Skocz do zawartości
tomi1140

reaktor ca kontra baling

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o porade. Nie wiem co lepiej kupic reaktor wapnia czy jakąś pompe do dozowania balinga. Co z waszego doswiadczenia jest praktyczniejsze , wygodniejsze. Słyszałem że reaktor tez dozuje wapń,magnez i kh. Sam nie wiem dużo tego dla mnie jak na początek ale jakoś musze sobie to ogarnąc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz akwarium ??

mam 370l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Tomek w w/w temacie masz przedstawione chyba wszystkie za i przeciw.. To Ty musisz się zdecydować :-)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling na dłuższą metę opłaca się tylko w małych zbiornikach. A dużo masz sps-ów? Bo jeśli nie, to czasem wystarczy lepsza sól np. Kent lub mikser wapna na dolewce. Jeśli jest to typowy zbiornik z dużą ilością SPS, to tylko reaktor (a pompką ze sterownikiem możesz sobie dozować ABC :)

Nie ważne jak duży jest zbiornik tylko co w zbiorniku jest/będzie.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie istnieje tylko reaktor , owszem jest to spory koszt przy starcie , ale to szybko się Tobie zwróci , bylbym nie szczery gdybym powiedział , że stosowałem balinga bo tak nie jest , ale uważam że istnieje wieksze prawdopodobieństwo przedawkowania płynów , niż przegięcie z wyciekiem z reaktora. Uważam że reaktor jest zdecydowanie bezpieczniejszy , ale to tylko moje zdanie , ja używam reaktora i jestem mega zadowolony.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie reaktor i mixer to dobre rozwiązanie jadę od początku i jestem zadowolony z efektu i wzrostu korali ,ale żeby nie było tak kolorowo podstawa to ustawienie i zastosowanie ph sterownika nie proponuje ustawienia na odciek bo to o :mooning rozbić sam tak robiłem i wiem więcej dziadostwa i kłopotu człowiek narobi , reaktor ustala parametry magnez,wapno,kh- mixer w nocy stabilizuje ph i dodaje wapno to tak w skrócie moje drobne 3 grosze zbiorniki od 300litrów bo szkoda na sprzęt wydać kase do mniejszego :tongues


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przerabiałem i Ballinga i reaktor w wersji z elektrodą i bez. Teraz jestem przy Ballingu, czy się opłaca tylko przy mniejszych zbiornikach trudno powiedzieć. Jeśli chodzi o stronę kosztową reaktor wychodził mi podobnie. Inny temat co to znaczy mały zbiornik, w obiegu mam jakieś 950 l. Pod pojęciem Ballinga rozumiem oczywiście odczynniki kupowane w sklepie chemicznym a nie preparaty akwarystyczne - niby praktycznie to samo ale to drugie wyłazi dużo drożej.

Co mnie wkurzało w reaktorze - najbardziej spadek wydajności złoża, już miesiąc po wsypaniu było to widać, trzeba było podkręcać a że zapotrzebowanie akwa też się zmienia to trochę zabawy było. Częsta wymiana złoża to już są koszty.

Do tego napełnianie butli, albo mała i często albo duża tyle że ona już mi się w szafce pod akwa nie mieściła.

Jeśli reaktor to IMO tylko ze sterowaniem, zabawa w liczenie bąbelków to bezsens, a po kilkunastu godzinach potrafił się i tak zagotować.

Balling zapewnia liniowość w dozowaniu, jedyne na co trzeba uważać to zwiększenie zapotrzebowania akwarium i trochę podkręcić. Rozrabianie może być upierdliwe ale bez przesady, zbiorniki po 10l wystarczają mi na 2 tyg, przy mniejszym zbiorniku gdy ktoś jest na początku drogi z akwarium ta pojemność pewnie wystarczy na 2-3 m-ce.

Jeśli chodzi o przyrosty nie zauważyłem jakiś wielkich różnic, na to wpływa tak wiele czynników że aż ciężko jakieś wnioski wyciągać.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecnie bawię się trzecim reaktorem każdy trochę inny każdego trzeba wyczuć nie stosowałem nigdy sądy ,komputera ,no może na chwile ale tylko mi przeszkadzała, podstawa to dobry PRECYZYJNY igiełkowy zawór na butli i zaworek na odcieku .reaktor nadaje się tez do małych zbiorników ja miałem kiedyś na 160 litrach o taki jeżeli chodzi o koszty to napełnienie butli obecnie 10 kg raz na rok 20pln, zasyp naturalny gruz koralowy 5pln/ kg a wiec myślę ze jest tanio ,stabilność parametrów wzorowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za reaktorami ale,

Jeśli masz młode akwarium i nie masz pełno SPS i powyżej 1W/l światła to proponuję byś na razie pozostał przy opcji tańszej w zakupie czyli baling.

A za jakiś czas jak będziesz chciał i nadal będziesz miał morskie to przejdziesz na reaktor

Wydaje mi się że tak będzie lepiej, porządny reaktor i osprzęt jest znacząco droższy niż zakup pompek, butli, węzyków i prochów)

BWT, Mi przy 375l i 480W światła szło ponad 250ml samego KH i bańki 5l starczały na niecałe 3 tyg. Teraz na reaktorze ubywa około 1 cm wkładu na miesiąc (uzupełnianie co mniej więcej 4 miesiące ) + butla 1,5kg co 3 miesiące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepne sie pod temat poniewaz zastanawia mnie czy faktycznie trzeba dozowac sporo gotowego ballinga. W jednym ze sklepów internetowych podaja ze 10ml na 180ml wody. Czy to prawda? Wg tego musialbym wlac od razu cale butelki (mowie o gotowych preparatach)

Ja startuje z akwarium które łącznie z sumpem ma ok 55l. Od kiedy mozna zaczać podawac plyny, czy po ustabilizowaniu sie akwarium czy dopiero jak pojawi sie w nim zycie. Dziekuje z góry za odpowiedz


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm musisz sobie troszkę poczytać ,po ustabilizowaniu parametrów poproś kolegę niech namiesza ci trzy butle dwu litowe z balingiem i na te 55 litrów plus podmiany starczy na dlugoooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepne sie pod temat poniewaz zastanawia mnie czy faktycznie trzeba dozowac sporo gotowego ballinga. W jednym ze sklepów internetowych podaja ze 10ml na 180ml wody. Czy to prawda? Wg tego musialbym wlac od razu cale butelki (mowie o gotowych preparatach)

Ja startuje z akwarium które łącznie z sumpem ma ok 55l. Od kiedy mozna zaczać podawac plyny, czy po ustabilizowaniu sie akwarium czy dopiero jak pojawi sie w nim zycie. Dziekuje z góry za odpowiedz

Dawkę określasz na podstawie dobowego zapotrzebowania a nie jak piszą w sklepie internetowym. płyny zaczynasz dozować jak spadają Ci parametry (kh,Ca,Mg)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dejavix, ballinga dozujesz tak dużo, jak dużo masz twardych korali. Objętość akwarium nie ma nic do rzeczy, bo ktoś może mieć kilka acropor w 400 litrach i same podmianki wystarczą.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.