Skocz do zawartości
Miklosz

Posklejany piasek - pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję pomocy. Od kiedy nabyłem ustabilizowanego reefmaxa, listopad 2011 roku, mam problem z piaskiem, a właściwie z tym co w nim chyba żyje :crybaby:. Otóż przy każdej podmianie wody kiedy dotykam dna mam wrażenie że ktoś tam kombinował z piaskiem. Piasek jest poklejony jakimś dziwnym śluzem tworząc grudki, czasem jest to taka jakby skorupa. Zwiększyłem liczbę kopiących zwierząt 2 rozgwiazdy piaskowe i 4 ślimaki kopiące, ale wygląda to czasem dośc śmiesznie kiedy rozgwiazda przebija sie przez grudy piasku niosąc je częsiowo na sobie. Kiedy sie lepiej przyjrzeć zauważyłem że czasem z piasku wystają jakby cieniuteńkie przeźroczyste niteczki, prawie niezauważalne. Moja obserwacja pokazała też że zdecydowanie piasek sie skleja w miejscach odkrytych, bezpośrednio oświetlonych. Pod skałami gdzie pada cień jest sypki. Proszę o pomoc. Co robić? Może ktoś miał taki problem? Noszę sie z zamiarem całkowitej podmiany piasku, ale nie wiem czy to będzie rozwiązanie. Czy coś potem nie zainfekuje tego nowego i będzie powtórka z rozrywki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paskudnie to wygląda. Wielkie grudy piasku na dnie. Zamiast ładnego białego, sypkiego. Choć z drugiej strony parametry wody ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz ile masz piasku w akwa. Po drugie dwie rozgwiazdy w reefmaxie to głodówka dla nich. Nie będzie tyle życia, aby je wykarmić. Po trzecie przemieszaj co jakiś czas piasek (chyba, że masz DSB). No i napisz coś więcej o cyrkulacji bo może tu jest problem.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm mam podobny problem. czy mozna taki piach przemielic lopatka tak powiedzmy raz w tygodniu? czy np odmulacz elektryczny dalby tu rade?


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może któryś ze ślimaków glonożernych przechadza ci się co jakiś czas po piasku i dlatego piasek się skleja od śluzu bo u mnie tak się zdarza często i tez mam posklejany piasek miejscami, co prawda twarde grudki mi się nie robią jak dotknę czymś to się rozpada bez problemu. Od czasu do czasu przemieszam piasek i jest ok.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobny problem, do tego obklejaly piasek glony.

Kupowanie miliarda roznych slimakow, i innych kopaczy, babek itp - nic nie zmieni.

Problem zniknal po 2-3 miesiacach jak juz sie poddalem i .... przestalem dlubac.

Powodem byl brak stabilnosci zbiornika. Po jego ustabilizowaniu poblem zniknal w tydzien.

Mam teraz moze 2 slimaki i to wszystko co ma "kopac" w piasku.

Mieszanie piasku to bardzo zly pomysl - uwalniasz wszystko do wody - detrytus i inne badziewie.

Lepszym rozwiazaniem jest zakupic sobie odmulacz ( np. elektryczny ) i odmulac piasek raz w tygodniu.

Usuwasz wtedy syf ze zbiornika a nie mieszasz go w wodzie.

Bardzo czesto stosowana metoda u ZEOvitowców.

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.