Skocz do zawartości
barlaj

Skok na większą rafkę

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Minął ponad rok od założenia mojej solniczki, teraz

nadszedł czas na zmiany a więc pora co nieco opisać, pokazać i wysłuchać opinii innych bardziej doświadczonych żeby nie powtórzyć starych błędów i ustrzec się nowych.

Moja historia jak pewnie wielu z was zaczęła się od wątku Kiviego

Akwarium miało być proste i tanie, czyli u mnie:

200l bez sumpa z odpieniaczem w środku,pół na pół żywa z martwą skałą.

Po wszystkich perypetiach na dzień dzisiejszy baniak wygląda tak:

Setup

szkło 100x40x50

sump 45l

odpieniacz Turboflotor I400

światło 4x39W t5

falowniki Aquael 2600

obieg NewJet 2300

reaktor D-D FMR75 z NP-reducing BioPellets

bez autodolewki i ręcznie dozowane suplementy

20120404143942.th.jpg

szału nie ma ale już wiem co chcę a czego nie w następnym baniaku

Wszystko śmiga jako tako chociaż nie odważyłem się jeszcze na spsy z obawy o parametry wody, światło a teraz to i na brak miejsca.200l z dnem szerokim na 40cm nie daje za wiele możliwości więc postanowiłem przesiąść się na 500l.

Nowy baniak będzie 140x60x60

sump 94x48x42h co myslicie o takim projekcie?

sumpb.jpg

Odpieniacz ATI PowerCone 250i

obieg chyba ReefOctopus HY-4000W chociaż nie mogę znaleźć o nim żadnych opinii,szukam czegoś ekonomicznego wydajnego i cichego.

Cyrkulacja 2x Vortech MP40w

Oświetlenie 2x Pacific Sun Black Python XM 140W albo CRP160w

Z czasem Balling(juz przygotowane miejsce w szafce)i komputer Profilux

Na razie jest odpieniacz, zamówione szkło i prawie ukończona szafka, reszta powoli tak aby przed latem wystartować.W miare możliwości będę uaktualniał relację...

kilka fotek z budowy szafki

39416817.th.jpg

25608395.th.jpg

36070609.th.jpg

10673112.th.jpg

83658766.th.jpg

61687704.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na oko za mała komora pompy. Wypompuje Ci całą wodę a zrzut jeszcze nie zdąży podać.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz ma rację, przerabiałem projekt u mnie i zmieniłem


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Te kolorowe przelaczniki na czwartej fotce to listwa zasilajaca? skad taka masz?

To tylko listwa maskująca pcv do przewodów z elektrycznego, wyciąłem w niej otwory na wyłączniki do gniazdek i pokrętło do obrotów wentylatora.Później opisze sobie co jest podpięte do danego gniazdka i w razie jakiś prac mam szybki dostęp do wyłączenia urządzeń - teraz jak coś grzebie to mam masakrę z odłączaniem np grzałki czy falowników szczególnie jak mam polskie wtyczki w angielskich gniazdkach.

Mna oko za mała komora pompy. Wypompuje Ci całą wodę a zrzut jeszcze nie zdąży podać

O tym nie pomyślałem ale przeglądałem wiele projektów sumpów i wymiary komory pompy są podobne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pompa spiętrzy Ci wodę 1,5 cm na dużej powierzchni akwa to po prostu braknie wody. Przecież można to obliczyć.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I zlikwiduj ostatnią przegrode. Po co Ci dołem ma wpływac, bez różnicy według mnie.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz ma racje, mam komore pompy podobnych rozmiarów do atmana PH200 i akwarium 250 z zewnętrznym kominem z którego woda po odpięciu zasilania spada do zera.

Powiem ci że mam tylko mały zapas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I zlikwiduj ostatnią przegrode. Po co Ci dołem ma wpływac, bez różnicy według mnie.

Tutaj wzorowałem się na sumpie od SkoczekPL

http://nano-reef.pl/topic/24545-sump-opis-i-projekty/

w komorze przed pompą na półkach dałbym materiał filtrujący, żeby z refugium żaden syf nie przeleciał do pompy.

Zawsze można coś przerobić jak się nie sprawdzi

Dobra a jak obliczyć jaki byłby optymalny wymiar komory pompy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

komora pompy jest OK,

ilość wody spokojnie wystarczy na zamknięcie obiegu :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do komory pompy wchodzi 17l. Spiętrzenie wody gdy Ci trochę zarośnie grzebień -1,5 cm czyli ok 12-13l. Jeśli odpieniacz ssa ze 2l to zostaje 2-3 litry w komorze. Może nie nadążyć.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dokomory pompy wchodzi 17l. Spiętrzenie wody gdy Ci trochę zarośnie grzebień -1,5 cm czyli ok 12-13l. Jeśli odpieniacz ssa ze 2l to zostaje 2-3 litry w komorze. Może nie nadążyć.

No tylko że poziom wody jest ten sam w dwóch ostatnich komorach co daje jakieś 25l a to powinno wystarczyć, ewentualnie można podnieść ostatnią przegrodę ale nawet przy 2cm od dołu daje ona przepływ o średnicy ok 8cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda. W dwóch ostatnich komorach nie masz takiego samego poziomu. W refugium masz 24 cm a w komorze pompy tyle ile się przeleje z refugium czyli od zera do 24cm.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz- tylko że pomiędzy refugium i pompą jest jeszcze komora 6cm i o nią mi chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację, przepraszam. Ja poprostu takiej kiszki nie nazywam komorą iją po prostu zlekceważyłem.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie często tu zaglądam więc trochę późno odkryłem temat.

pewnie już prace zaawansowane; ale mam pytanie:

jak Ci chodzi odpieniacz?

w ty tygodniu taki kupuję.

w jego komorze dałeś szybę 25cm; natomiast producent zaleca dla tego modelu maksymalny poziom wody 20cm.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qłko - Odpieniacza jeszcze nie miałem okazji przetestować, nowy baniak będę zalewał dopiero jak wrócę z wakacji pod koniec czerwca, a co do wysokości komory to będzie tam półka szklana wysoka na 6cm na której będzie stał odpieniacz

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udanych wakacji!

tak myślałem że będziesz na czymś stawiał.

zaglądałem już do instrukcji; napisali że poziom "zanurzenia" tego odpieniacza to między 15 a 20cm - optimum 18...

pozrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

W końcu z wielkim opóźnieniem co do moich planów nowy zbiornik działa tak jak powinien.

Od początku wszystko szło pod górę:

Tak jak pisałem wcześniej, szafkę zacząłem robić w kwietniu, wtedy też zamówiłem szkło które dotarło do mnie dopiero w czerwcu.

Później zamówiłem lampy ( PacificSun Triton R2) na nie czekałem do września i jak się w końcu doczekałem to slave miał problemy z driverem i musiałem odesłać do serwisu a master problem z wyświetlaczem.W międzyczasie kupiłem resztę sprzętu i nie mogąc

się już doczekać, drugiego października zalałem akwarium.

Dokupiłem 20 kg skały, no i tu się okazało, że dotąd obca mi apitazja rosła sobie w najlepsze na każdym kawałku.

Około tygodnia walczyłem z nią wrzątkiem i jak do tej pory znalazłem tylko jedną szklaną różyczkę, która to przeżyła.

Przeniesienie życia ze starego zbiornika obyło się bez strat i tak nowy zbiornik ożył, chociaż funkcjonował z jedną lampą z krzaczącym się wyświetlaczem, okazało się też że nowa autodolewka ma niesprawny pływak (znowu wysyłka do serwisu) a włącznik opóźniający do odpieniacza, mimo że sygnalizuje czekanie - działa od razu! :wallbash:

Jak widać akwarystyka morska naprawdę uczy cierpliwości, czego doświadczyłem ostatnio tylko przy zakładaniu zbiornika a to dopiero początek :smiling:

Na dzień dzisiejszy wszystko jest ok. choć wciąż brakuje kilku rzeczy to jakoś daje radę.

Ostatecznie też są małe zmiany co do planowanego wcześniej wyposażenia:

Główny zbiornik obniżyłem o 5cm więc teraz jest 140x60x55

Sump pozostał bez zmian, choć w przedostatniej komorze (tej na 6cm) usunąłem górne paski szkła, bo trochę hałasowały, za to te dolne sprawują się rewelacyjnie - mam na nich kratkę a na niej worki z węglem i PO4X4 gdzie ten ostatni kotłuje się jak w reaktorze.

Oświetlenie 2 Tritony 175 w

Obieg Reef Octopus HY-4000W

Odpieniacz ATI PowerCone 250i

Cyrkulacja na razie jeden Vortech MP40w

Kilka fotek na początek choć na razie strasznie tu pusto.

Do sklepu z morszczyzną mam 250 km więc nie wybieram się tam za często a nie chcę kupować życia przez internet.

post-11489-0-42490300-1354450962_thumb.jpg

post-11489-0-11668700-1354450984_thumb.jpg

post-11489-0-01439700-1354451813_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.