Skocz do zawartości
lukaszra

niska twardosc zachowanie korali

Rekomendowane odpowiedzi

powiedzcie mi czy zbyt mala twardosc moze byc glownym powodem nie otwierania sie co niektorych koralowców ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może. Tylko co wg Ciebie znaczy zbyt niska?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6

looknij na parametry w pasku pod moim postem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukałem, tylko nie wiedziałem czy to stała wartość czy nagle spadło. Wodorowęglan (jeśli jeszcze nie dozujesz) nisko się kłania. Zresztą trochę więcej Ca też by się przydało.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukałem, tylko nie wiedziałem czy to stała wartość czy nagle spadło. Wodorowęglan (jeśli jeszcze nie dozujesz) nisko się kłania. Zresztą trochę więcej Ca też by się przydało.

1.leje wodoroweglan zwekszylem nawet dawke od wczoraj ,, powiedz mi tylko prosze czy to wlasnie moze byc powodem tego ze potrafia sie nie otwierac albo robia to slabo ?? co niektore oczywiscie

2. troche odejde od tematu ale napewno mi pomożesz jesli dawkowanie NAHCO3 podnosi twardosc czyli kh, dawkowanie CACL2 podnosi wapn ,,, to jaki parametr podnosi dawkowanie tej soli bez NACL ??

3. jeden z korali tj. histrix z racji nieudolnych poczatkowych prob stracil dosc duzo tkanki ,,, i teraz pytanie czy powinno sie mu obciac te elementy ktore sa juz calkowicie biale ? czy wrecz przeciwnie nalezy je zostawic bo moze tam odbuje cialo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. troche odejde od tematu ale napewno mi pomożesz jesli dawkowanie NAHCO3 podnosi twardosc czyli kh, dawkowanie CACL2 podnosi wapn ,,, to jaki parametr podnosi dawkowanie tej soli bez NACL ??

Po tym tekście to wyraźnie widać że artykułu kolegi Testera o ballingu nie czytałeś a szkoda bo świetny i zawiera odpowiedzi co daje sól bez soli więc poleca poszukać i się doszkolić !!!!:rtfm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli robisz tygodniowe podmianki to stosowanie soli bez soli można sobie darować. Co do histrixa to bardzo żadko odbudowuje tkankę, także można uciąć, chyba że Cię nie razi...

Poza tym trochę wiedzy faktycznie by ci sxię przydało. Tester naprawdę się namęczył.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli robisz tygodniowe podmianki to stosowanie soli bez soli można sobie darować. Co do histrixa to bardzo żadko odbudowuje tkankę, także można uciąć, chyba że Cię nie razi...

Poza tym trochę wiedzy faktycznie by ci sxię przydało. Tester naprawdę się namęczył.

czytalem caly ze 3 razy moze nie ze zrozumieniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to w skrócie dając roztwór na ca + kh rośnie ci i ca i kh + w sutek reakcji powstaje sól kamienna Nacl brakuje w niej mikro i makro, po to właśnie dolewasz sól bez soli, ale z tą solą ostrożnie bo jak za dużo wlejesz to pola golfowe z piękną zieleniną murowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to w skrócie dając roztwór na ca + kh rośnie ci i ca i kh + w sutek reakcji powstaje sól kamienna Nacl brakuje w niej mikro i makro, po to właśnie dolewasz sól bez soli, ale z tą solą ostrożnie bo jak za dużo wlejesz to pola golfowe z piękną zieleniną murowane

ja narazie podaje tylko wodorotlenek sodu

mam jakies mikroelementy kenta ktore tam raz na tydzien daje ostroznie minimalna dawke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja narazie podaje tylko wodorotlenek sodu

mam jakies mikroelementy kenta ktore tam raz na tydzien daje ostroznie minimalna dawke

Wodorotlenek sodu??? Coś chyba nie rozumiem. Kolega @yuko ma chyba rację. Nie czytałeś o Ballingu.harhar.gif


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodorotlenek sodu??? Coś chyba nierozumiem. Kolega @yuko ma chyba rację. Nie czytałeś o Ballingu.harhar.gif

poprostu zle napisalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja narazie podaje tylko wodorotlenek sodu

mam jakies mikroelementy kenta ktore tam raz na tydzien daje ostroznie minimalna dawke

no to wtopa bo to ma być wodorowęglan sodu o wzorze NaHCO3 a nie wodorotlenek sodu !

co do dolania mikro elementów to jak małe ilości ballinga lejesz to nawet soli bez soli nie trzeba, ale to znów dowodzi że nie czytałeś tekstu kolegi Testera nie ładnie :rtfm:, a zwierzaki cierpią:rant:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to wtopa bo to ma być wodorowęglan sodu o wzorze NaHCO3 a nie wodorotlenek sodu !

co do dolania mikro elementów to jak małe ilości ballinga lejesz to nawet soli bez soli nie trzeba, ale to znów dowodzi że nie czytałeś tekstu kolegi Testera nie ładnie :rtfm:, a zwierzaki cierpią:rant:

dzizassss odczepcie sie od tego czytalem kilka razy nawet teraz man otwarty obok

poprostu zla nazwe napisalem .. poto jest forum zeby pytac nie chcecie nie odpisujcie ,, grzecznie pytam i prosilem o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra pomijają te lekkie niedociągnięcia z chemii, kh 6 nisko ale może być pod warunkiem ,ze stabilne ,lps może marudzić albo się przyzwyczai

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zwiększ dawkę i po sprawie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okejos dziekuje za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na szczescie parametr kH - czyli twardosc lub jak kto woli alkalicznosc wody mimo swojego ogromnego znaczenia wybacza nam sporo bledow. Nie szkodzac bezposrednio moze sie wahac w odpowiednio dlugim czasie od 5 do 15kh. Nie znaczy do oczywiscie ze nie ma swojego optimum ktore wedlug roznych opracowan moze byc od 7 do 10 stopni. Zakladajac ze wynik masz poprawny (wszystkie testy saliferta ktore sprawdzalem zawyzaly wynik) to tragedii nie ma i nie wiazalbym tego z otwieraniem lub nieotwieraniem koralowowcow. Patrzac na Twoje parametry widac ze nie tylko twardosc jest poza optimum. Wysoki Mg pdobija Ca ktory i tak jest niski wiec to jest zastanawiajace bo Ca = 380Mg/l to tylko wartosc pozorna wiec popracowalbym tez lekko z Ca zwlaszcza ze przy regularnych podmiankach spadnie Ci szybko Mg a tym samym Ca poleci na leb.

pH - 7,8 - nie wiem kiedy mierzone ale pewnie w dzien, oznacza ze w nocy spada do 7,5-7,6 - co jest bardzo prawdopodobne przy niskim kH. To z kolei oznacza ze w akwarium brak jest zapasu wapnia poniewaz "kwasna" woda wyplukuje Ca z CaCO3 a tym samym ze szkieletow korali czyniac je bardzo kruchymi. W takich warunkach zywa macierz korala ma olbrzymie trudnosci z przyrastaniem szkieletu. Nie piszesz o jakie korale chodzi ale to sie odnosi glownie do SPS i LPS

Jak widac, co zreszta zawsze powtarzam nie mozna na (bio)chemie w akwarium patrzec z perspektywy jednego parametru. pH, kH, Ca i Mg zawsze trzeba rozpatrywac razem bo maja na siebie ogromny wplyw.

Reasumujac:

Wedlug mnie powinienes dozowac kH i Ca - ale nie jednoczesnie

Upewnij sie ze masz dobre testy i rob je regularnie

Dobrze napowietrzaj wode, ewentualnie wyciagnij wezyk z odpieniacza za okno.

Sprawdz parametry gotowej do podmiany solanki.

czytaj i pytaj

Pozdro i powodzenia


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na szczescie parametr kH - czyli twardosc lub jak kto woli alkalicznosc wody mimo swojego ogromnego znaczenia wybacza nam sporo bledow. Nie szkodzac bezposrednio moze sie wahac w odpowiednio dlugim czasie od 5 do 15kh. Nie znaczy do oczywiscie ze nie ma swojego optimum ktore wedlug roznych opracowan moze byc od 7 do 10 stopni. Zakladajac ze wynik masz poprawny (wszystkie testy saliferta ktore sprawdzalem zawyzaly wynik) to tragedii nie ma i nie wiazalbym tego z otwieraniem lub nieotwieraniem koralowowcow. Patrzac na Twoje parametry widac ze nie tylko twardosc jest poza optimum. Wysoki Mg pdobija Ca ktory i tak jest niski wiec to jest zastanawiajace bo Ca = 380Mg/l to tylko wartosc pozorna wiec popracowalbym tez lekko z Ca zwlaszcza ze przy regularnych podmiankach spadnie Ci szybko Mg a tym samym Ca poleci na leb.

pH - 7,8 - nie wiem kiedy mierzone ale pewnie w dzien, oznacza ze w nocy spada do 7,5-7,6 - co jest bardzo prawdopodobne przy niskim kH. To z kolei oznacza ze w akwarium brak jest zapasu wapnia poniewaz "kwasna" woda wyplukuje Ca z CaCO3 a tym samym ze szkieletow korali czyniac je bardzo kruchymi. W takich warunkach zywa macierz korala ma olbrzymie trudnosci z przyrastaniem szkieletu. Nie piszesz o jakie korale chodzi ale to sie odnosi glownie do SPS i LPS

Jak widac, co zreszta zawsze powtarzam nie mozna na (bio)chemie w akwarium patrzec z perspektywy jednego parametru. pH, kH, Ca i Mg zawsze trzeba rozpatrywac razem bo maja na siebie ogromny wplyw.

Reasumujac:

Wedlug mnie powinienes dozowac kH i Ca - ale nie jednoczesnie

Upewnij sie ze masz dobre testy i rob je regularnie

Dobrze napowietrzaj wode, ewentualnie wyciagnij wezyk z odpieniacza za okno.

Sprawdz parametry gotowej do podmiany solanki.

czytaj i pytaj

Pozdro i powodzenia

ostatnio robiac podmianke sprawdzilem twardosc gotowej solanki kh pokazylo 9

czy ten bedzie ok ??

http://allegro.pl/chlorek-wapnia-dwuwodny-1-kg-i2225633122.html

tyle ze chyba jest to techniczny czy lepiej zeby byl CZDA ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakich testów używasz i czym sprawdzasz zasolenie

ja miałem sporo problemów na początku prowadzenia zbiornika z parametrami, ponieważ myślałem że zasolenie mam dobre, w sumie mój pływaczek mi to potwierdzał, sarcopyton pokazywał że jest za mało soli (zzieleniał). Jak dosoliłem wodę moje parametry się zjechały. inną sprawą są testy które też pokazywały co chciały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakich testów używasz i czym sprawdzasz zasolenie

ja miałem sporo problemów na początku prowadzenia zbiornika z parametrami, ponieważ myślałem że zasolenie mam dobre, w sumie mój pływaczek mi to potwierdzał, sarcopyton pokazywał że jest za mało soli (zzieleniał). Jak dosoliłem wodę moje parametry się zjechały. inną sprawą są testy które też pokazywały co chciały

test kh jbl

test no3 jbl

ca mg ph po4 red sea

do zasolenia uchywlny chyba chinczyk i on budzi moje zastrzezenia ,,,, wlasnie szukam czegos innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz - musi byc czysty. Wtedy masz pewnosc ze dolewasz tylko to co potrzeba

looknij jak mozesz na poprzednia odpowiedz

pytalem o cacl2 dziekuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja pisalem odnosnie pytania w poscie #19 - wlasnie o CaCl2

ok jasne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.