Skocz do zawartości
himler

TUNZE WAVEBOX 6206 jak to działa

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam pytanie bardzo się napaliłem na TUNZE WAVEBOX 6206 do akwarium 350 l

czy da radę no i proszę o opinie czy to naprawdę takie fajne urządzenie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze da radę o ile nie masz totalnego gruzowiska. Pompa, zbiornik i sterownik generujący periodyczne włączenia pompy. Pompa opróżnia zbiornik w ciągu kilku sekund, woda przemieszcza się w jedną stronę, pompa staje, pojemnik się napełnia, woda przemieszcza się w przeciwną stronę. Jeśli częstotliwość opróżniania zbiornika zgra się z częstotliwością rezonansową zbiornika, uzyskujesz wzmocnienie przy niewielkim wydatku energii. Praktycznie cała objętość wody zostaje poruszona. Tyle w teorii, bo ja swojego Waveboxa mam jeszcze w pudełku. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to montuj i pisz czy jesteś zadowolony

Niestety jeszcze nie mam gdzie. Ale jak chcesz jakieś fotki czy wymiary to służę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem. fajna sprawa .... na poczatku, pozniej jakos to bujanie powszednieje, a pozniej woda chlupiaca w kominie zaczyna wkurzac. Moim zdaniem fajna sprawa przy miekkich, ew LPS typu eupchyllia, ale jesli ktos ma glownie sps, to zbedny wydatek. Bajki, ze dzieki niemu nie ma martwych stref i syfek sie nie odklada mozna gleboko miedzy bajki wlozyc;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne zdanie :)

Wg. mnie świetnie rusza całościa wody i nie ma żadnych martwych stref. U siebie mam duzy wavebox i pracujące na zmianę 2 szt. 6095. Bez waveboxa musiałbym pewnie pójść w ślady Darka i dokupić jeszcze ze 2 pompy.

No i nic nie chlupie a te quadricolory bujające się działają hipnotycznie na dzieciaki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie bardzo się napaliłem na TUNZE WAVEBOX 6206 do akwarium 350 l

czy da radę no i proszę o opinie czy to naprawdę takie fajne urządzenie ?

Myślę że mały na 350l da radę.Ja w 1000 mam 6091 + trzy pompy

ale wavebox to jest to, poznasz nowe oblicze baniaczka,osobiście

gorąco polecam.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jest jakiś minimalny wymiar baniaka, do którego efekt fali ma sens ? Bo zastanawiam się nad adaptacją tego efektu do sibie, do planowanej kostki (60x60x50). Oraz, w jakim stopniu takie falowanie może zastapić pompy ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem NanoWaveboxa w kostce 100x100x50 i buja falką na centymetr - w zupełności wystarczy, dodatkowo fala w kostce rozchodzi się po przekątnej więc jest superaśnie :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działanie Waveboxa najlepiej się prezentuje w akwariach długich. Przy długości około 3m Wavebox uzyskuje najdłuższą możliwą amplitudę, tzn. pompa przy jednym cyklu działania wypompowuje z niego wodę praktycznie do najniższego możliwego poziomu. Fale nie są bardzo wysokie, ale wyglądają wtedy naturalnie. Polipy falują spokojnie, powoli. Przy krótkich akwariach uzyskiwane fale są wyższe, ale amplituda jest bardzo krótka, przez co polipy nerwowo gibają się w tę i z powrotem. Teraz widzę, że temat jest o mniejszym Waveboxie, ja testowałem tylko tego klasycznego, więc nie wiem jak to wtedy wygląda.

Nie do przecenienia jest jednak likwidacja stref bez cyrkulacji. Nie ma tu mowy o żadnych bajkach. Jeśli ktoś chce się sam przekonać to wystarczy wyłączyć wszystkie pompy, łącznie z główną i zostawić samego Waveboxa. Wtedy przez parę minut poobserwować w pracy jakąś grzebiącą w piasku babkę, albo nawet samemu rozpylić jakąś drobną mrożonkę pod skałami (tam gdzie strumień wody pompy Waveboxa nie ma szans dojść bezpośrednio). Wtedy wyraźnie widać jak drobny syf jest porywany przez zafalowania, jak cała woda "pracuje". Oczywiście do tego trzeba dołożyć konwencjonalną cyrkulację i obieg, które "rozmieszają" wodę po całym akwarium.

Chlupotanie wody w kominie to nic innego, jak źle zaprojektowany komin lub hydraulika w kominie.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli, tak jak zakładałem, w długich akwariach jest to lepiej widoczne, ale ma sens w kosce też. Choć wymaga przeskalowania. Ale musze jeszcze to przeanalizować sobie. Bo obawiam się że z uwagi na mały zbiornik, nie uzyskam zamierzonego, klasycznego efektu :(.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten "klasyczny" efekt to tylko w naprawdę długim zbiorniku, gdzie może powstać wielogrzbietowa fala. We wszystkich pozostałych będa to drgawki :). Ale wg mojej obserwacji (:) brzmi poważnie) im mniejsza amplituda fali tym bardziej naturalne drgawki koralowców :). Poza tym jak mówią fachowcy efekt masowego ruchu wody nie do przecenienia. Na pewno warto podłączyć waveboxa - dodam, że po wyłączeniu na noc falownika po ponownym jego włączeniu ze skały wzbijają się tumany "pyłu", a więc musi to być prawda...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto podłączyć waveboxa - dodam, że po wyłączeniu na noc falownika po ponownym jego włączeniu ze skały wzbijają się tumany "pyłu", a więc musi to być prawda...

O właśnie, o tym zapomniałem, a to bardzo widoczny "dowód".


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za wasze opinie chyba za 95 % kupuje weva a co tam raz się żyje

Tylko mam jeszcze jedno pytanie pozostałe pompy cyrkulacyjne trzeba wyłączyć

czy pozostawić tylko jakąś część ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompy zostaw włączone


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za podpowiedzi stawiam Toruńskie Pierniki !!! dla wszystkich pomocnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, da radę i w 500 jak u mnie.

Edit po 10 sec :)

Ale numer, umknęło mi że już tu pisałem :) hihi :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za podpowiedzi stawiam Toruńskie Pierniki !!! dla wszystkich pomocnych

Pamiętaj o jednej ważnej sprawie-

Pompe z waveboxa musisz czyścić przynajmniej raz na trzy miesiące jeśli chcesz aby działał do zdechu.

Ja niewiedziałem i po pół roku zajeżdziłem pierwszego.Może to dziwne ale pompa w nocy nie pracuje,

wtedy osadza się na wirniku mnustwo różności więć dbaj o czystość>>


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jestem po instalacji waveboxa !!!!

Efekt za***isty i ile syfu podniosło się od razu do góry

Nie żałuje tego zakupu !!

Dzięki wszystkim za rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jestem po instalacji waveboxa !!!!

Efekt za***isty i ile syfu podniosło się od razu do góry

Nie żałuje tego zakupu !!

Dzięki wszystkim za rady

A i korale odwdzięczą Ci się za to


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działanie Waveboxa najlepiej się prezentuje w akwariach długich. Przy długości około 3m Wavebox uzyskuje najdłuższą możliwą amplitudę, tzn. pompa przy jednym cyklu działania wypompowuje z niego wodę praktycznie do najniższego możliwego poziomu. Fale nie są bardzo wysokie, ale wyglądają wtedy naturalnie. Polipy falują spokojnie, powoli. Przy krótkich akwariach uzyskiwane fale są wyższe, ale amplituda jest bardzo krótka, przez co polipy nerwowo gibają się w tę i z powrotem. Teraz widzę, że temat jest o mniejszym Waveboxie, ja testowałem tylko tego klasycznego, więc nie wiem jak to wtedy wygląda.

Nie do przecenienia jest jednak likwidacja stref bez cyrkulacji. Nie ma tu mowy o żadnych bajkach. Jeśli ktoś chce się sam przekonać to wystarczy wyłączyć wszystkie pompy, łącznie z główną i zostawić samego Waveboxa. Wtedy przez parę minut poobserwować w pracy jakąś grzebiącą w piasku babkę, albo nawet samemu rozpylić jakąś drobną mrożonkę pod skałami (tam gdzie strumień wody pompy Waveboxa nie ma szans dojść bezpośrednio). Wtedy wyraźnie widać jak drobny syf jest porywany przez zafalowania, jak cała woda "pracuje". Oczywiście do tego trzeba dołożyć konwencjonalną cyrkulację i obieg, które "rozmieszają" wodę po całym akwarium.

Chlupotanie wody w kominie to nic innego, jak źle zaprojektowany komin lub hydraulika w kominie.

Jeżeli można zapytać to jakiego wave box polecicie do akwarium 200 cm długości , 70cm wysokości i 55 cm szerokości.

Nie mam aspiracji na wielkie fale , nawet zależałoby mi na oscylacji +- 2 cm

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.