Skocz do zawartości
Tester

karmiki automatyczne

Rekomendowane odpowiedzi

Do nowego akwa marzy mi sie jakis fajna lawica - idealnie anthiasy. Piekne, kolorowe ryby ktore wymagaja jednak regularnego karmienia - pare razy dziennie. Wiadomo natomiast ze niejednokrotnie rytm naszego zycia uniemozliwia nam poranne czy tez dzienne karmienie. Wtedy trzeba sie zwrocic z prosba do rozwiazan technicznych.

Nigdy nie stosowalem karmika automatycznego natomiast widzialem jeden w dzialaniu w akwarium slodkowodnym. Wiadomo ze tam latwiej bo nasze ryby czesto nie sa przystosowane (lub tez nie umieja) do pobierania pokarmu z powierzchni wody. Moja glowna obawa jest to czy np takie platki zanim zostana zjedzone nie wyladuja w sumpie? Jakie sa Wasze doswiadczenia w temacie karmikow? Czy sa karmiki do pokarmu mokrego? Jaka jest ich dokladnosc i (nie)zawodnosc? I czy w ogole jest sens stosowac karmik? Prosze opisujcie tu swoje wrazenia.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja taki karmnik zastosowalem w akwarium slodkowodnym podczas ostatnich wakacji.

Jako, ze posiadam w nim filtr powierzchniowy, uzycie karmy w postaci platkow odpadalo z tych samych powodow, o ktorych napisal Tester.

Zastosowalem granulat NATUREFOOD. Jest on porowaty, szyko wciaga wode i szybko tonie unikajac wciagnica przez wspomniny wczesniej filtr powierzchniowy.

Mysle wiec, ze takie granulaty bardzo dobrze nadaja sie do karmnikow automatycznych. W morskim akwarium uzywam granulatu TROPIC MARIN, tutaj kazda granulka jest bardziej zwarta i trudniej tonie, dlatego przed karnienie przez jakis cza je mocze. Ale nadchodza wakacje i trzeba bedzie zastosowac karmnik tez i w solance, tylko ktory granulat szybko tonie ? Jesli ktos wie jaki to mysle, ze Testerowi jak i mnie taka informacja bardzo pomoze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też nad tym kombinuje,przydały by się jakieś doświadczenia i opinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W słodkowodnym używałem klasycznego karmnika Eheima (teraz jest jeszcze jakiś nowy model), zwykle z granulatem który od razu tonie (dla Muszlowców z Tanganki). Pokarm w pojemniku jest przy każdym karmieniu obracany i dodatkowo wentylowany. Nie miałem problemów z zawilgoceniem pokarmu. Dozowanie bardzo małych porcji dawało się wyregulować. Jest na tyle stabilny i poręczny że można go postawić na bocznej listwie wzmacniającej. Jeden z niewielu sprzętów który zachowałem z ewentualną opcją użycia w morskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas używam karmnika automatycznego RESUN ze względu na wyjazdy weekendowe do macierzystego domu.

Problem z płatkami rozwiązałem w taki sposób że pod wylotem karmnika montuje rurkę na przyssawkę która wystaje z wody na 5 cm i zanurzona jest na 2 cm.

Karmnik zsypuje płatki do rury, a one po jakimś czasie toną - nic nie trafia do sumpa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam od 6 miesięcy karmik hydor w firmie. Wiadomo że tam jestem tylko kilka godzin dziennie a w weekendy nie ma mnie wcale. Do tego karmika używam granulek które opadają i rybki żyły przez pół roku bez problemów.

Jedyna jego wada to to że jest głośny podczas podawania.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam od 6 miesięcy karmik hydor w firmie. Wiadomo że tam jestem tylko kilka godzin dziennie a w weekendy nie ma mnie wcale. Do tego karmika używam granulek które opadają i rybki żyły przez pół roku bez problemów.

Jedyna jego wada to to że jest głośny podczas podawania.

No ale jakie to granulki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JBL maripearls granulat tonie od razu , nawet trochę za szybko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GroTech NutriVital Daily 1,4-2,2mm


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie używam karmnika automatycznego ale z odpływającą do komina karmą radzę sobie używając pływającego koła na wydłużonej przyssawce. Pokarm powoli odpływa w toń ryby już wiedzą do czego służy kółeczko :) Mogę je swobodnie dźwigać bez odrywania przyssawki.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak już kiedys wspomnialem uzywam INTERPET Auto Feeder na dwie baterie paluszki. mozna zaprograamowac do 4 karmien dziennie (kazde moze dozowac podwojna dawke). nadaje sie do platek i granulek, trzeba go sobie skalibrowac zeby wsypywal tyle pokarmu ile nasze rybki potrafia przejesc . pojemnik jest dosc duzy, u mnie na 5 rybek karmi platkami spokojnie przez 2 miesiace :). a jak chcesz zeby platki szybko tonely to ustaw na nie cyrkulator.

jak wyjezdzam na weekend to robie rybkom post. ustawiam go wylacznie na dluzsze wyjazdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Chociaż rzadko je dźwigam. Nad kółko montujemy karmnik i problem rozwiązany, możesz sypać każdy rodzaj suchej karmy.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja używam RESUN 2009D, do środka sypię pokarm granulowany (kulki) wolnotonący.

Sprawia się wyśmienicie, z najważniejszych funkcji jest możliwość ustawienia 4 karmień/24h w tym każde z nich może być podwójne : po minucie od karmienia dosypywana jest druga identyczna dawka.

Dawkę dobową można płynnie regulować.

Do tego dochodzi śmieszna cena zakupu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam do wylotu karmnika (taki płaski, okrągły, randomatic czy jakoś tak) przyklejoną rurę z przeźroczystej plexi 32 zanurzona jakieś 5cm w wodzie... rano daję jeść rybciom, a w nocy reefpearls dla korali... sprawdza się OK...


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzywa ktos tego:

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_28390_ehen

:question: :question: :question:

interesuje mnie czy jest warty aby wydac troche wiecej... czeka mnie w najblizszym czasie kilka wyjazdow wiec karmienie tez musze jakos dopracowac.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja go używam posiada 2 wyjścia czyli jest bezpieczny nawet jakby poszło coś nie tak ! Nigdy nic nie zawilgotniało ani nic się nie zacieło. Duży zasobnik, baterie starczają na b.długo, świetne możliwości programowania.

Minusy minimalna dawka jest dość duża, zastosowanie samego granulatu dla mnie było wykluczone - za duża dawka! Jak pomieszałem z płatkami to ok.

Dozownik jest duży u mnie jest na pokrywie.

Uwaga jeśli ktoś ma pokrywe i wentylatorki - tak jest u mnie to trzeba albo dobrze dobrać miejsce postawienia karmika albo wyłączać wętylatorki ! Powietrze wydmuchuje płatki !


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem teraz 10 dni na urlopie i zamocowałem karmnik JBL. Wsypałem do niego Fauna Marin - Marine Base Food.

BArdzo fajne granulki, toną ale nie za szybko. JAk wróciłem wszystko było ok, rybki szczęśliwe.

Ale karmnika nie polecam za bardzo bo pracuje tylko w dówch trybach i podaje pokarm albo raz, albo dwa razy dziennie.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki khmer takiej odpowiedzi mi trzeba bylo. wec rozumiem, ze mozna z powodzeniem go kupic :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

khmer a poradzi sobie z sypkimi pokarmami dla koralowców.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokarmy te zazwyczaj mają b. małą granulacje raczej karmiki nie służą do podawania takiego pokarmu (dawka będzie b. duża ) ale można to zawsze wymieszać z innymi pokarmami i będzie ok. Ale szczerze jakoś to sobie nie mogę wyobrazić żeby taki drobny pokarm sypać zanim utonie będzie tworzył "filtr" na powierzchni.


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.