniem i chcesz zaoszczędzić kasę to poczekaj jak ktoś będzie likwidował zbiornik może kupisz tanio troszkę rzeczy od niego, jak np żywa skała jej się daje do zbiornika do 20% pojemności czyli w twoim przypadku do 300kg, jeżeli chodzi o odpieniacz to do takiego zbiornika będziesz musiał raczej w sklepie kupić, ponieważ mało używek jest w sprzedaży.

musisz się zaopatrzyć w cały sprzęt przed uruchomieniem zbiornika, czyli oświetlenie, odpieniacz, cylkulacja, pompa obiegowa i sól morska.

soli będziesz potrzebował ok 60kg, rozpuszcza się ją 1kg na 30l wody, dobrze by było przyjąć troszkę wody od dobrych ludzi z podmiany, ponieważ znacznie to przyspiesza dojrzewanie zbiornika.

tyle na początek, jak będziesz miał już wodę w zbiorniku i działający cały obieg z odpieniaczem to kupujesz żywą skałę

i wkładasz do baniaczka, jak ci już zbiornik dojrzeje to do tego czasu znajdziesz tu dość informacji co dalej robić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie śpieszy mi się, jestem "powolny z natury". Rozważałem rafowe, opcji FO nie brałem pod uwagę (nie wylkuczam) tylko chciałbym taki baniaczek zobaczyć. Niczym to uprzątne i zamknę "słodki" wątek to minie miesiąc, sprzątanie, poprawki, projekt. Mam nadzieję, że koło kwietnia uda mi się zacząć uruchamiać solniczkę.

Klamka zapadła słodkie idzie do likwidacji ;-(

poszukaj ludzi tu na forum może ci pokażą swoje baniaki i troszkę poopowiadają o tym

troszkę roboty będziesz miał przy tym :)

za początek może taka lekturka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adam_s posłałem pw


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Rozważałem rafowe, opcji FO nie brałem pod uwagę (nie wylkuczam) tylko chciałbym taki baniaczek zobaczyć.

jak bywasz w Warszawie to zapraszam,

pomogę Ci w obejrzeniu "na żywo" akwarium o podobnych wymiarach a nawet większych :welcome:

przed podjęciem decyzji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PawelL trochę z tą ilością skały to przesadziłeś 300kg to do 3000l jest za dużo ,skąd ten pogląd że 20% pojemności ma być skały.Popatrz na baniak Staniego,qba25,MarcosB itd co wy tak się tego gruzowiska trzymacie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytales o zlot - spotkanie w ten piatek.

http://nano-reef.pl/topic/39169-zlot-w-gorach-iii-2-4-marca-2012/

Jezeli chodzi o FO to osowietlenie 0.3-0.5 wata na litr wystarczy. Skaly 150 kilo. Do sumpa bardzo wydajny odpieniacz, i np siporax..

Akwarium FO przy minimum wiedzy i jakim malm wsparciu kolegi z okolicy spokojnie sobie poradzisz


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Adam przerób ten baniak na roślinniaka - sprzęt już masz. 1500 litrów roślinnego akwarium to też może być bajka...

Ale postaw sobie obok 200 litrów morszczaka, naucz się na nim co i jak i potem przerób 1500 na morszczaka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koszty są spore przy moim baniaku Twój wymiar robi wrażenie ,powodzenia przy projekcie

pozdrawiam Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega zapytał o akwa i sprzęt a dostał same odpowiedzi o kosztach. To zazdrość, ze połowa nie wierzy w ten zbiornik czy co? Myśle, ze ja po pierwszej wypowiedzi bym liczył się z kosztami jesli bym taki zakładał i jesli kolega nie rezygnuje to widocznie stać go na to?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PawelL trochę z tą ilością skały to przesadziłeś 300kg to do 3000l jest za dużo ,skąd ten pogląd że 20% pojemności ma być skały.Popatrz na baniak Staniego,qba25,MarcosB itd co wy tak się tego gruzowiska trzymacie ?

napisałem do 20% fakt jest to lekkie gruzowisko :) na 1500l powinno być od 100 - 150 kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to już wiesz ile cię taka inwestycja będzie kosztowała, teraz jak góra akwarium jest zamknięta i nie ma możliwości otwarcia, to będziesz miał problem z za wysoką temperaturą przy takim zbiorniku jak założysz oświetlenie 1500W to będzie dawać troszeczkę ciepła i będziesz musiał wodę chłodzić by ją utrzymać w granicach 21-29 stopni

tak naprawdę jak masz czas z uruchomieniem i chcesz zaoszczędzić kasę to poczekaj jak ktoś będzie likwidował zbiornik może kupisz tanio troszkę rzeczy od niego, jak np żywa skała jej się daje do zbiornika do 20% pojemności czyli w twoim przypadku do 300kg, jeżeli chodzi o odpieniacz to do takiego zbiornika będziesz musiał raczej w sklepie kupić, ponieważ mało używek jest w sprzedaży.

musisz się zaopatrzyć w cały sprzęt przed uruchomieniem zbiornika, czyli oświetlenie, odpieniacz, cylkulacja, pompa obiegowa i sól morska.

soli będziesz potrzebował ok 60kg, rozpuszcza się ją 1kg na 30l wody, dobrze by było przyjąć troszkę wody od dobrych ludzi z podmiany, ponieważ znacznie to przyspiesza dojrzewanie zbiornika.

tyle na początek, jak będziesz miał już wodę w zbiorniku i działający cały obieg z odpieniaczem to kupujesz żywą skałę

i wkładasz do baniaczka, jak ci już zbiornik dojrzeje to do tego czasu znajdziesz tu dość informacji co dalej robić

Załączam fotkę od strony gabinetu z pootwieranymi drzwiami w zabudowie (wszystkie pozostałe są otwieralne tak samo). Mam dobre dojście do zbiornika (jak był przed uruchomieniem to wlazłem do niego cły aby go doczyścić). Wentylacja jest osobna w tej zabudowie bezpośrednio do komina na dachu. Cały środek jest zaimpregnowany kauczukiem (2 razy), na dole było kładzione zbrojenie ze względu na masę akwarium i dopiero robione wylewki. W gniazdkach po prawej strony ściany jest ich 10 w ścianie - mam gwarancję poboru 4 kW, obok są dwa gniazda na RJ-45 (podłaczony Profilux). Starałem się raczej dobrze przygotować technicznie do postawienia zbiornika ponad dwa lata temu.

Więc teraz muszę dobrze przetrawić temat solanki, aby czegoś nie "odwalić" na starcie.

post-14073-0-02150800-1330292525_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega zapytał o akwa i sprzęt a dostał same odpowiedzi o kosztach. To zazdrość, ze połowa nie wierzy w ten zbiornik czy co? Myśle, ze ja po pierwszej wypowiedzi bym liczył się z kosztami jesli bym taki zakładał i jesli kolega nie rezygnuje to widocznie stać go na to?

nie neguje tego, tyle że obsługo zbiornika morskiego więcej od nas wymaga niż słodkowodnego, tu już nie wystarczy nakarmić rybek codziennie i wymienić 10% wody tygodniowo, tylko jeszcze sprawdzić odczasu do czasu parametry wody i dozować wszelkiego rodzaju chemie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega zapytał o akwa i sprzęt a dostał same odpowiedzi o kosztach. To zazdrość, ze połowa nie wierzy w ten zbiornik czy co? Myśle, ze ja po pierwszej wypowiedzi bym liczył się z kosztami jesli bym taki zakładał i jesli kolega nie rezygnuje to widocznie stać go na to?

Dzięki za zrozumienie i wsparcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załączam fotkę od strony gabinetu z pootwieranymi drzwiami w zabudowie (wszystkie pozostałe są otwieralne tak samo). Mam dobre dojście do zbiornika (jak był przed uruchomieniem to wlazłem do niego cły aby go doczyścić). Wentylacja jest osobna w tej zabudowie bezpośrednio do komina na dachu. Cały środek jest zaimpregnowany kauczukiem (2 razy), na dole było kładzione zbrojenie ze względu na masę akwarium i dopiero robione wylewki. W gniazdkach po prawej strony ściany jest ich 10 w ścianie - mam gwarancję poboru 4 kW, obok są dwa gniazda na RJ-45 (podłaczony Profilux). Starałem się raczej dobrze przygotować technicznie do postawienia zbiornika ponad dwa lata temu.

Więc teraz muszę dobrze przetrawić temat solanki, aby czegoś nie "odwalić" na starcie.

we wcześniejszym poście zostawiłem ci link do filmu jak tanio wystartować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uważam że lepiej jakby zrobił baniak ktoś kto w temacie siedzi , daleki jestem od tego żeby na 1500l w gabinecie uczyć się na forum prowadzić taki zbiornik i wcale nie wydaje mi się żeby to jakieś większe koszty by były ,po pierwsze ktoś weźnie jakąś odpowiedzialność na siebie po drugie sprzęt dobierze jak się należy i jakieś podstawy na początek będzie miał ,może serwis itd ,są firmy które sprawy nie schrzanią .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

we wcześniejszym poście zostawiłem ci link do filmu jak tanio wystartować

Właśnie oglądam a to "godzinka ponad" - dzięki za link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego PawelL najwidoczniej nigdy nie prowadziles konkretnego akwarium słodkiego. Uwierz, ze i tam trzeba "odrobine" posiedzieć... Czasem ludzie robią z igły widly. Ja wychodzę z założenia, ze nie ma rzeczy niemożliwych... Niektóre tylko zajmują wiecej czasu... Sam oglądałem tu na forum kilka zbiorników ponad tysiąc litrów i ludzie jakoś dają radę. :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego PawelL najwidoczniej nigdy nie prowadziles konkretnego akwarium słodkiego. Uwierz, ze i tam trzeba "odrobine" posiedzieć... Czasem ludzie robią z igły widly. Ja wychodzę z założenia, ze nie ma rzeczy niemożliwych... Niektóre tylko zajmują wiecej czasu... Sam oglądałem tu na forum kilka zbiorników ponad tysiąc litrów i ludzie jakoś dają radę. :)

:icon_yes:


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego PawelL najwidoczniej nigdy nie prowadziles konkretnego akwarium słodkiego. Uwierz, ze i tam trzeba "odrobine" posiedzieć... Czasem ludzie robią z igły widly. Ja wychodzę z założenia, ze nie ma rzeczy niemożliwych... Niektóre tylko zajmują wiecej czasu... Sam oglądałem tu na forum kilka zbiorników ponad tysiąc litrów i ludzie jakoś dają radę. :)

fakt nie prowadziłem swojego zbiornika, pilnowałem zbiornika w firmie na 500l, tyle że tam były niewymagające zwierzaki im na podmiankę wystarczyła kranówka z uzdatniaczem no i co jakiś czas czyszczenie filtra.

ja od razu zrobiłem słone, mam 450l wody w całym obiegu i wiem ile mnie to kosztuje czasu i pieniędzy, to przy zbiorniku na 1500l będzie trzeba pomnożyć moje koszty x3 :).

ja uważam że lepiej jakby zrobił baniak ktoś kto w temacie siedzi , daleki jestem od tego żeby na 1500l w gabinecie uczyć się na forum prowadzić taki zbiornik i wcale nie wydaje mi się żeby to jakieś większe koszty by były ,po pierwsze ktoś weźnie jakąś odpowiedzialność na siebie po drugie sprzęt dobierze jak się należy i jakieś podstawy na początek będzie miał ,może serwis itd ,są firmy które sprawy nie schrzanią .

tak myślę że po przeczytaniu całego wątku, da mu to do myślenia, czy brać firmę czy, samemu to robić.

Nie pisz posta pod postem, edytuj.

mintaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akwarium idealnie sie nadaje na morskie :thumbsup:


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie brał bym żadnej firmy, bo Firma to Firma w większości patrzą tylko na swój zarobek ( choć są wyjątki ). Bardziej bym postawił na pomoc jakiegoś doświadczonego Morszczaka,który zrobi to z pasją i wielka satysfakcją, a nie dla faktury.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.