Skocz do zawartości
thomas kay

(nie)udana przeprowadzka

Rekomendowane odpowiedzi

witam, będzie długo... przeniosłem wczoraj akwa z 40 do 90l i mam mały problem. połowa wody była ze starego akwa połowa to nówka zalana jakiś tydzień temu. a więc było to tak, mieszkanie zmieniłem więc przewiozłem RODI do nowego mieszkania i tam podpiąłem, trochę mnie zdziwiło jak szybko TDS po żywicy pokazał 000 ( po 1-1,5 minuty) ale olałem to( w starym mieszkaniu trwałko to jakieś 5 minut). Po ustaleniu zasolenia w nowym akwa zaszczepiłem wode syfkiem ze starego baniaka, włączyłem kaskadę z purigenem, chemipure elite i nagle po dwóch dniach wyskoczył brąz, rudy brąz w wodzie na ścianie na kawałkach skały( nie widziałem tylnej ściany).

W nocy akwa wyglądało lepiej, rano po 2-3 godzinach nawet przy świetle zza okna brąz się nasila. pomyślałem że okrzemki ale skąd, skoro TDS pokazuje 000??? Może tak być?, nie mam niestety testu:/ Sytuacja się tylko pogarszała, a ja nie mogłem już dłużej zwlekać z przenosinami, wczoraj jak już wspomniałem wszystko przeniosłem i wylałem część "rudej wody" wlewając 40l dojrzałej, włożyłem skałę korale, ryby, sytuacja się poprawiła, wieczorem było już o niebo lepiej. Dzisiaj światło włączyło sie o 9 i lipa:/ aktualnie porażka, światło nie dociera do korali w wodzie pływają jakieś mikrodrobinki, z boku wyglądają na białe ale z góry na rudy. Ta mgiełka stanowi zaporę dla światła. Tak się składa że żywicę wymieniałem kilka tygodni temu więc jest nowa, zresztą przed przenosinami wszystko z wodą było ok. O korale boję się najbardziej, ze długo bez światła nie pożyją. Ryby mają się świetnie. Miałem kiedyś okrzemki, ale one nie unosiły się w wodzie, z kolei na dojrzewanie to naprawdę nie wygląda. Aktualnie obstawiam że albo purigen lub chemipure coś wydziela (właśnie testowo je usuwam z akwa, albo TDS czegoś nie wychwycił ( złe prefiltry, ale żywica powinna nadrobić to co one ew. puszczą??? Rozrobiłem kolejne 30l solanki, ale na tej samej wodzie, jeśli to ona coś dodaje to tylko pogorszę sprawę. Nawet jeśli dziś zamówię testy na krzemiany i komplet nowych wkładów do filtra to dostanę to wszystko za kilka dnia, ja nie wiem czy korale tyle wytrzymają, ehh hobby sobie znalazłem, testy robiłem cały tydzien są prawdidłowe ale za chwilę wykonam je 5 raz w tym tygodniu napiszę jakie wyniki, ale w poprzednich dniach zauważyłem że nie mają ich wyniki związku z tym cholerstwem. Jakieś pomysły co mogę jeszcze na szybkości zrobić??????? Pozdro

post-11025-0-36795600-1334491268_thumb.jpg

post-11025-0-95760900-1334491275_thumb.jpg

post-11025-0-34190700-1334491284_thumb.jpg

post-11025-0-15263900-1334491292_thumb.jpg


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób test na Si. TDS 000 nie oznacza, że w wodzie nie ma krzemu.

Dodatkowo polecam absorber Si, Sera Silicate Clear - obydwie rzeczy kupisz w Krakowie u Oliviera na Tatarskiej.


Zbiornik: 300L + 112L sump; Obieg: NJ-3000; Cyrkulacja: 3x JVP-102 + obieg; Odpieniacz: Reef Octopus 1000 + Aquabee; Oświetlenie: 4xT5 24W (2x actinic, 2x white 15000K); 35 kg LR; 20 kg LS; 12 kg grys koralowy; 5L Siphorax; Purigen; Phosguard;

Pozdrawiam, Jakub

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby takie cząsteczki przeszły przez prefiltry to membranę szlak by trafił.

Kilka razy miałem okrzemki, ale nigdy w toni.

To mi wygląda że adsorbenty coś wyrzucają.

Pozdrawiam


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Zrób test na Si. TDS 000 nie oznacza, że w wodzie nie ma krzemu.

Dodatkowo polecam absorber Si, Sera Silicate Clear - obydwie rzeczy kupisz w Krakowie u Oliviera na Tatarskiej.

dzisiaj tego nie załatwię może jutro się uda, na razie wyciągnąłem wkłady, za kilka godzin będę mógł ocenić czy się poprawiło.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby takie cząsteczki przeszły przez prefiltry to membranę szlak by trafił.

Kilka razy miałem okrzemki, ale nigdy w toni.

To mi wygląda że adsorbenty coś wyrzucają.

Pozdrawiam

no właśnie w czystej solance w beczkach tego nie było, dopiero po iluś tam godzinach działania akwa zaczęło się pojawiać. A czy ktoś wie czy "na lini" KH-CA mogło się coś wydzielić??


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nowe mieszkanie jest podpiete do tych samych wodociągów? Może tu tkwi problem. Ja bym na Twoim miejscu wymienił prefiltry i zastosował 2 puszki żywicy. Ja po jednej żywicy miałem zawartość SI na poziomie 0,8 ppm. Dodatkowo absorber Sery do wody w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prefiltry właśnie zamówiłem, zamówiłem też adsorbent sery na krzemiany oraz test saliferta, jutro najpóźniej pojutrze powinienem to mieć jeśli to krzemiany to problem będzie rozwiązany, gorzej jeśli nie. wodociągi te same, ale miasto inne. jak sobie radzicie jeśli macie krzemiany na stałe po RODI? adsorbent w akwa na stałe czy jakaś dodatkowa puszka podpięta do RODI, kiedyś słyszałem coś o jakimś złożu które można do filtra dołączyć?? ma ktoś coś takiego?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zalane tydzień temu dojrzewa właśnie... z 3 rybami na 90 litrów (przerybione, powinno być 1 ryba na 40 litrów w dojrzałym zbiorniku) a tu na świeży zbiornik poleciały 3 sztuki, o ile nie jest ich tam więcej. Do tego absorbery w czasie dojrzewania zbiornika rozwalają równowagę biologiczną totalnie. Jeśli skała była bez ruchu wody i tlenu przez więcej niż 3 godziny to wszystkie bakterie azotowe szlag trafił (a często tak jest przy przeprowadzce) i będzie od nowa dojrzewanie.

Brak danych o amoniaku, azotynach, azotanach, fosforanach a winicie osmozę czy żywicę (ja nie miałem żywicy przez 2 lata ani tds-a a nigdy nie miałem takiej wody, jedynie lekki brązowawy osad na piasku, który znikł po podłączeniu filtra DI po osmozie 2 miesiące temu.

Według mnie to typowy zakwit wody w świeżym zbiorniku - brak równowagi biologicznej i odpowiedniej flory bakteryjnej.

Powinno pomóc zakup kilka kilo świeżej żywej skały ze sklepu (woda powinna się wyklarować po wrzuceniu dobrej skały po 1-2 dniach). Naturalnie absorbery odłączamy na czas dojrzewania i stały monitoring NH4, NO3, NO2, PO4 co kilka dni.

Jeśli ktoś nie wierzy, to można pożyczyć ze stabilnego zbiornika jakieś 10kg żywej skały i sprawdzić po 2 dniach co się stanie :)


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcialem napisac to co Imperator, ja to przerabialem przy przesiadce ze 100 na 180, czytaj przechodzilem od nowa przez dojrzewanie.

u mnie przy przesiadce nh4 nie ruszylo ale no2 i no3 poszlo do gory. a przy tym akwarium zakwitlo gloniskami wszelkiego koloru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To żywica taka jak MB.

Dla przedłużenia żywotności MB to przed nią.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może nie wyraźnie napisałem ale brąz pojawił się w świeżej solance, przed przenosinami z mniejszego akwarium. stało się to ok 5-7 dni temu a przenosiny były dopiero wczoraj, mało tego, wczoraj po uzupełnieniu większego baniaka całą zawartością mniejszego sytuacja się poprawiła. ew, pogarsza się po zaświeceniu światła, teraz wieczorem znów jest lepiej, czego już kompletnie nie rozumiem, no chyba że to kwestia wyciągnięcia adsorbentów kilka godzin temu.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thomas kay

To może być niezła zagwostka skoro koledzy o dużym doświadczeniu nie reagują :question:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem absorbery SERY do filtra fluid. i dodatkowo pomiędzy RO a DI. Różnice były szybko zauważalne. Spec ze mnie żaden, ale tym doświadczeniem mogę się chyba spokojnie podzielić :)


Zbiornik: 300L + 112L sump; Obieg: NJ-3000; Cyrkulacja: 3x JVP-102 + obieg; Odpieniacz: Reef Octopus 1000 + Aquabee; Oświetlenie: 4xT5 24W (2x actinic, 2x white 15000K); 35 kg LR; 20 kg LS; 12 kg grys koralowy; 5L Siphorax; Purigen; Phosguard;

Pozdrawiam, Jakub

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wtrącić swoje 3 grosze.

Zamiast regularnie wydawać kasę na adsorbenty, lepiej zainwestować w porządną membranę. Poprzez porządną, rozumiem taką, której wydajność jest nie większa niż 50GPD. Potwierdzone na wielu forach, zwłaszcza za oceanem iż montaż membrany 50GPD powodował koniec problemu z okrzemkami, 75GPD już przepuszczało.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thomas kay

To może być niezła zagwostka skoro koledzy o dużym doświadczeniu nie reagują :question:

heh, raczej podejrzewam że zrobiłem jakiś błahy błąd tylko konsekwencje więszke

Ja dałem absorbery SERY do filtra fluid. i dodatkowo pomiędzy RO a DI. Różnice były szybko zauważalne. Spec ze mnie żaden, ale tym doświadczeniem mogę się chyba spokojnie podzielić :)

jak już wspomniałem niedługo będę mial test na krzemiany i adsorbent docelowo może dodatkową puchę z wkładem na krzemiany

Pozwolę sobie wtrącić swoje 3 grosze.

Zamiast regularnie wydawać kasę na adsorbenty, lepiej zainwestować w porządną membranę. Poprzez porządną, rozumiem taką, której wydajność jest nie większa niż 50GPD. Potwierdzone na wielu forach, zwłaszcza za oceanem iż montaż membrany 50GPD powodował koniec problemu z okrzemkami, 75GPD już przepuszczało.

super, ale to też wydatek:) jadę na mojej rok i do przeprowadzki nie miałem problemu


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thomas kay

To może być niezła zagwostka skoro koledzy o dużym doświadczeniu nie reagują :question:

Nie reagują, bo widzą co jest grane i w jakim kierunku zmierza dyskusja. Po trzydziestu a może pięćdziesięciu kolejnych postach na temat absorberów, membrany a może ktoś zasugeruje inny kolor światła, akwarium pewnie dojrzeje i woda się wyklaruje. Jeśli zbiegnie się to z momentem zmiany pożywienia z lasonogów na solowca ktoś pewnie wywnioskuje, że to wszystko była wina lasonogów. Pozdrawiam


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że nowe mieszkanie więc pewnie co nie co remont był jakiś ? Woda wchłania dużo z powietrza tym bardziej jak pracuje cyrkulacja.Farba,gips,kurz,pył to wszystko ciągnie do wody jak magnes


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stare nowe mieszkanie, remontu nie było


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thomas Kay, napisałem Ci co masz zrobić a Ty mi dajesz minusa?????

:wallbash:

Proponuję słuchać tych, co sugerują, że to wina kurzu czy pyłu z remontu.

Żałuję, że się wypowiadałem w tym wątku, więcej nie będę się mieszał w takie fachowe dyskusje.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak żywica była już używana jeszcze na mniejszym akwa to nie jest trefna,możliwe że purigen lub chemipure jakiś trefny ale nigdy nie używałem tego więc lepiej niech użytkownicy się wypowiedzą.

Ja bym robił restart bo szkoda korali a morszczaków-krakusów jest troszkę to wodę dadzą albo Olivier z Tatarskiej wspomoże


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję słuchać tych, co sugerują, że to wina kurzu czy pyłu z remontu.

Żałuję, że się wypowiadałem w tym wątku, więcej nie będę się mieszał w takie fachowe dyskusje.

To pomaluj sobie olejną farbą koło akwa lub regipsik daj pewnie woda krystaliczna będzie,bzdety wypisujesz jakich mało


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Purigen i chemipure bym wykluczył. Stosowałem oba i bardzo wątpię że mogły zasyfić wodę. Myślę że jest to albo problem z RO, albo poruszyłeś podczas przenosin cały syf z piasku i skały (pewnie oba czynniki odegrały sporą rolę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.