Skocz do zawartości
Sting

Cyrkulacja - jak to jest naprawdę ?!

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, zastanawiam się nad doborem cyrkulacji do 300l i z tego co czytałem we wcześniejszych postach jako standardem do takiego albo podobnego baniaczka podaje się np 2x jvp-102 czyli w sumie (10 000 l/h).

Skoro tak poleca wiele osób to pewnie sami od takich zaczynali ale... czy takie rozwiązanie aby nie jest za duże dla żyjątek ? Wszędzie spotykam się z informacją, że dobra cyrkulacja to ok 20-30 krotnie większa od litrażu, czyli dla 300l powinno to być max 9000l/h. Trzeba także wziąć pod uwagę, że oprócz pomp cyrkulacyjnych mamy także pompę obiegową. W moim przypadku będzie to NJ 2300, tak więc realnie patrząc myślę, że do akwarium będzie szła z prędkością jakieś 1500 l/h. W sumie wychodzi więc, że przy dodatkowych pompach 2x jvp-102 miałbym aż 11500 l/h czyli o dużo za dużo.

Czy nie lepiej powinienem raczej dokupić 2x jvp-101. Wtedy będzie to 6000 l/h+1500 l/h(obieg) = 7500 l/h czyli ok 25krotność pojemności akwarium.

Ewentualnie 1x jvp-101 i 1x jvp-102 to mamy 9500 l/h = ok 32 krotność

Wydaje mi się, że przy obsadzie większość korali miękkich ta cyrkulacja też nie powinna być jakaś maksymalna.

Co o tym sądzicie ?

Czekam na sugestie i wasze spostrzeżenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj ze realna wydajnosc pomp jvp jest nizsza niz na etykiecie podano. Dobor cyrkulacji w znacznej mierze zalezy od ilosci i rodzaju korali oraz od ilosci skaly. W pustym akwa bedzie dobrze bujalo ale juz w zawalonym skala ta cyrkulacja mocno spadnie

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz brać pod uwagę że jak piszą że JVP 101 ma 3000 l/h to jej rzeczywista wydajność jest na takim poziomie. Mam JVP 101 i mogę powiedzieć że dmucha tylko trochę bardziej niż Tunze 6015 która ma tylko 1800 l/h


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja ma zapewniać brak stref martwych w zbiorniku a nie tabelkową krotność objętości zbiornika. Jesteś pewny ze zaczynasz od właściwej strony?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skały planuję w granicach 30kg, więc jakoś zawalone nie będzie.

Co byście więc polecali z tych trzech możliwości dla 300l:

1. 2 x jvp-101

2. 1x jvp-101 + 1x jvp-102

3. 2 x jvp-102

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja to temat rzeka :) , próbowałem sporo rozwiązań , ale najważniejsze jest żeby woda ruszała się wszędzie gdzie jest to możliwe nawet pod skałą , to powoduje że nie osadza się żaden syf. Dlatego ja osobiście stosuję przy moim zbiorniku trzy pompy o wydajności 4500L i waveboxa ( on robi całą robotę ).

Najważniejsze jest w cyrkulacji , zero martwych stref , a czy będziesz miał 20 czy moze 5 tyś to w mojej opini nie jest aż tak istotne , ale to jest tylko moja opinia , pewnie wielu się z nią nie zgodzi :).


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

W cyrkulacji ja bym postawił na jej jakość a nie ilość przepompowanych litrów na godzinę

Woda powinna być w ruchu w całym akwarium a dopiero obsada akwarium określa jaka to powinna być cyrkulacja czy silna czy słaba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałbym 4 x jvp102 albo 2 x jvp101 plus 2 x jvp102.Chyba że planujesz FO to wtedy 2 x jvp102.Jvp na początku będą mocno dmuchać ale jak je z czasem trochę przymuli będzie ok.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze dwie Tunze 6045 ? Chyba dmuchalyby lepiej niz dwie JVP 102 ...

Jesli to bedzie akwarium z miekkimi koralami, to chyba te pompy bylyby potrzebnym minimum.

JVP 101 mozesz w 300 litrach raczej zapomniec. To tylko w opisie i w pierwszym miesiacu pracy wyglada tak ladnie. Jak Jarcio napisal, tych JVP potrzeba o kilka wiecej, zeby dogonic Tunze, wtedy ich zakup przestaje sie tak "oplacac". :yes


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z cyrkulacją to jest niestety tak że wiele zależy od zbiornika. Jak ustawisz skałę to wszystko się zmienia :). Dopiero po zasiedleniu akwa chyba można stwierdzić czy jest za duża czy za małą.

Na parametry pomp i założenia 20x, 30x nawet nie ma co patrzeć. Załóżmy że dopierzesz sobie 30x na JVP czy koraliach a tu dmucha słabo, wsadzisz natomiast tunze, dobierzesz x20 a w akwarium masz młyn.

Wczoraj zakupiłem sobie koralię bo chciałem podmienić swoją chodzącą jak traktor TUNZE. Koralia niby mocniejszy przepływ od TUNZE o 200l a tu się okazuje "guzik prawda". żeby było śmiesznie to po włożeniu skały akwariowy "młynek" zniknął i zamiast podmienić pompy dołożyłem trzecią :thumbup: . Oczywiście nie wiem czy tak zostanie - czas pokaże, ale moim zdaniem jakie kol wiek reguły związane z cyrkulacją kompletnie nie obowiązują.


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielu startujących z baniakami chciałoby kupić taką cyrkulację, która będzie docelowa, żeby nie trzeba było dokładać kolejnych pieniędzy. No ale tak różowo nie jest :) Widzę u kolegów ruchy w różne strony, w zależności od koncepcji, przemyśleń, poprawy może humoru lub głębszej logiki zmieniają czy to z chińskich na lepsze falowniki, czy też zupełnie odwrotnie stawiając na sprawdzone modele JVP. To co napisał Stani może jest przerysowaniem, ale jest w tym ziarnko prawdy - czasami warto skalkulować, czy zakup taniego falownika się opłaca, czy też warto kupić coś "lepszego". Ale czynnikow skladających się na to "lepsze" jest wiele, jak chocby dlugosc i czas realizacji gwarancji (usuwania problemu), że trzeba by na bieżąco czytać o problemach danego modelu w danym czasie, albo też... po prostu kupić wg uznania i mieć nadzieję, że "u mnie będzie ok" :)

Jedynie co bym od siebie proponował to w przypadku zakupu droższych falownikow, zakup stopniowy, dokladanie wg potrzeb i odwrotnie, jeśli koszt przesyłki to 1/3 ceny przedmiotu - warto poszerzyć zakup o jedną sztukę więcej jeśli nie mamy pewności, czy jedna, dwie sztuki zdadzą egzamin. Patrząc na zaplecze swoje i kolegów, "części, sprzętu zapasowego, na czarną godzinę" posiadamy całkiem sporo :D


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim nocniku cyrkulacja max. to prawie 60x objętość (2x1500+900+600 obieg, miękkie+LPS+garstka SPS). Przy świeżo wyczyszczonych pompach jest za mocna i wystarczy jedna (dowolna) 1500+wszystkie mniejsze, a po pewnym czasie i zarośnięciu zielskiem śmiało można włączać wszystkie duże pompy i szału nie ma. Przy tym hydor podaje wydajność w miarę rzetelnie, bez porównania do polityki JVP czy Aquaela.

Wniosek jest prosty - bez sprawdzenia cyrkulacji na żywo, przy poustawianych skałach, bez uwzględnienia rezerwy na rozrost korali, spadek wydajności pomp, naciągania producentów - nie ma nawet co podchodzić do ustalania mocy pomp.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wszystkie opinie

Czytając wszystkie posty doszedłem do wniosku, że na dzień dobry zakupię: "2 x jvp-102" a później się zobaczy :)

przy okazji mam takie nie co inne pytanie, jaką długość mają kabelki w tych pompach ? bo nigdzie tego nie znalazłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - a tak na szybko - nie lepiej kupić waveboxa niż się bawić z pompami? Mowa tu o małych zbiornikach - powiedzmy 150250 litrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam box nie załatwia cyrkulacji. Muszą być jeszcze pompy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kable są bardzo krótkie ,coś około 100-120cm.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam box nie załatwia cyrkulacji. Muszą być jeszcze pompy.

no to niefajnie:)

mam kostkę i muszę pokombinować z ustawieniem pomp. myślałem że da się to załatwić falownikiem. A tu kicha..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale za to wawebox + pompy cyrkulacyjne i nie masz martwych stref.

Woda wszędzie się miota


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wszystkie opinie

Czytając wszystkie posty doszedłem do wniosku, że na dzień dobry zakupię: "2 x jvp-102" a później się zobaczy :)

przy okazji mam takie nie co inne pytanie, jaką długość mają kabelki w tych pompach ? bo nigdzie tego nie znalazłem :)

jvp 102 kabel 130 cm


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może jestem durny ale wavebox ma cały słup wody bujać. To po co pompy? może jedna skierowana w górę wystarczy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompy cyrkulacyjne pomagają między innymi natleniać wodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć pompy żeby zbierało ci filtr z powierzchni do komina i drugie żeby ci podniosło cały syf z podłoże i uciekło do komina. Samą falą tego nie załatwisz.

Oprócz kołysania musisz jeszcze pozamiatać.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co masz ?

Jakąkolwiek masz filtracje to musisz tam dotransportować cały ten syfek z dna.

Sam przecież nóżek nie dostanie i grzecznie sam się nie zutylizuje ?

Sorki, ale trochę głupie pytania zaczynasz zadawać co nie świadczy dobrze o tobie :crybaby:

Szukasz dziury w całym - poczytaj jeszcze trochę.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.