Skocz do zawartości
godeusz

Jak odżywiają się koralowce.

Rekomendowane odpowiedzi

Koralowiec w naszym akwarium może poczuć się jak człowiek na delegacji w egzotycznym kraju.

Nie dosyć że zmieniono mu środowisko i klimat na całkiem odmienny jaki miał do tej pory to w dodatku jest głodny.

Siedzi koral w restauracji i nie dosyć że brak tu jedzenia do którego przywykł to jeszcze kelner (akwarysta) go nie rozumie, bo obcokrajowiec.

Wiadomo korale miękkie i niektóre LPS,y jak są głodne to się pompują. Wiele przyczyn wpływa na to że tak się zachowują.

1-Głównymi żywicielami korali fotosyntezujących są zooxantelle. Koral w 1cm3 posiada ich ok. miliona. Umieszczone są one na całej powierzchni korala. Pompując się, gdy ma światło, zwiększa swoją powierzchnię a zatem również ilość zooxantelli wystawionych na jego działanie. Jest to podstawowe menu korala.

2-Koral pobiera również z wody sole mineralne, witaminy, aminokwasy itp, czyli substancje rozpuszczone w wodzie lub w postaci mikro zawiesin. Pompując się zwiększa powierzchnię absorbowania tych substancji.

Nie zawsze jednak koral może się napompować i jeść. Jeśli z pewnych powodów wzrasta zasolenie czyli gęstość wody w akwarium ( np. zacięcie się dolewki, zbyt mocne dozowanie Ballinga i minerałów, obniżenie temperatury powodującej zwiększenie gęstości wody, itp ) wtedy koral próbuje za pomocą zjawiska osmozy dopasować stężenie cieczy wewnątrz swojego ciała do stężenia na zewnątrz i kurczy się wydalając wodę rzadszą , pozostawiając bardziej stężoną solankę w środku.

Proces ten trwa przez pewien czas i koral zanim ponownie będzie mógł się napompować to przeważnie jest już za późno i przegapia warunki sprzyjające do pożywienia się, czyli nie załapie się na papu.

Przypadki z kolei nadmiernego pompowania się, zachodzą w odwrotnej sytuacji i nie są objawem pozytywnym, ponieważ często są powodowane właśnie osmotycznym przewartościowaniem z powodu czasowego spadku zasolenia wody a czas jego trwania nie zawsze zachodzi w optymalnej dla korala porze, np. porze posiłku.

3-Koral posiada jeszcze możliwość spożywania planktonu który pobiera parzydełkami i wypustkami. Wielu akwarystów twierdzi że korale aktywnie łapią plankton tylko nocą.

Jest to prawda ale tylko w odniesieniu do korali twardych SPS i niektórych LPS.

Korale miękkie robią to skutecznie tylko w dzień, i jeśli kelner-akwarysta o tym nie wie i karmi je w nocy razem z twardymi to dalej głodują.

Dzieje się tak z tego powodu że w naturze zooplankton podlega zjawisku dobowej, pionowej migracji.

Wieczorem plankton wypływa bliżej powierzchni i utrzymuje się tam przez całą noc. Korzystają z tego właśnie korale twarde. Nad ranem plankton opada w głębię, nawet do kilkudziesięciu metrów i pozostaje tam przez cały dzień.

Do dziś dokładnie nie wyjaśniono przyczyn takiej migracji.

Koralowce miękkie i niektóre LPS,y które z natury przebywają głębiej niż twarde SPS,y mają wtedy swój czas i jedzą do syta.

Mają mały wybór –tylko zooplankton ale za to porcje kelner podał duże.

Fitoplankton jako że sam odżywia się światłem zawsze przebywa na powierzchni i jest dostępny w naturze zasadniczo tylko koralowcom twardym.

W nocy korale miękkie zamykają czułki i parzydełka bo planktonu nisko już nie ma. Światła też nie ma, więc pomału się kurczą, ich czas posiłku minął, lokal zamknięto.

Nie znaczy to ze przestały jeść ale robią to na dużo mniejszą skalę – dojadają resztki i zabrane kanapki.

Tak przez tysiące lat zaprogramowała je natura i jeśli korale miękkie w nocy przez pewien czas pozostają napompowane to może to być przyczyną splotu różnych przyczyn wynikających z braku stabilizacji ekosystemu w jakim się znalazły.

Z uwagi na szczupłość miejsca w jednym poście, temat został mocno uogólniony. Zapraszam zainteresowanych do rozwijania tematycznego tego wątku.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ dla ciebie za świetny temat, przy okazji dowiedziałem się dlaczego miękkie i się tak ładnie popoją, No3 mam według seliferta (0,2-2) znaczy że głodują, a dając pokarm na wieczór nie polepszam sytuacji , czyli jeszcze raz dzięki za świetny temat bo mogę zmienić coś na + w akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

godeusz. Duży +

Proponuję podpiąć na stałe do działu dla nowicjuszy lub korale

Podrówka


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bylbym za tym aby temat przypiąć w dziale korale.

Wiele sie dowiedzialem za co tez daje +


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat - mam nadzieje ze bedzie okazja do wypowiedzi rych co bija piane w "innych " watkach.

1-Głównymi żywicielami korali fotosyntezujących są zooxantelle. Koral w 1cm3 posiada ich ok. miliona. Umieszczone są one na całej powierzchni korala. Pompując się, gdy ma światło, zwiększa swoją powierzchnię a zatem również ilość zooxantelli wystawionych na jego działanie. Jest to podstawowe menu korala.

Dodam rowniez ze ten "pseudo-autotroficzny" ( zeby nie bylo ze Tester powiedzial ze korale sa samozywne :smoke:) sposob odzywiania jest tak istotny ze bez swiatla koral zejdzie w ciagu kilku dni-tygodni a bez odzywiania heterotroficznego (cudzozywnego) bedzie zdychal miesiacami. Sa tez gatunki korali ktore moga odzywiac sie tylko dzieki zooxantellom. Byly udane proby rozmnazania korali w sterylnej solance tylko pod wplywem swiatla. Ciekawostka jest rowniez fakt ze czesc miekkich np Xenia nie maja otworu gebowego.

Im "bardziej twardy" koral tym wieksza role odgrywa w ich menu odzywianie heterotroficzne. Potwierdzeniem slow Godeusza na temat odmiennych preferencji zywieniowych korali miekkich, LPSow i SPSow jest to ze oktokorale (miekkie) i czesc LPSow np Euphilia sp. zwiekszaja wielekrotnie swoja obietosc nie dlatgo zeby miec wiekszy zasieg ramion i latwiej razic ofiare tylko tak jak Powiedzial Godeusz zeby zwiekszyc powierzchnie ciala i tym samym zintensyfikowac fotosynteze.

Oto tabelka z ostatniego polskiego wydania magazynu Koral. Widac jak istotne jest odzywianie heterotroficzne korali.

gallery_10763_2080_34145.jpg

Proces ten trwa przez pewien czas i koral zanim ponownie będzie mógł się napompować to przeważnie jest już za późno i przegapia warunki sprzyjające do pożywienia się, czyli nie załapie się na papu.

Przypadki z kolei nadmiernego pompowania się, zachodzą w odwrotnej sytuacji i nie są objawem pozytywnym, ponieważ często są powodowane właśnie osmotycznym przewartościowaniem z powodu czasowego spadku zasolenia wody a czas jego trwania nie zawsze zachodzi w optymalnej dla korala porze, np. porze posiłku.

Stad duzo bardziej istotne jest zeby warunki w akwarium byly stale nawet jesli nie sa idealne. Duze a zwlaszcza czeste wahania parametrow powoduja ze korale wieksza czesc czasu spedzaja na dostosowywaniu sie do zmian niz na prawidlowym odzywianiu. Jako ze proces ten cechuje sie dosc duza bezwladnoscia wazne jesyt zeby wszystkie zmiany parametrow przeprowadzac powoli.

Koralowce miękkie i niektóre LPS,y które z natury przebywają głębiej niż twarde SPS,y mają wtedy swój czas i jedzą do syta.

Mają mały wybór –tylko zooplankton ale za to porcje kelner podał duże.

Fitoplankton jako że sam odżywia się światłem zawsze przebywa na powierzchni i jest dostępny w naturze zasadniczo tylko koralowcom twardym.

No , tu nie jestem pewien czy tak jest. Wydaje mi sie ze jednak fitoplankton to glowne menu korali miekkich i czesci LPSow

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester wniosłeś w temat trochę naukowego szlifu, ja starałem się nie używać naukowych terminów aby być bardziej zrozumianym. Uważam jednak że określanie przez Ciebie niektórych zjawisk w wątku w sposób jaki powinny być nazwane podniosło tylko jego walory poznawcze

No , tu nie jestem pewien czy tak jest. Wydaje mi sie ze jednak fitoplankton to glowne menu korali miekkich i czesci LPSow

Warunkiem podstawowym rozwoju fitoplanktonu poza czynnikiem mineralnym jest fotosynteza a więc światło.

Ilość światła maleje gwałtownie wraz ze wzrostem głębokości i na głębokości ok. 5 metrów dociera go o połowę mniej, a na głębokości ok.20 metrów średnio już tylko ok.3 % tego co na powierzchni.

Ponadto fitoplankton ma bardzo ograniczony sposób poruszania się i przeważnie uzależniony jest od prądów morskich czyli ma tendencję do poruszania się w poziomie a nie w pionie co czyni zooplankton.

Z tego też względu fitoplankton zamieszkuje tylko powierzchniowe warstwy wody w oceanach.

W naturze jest zatem niedostępny dla koralowców miękkich przebywających na większych głębokościach.

W akwarium jako że wszystkie znajdujące się tam korale otoczone są tą samą zupą - fito może być w jakiś sposób pobierany przez koralowce miękkie na zasadzie podobieństwa do najdrobniejszej frakcji zooplanktonu, czy bakterii, lecz nie jest to ich naturalny pokarm.

Natomiast fitoplankton jest zużywany przez korale miękkie w sposób pośredni. jako że stanowi on podstawę pożywienia zooplanktonu, spożywanego następnie przez korale miękkie.

Pozdrawiam i zapraszam do dalszej polemiki.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla kogoś takiego jak ja czyli pochłaniającego wiedzę nowicjusza jest to coś co ułatwia zrozumienie funkcjonowania korali. Wielkie dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plusik dla autora Godeusz niezla robota,fajny jezyk. no i podziekowanie dla Testera za odrobinie biologi i naukowego jezyka. co mi nasowa sie na jezyk to aby pomoc nawicjuszom mogli bysmy podzielic sie informacjami jakie pokarm uzywamy.ja leje red sea A i B do tego fito i zooplankton.


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz wielki plus, fajnie opisane (drugi raz niestety kliknąłem nie chcący minus :crybaby::wallbash: ) czy można prosić moda o edytowanie z góry dziękuję ! :thumbup:


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wileki plusik za artykuł, bardzo wczułam się w rolę kelnera. Wydaje mi się, że takie przedstawienie sprawy bardzo rozjaśnia wiele pytań i watpliwości :unworthy:


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Tadek kawał świetnej roboty. Można wyciągnąć tezę, że wszystkie Morszczaki są kelnerami :-)

Ale wracając do tematu wynika, że w akwariach z obsadą miękką i lpsową karmienie nocne nie ma sensu. Jest to bardzo istotne, gdyż w temacie "o karmieniu korali słów kilka w dziale "dla nowicjuszy" jest wiele sformułowań, że korale karmimy nocą. Sam nasiąkłem tym tematem.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz & Tester dzięki za wykład!


...ryby,góry i stare motory...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dowód tego że sps-y należy karmić w nocy, oto zdjęcie godzinę po zgaszeniu światła, jeden z mojej szkółki :)

img7523800x600.jpg


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz & Tester dzięki za wykład + dla was :unworthy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb ... Ty to tam poza Balingiem jakieś sterydy importujesz to się nie ma co dziwić że korale napompowane :evil:

... no i odwieczna prawda bez jedzenia nie ma .... znaczy ... bez jedzenia ani rusz :lol:


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godeusz - caly czas nie zgadza mi sie sprawa z menu SPSow i miekkich. Uwazam ze SPSy przede wszystkim wcinaja zooplankton. Masz jakies zrodlo informacji ktora podales ze SPSy preferuja fitoplankton?

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W którym miejscu to Tester przeczytałeś? Przeoczyłem chyba. Tak czy inaczej, również w większości opracowań jakie czytałem spotkałem się z twierdzeniem że sps-y żrą głównie zooplankton, to zoo właśnie uaktywnia się w nocy, a sps-y żrą w nocy... Wniosek nasuwa się sam jak dla mnie.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fitoplankton jako że sam odżywia się światłem zawsze przebywa na powierzchni i jest dostępny w naturze zasadniczo tylko koralowcom twardym.

Pozdrawiam.

nie wiem czy dobrze ale zrozumialem z opisu ze miekkie jedza zooplankton a twarde fitoplankton


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, myślę że to przejęzyczenie, chyba że może faktycznie tak jest. Następne uogólnienie troszkę to o tym, że lps-y i miękkie żyją głębiej niż sps-y, ja bym tu dopisal że niektóre, a już tam gdzie zooplankton utrzymuje sie przez większość dnia to z miękkich i lps-ów to głównie niefoto rosną.

Pozdrawia

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

niektóre jak wyczują papu to w dzień coś przekąszą :)

full światło

zawsze karmie w nocy :thumbsup: sps

@Seb - spsy zawsze I Liga

gallery_8687_2006_55893.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niektóre jak wyczują papu to w dzień coś przekąszą :)

full światło

zawsze karmie w nocy :thumbsup: sps

@Seb - spsy zawsze I Liga

gallery_8687_2006_55893.jpg

Tak własnie na BBC pokazywali, ze zwierzeta wychodza na żer jak poczuja pokarm w pobliżu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podjęcie bardzo rzeczowej dyskusji.

Właśnie o to chodziło, aby zejść z jałowych nic nie dających utarczek słownych, czyje to jest na wierzchu, w tematach całkiem abstrakcyjnych a coraz częstszych na forum.

Aby nasze forum zmieniło się troszkę.

Tester,- Seb ma rację. Stwierdzenie że cytuję - „Fitoplankton jako że sam odżywia się światłem zawsze przebywa na powierzchni i jest dostępny w naturze zasadniczo tylko koralowcom twardym” - nie oznacza że jest on jedynym czy najważniejszym pożywieniem SPS. Jako dowód służy poniższy cytat z tego tekstu.

„ Dzieje się tak z tego powodu że w naturze zooplankton podlega zjawisku dobowej, pionowej migracji.

Wieczorem plankton wypływa bliżej powierzchni i utrzymuje się tam przez całą noc. Korzystają z tego właśnie korale twarde”

Seb –W sprawie głębokości przebywania koralowców masz zupełną rację . Właśnie w ten sposób wyobrażam sobie polemikę na naszym forum.

Pozdrawiam wszystkich. :welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten nocny ruch zooplanktonu w gore toni wodnej jest najwieksza, jesli chodzi o mase w kilogramach, migracja w swiecie zwierzecym. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam .Nie przejmuj się godeusz tymi uwagami bo naprawdę wszystko co potrzebne dla nowicjusze jest w temacie ujęte. Bardzo czytelnie i dostępnie przekazana wiedza , ja jako "Ula z 1-b" wszystko zrozumiałam. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.