Skocz do zawartości
helmofon

Jakie oświetlenie: LED, HQI, T5

Rekomendowane odpowiedzi

Związku z przesiadką do większego zbiornika zaczynam poszukiwanie rozwiązań sprzętowych, tym razem padło na oświetlenie.

Opis sytuacyjny:

Góra zbiornika będzie w całości zabudowana, od góry doprowadzony jest bezpośredni kanał wentylacyjny.

Obsada to LPS i miękaski, bo lubię bujanie, SPS, raczej w ramach eksperymentu, gdzieś przy powierzchni wody.

Wstępnie zastanawiałem się nad ilością światła i zamontował bym takie zestawienie:

- 3 x 250W + 8x39T5

- 2 x 400W E40 + 8x39T5

I teraz pytanie czym świecić.

Oświećcie mnie koledzy.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał odpowiedzi różnego rodzaju i tak będziesz musiał zadecydowac sam.

Ja stawiam na led. :thumbup:


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie liczę na odpowiedzi rożnego rodzaju, tylko bardziej konkretne, z ukierunkowaniem na konkretne rozwiązania firmy itp. :whistle:


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie JARO ma racje - temat swiatla powoduje u nas na forum zawsze burzliwe dyskusje. Mimo ze co tydzien pojawia sie kilka nowych tematow nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jesli chcesz podejsc w pelni profesjonalnie do tematu akwarium proponuje zajrzec na RK do tematow o TOTMach i zobaczyc czym sa oswietlane najpiekniejsze tanki. A i tam pewnie bedzie spory rozrzut. W kazdym razie nie licz ze dostaniesz konkretna odpowiedz

Jesli koniecznie chcesz SPSy to proponuje wygospodarowac kawalek akwarium i nad nim swiecic przyslowiowe 1W/1L a nad reszta mozesz dac mniej swiatla (oczywiscie jesli chcesz oszczedzic na rachunkach :))


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, masz ;)

To jest dla mnie wzór: http://reefkeeping.com/issues/2007-07/totm/index.php

SPS jako experyment.

Czy moje propozycje zastosowanego światła wystarczą dla LPS i miękasów, za dużo za mało?


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obydwie opcje będą wystarczające do stworzenia ładnego zbiornika. Chociaż ja bez ledów sobie nie wyobrażam.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałbyś więcej T5, to na pewno warto rozważyć Sfligoi Stealth 3x250W HQI + 8 x 80W T5. Z takim światłem te "SPS-y w ramach eksperymentu, gdzieś przy powierzchni wody" będą miały bardzo przyjemnie :thumbup:

http://www.sfiligoi.it/files/media/CATALOGHI%20INGLESE/STEALTH%20ING.pdf

Jeśli żarniki 400W to poczekałbym aż ta lampa Pacific Sun będzie gotowa (Europa?). Jedyny minus jest taki, że zwykle lampy 2x400W mają 120cm długości, więc przy 200cm akwarium boki mogą być niedoświetlone. Stąd już tylko krok do :thumbsup: 3x400W + 8x39W T5

http://www.sfiligoi.it/files/media/CATALOGHI%20INGLESE/INFINITY%20ING.pdf


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej skłaniam się do budowy DYI, a nie kupna gotowej lampy bo:

- lampa cała zbudowana, jej piękna nikt nie będzie podziwiał (snocho za ładne te lampy, szkoda ich zamykać).

- możliwość dowolnego umiejscowienia źródeł światła.

- w razie potrzeby dołożenia światła mniejszy problem.

A może zamontować kilka małych lamp ? Ciężkie życie akwarysty.

We wczesnych fazach pomysłu myślałem o zamontowaniu takich odbłyśników x 2 (trzonek E40):

Odb__y__nik_SPUT_4de6301d8efac.jpg

Potem myślałem o 3 x 250 HQI - ale brak pomysłu na rozwiązanie

A teraz zastanawiają mnie ledy


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpowiedz sobie na pytanie czy ma to być firmówka czy może być DIY ( ładne ) jeżeli kasa nie jest problemem to ledy

Nawet DIY tezaz ładnie wyglądają a na pewno wyjdzie dużo taniej niż firmowe, przypuszczam że 800W -1000W w ledach by starczyło


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałbyś więcej T5, to na pewno warto rozważyć Sfligoi Stealth 3x250W HQI + 8 x 80W T5. Z takim światłem te "SPS-y w ramach eksperymentu, gdzieś przy powierzchni wody" będą miały bardzo przyjemnie :thumbup:

http://www.sfiligoi.it/files/media/CATALOGHI%20INGLESE/STEALTH%20ING.pdf

Macałeś tą lampkę? Zastanawiam się jak na 50 cm szerokości i 7,5 wysokości oni to wszystko pomieścili. Chyba mikroskopijne odbłyśniki tam dali. Co z chłodzeniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem caly watek o robieniu lamp a ten dopiero teraz. Prosilbym o podpowiedz jakie dlugosci fal lubia najpopularniejsze korale czy to zbyt duzy rozstrzal? Jak niby pod ledami sa brzydkie kolory ? Kupuje i u mnie ladniej wygladaja niz pod T5. To rzecz gustu czy cos zauwazalnie lepszego sie dzieje a ja nie widze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O miekich z kolorami fluo pomarancz krewetkami czerwien krabem z niebieskimi nogami krwistymi oczami i nie wiem jaki kolor musze miec zeby wygladal zle i "brazowo"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokac o jakich koralach mowa?

Zrobic zdjecie pod ledami to troche wyzwanie, bo nigdy nie oddamy aktualnego stanu rzeczywsitego - zreszta przy kazdym innym oswietleniu, bedzie to zdjecie zblizone do oryginalu, albo czasami to jak autor zdjecia sadzi, ze jego korale tak wygladaja.

Przy ledach jest to trudne, przy zwyklych swietlowkach da rade zrobic zdjecia w trybie automatycznym w aparacie, przy diodach najwazniejsza jest (moim zdaniem) balans bieli - ale tutaj pole do popisu maja profesjonalisci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja mowie o subiektywnych odczuciach. Kolory bardziej mi sie podobaja a co do dlugosci tych fal co pomagaja rosnac to nie moge doczytac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

O miekich z kolorami fluo pomarancz krewetkami czerwien krabem z niebieskimi nogami krwistymi oczami i nie wiem jaki kolor musze miec zeby wygladal zle i "brazowo"

Twoje koralowce i kraby będą pięknie wyglądały pod ledami:)

Kolorowanie koralowców sps to trochę bardziej rozbudowany temat więc zachęcam do lektury:)

@gnom - tak pamiętam bo pisałeś już dzisiaj o tym:)

Ale z naszego forum dalej nikt nie pokazał wybarwionych acropor pod ledami:)

Dla chcącego nic trudnego - też robiłam zdjecia pod ledami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasiu, ciężko powiedzieć, bo to zależy na jakiej głębokości korale żyją. Cała ewolucja i przystosowanie polega na tym, że życie tam się rozwija, gdzie znajdzie dobre warunki. Więc jeśli koral pochodzi z głębin, gdzie dociera tylko światło o krótkiej fali (niebieskie i UV), to będzie preferował tą barwę, jeśli płycej - to czerwoną (choć ten czerwony do końca nie wiadomo, czy nie szkodzi, ale...).

W każdym bądź razie, przede wszystkim trzeba pamiętać skąd kolory się biorą, to znaczy, dlaczego je takimi widzimy. Są dwa mechanizmy powstawania barw, addycja i subtrakcja. W barwnikach jedne kolory ze światła słonecznego są pochłaniane, inne odbijane i stąd taka różnorodność barw. Jak masz światło białe, które jest mieszanką wszystkiego, często w różnych proporcjach, to nigdy nie wiesz jaki kolor zostanie wyostrzony, stąd częste pytania - jakie świetlówki wybrać. No, ale jak masz "mikser" to już inna bajka. Pytanie tylko, czy to co my uważamy za optymalne wizualnie, jest zdrowe dla zwierzaków, bo barwniki to też ochrona przed "prześwietleniem". Jak będziesz bombardował koralowca czerwonym światłem, przed którym on naturalnie się broni, to się może zbuntować ;-)

Ja w każdym bądź razie wybrałem Pandorę Hyperion S, wedle specyfikacji ze strony:

  • UV (400 and 420nm) - Made for Pacific Sun
  • Royal Blue 450nm - Cree
  • Royal Blue 465nm - Cree
  • Blue - Cree
  • Cyan - Made for Pacific Sun
  • Green - Cree
  • Amber - Made for Pacific Sun
  • Deep Red - Made for Pacific Sun

Do tego 4 rury. Moja koncepcja jest taka, że rury robią za to co uważamy za dobre, a ledy są dużym dodatkiem i właśnie mikserem kolorów. Moim zdaniem super sprawa.

Czytałem wiele wątków o ledach i generalnie wszyscy, prawie, jak ładują ledy to białe lub niebieskie. No może białe ze swojej natury mają całe widmo światła, ale w jakich proporcjach, może te proporcje są przyczyną niepowodzeń? A może za mało UV. No właśnie, a jak działa świetlówka? Czy w całym swoim widmie nie ma czasem UV, z zasady działania powinna mieć. Tak czy inaczej, mnie koncepcja PS odpowiada, bez białych diód, a jak będę chciał białe, to sobie ustawię. Póki co korale ze starego zbiornika nie grymaszą, może nie jest to jeszcze na miarę TOTM, ale mnie odpowiada.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje koralowce i kraby będą pięknie wyglądały pod ledami:)

Kolorowanie koralowców sps to trochę bardziej rozbudowany temat więc zachęcam do lektury:)

@gnom - tak pamiętam bo pisałeś już dzisiaj o tym:)

Ale z naszego forum dalej nikt nie pokazał wybarwionych acropor pod ledami:)

Dla chcącego nic trudnego - też robiłam zdjecia pod ledami.

jak to nikt ja cały czas pokazuje,zdjęcia robione telefonem a sądzę ze jeśli były by dobrym sprzętem to były by dużo lepsze

http://nano-reef.pl/topic/74007-nowy-zbiornik-120x43x50/page__st__20

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przepraszam,

nadal uważam, że nikt nie pokazał wybarwionych acropor pod ledami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam,

nadal uważam, że nikt nie pokazał wybarwionych acropor pod ledami.

to pokaż te twoje zdjęcia robione pod ledami,bo widzę że co niektórzy nadal nie rozumieją że trudno jest wykonać zdjęcie pod ledami


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlugo myslalem zanim zaczlem tworzyc lampe. Bez tego watku podpieralem sie producentami i cos swojego zrobilem a jeszcze ja rozbudowuje a potem bede krecil bo troche z niebieskiego koloru zejde i ja wzmocnie. Pochwale sie kiedys bo zdjecia umiem zrobic takie jak akwa jest dla oka. Wystraszylem sie tylko czytajac ze moze brakowac kolara fal ale kolega wyzej zdjeciami i opisem mnie uspokoil dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to pokaż te twoje zdjęcia robione pod ledami,bo widzę że co niektórzy nadal nie rozumieją że trudno jest wykonać zdjęcie pod ledami

Oj Sygen, Sygen.

Ja pod ledami trzymam koralowce LPS bo takie się pod nimi dobrze czują - znajdę gdzieś wątek to Ci podeślę link z moimi zdjęciami:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to pokaż te twoje zdjęcia robione pod ledami,bo widzę że co niektórzy nadal nie rozumieją że trudno jest wykonać zdjęcie pod ledami

IMHO nie trudność wykonania zdjęcia jest tu problemem - jest to oczywiście prawda - pod ledami trzeba się trochę namęczyć żeby zdjęcie oddawało w miarę efekt na żywo. Myślę po prostu że każdy ma inną definicję "wybarwionego" SPS'a i stąd się biorą nieporozumienia i niepotrzebne spory. Pamiętajmy że każdy sobie sam stawia poprzeczkę i nie u każdego ona jest (i wcale nie powinna być) w tym samym miejscu.

pozdrawiam i życzę wszystkim więcej luzu

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi chyba o wiernosc oddawanych barw a to przeciez nie od rodzaju korala zalezy a od koloru ktorego ledy nie oddadza wiernie wiec jaki to kolor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale nie rozumiem Jasiu Twojego posta, mógłbyś jakoś rozwinąć myśl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.