Skocz do zawartości
Fox

Sensowne wymiary baniaka w rogu pokoju

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jako iż w najbliższym czasie planuję wystartowaniem z własnym projektem kawałka solniczki jak to zwykle bywa na tym etapie pomysły zmieniają się co chwilę - nie zawsze na lepsze ;)

W związku z tym prosiłbym o Waszą opinię na temat rozsądnych wymiarów baniaka, który miałby stanąć w rogu pokoju (mam do rozdysponowania przestrzeń max 160x160cm). Zdaje sobie sprawę, że im bardziej baniak będzie "kwadratowy" tym ciężej będzie dostać się do tylnych ścianek. Dodatkowo za jedną ze wspomnianych ścianek rogu mam pomieszczenie gospodarcze z wodą, ściekami itp itd gdzie ewentualnie mógłbym umieścić całość lub część aparatury - a co za tym idzie sam "mebel" pod baniakiem mógłbym zrobić w miarę niski - obserwacja miała by się odbywać z kanapy, fotela i zza biurka.

Oczywiście nie mam zamiaru wykorzystać całej 160x160 powierzchni - myślałem o pojemności samego baniaka w okolicach 600l.

Będę wdzięczny za wszelkie przemyślenia i rady we wspomnianym temacie.

Pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

ja właśnie zmieniłem rozmiar 120x60x60 na rozmiar 150x70x60

i powiem szczerze że jeśli chodzi o obsługę to niewiele się zmieniło, dalej obsługuję go bez problemu

ale wrażenia wizualne o niebo lepsze, jest moc :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Propozycja: 150 długości 70 głębokości 60 wysokości netto powinno wyjść 570 litrów.

Szerszy wg mnie się lepiej prowadzi, w wysokim z dostępem są problemy. Bardzo ważna sprawa to wysokość całego stelarza ze zbiornikiem, bo ja tego nie przemyślałem i używam drabinki. U mnie w wątku na zdjęiach zobacz jak nie robić baniaka ze względu na ergonomię: link do wątku na forum whistle.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może taka kosteczka 120x120 ?

Nie powinno być problemu z obsługą, zwłaszcza że Sumpa możesz postawić w pokoju obok.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może taka kosteczka 120x120 ?

Nie powinno być problemu z obsługą, zwłaszcza że Sumpa możesz postawić w pokoju obok.

A jaką wysokość byś sugerował? Co prawda nie mierzyłem w praktyce ale sięgnąć na 120cm "w przód" i ileś tam w dół to wydaje mi się sporo..

Pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poglądowo dodaje jeszcze schemat (mniej więcej w odpowiedniej skali , ale nie co do centymetra) jak wygląda pomieszczenie - za prawą ścianą w dolnym rogu mam wspomniane wcześniej pomieszczenie techniczne.

Jeśli ktoś ma ogólny pomysł na przemeblowanie to też jestem otwarty na propozycje.

Pozdrawiam

Paweł

post-14052-0-54538800-1333022499_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość dałbym 50 - max 60cm

Zależy jeszcze jakie chcesz światło zastosować.

Dla mnie kostka jak nic tam pasuje.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

160x85x55 ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może baniak w kształcie litery L 200 na 200 i 60 szeroki a w środku rogowa szyba 45 stopni do reszty o długości 100 cm ? byłoby pięknie. wszystko się zmieści tylko kwiatek trzeba będzie usunąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość dałbym 50 - max 60cm

Zależy jeszcze jakie chcesz światło zastosować.

Dla mnie kostka jak nic tam pasuje.

Jako fan nowych technologii zdecydowanie podobają mi się LED'y. Jako zwolennik nawet większych jednorazowych inwestycji zamiast rozkładania kosztu lamp na raty dla elektrowni również ;)

Jako fanboy ;) osobiście spodobała mi się lampa PS Metis Hyperion R2 - ale to jeszcze nie do końca zestawiałem w parze z budżetem więc jeszcze się zobaczy.

Jako że w domu są małe dzieci i zwierzaki (kot, pies itp) planuje koronę na szkło a najchętniej jakoś to przykryć tak żeby mi nikt ziemniaka do baniaka nie wrzucił zbyt łatwo (szczególnie że szafka ma być niższa..)

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może baniak w kształcie litery L 200 na 200 i 60 szeroki a w środku rogowa szyba 45 stopni do reszty o długości 100 cm ? byłoby pięknie. wszystko się zmieści tylko kwiatek trzeba będzie usunąć

Kwiatek nie problem, żona wstawiła to sobie siedzi, w razie czego można go wywalić ;)

Trochę się boje "nietypowych" kształtów bo to może być trochę ciężej zorganizować falowanie, oświetlenie itp. A jak z samą wytrzymałością szkła?

Przyznam że widokowo było by pewnie fajnie ;)

Pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ledy to robiłbym wysokość 60 cm i komin w rogu.

Powrót rozdzielony na dwie rurki z wylotem w lewo i prawo po bokach akwarium tak żeby film ładnie zamiatało do środka i w kierunku komina.

Pooglądaj sobie w galerii kostki naszych kolegów.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oświetlenie i cyrkulacje musisz brać pod uwage jak do dwóch zbiorników przy literze L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ledy to robiłbym wysokość 60 cm i komin w rogu.

Powrót rozdzielony na dwie rurki z wylotem w lewo i prawo po bokach akwarium tak żeby film ładnie zamiatało do środka i w kierunku komina.

Pooglądaj sobie w galerii kostki naszych kolegów.

Zrobię może w wolnej chwili w weekend jakąś makietę z tektury i sprawdzę jak by wyglądało to na żywo w przypadku jak by trzeba było gdzieś sięgnąć głębiej.

Pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to bylo moje pomieszczenie do pracy wywalilbym biurkothumbup.gif i baniak postawil na przeciw tej dwuosobowej sofy


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako fan nowych technologii zdecydowanie podobają mi się LED'y. Jako zwolennik nawet większych jednorazowych inwestycji zamiast rozkładania kosztu lamp na raty dla elektrowni również

Oj Pawel, przy dobrej lampie led nie bardzo oszczedzisz na rachunkach. Natomiast prawda jest to ze LEDy w akwarystyce daleko zajda ;)

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to bylo moje pomieszczenie do pracy wywalilbym biurkothumbup.gif i baniak postawil na przeciw tej dwuosobowej sofy

Spodziewałem się takich propozycji ;) Tylko gdzie wtedy "pracować"?

Ten róg pokoju pasuje mi bardziej z 2 powodów - pomieszczenie techniczne za ścianą z szeroko pojętą hydrauliką jak i podciągnięte na miejsce zasilanie 10 obwodów, sieć x4 i kilka innych gniazd ( do niedawna stało tam właśnie biurko a nie przepadam za przedłużaczami)

Druga sprawa to spore okno od strony południowej - mogło by być trochę za dużo słońca padającego na baniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedzielm ze z tym biurkiem tak nie wyjdziecrybaby.gif

Kilka godzin naturalnego swiatla nie zasszkodzi o ile temperatura w akwarium nie bedzie rosla. Moim zdaniem najlepsze miejsce na baniak jest na dlugiej scianie na srodku tam gdzie sofa. Fajne wrazenie wchodziac do pomieszczenia, a kolorowy widok bedziesz mial po prawicy. Kable rury, schowasz w plastikowe listwy i nie bedzie zawadzac.

Wysokosc stelaza zelezy od osobistych preferencji i wystroju wnetrza. Jedni lubia wysokosc muzealna 100-120cm bardziej zrelaskowani fotelowa 65-70. Jedni lubia glebie, inni wielka frontowa szybe.

Wedlug mnie mnie po przez ustawienie jak na twoim planie akwarium straci efekt


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długość zrób jaką możesz, natomiast głębokość jest najważniejsza. Słodkie o głębokości 50cm jest wystarczające ale morskie wygląda kiepsko. Ja zaodoptowałem słodkie właśnie o głębokości 50cm, brak głębi jest widoczny jak na fototapecie. Z czasem denerwuje mnie jak ryby pływają jedynie na boki bo nie ma głębokości. Następne będzie miało 70-80cm głębokości lub kostka 100x100cm. Wysokość 60cm wydaje mi się optymalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpie czy przy takim ustawieniu ktokolwiek umiałby się skopić na pracy :thumbsup:


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpie czy przy takim ustawieniu ktokolwiek umiałby się skopić na pracy :thumbsup:

Monitor za duży i by zasłaniał widok - opcja np po prawej stronie jest ciekawsza, aczkolwiek powoduje chroniczny skręt szyi :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak

gallery_10543_1456_69773.jpg


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Finalnie chyba zdecydowałem się na prawy dolny róg niejako "pionowo" i na wymiary 160x70x60h przód i boki OW ( finalnie tj aż zmienię koncepcję lub zamówię i nie będzie już możliwości zmiany ;) Myślę że przy takich wymiarach w razie czego uda mi się sięgnąć w miarę bezproblemowo do środka.

Czas pomyśleć o stelażu/obudowie szafki i koronie

Jaki materiał polecalibyście? Stal (kwasówka)/ alu czy drewno?

Zna ktoś może jakichś sprawdzonych fachowców w tej dziedzinie - najchętniej aczkolwiek nie koniecznie w okolicach Lublina? W komplecie musi być od razu obudowa i korona (fronty itp drewniane) bo mi żona samego stelaża nie pozwoli wstawić bez przynajmniej odkręconych na czas montażu ale gotowych boków ;)

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Finalnie chyba zdecydowałem się na prawy dolny róg niejako "pionowo" i na wymiary 160x70x60h przód i boki OW ( finalnie tj aż zmienię koncepcję lub zamówię i nie będzie już możliwości zmiany ;) Myślę że przy takich wymiarach w razie czego uda mi się sięgnąć w miarę bezproblemowo do środka.

z obsługą poradzisz sobie bez problemów,

chociaż im rzadziej będziesz wkładał ręce do zbiornika tym lepiej :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.