Skocz do zawartości
seb

Amoniak a związki azotu a fosforany

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Tak sobie jakoś dziś pomyślałem, jaki jest związek między amoniakiem a fosforanami? W sensie czy usuwając na samym początku amoniak, mamy wpływ również na fosforany, czy tylko na związki azotu? Tester! Do odpowiedzi! :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no bardzo ciekawe pytanie :) Tester do tablicy :D


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma żadnego wpływu, Amoniak a właściwie jony amonowe bo w pH 8 jakie mamy w akwariach więcej jest jonów amonowych niż amoniaku nie ma fosforu (NH3 / NH4) tylko azot i wodór. Ale czekam na więcej może jest coś na co nie zwróciłem uwagi:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moja wiedze amoniak i fosforany pochodza z rozpadu bialek. Oba zwiazki powstaja w tym samym czasie. To ze wychwycimy amoniak zanim zostanie utleniony nie zapoobiegnie redukcji fosforu


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera, klikalem i klikalem na komorce az ktos zadzwonil i sie wszystko ryplo ;) wiec moje zdanie napisze wieczorkiem

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moja wiedze amoniak i fosforany pochodza z rozpadu bialek. Oba zwaizki powstaja w tym samym czasie. To ze wychwycimy amoniak zanim zostanie utleniony nie zapoobiegnie redukcji fosforu

no wlasnie ja spodziewam sie suchych faktow od drugiej strony :) Przy zbijaniu NO3/PO4 wodką, oba muszą byc wykrywalne, aby dało sie je zbic ta metoda. Fajnie byloby przeczytac w jakim stosunku nastepuje rozpad bialek na amoniaki i fosforany, a takze, jakby ktos mial jakies opracowanie w jakim stosunku bakterie nitryfikacyjne zywią się azotanami i fosforanami. Z wartosci jakie pokazuja testy i stosunek w jakim nastepuje redukcja obu parametrow razem, wydaje mi sie, że fosforany sa tylko procentowym dodatkiem do bakteryjnej uczty w konsumpcji azotanow. No ale jak piszę, fajnie byloby o tym poczytac co "nauka" rzecze :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usunięcie amoniaku na początku cyklu nitryfikacji nie wpływa w żaden sposób na ilość fosforanów w akwarium. Do tego celu należy użyć wówczas adsorberów.

Poczytajcie o "stosunku Redfielda". mówi on o stosunku NO3 do PO4 w naturze.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luft, ja nie o tym i nie w tym kierunku co piszesz. Czytałem, szukałem i wychodzi mi tak jak napisal Yoka i Włodek. A pytam pod kątem drążonego przeze mnie ostatnio tematu Zeo oczywiście :thumbup: chodzi o to że kamulce wciągają amoniak, i parę innych rzeczy oczywiście też, ale co się dzieje z fosforanami? Tylko bakterie? Tyle że jak, skoro NO3 jest niewykrywalne? Ciekawa sprawa jak dla mnie, główkujcie chemicy :smoke:

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w morskim, ale jak w słodkim zacząłem absorbentami zbijac azotany i amoniak już na starcie, fosfor miałem poza skalą Dopiero jak odpusciłem trochę, glony i rośliny zaczęły zbijać i fosfor.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej pozno niz wcale powiedzial Żyd spozniajac sie na pociag ... :)

Ja rowniez uwazam ze nie ma bezposredniego zwiazku miedzy redukcja NH3/NH4+ a PO4(3-) i to jest krotka odpowiedz...

Jest jeszcze dluga, ktora daje nieco szersze spojrzenie na ten problem ale nie chce przynudzac :lol: Dluzsza odpowiedz jednak prowadzi do tych samych wnioskow zahaczajac jedynie o inne sprawy na przyklad cykl fosforowy w akwarium


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Seb no troche Ci rozbudowałem wątek, gdyż jak widzisz wszyscy zgodnie nie widzą "związku" amoniak/fosforany :) Drąż dalej te kamyki i pozostałe puzle. Trzymam kciuki. pozdrawiam. Mariusz

p.s.

Jakie inne ciekawe rzeczy wyciagaja kamole oprocz amoniaku? Dziel sie :p


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co wiemy to potas, ale jeszcze coś czego nie wiemy. W każdym razie, pytanie brzmi co tak naprawdę w Zeovicie dzieje się z fosforanami, co je redukuje do niewykrywalnych poziomów? Tylko bakterie?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałoby się wręcz wysłać do analizy nowe i używane "kamole" :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawie na pewno fosforany sa wiazane w nierozpuszczalne sole - taka rowa w postaci skaly. Jak pisalem usuwanie PO4 jest bardzo latwe ze wzgledu na slaba rozpuszczlanosc ortofosforanow


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są wiązane przez co?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb - tak z glowy to powiem ze fosforany chyba tylko z litowcami tworza rozpuszczalne sole (w litowcach jest zdaje sie 5 pierwiastkow) plus oczywiscie kation amonowy a reszte tworza osady

nie wiem jaki jest mechanizm stracania PO4(3-) ale na bank to jest stracanie osadow. Chociaz przyznaje ze tu zgaduje.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez uwazam ze nie ma bezposredniego zwiazku miedzy redukcja NH3/NH4+ a PO4(3-) i to jest krotka odpowiedz...

Jest jeszcze dluga, ktora daje nieco szersze spojrzenie na ten problem ale nie chce przynudzac :lol: Dluzsza odpowiedz jednak prowadzi do tych samych wnioskow zahaczajac jedynie o inne sprawy na przyklad cykl fosforowy w akwarium

Sorry za odbieganie od tematu, ale Tester wspomniał o cyklu fosforowym. Czy w uproszczeniu chodzi tu o to, że rośliny (glony) pobierają fosfor z wody, zwierzęta zjadają rośliny, przyswajają część fosforu (potrzebnego między innymi w budowie kości, metabolizmie, syntezie białek, DNA, itd.) a resztę wydalają do wody i koło się zamyka? Poza tym w akwariach fosfor usuwany jest, gdy np. usuwamy glony z akwarium (algaescrubber), lub przez odpieniacz, a dostarczane są np. przy podmianie wody, czy przy karmieniu.

A może chodzi o coś innego? :question:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb, chciałeś maszharhar.gif

Cytat:

"W ostatnich latach do oczyszczania ścieków próbuje się wykorzystać naturalny

minerał – zeolit. Jako surowiec występujący w naturalnym środowisku, jest on kopaliną

która nie stwarza zagrożeń natury ekologicznej, o czym świadczy fakt, że w postaci

zmielonej jest dodawany do pasz dla zwierząt, czy też na jego bazie produkowane są

doustne lekarstwa dla ludzi. Zeolity dzięki swej strukturze szkieletowej wykazują

przydatność jako adsorbenty, sita molekularne oraz wymieniacze jonowe. Prowadzone w

ostatnich latach badania wykazują również, że naturalne zeolity dawkowane do komory

osadu czynnego w biologicznym oczyszczaniu, zmniejszają stężenie zanieczyszczeń,

eliminując ze ścieków zanieczyszczenia koloidalne, związki amonowe i fosforany,

polepszając proces sedymentacji oraz aktywacji biologicznej. Najbardziej znany,

klinoptylolit może być również zastosowany w połączeniu z zasadowym anionitem.

Eliminuje on ze ścieków w czasie filtracji i adsorpcji jony amonowe i fosforanowe, a po

wyczerpaniu pojemności sorpcyjnej i jonowymiennej może być utylizowany jako cenny

nawóz w rolnictwie. Wadą stosowania zeolitów jest wzrost zasolenia oraz twardości

ogólnej."

Koniec cytatu.

Za: http://www.chem.pg.g.../files/lab6.pdf

Wynika z powyższego, że w metodzie Zeo reaktor Zeovitowy działa jak biologiczna oczyszczalnia ścieków.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i bingo! Włodek jak zwykle stanął na wysokości zadania! :unworthy:

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem, jak nie czytam "Gazety Polskiej" to mam czas na inną literaturęharhar.gif


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czeli jednak adsorbcja a nie stracanie jak myslalem. Chwala Ci Wlodziu ;)

Wysłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak sie zastanawiam czy kilka kamykow zeovitu, np w skarpecie na zrzucie warte warte sa eksperymentu.

Wlodek przekazuje Ci siekierke.queen.gif


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak adsorbuje zwiazki amonowe i fosforany to czy moze weliminowac etap dojrzewania akwariu?

swierze zalanie, siata zeolity i mozna wpuszczac co sie chce...??

cos za piekne zeby bylo prawdziwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istnieje ryzyko, że po wrzuceniu Zeolitu nie ruszy w ogóle cykl azotowy a do tego pozbędziemy się potasu i pewnie kilku innych mikroelementów. Zobaczcie ile preparatów trzeba dozować w metodzie Zeovit. Same kamyki to chyba zbyt duże ryzyko. Może ewentualnie mała porcja na duży litraż na kilka dni w celu obniżenia NO3 i PO4. Ale czy usunięcie amoniaku nie przerwie cyklu azotowego???

P.S. Adsorbcja Tester,adsorbcjawelcome.gif


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.