Skocz do zawartości
Taurus

AKwa przy oknie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie czy zbiornik ustawiony przy oknie tym samym narazony na promienie słoneczne jest bardziej podatny na tworzenie się glonów czy sa jakieś inne z tym zwiazane zagrożenia? prosiłbym o odpowiedź na pw, pozdrawiam Maciej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno w Lato będzie się bardziej nagrzewać


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Hej Macieju...a czemuz to prosisz o odpowiedz na priv,niech inni ktorzy maja podobne problemy tez poczytaja...Ja tez zastanawiam sie czy nie postawie akwarium przy oknie,najbardziej tam sobie upodobalem miejsce a ze rolety we Francji sa czesciej zamkniete niz otwarte nie powiniennem miec problemu.Fakt jednak ze slonce moze podgrzac temp wody co dobre nie jest...ja bym sie zastanowil,choc na forum spotkasz i przeciwnikow i zwolennikow takiego usytuowania zbiornika...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim skromnym zdaniem ,latem będziesz miał wysyp glonów ,piszcie ludzie nie bujcie się krytki ,trzeba rozruszać to forum ,bo naprawdę ,co troche, to nie na temat piszą i to ludzie z dużym doświadczenie z morszczyzny ,a myślę, że nie będzie zaraz napisane ,(było to wałkowane ,poszukaj sobie)


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już w innym temacie napisałem że światło słoneczne pozytywnie wpływa na korale. Nawet Snocho w swoim temacie pisał o tym. Poza tym poszukajcie sobie - ludzie mają baniaki przy oknach i nie narzekają. Ja sam mam baniak przy oknie i to okno od strony południowej. Raz na dwa dni wystarczy przejechać czyścikiem po szybie i spokój. Na skałach glony się nie pojawiają.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem że ponoć któraś farma korali, chyba w Niemczech w lato na dzień gdy jest słonecznie otwiera składany dach aby słońce doświetlało koralowce.

Niemniej jednak zagrożenie szybszym przyrostem glonów jest duże.

Myślę jednak że osoby które decydują się na doświetlanie słoneczne wiedza jak ustawić parametry w zbiorniku aby temu przeciwdziałać. To takie naśladowanie natury.

Temat bardzo ciekawy i na pewno wśród nas są tacy którzy mają jakieś doświadczenia w tej materii.

Ja osobiście jednak w pewnych godzinach przysłaniam okna, ale temat mnie zainteresował. :smile_question:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówienie, że światło słoneczne jest przyczyną glonów to mit akwarystyczny wywodzący się z 20 lat wstecz gdy akwaryści nie byli w stanie zapewnić odpowiedniej filtracji i wtedy nadmiar światła powodował problemy. W obecnych czasach przy dobrze dobranym sprzęcie światło słoneczne na pewno nie zaszkodzi. Sam mam akwarium przy oknie, ale od wschodniej strony i powiem Wam, że rano w słoneczne dni akwarium prezentuje sie relelacyjnie. Także jeśli chodzi o ekspozycje akwarium to na pewno duży plus... minusem może być tak jak pisali koledzy nadmierne nagrzewanie się wody. U mnie akurat ten problem nie wystepuje, bo mam okno od wschodu, wiec tylko kilka godzin dziennie mam słońce w baniaku.


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie stoi przy oknie od strony wschodniej rano słońce wali prosto w akwarium,nie zauważyłem zwiększenia ilości glonów ani złego wpływu na korale.


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje tez stoi przy oknie po wschodniej stronie. Nie zauwazylem jakichs problemow z glonami. A w sloneczne poranki naprawde ladnie to wyglada i widac ze koralom sie podoba jak slonce do nich zaglada bo szybciej sie otwieraja.


75 gal 6x54w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moje wyeksponowane jest na "południowo-zachodnie słońce" ;) i jest git! nawet powiem, że lepiej wyglądają korale gdy je słońce oświetla szczególnie w lato

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, moje zbiorniki stoją koło okna, od listopada do marca nie ma problemu ale ostatnio gdy słońce zaczęło wyglądać zza chmur i świecić mocniej scianki słodkie zarasta glonami tak że nie wyrabiam z czysczeniem a słońce dochodzi do niego od 14 do zachodu, a w słonym nie widze rożnicy, także moje zdanie jest po środku na nie i tak


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja się zastanawiam jak można pisać czy nasze naturalne, żywe stworzenia mogą być narażone na tak samo naturalne światło??

Rozumiem że temperatura, zła filtracja ale światło?? przecież ciągle dążymy do tego aby było go jak najwięcej i charakterystyką przypominało słońce więc o co kaman bo już głupi się robię?? położenie geograficzne, wysokość słupa wody??

u mnie jak słońce ostro daje w zbiornik widać jak korale "wychodzą" aby się nim nasycić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

golob1210, jak się zbiornik ustabilizuje to problem zniknie.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yarcio, słodkie nie ma jak się już stabilizować bo stoi już tam 4 lata :D a morszczak, z nim problemu nie ma, mimo tego ze słońce na niego swieci to rożnicy to nie robi tak jak pisałem wyżej


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tak się zastanawiam ( pomijając już glony), przecież niektóre koralowce które w naturze znajdują się na znacznej głębokości, oświetlane są już tylko przefiltrowanym światłem niebieskim.

W naszych akwariach stojących w pobliżu okna, latem narażone są na silną operację światła słonecznego przez szybę akwarium.

Promieniowanie to zawiera całą gamę promieni od ultrafioletu do podczerwieni.

Czy ta część z widma czerwonego tym koralom jest obojętna ?

Może akroporom i pokrewnym koralom nie przeszkadza , ale innym ?


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.