Skocz do zawartości
tman

Bąbelki pod glonami na skale

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jakiś czas temu pod brunatnymi (?? moje są raczej bordowe...) glonami na oświetlonej części skały pojawiły się bąbeli powietrza (jakiegoś gazu). Jest ich sporo, tylko pod tymi glonami, część pęcznieje, rośnie (wygląda jak jakiś polip), raz widziałem jak jeden oderwał się i wypłynął.

tak to wygląda:

DSCF1494.jpg

DSCF1496.jpg

DSCF1498.jpg

I czy to normalne - ze skały coś się wydobywa (gnije, pracuje?)

Czy coś z tym zrobić?

NNa forum większość osób pisze o glonach brunatnych lub brązowych. Wiem, że kolor to bardzo subiektyena sprawa, ale moje są bordowe... I ten gaz..?

i czy coś może to zjeść? Inny ślimak? Moje turbo przynajmniej tego nie ruszają ("objedzona" naokoło polanka glonów, ślimak wyjadł inne glony i odszedł):

DSCF1492.jpg

Pozdrawiam,

tomasz


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic się nie martw ,to normalne zjawisko przy dojrzewaniu zbiornika (skała odgazowuje) ,pewnie nie pochodziła z funkcjonującego akwarium,albo woda którą zalewałeś skałe była świeża,lub z podmiany kiepskiej jakości...,musisz być cierpliwy bo to tylko jedena z wielu zmian jakie będziesz obserwował w swoim akwarium w ciągu najbliższych tygodni.. Poczytaj trochę więcej na Naszym forum o dojrzewaniu zbiorników, to zaoszczędzi Ci wiele niepotrzebnego "stresu" związanego z ciągłymi zmianami w wyglądzie oraz skokami parametrów następującymi w tym okresie :book:

życze wytrwałości i pozdrawiam

Tom.T :welcome:


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to przypadkiem nie cyjano?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic się nie martw ,to normalne zjawisko przy dojrzewaniu zbiornika (skała odgazowuje)

nie chce Cie martwic ale to nie jest odgazowywanie skaly


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na cjano.

brzmi groźnie.

ide szukać/czytać.

niebezpieczne dla zwierząt?

a te glony - to coś je?


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ten gaz to pewnie tlen który uwolniły glony i/lub bakterie. Nie jest to żadne "odgazowywanie skały" - to całkowicie normalne zjawisko i można je zaobserwować nawet w dojrzałym zbiorniku w którym pojawią się się glony w formie nalotu i/lub bakterie.

To różowe "coś" to cyjanobakterie - nie ma się czym przejmować. Cyjanobakterie zjadają ślimaki, glonożerne asteriny kraby, jeżowce itd. Ale nie przejmuj się nimi - jak ich więcej urośnie to możesz je odessać.

Magnez podbij do 1400 mg/l. Kh też możesz troszkę podnieść - do 8-9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten gaz to pewnie tlen który uwolniły glony i/lub bakterie. Nie jest to żadne "odgazowywanie skały" - to całkowicie normalne zjawisko i można je zaobserwować nawet w dojrzałym zbiorniku w którym pojawią się się glony w formie nalotu i/lub bakterie.

To różowe "coś" to cyjanobakterie - nie ma się czym przejmować. Cyjanobakterie zjadają ślimaki, glonożerne asteriny kraby, jeżowce itd. Ale nie przejmuj się nimi - jak ich więcej urośnie to możesz je odessać.

Magnez podbij do 1400 mg/l. Kh też możesz troszkę podnieść - do 8-9.

Z tego co poczytałem przez weekend (kolejność przypadkowa):

  • za mocno się nie przejmować
  • zwiększyć cyrkulację (to osobny temat, mam parę pytań)
  • zaciemnić na 48h (na dziś wyłączyłem oświetlenie)
  • sprawdzić wodę z RO (dziś jadę po TDS)
  • odsysać bąbelki z glonami (jakiej średnicy wężyka użyć? żeby ciąg był taki coby odessać, ale i żeby wody za dużo nie odlać?)
  • zakupić coś, co żywi się tymi glonami (Dolabella auricularia? Bo te asteriny to różną opinię mają)
  • VSV - ale tu będę się musiał mocno dopytać - bo dawkowanie wódki o jakim czytałem wahało się od 0,1ml (to chyba trzeba kropelkować) do 2ml na pierwszy dzień na 100l wody
  • chemia (chemiclean), ale to chyba ostateczność

Coś jeszcze?


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.